Разлика между версии на „ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВОТО“

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

(Глава пета.АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ)
 
м (Защитена „ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВОТО“: системна поддръжка [edit=sysop:move=sysop])
 
(Няма разлика)

Текуща версия към 18:37, 16 юни 2008

ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВОТО

Обнародван, ДВ, бр. 95 от 12 декември 1975 г., изм., бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г., бр. 11 от 1998 г.

Глава първа.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.. Този закон има за цел да съдействува за развитието на електростопанството в Народна република България с оглед задоволяване на растящите потребности на народното стопанство и на гражданите от електрическа енергия.

Чл. 2.. (1) Електрическите централи за производство на електрическа енергия и електрическите уредби и мрежи за пренос и разпределение на електрическа енергия са държавна собственост.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) Кооперативни и други обществени организации с разрешение на Асоциация "Енергетика" могат да придобиват и притежават отделни електроенергийни обекти по предходната алинея за задоволяване на собствените си нужди от електрическа енергия.

(3) Вътрешните електрически инсталации в жилищни и други сгради на гражданите и на обществените организации са тяхна собственост.

Чл. 3.. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) (1) Дейността, свързана с изграждането на електроенергийните обекти, с производството, преноса, разпределението и използуването на електрическа енергия в Народна република България, се ръководи, координира и контролира от Асоциация"Енергетика".

(2) В съответствие с единния план за обществено-икономическото развитие на страната Асоциация "Енергетика" осигурява непрекъснато доброкачествено и икономично снабдяване на социалистическите организации и гражданите с електрическа енергия.

Чл. 4.. (1) Всички електрически централи, електрически уредби и мрежи независимо от ведомственото им подчинение, както и електрическите инсталации на потребителите в цялата страна се свързват с единна електроенергийна система.

(2) Електроенергийната система на Народна република България може да се свързва с електроенергийните системи на други страни по решение на Министерския съвет и в изпълнение на международни договори, страна по които е Народна република България.

Глава втора.ОСОБЕНИ ПРАВИЛА ПРИ ИЗГРАЖДАНЕ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНИТЕ ОБЕКТИ

Чл. 5.. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) (1) Проучването и проектирането на електроенергийните обекти по чл. 2, ал. 1 и 2 от закона, както и изработването на типови проекти за тях се извършва от Асоциация "Енергетика".

(2) Проучване и проектиране на електрическите уредби и мрежи на потребителите, включително и захранването им от електроенергийната система, може да се извършва и от други ведомства и организации с разрешение на Асоциация "Енергетика".

Чл. 6.. Проектирането на строежи, разширения и реконструкции на промишлени, жилищни и други обекти се извършва след разрешение от съответните органи на Асоциация "Енергетика" за начина на захранването им с електрическа енергия.

Чл. 7.. Електрическите уредби и инсталации трябва да бъдат съоръжени с необходимите защитни и автоматични устройства и измервателна апаратура и да отговарят на изискванията за устройство, техническа експлоатация и безопасност и противопожарна охрана.

Чл. 8.. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) (1) Електрическите централи, уредби и мрежи за общо ползуване се изграждат и поддържат от Асоциация "Енергетика".

(2) Електрическите уредби, мрежи и вътрешни инсталации на потребителите на електрическа енергия и необходимите съоръжения за свързването им с електроенергийната система, включително и заводските централи, се изграждат и поддържат от потребителите.

(3) Електрическите уредби и мрежи, както и външното изкуствено осветление в населените места се изграждат, разширяват, модернизират и поддържат по реда, установен от Закона за териториално и селищно устройство.

(4) (Нова - ДВ, бр. 12 от 1988 г.) Забранява се захранването с електрическа енергия на промишлени, административни, културно-битови, жилищни, вилни и други обекти, когато те са изградени без необходимите строителни книжа, както и преди да са прегледани и приети по установения ред.

Чл. 9.. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) Преместванията и преустройствата на електрически и силови хидротехнически съоръжения за общо ползуване, както и извършването на други работи по тях, наложени от мероприятия на народните съвети, ведомствата и стопанските организации, се извършват от тях и за тяхна сметка след предварително разрешение от Асоциация"Енергетика". Извършването на строителството или работите не може да започне преди преместване на съоръженията и въвеждането им в действие.

Чл. 10.. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) (1) За нуждите на електрификацията се използуват безвъзмездно терени, сгради, мостове, тунели, пътища, електрически съоръжения и др. за прокарване, скачване, преминаване и поддържане на въздушни и кабелни електропроводи, като се осигурява техническа безопасност. Обработваемите земи се използуват при спазване разпоредбите на Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата.

(2) Причинените вреди се отстраняват или заплащат от съответните организации. Обезщетението се определя по установения ред, а за щети до 200 лв. то може да се определи и по споразумение.

Чл. 11.. (1) Около електропроводите за високо напрежение и водните канали на електроцентралите се създават охранителни зони. В охранителните зони на електропроводите се забранява засаждането на високостеблени трайни насаждения и изграждането на постройки. Начинът на стопанисването на земите и съоръженията, които могат да се изграждат в тези зони, се определя от органите на Асоциация "Енергетика".

(2) Асоциация "Енергетика" дава задължителни предписания за отстраняване на работите, извършени в нарушение на предходната алинея, както и за изсичане на клони, които пречат на нормалната експлоатация на мрежи за ниско напрежение. Ако това не бъде направено в определения срок, то се извършва за сметка на собствениците.

Глава трета.ПРОИЗВОДСТВО, ПРЕНОС, РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ

Чл. 12.. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) (1) Производството, преносът, разпределението и пласментът на електрическа енергия за общо ползване се извършва от електропроизводствените и електроснабдителните организации към Асоциация "Енергетика".

(2) Електроцентралите на други ведомства и организации произвеждат електрическа енергия за нуждите на тези ведомства и организации. Произведената в повече електрическа енергия се предоставя на електроснабдителните организации въз основа на договор.

Чл. 13.. Електрически централи, уредби и мрежи, както и електрически инсталации на потребителите се присъединяват към електроенергийната система и се поставят под напрежение с разрешение на електроснабдителните организации.

Чл. 14.. (1) Електрическата енергия от електроенергийната система се използува от организациите-потребители въз основа на договор.

(2) Електрическата енергия се използува от гражданите при условия, определени в правилника за прилагане на този закон.

Чл. 15.. Потребителите на електрическа енергия са длъжни да поддържат собствените си електрически уредби, мрежи и инсталации в техническа изправност и да ги експлоатират в съответствие с установените условия и режим за ползуване на електрическата енергия.

Чл. 16.. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) (1) Цялостният режим на работа на единната електроенергийна система се ръководи оперативно и се координира от централен диспечерски орган на Асоциация"Енергетика". Неговите разпореждания са задължителни за всички производители и потребители на електрическа енергия.

(2) Централният диспечерски орган може да разпореди временно да се прекъсне електроснабдяването или временно да се ограничи използуването на електрическа енергия при аварии или за предотвратяване на аварии.

Чл. 17.. При извършване на планови ремонти и преустройства на съоръжения на електроенергийната система електроснабдяването се прекъсва или използуването на електрическа енергия временно се ограничава след уведомяване на потребителите от електроснабдителните организации. Уведомяването се извършва най-малко един месец преди започване на ремонта или преустройството. При ремонт поради авария такова уведомяване може да не се прави.

Чл. 18.. За отстраняване на аварии по електрическите мрежи, предизвикани от стихийни бедствия, народните съвети оказват своевременно необходимото съдействие на електроснабдителните организации.

Чл. 19.. Министерският съвет може да въвежда особен режим за ползуване на електрическата енергия.

Глава четвърта.КОНТРОЛ ВЪРХУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНИТЕ ИЗТОЧНИЦИ, УРЕДБИ И ИНСТАЛАЦИИ И ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА ЕНЕРГИЯ

Чл. 20.. (1) Контролът по техническата изправност, експлоатацията на електроенергийните източници, уредби и инсталации и използуването на електрическа енергия се упражнява от Асоциация "Енергетика".

(2) Контролните органи на Асоциация "Енергетика" имат право на достъп до всички съоръжения, които са включени към електроенергийната система. Техните предписания в рамките на компетентността им са задължителни.

Чл. 21.. Ведомствата и стопанските организации упражняват контрол за техническа изправност и безопасност при стопанисваните от тях електрически съоръжения.

Чл. 22.. В рамките на предоставената им компетентност контрол върху електроенергийните източници, уредби и инсталации се упражнява и от други специализирани държавни органи и обществени организации.

Глава пета.АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 23.. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) (1) Наказва се с глоба от 25 000 до 50 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, който:

  • 1. самоволно снема или поврежда електроизмервателен уред, знак, пломба или друго контролно приспособление, поставено от съответен орган;
  • 2. прекъсва или преустройва съществуващото или одобрено скачване с цел да лиши трето лице от ползуване на електрическа енергия;
  • 3. не допусне контролен орган до електросъоръженията си.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) При повторно извършване на нарушението глобата е от 50 000 до 100 000 лв.

Чл. 24.. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 000 до 200 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, който:

  • 1. нарушава разпорежданията на диспечерския орган по регулиране режима на работа на единната електроенергийна система или установения режим за използуване на електрическа енергия;
  • 2. нарушава предписанията на контролните органи и на електроснабдителната организация за рационално използване на електрическата енергия, за подобряване техническото състояние на електрическите устройства, за настройките на релейната защита и автоматиката и за предотвратяване и отстраняване на аварии;
  • 3. използува електрическа енергия, без тя да се отчита от контролиран от електроснабдителната организация електромер;
  • 4. извършва монтаж на електрически инсталации без разрешение от съответните държавни органи;
  • 5. прикачва електросъоръжения и инсталации към общата електроразпределителна мрежа без разрешение от електроснабдителната организация.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) При повторно извършване на нарушението глобата е от 250 000 до 350 000 лв.

Чл. 25.. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) (1) Наказва се с глоба от 250 000 до 400 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, който:

  • 1. повреди електрически уредби, мрежи и инсталации на стопанските организации;
  • 2. нарушава правилата за използуване на електрическа енергия, от което може да последва опасност за живота и здравето на хората или да бъде нанесена повреда на държавно, обществено или лично имущество.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) При повторно извършване на нарушението глобата е от 400 000 до 600 000 лв.

Чл. 26.. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г., бр. 11 от 1998 г.) За нарушаване разпоредбите на този закон извън случаите по предходните членове, както и на правилника и наредбите за прилагането му виновните лица се наказват с глоба от 50 000 до 100 000 лв.

Чл. 27.. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) (1) Наказанията по този закон се налагат и се изпълняват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Нарушенията се установяват с акт от контролните органи, определени от председателя на Асоциация "Енергетика".

(3) Наказателните постановления се издават от председателя на Асоциация "Енергетика" или от натоварено от него длъжностно лице.

Чл. 28.. (1) Общото събрание:

  • 1. приема, освобождава и изключва членове на жилищностроителната кооперация;
  • 2. определя размера на вноските и приблизителната стойност на жилищата и другите имоти;
  • 3. определя вида и обема на строежа и приема проекта на архитектурния му план;
  • 4. определя начина за извършване на строежа - чрез възлагане или по стопански начин;
  • 5. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.) разпределя имотите между членовете на жилищностроителната кооперация въз основа на утвърдения архитектурен план;
  • 6. приема окончателната цена на имотите и припадащите се идеални части от общите части на сградата и от мястото, съответно от правото на строеж;
  • 7. избира председателя, секретаря и другите членове на управителния и контролния съвет;
  • 8. взема решение за освобождаване на управителния и контролния съвет и на членовете на жилищностроителната кооперация от отговорност за вреди, причинени от неизпълнение на задълженията им, ако те не произтичат от престъпление, както и за пълното или частичното опрощаване или разсрочване на задълженията им;
  • 9. приема отчета на управителния съвет и доклада на контролния съвет за дейността, операциите, сметките и баланса на кооперацията;
  • 10. взема решения за изменение и допълнение на устава на жилищностроителната кооперация.

(2) В устава на жилищностроителната кооперация може да се предвиди изключителна компетентност на общото събрание и по други въпроси.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на този закон нарушението е повторно, ако е извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което е наказано лицето за същия вид нарушение.

§ 2. Под "електрически уредби" се разбират устройствата, в които се преобразува и разпределя електрическата енергия.

§ 3. Под "електрически мрежи" се разбира съвкупност от електропроводни линии и подстанции и трансформаторни постове, свързани помежду си.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 4. Кооперативни и други обществени организации, които при влизането на този закон в сила притежават електроенергийни обекти, запазват правото си на собственост върху тях.

§ 5. Този закон влиза в сила от 1 юли 1976 г. и отменя Закона за електростопанството от 1948 г.

§ 6. За прилагане на закона Министерският съвет издава правилник.

§ 7. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1986 г., бр. 12 от 1988 г.) Изпълнението на закона се възлага на председателя на Асоциация "Енергетика".