УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА АГЕНЦИЯТА ЗА СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ

от Тефтера
Версия от 19:31, 17 юни 2008 на Emily (Беседа | приноси) (Защитена „УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА АГЕНЦИЯТА ЗА СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ“: системна поддръжка [edit=sysop:move=sysop])
(разл) ← По-стара версия | Преглед на текущата версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене

В сила от 08.11.2002 г. Обн. ДВ. бр.105 от 8 Ноември 2002г., изм. ДВ. бр.103 от 23 Ноември 2004г., изм. ДВ. бр.78 от 30 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.83 от 18 Октмври 2005г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 2006г., изм. ДВ. бр.11 от 2 Февруари 2007г.

Глава първа.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С правилника се уреждат функциите, организацията и структурата на Агенцията за следприватизационен контрол, наричана по-нататък "агенцията".


Чл. 2. Агенцията е администрация към Министерския съвет за осъществяване на следприватизационен контрол по Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК).


Чл. 3. (1) Агенцията е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.

(2) Бюджетната издръжка на агенцията е отделена от приходите и разходите, свързани със следприватизационния контрол.


Глава втора.ФУНКЦИИ НА АГЕНЦИЯТА

Чл. 4. Агенцията осъществява следприватизационен контрол по договори за приватизация на държавното участие в капитала на търговски дружества и на обособени части от имуществото на търговските дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, сключени от оправомощени държавни органи.


Чл. 5. Агенцията:

1. осъществява текущ документален контрол върху изпълнението на договорите за приватизационна продажба в сроковете, определени в договорите;

2. осъществява текущ контрол на място в приватизираните обекти относно изпълнението на поетите с приватизационните договори задължения;

3. извършва действия по предявяване и събиране на предвидените в договорите неустойки, лихви, задатъци, обезщетения, предявяване на банкови гаранции, претендиране на суми по доверителни сметки и други правни действия в случаите на констатирано неизпълнение по приватизационните договори;

4. контролира плащанията по приватизационните договори в случаите на разсрочено плащане на покупната цена и фактически извършва приемането на дължимите разсрочени вноски;

5. изисква информация в случаите на постъпили сигнали за неизпълнение на приватизационните договори;

6. дава съгласие и одобрение от името на продавача в случаите, когато това е предвидено в приватизационните договори;

7. разработва и приема стратегии и становища във връзка с осъществяването на следприватизационния контрол;

8. по преценка предприема действия по разваляне на приватизационни договори и откриване на производство по несъстоятелност за купувача при констатирано трайно неизпълнение;

9. изготвя обобщени данни за резултатите от своята дейност;

10. изготвя и представя за одобряване от Министерския съвет отчети, стратегии и др.;

11. изготвя методика за отчитане на договорните ангажименти;

12. осъществява и други функции, възложени с нормативни актове.


Чл. 6. За изпълнение на целите на следприватизационния контрол агенцията:

1. взаимодейства с министрите и другите органи на изпълнителната власт за провеждане на единна държавна политика при осъществяване на следприватизационния контрол;

2. дава становища преди сключването на приватизационните договори, когато Агенцията за приватизация е поискала това;

3. дава принципно становище по клаузите, които трябва да бъдат включени в приватизационните договори, в съответствие с методиката за отчитане на договорните ангажименти;

4. осигурява публичност и прозрачност при осъществяване на следприватизационния контрол и осведомява обществеността за извършваната от нея дейност относно фактите и обстоятелствата, които не представляват служебна или друга защитена тайна;

5. разработва проекти на нормативни актове във връзка със следприватизационния контрол и дава становища по разработени проекти;

6. създава и поддържа публичен регистър за процеса на следприватизационния контрол;

7. изисква и приема приватизационния договор, както и всички писмени документи, независимо от техния вид и характер, които са създадени след датата на подписването му; документацията не се предоставя в оригинал, а под формата на заверено копие; органите, представящи информацията, задължително прилагат към нея декларация за нейната пълнота и съдържание към момента на предоставянето й.


Глава трета.ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ НА АГЕНЦИЯТА

Чл. 7. Органите на управление на агенцията са:

1. надзорният съвет;

2. изпълнителният съвет.


Чл. 8. (1) Надзорният съвет се състои от 5-има членове с висше образование, които се избират и освобождават от Народното събрание.

(2) Член на надзорния съвет се освобождава задължително при:

1. извършване на нарушение на ЗПСК или на подзаконов нормативен акт по прилагането му;

2. влизане в сила на присъда, с която е осъден за умишлено престъпление от общ характер;

3. невъзможност да изпълнява задълженията си, продължила повече от 6 месеца.


Чл. 9. (1) Членовете на надзорния съвет избират помежду си председател. При отсъствие на председателя неговите функции се изпълняват от упълномощено за това от него лице от състава на надзорния съвет, а при липса на такова упълномощаване или когато за председателя са налице пречките по ЗПСК - от избран от надзорния съвет временен председател.

(2) Председателят на надзорния съвет:

1. свиква и ръководи заседанията на съвета;

2. определя дневния ред;

3. изисква информация от съответните органи и длъжностни лица, свързана с функциите на съвета;

4. подписва изходящата поща от името на надзорния съвет.

(3) Всеки член на надзорния съвет може да прави предложение за освобождаване на председателя и за избор на нов председател. Предложенията за освобождаване на председателя на надзорния съвет се включват задължително в дневния ред за следващото заседание на съвета.


Чл. 10. (1) Заседанията на надзорния съвет могат да се провеждат, когато на тях присъстват не по-малко от 3-ма членове на съвета.

(2) Надзорният съвет заседава по определен от председателя и предварително оповестен дневен ред. По изключение в дневния ред могат да се включат въпроси, които не са предварително оповестени, ако всичките петима членове на надзорния съвет се съгласят с това.

(3) Материалите по дневния ред за заседанията на надзорния съвет се представят на членовете му най-малко 3 дни преди заседанието в писмен вид или на магнитен носител, освен ако надзорният съвет реши друго.

(4) Надзорният съвет гласува за включване в дневния ред на предложения, направени от всеки от членовете на надзорния съвет, както и от изпълнителния съвет.

(5) На следващото заседание на надзорния съвет задължително се разглеждат въпросите, които са били отложени от предишното заседание.


Чл. 11. (1) На заседанията на надзорния съвет могат да бъдат канени членове на изпълнителния съвет и по негово предложение - служители на агенцията, както и други лица, имащи отношение към разглеждания въпрос.

(2) За въпросите, по които следва да докладва пред надзорния съвет, изпълнителният съвет трябва да бъде уведомен най-малко 3 работни дни преди заседанието.


Чл. 12. (1) За всяко заседание на надзорния съвет се води протокол, който се подписва от присъствалите членове.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Протоколите се съставят в два екземпляра от определен от надзорния съвет служител и се завеждат по отделна партида в специален регистър на агенцията. Те се съхраняват от същия служител и от Архива на агенцията към дирекция "Административно-правно обслужване и финансово-стопанска дейност".


Чл. 13. (1) По въпросите от своята компетентност надзорният съвет се произнася с решения.

(2) Надзорният съвет приема решение, ако за решението са гласували не по-малко от 3-ма от неговите членове.

(3) Преписи от решенията на надзорния съвет се предоставят на членовете на надзорния съвет и на изпълнителния съвет до един работен ден от подписването на протокола, с който са взети.

(4) Решенията на надзорния съвет се съобщават от изпълнителния съвет писмено на заинтересуваните лица и/или органи в срок до 5 работни дни от приемането им.

(5) Всеки член на надзорния съвет, гласувал "въздържал се" или "против" взето решение, оформя особеното си мнение писмено в протокола от съответното заседание или като отделно приложение, което е неразделна част от протокола.


Чл. 14. Надзорният съвет:

1. контролира дейността на агенцията;

2. изготвя и представя пред Народното събрание 6-месечни и годишни отчети за дейността на агенцията;

3. утвърждава проекта на устройствен правилник на агенцията;

4. одобрява проекта на бюджет на агенцията;

5. утвърждава методиката за отчитане на договорните ангажименти по чл. 19, ал. 2, т. 10;

6. утвърждава общите правила и условия за назначаване, работната заплата и допълнителното материално стимулиране на служителите на агенцията;

7. приема тримесечните и годишните отчети на изпълнителния съвет за дейността на агенцията;

8. произнася се по проектите на решения на агенцията, внесени от изпълнителния съвет;

9. изпълнява други функции и правомощия, произтичащи от нормативни актове.


Чл. 15. (1) Надзорният съвет дава указания на изпълнителния съвет по прилагането на закона и подзаконовите нормативни актове във връзка със следприватизационния контрол. Указанията съдържат мотиви.

(2) За изпълнение на своите функции по чл. 14, т. 1 надзорният съвет:

1. получава ежемесечна справка за дейността по осъществяване на следприватизационния контрол и копия от решенията на изпълнителния съвет, свързани с разрешаването на конкретни въпроси, както и на всяко свое заседание - всички решения, взети в периода след последното заседание;

2. може да поиска от изпълнителния съвет или от отделни негови членове писмен доклад за конкретни приватизационни договори;

3. може да дава указания на изпълнителния съвет, свързани с организацията и осъществяването на следприватизационния контрол върху сключените приватизационни договори;

4. може да дава указания на изпълнителния съвет, свързани с организацията на работата на агенцията и с изпълнението на нейните функции и правомощия, несвързани пряко със следприватизационния контрол.

(3) Решенията на надзорния съвет, възлагащи отговорности и задължения на изпълнителния съвет, се изпълняват от изпълнителния съвет в срок 5 работни дни, освен ако в решението на надзорния съвет е посочен друг срок.

(4) В изпълнение на правомощията си членовете на надзорния съвет могат по всяко време да получават копие от интересуващата ги документация. Искането се прави с писмена заявка до изпълнителния съвет и се изпълнява в срок до 3 дни от датата на заявката.

(5) За изпълнение на своите функции надзорният съвет може да привлича външни експерти или фирми за изготвяне на експертизи или становища. За тази цел надзорният съвет определя заданието, сроковете за представяне на експертните доклади, както и максималния размер на възнаграждението, което може да се изплати на изпълнителите при условията на Наредбата за възлагане извършването на дейности, свързани с подготовката за приватизация или със следприватизационния контрол, включително процесуално представителство, приета с Постановление № 115 на Министерския съвет от 2002 г. (ДВ, бр. 57 от 2002 г.).


Чл. 16. (1) Членовете на надзорния съвет на агенцията, както и членовете на техните семейства нямат право да придобиват имущества, дялове или акции в търговски дружества с държавно участие, докато заемат съответната длъжност и в едногодишен срок след това, освен при участие в централизирани публични търгове, както и да бъдат членове на органи на управление на приватизирани дружества, които подлежат на следприватизационен контрол.

(2) Членовете на надзорния съвет нямат право да участват в обсъждането и/или вземането на решения по следприватизационния контрол на сделка, от която те или членове на семействата им по смисъла на ЗПСК имат финансов или друг интерес, и се задължават да разкрият такова обстоятелство и при наличието му да прекратят участието си в обсъждането и вземането на решението.

(3) Членовете на надзорния съвет при встъпване в длъжност подписват декларация по образец съгласно приложение № 1 за съхраняване и неразпространяване на информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.


Чл. 17. (1) Възнагражденията на членовете на надзорния съвет се определят от Министерския съвет.

(2) Членовете на надзорния съвет могат да ползват наведнъж или на части полагащите им се отпуски по закон след решение на надзорния съвет.

(3) Членовете на надзорния съвет могат да бъдат командировани в чужбина със заповед на министър-председателя в съответствие с действащите нормативни актове.

(4) Членовете на надзорния съвет се командироват в страната по решение на надзорния съвет, без да е необходима писмена заповед за това. Те изготвят тримесечни отчети за своите командировки в страната, които се утвърждават с решение на съвета.


Чл. 18. (1) Изпълнителният съвет се състои от 3-ма членове с висше образование - изпълнителен директор и двама заместник изпълнителни директори, които се назначават и освобождават от Министерския съвет.

(2) Член на изпълнителния съвет се освобождава задължително при:

1. извършване на нарушение на ЗПСК или на подзаконов нормативен акт по прилагането му;

2. влизане в сила на присъда, с която е осъден за умишлено престъпление от общ характер;

3. невъзможност да изпълнява задълженията си, продължила повече от 6 месеца.


Чл. 19. (1) Изпълнителният съвет:

1. организира и ръководи работата на агенцията в съответствие с нормативната уредба;

2. приема проекта на бюджет на агенцията и го внася за одобряване от надзорния съвет;

3. представя пред надзорния съвет тримесечни и годишни отчети за дейността на агенцията;

4. внася за одобряване от надзорния съвет предложения за разваляне на приватизационни договори;

5. може по своя преценка да внася за разглеждане от надзорния съвет проекти на свои решения;

6. внася в надзорния съвет за становище предложение за започване на производство по несъстоятелност по отношение на неизправни купувачи;

7. внася в надзорния съвет доклади относно мерките за въздействие по отношение на неизправни длъжници, при наличие на сигнали за нарушение на договорните клаузи и за разпореждане с акции, дялове или имущество на приватизираните предприятия без съгласието на агенцията;

8. изпраща в Министерския съвет копия от тримесечните и годишните отчети заедно с решенията на надзорния съвет; към тези решения се прилагат и препоръките и забележките, които надзорният съвет е дал на изпълнителния съвет във връзка с приемането на отчета, ако има такива;

9. (отм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.)

10. изпълнява и други функции и правомощия, произтичащи от нормативни актове.

(2) Изпълнителният съвет приема решения за:

1. начисляване и предявяване, включително по съдебен ред, на предвидените в договорите неустойки, лихви, задатъци, обезщетения, предявяване на банкови гаранции, претендиране на суми по доверителни сметки и други правни действия в случаите на констатирано неизпълнение по приватизационните договори;

2. приемане и превеждане в централния републикански бюджет на разсрочените вноски в случаите на разсрочено плащане на покупната цена по приватизационните договори, както и начислените неустойки;

3. даване на разрешение (съгласие) или съответно отказ на разрешение (съгласие) за разпореждане с дълготрайни материални активи и/или акции и дялове от приватизираните дружества от името на продавача, когато това е предвидено в приватизационните договори;

4. предприемане на конкретни действия при получени сигнали за нарушения от страна на купувачите и неизпълнение на приватизационните договори;

5. искане на становище от надзорния съвет за започване на производство по несъстоятелност по отношение на неизправните длъжници;

6. предложения до надзорния съвет за разваляне на приватизационни договори;

7. освобождаване на обезпечения от името на продавача;

8. реализиране на съществуващи обезпечения от името на продавача;

9. приемане на изготвени от съответните дирекции становища и анализи, както и направените в тях предложения за решаване на конкретни въпроси, свързани с дейността по осъществяване на следприватизационния контрол;

10. приемане на методика за отчитане на договорните ангажименти, която предлага на надзорния съвет за утвърждаване;

11. определяне на допълнителното материално стимулиране на служителите на агенцията в съответствие с приетите от надзорния съвет общи правила за допълнително материално стимулиране на служителите при наличието на законови основания и източници на средства за това;

12. приемане на вътрешни правила за документооборота в администрацията на агенцията и свързаната с документите техническа организация на работа, както и за тяхната отчетност;

13. приемане на правила за вътрешния ред, за достъп на външни лица в агенцията и за ползване на служебната информация;

14. възлагане на трети лица извършването на експертни дейности, свързани със следприватизационния контрол, включително процесуално представителство.

(3) Решенията на изпълнителния съвет по ал. 2 се вземат, когато за тях са гласували изпълнителният директор и поне един заместник изпълнителен директор.

(4) Решенията на изпълнителния съвет се оформят в протоколи, които се подписват от членовете му.

(5) Заместник изпълнителен директор, гласувал "против" или "въздържал се" за взето решение, оформя особеното си мнение писмено. Особените мнения се неразделна част от съответното решение.

(6) Изпълнителният съвет може да възлага на експертни комисии и екипи от служители на агенцията да подготвят проекти на решения на изпълнителния съвет по компетенциите по ал. 2, които се внасят в изпълнителния съвет, придружени от доклад, съдържащ обосновка на предлаганото решение.


Чл. 20. Изпълнителният съвет осигурява необходимите материално-технически условия за работа на надзорния съвет въз основа на решения на надзорния съвет.


Чл. 21. (1) Изпълнителният директор представлява агенцията и организира и ръководи дейността на изпълнителния съвет.

(2) Правомощията на изпълнителния директор в негово отсъствие от страната или когато ползва законоустановения си отпуск, се изпълняват от определен със заповед за всеки конкретен случай заместник изпълнителен директор.

(3) Заместник изпълнителният директор, изпълняващ правомощията на изпълнителен директор по ал. 2, в ролята си на член на изпълнителния съвет не може да гласува при вземане на решения по чл. 19, ал. 3 и в качеството си на заместник изпълнителен директор.


Чл. 22. Изпълнителният директор:

1. сключва и прекратява служебните и трудовите правоотношения със служителите на агенцията;

2. разрешава отпуските и командирова служителите на агенцията;

3. подписва изходящата от агенцията кореспонденция;

4. определя длъжностните лица, които съставят актове за нарушения, посочени в глава девета "Административнонаказателни разпоредби" от ЗПСК;

5. издава наказателни постановления по глава девета "Административнонаказателни разпоредби" на ЗПСК;

6. подписва договори с трети лица при възлагане извършването на експертни дейности, свързани със следприватизационния контрол, включително процесуално представителство;

7. утвърждава длъжностните характеристики на служителите в агенцията;

8. (изм. - ДВ, бр. 83 от 2005 г., в сила от 18.10.2005 г.) представя на министъра на държавната администрация и административната реформа доклад за състоянието на администрацията, изготвен от главния секретар и утвърден от изпълнителния съвет;

9. изпълнява други функции, възложени му с нормативни актове.


Чл. 23. (1) Членовете на изпълнителния съвет на агенцията, както и членовете на техните семейства нямат право да придобиват имущества, дялове или акции в търговски дружества с държавно участие, докато заемат съответната длъжност и в едногодишен срок след това, както и да бъдат членове на органи на управление на приватизирани дружества, които подлежат на следприватизационен контрол.

(2) Изпълнителният директор и заместник изпълнителните директори при встъпването си в длъжност подписват декларация по образец съгласно приложение № 1 за съхраняване и неразпространяване на информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.

(3) В случаите, когато член на изпълнителния съвет участва в осъществяването на следприватизационен контрол по приватизационен договор, от който той или членовете на семейството му имат търговски, финансов или друг интерес, той е длъжен да разкрие това обстоятелство и да прекрати участието си в работата и вземането на решение по конкретния случай.


Чл. 24. (1) Възнагражденията на изпълнителния директор и на заместник изпълнителните директори се определят от Министерския съвет.

(2) Изпълнителният директор в изпълнение на своите правомощия пътува в страната, без да издава заповед за командироване. Заместник изпълнителните директори се командироват в страната със заповед на изпълнителния директор. Тримесечните отчети за командировките се утвърждават от Министерския съвет.

(3) Членовете на изпълнителния съвет се командироват в чужбина със заповед на министър-председателя в съответствие с действащите нормативни актове.

(4) Членовете на изпълнителния съвет ползват отпуските, предвидени в трудовото законодателство.


Глава четвърта.СТРУКТУРА НА АДМИНИСТРАЦИЯТА И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА

Раздел I.Общи положения

Чл. 25. Администрацията на агенцията е организирана в дирекции, които осъществяват дейност съгласно законите и устройствения правилник. Те подпомагат надзорния съвет и изпълнителния съвет при осъществяване на правомощията им, осигуряват технически дейността им и извършват дейности по административното обслужване на юридическите лица и гражданите.


Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Администрацията на агенцията е структурирана в 4 дирекции.

(2) В рамките на дирекциите изпълнителният съвет създава отдели и сектори.

(3) Числеността на персонала на агенцията е посочена в приложение № 2.


Раздел II.Главен секретар

Чл. 27. (1) Главният секретар осъществява административното ръководство на администрацията на агенцията в изпълнение на законните разпореждания на изпълнителния съвет.

(2) Главният секретар се назначава от изпълнителния съвет на агенцията за срок 5 години.


Чл. 28. Главният секретар:

1. създава условия за нормална и ефективна работа на органите на управление и на звената в агенцията;

2. контролира и отговаря за работата с документите, за съхраняването им и за опазването на служебната тайна;

3. осъществява контрол по сроковете за изпълнение на възложените задачи;

4. управлява държавната собственост, ползвана от агенцията;

5. ръководи и организира въвеждането и функционирането на автоматизираните системи в работата на агенцията;

6. координира оперативното взаимодействие с Администрацията на Министерския съвет, с други органи на изпълнителната власт и с неправителствени организации;

7. изготвя ежегоден доклад за състоянието на администрацията, който представя за утвърждаване от изпълнителния съвет на агенцията;

8. ръководи, координира и контролира функционирането на администрацията на агенцията за точното спазване на нормативните актове;

9. уведомява министъра на финансите за водените от агенцията и срещу нея дела.


Раздел II."а" Служител по сигурността на информацията (Нов - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.)

Чл. 28а. (Нов - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) (1) Служителят по сигурността на информацията е на пряко подчинение на изпълнителния директор на агенцията.

(2) В изпълнение на възложените му със Закона за защита на класифицираната информация задачи служителят по сигурността на информацията:

1. следи за спазване на изискванията на Закона за защита на класифицираната информация и други нормативни актове, регламентиращи защитата на класифицираната информация;

2. разработва план за охрана на класифицираната информация чрез физически и технически средства и следи за изпълнението му;

3. извършва периодични проверки на отчетността и движението на документите, съдържащи класифицирана информация, както и води на отчет случаите на нерегламентиран достъп и взетите мерки;

4. осъществява процедурата по обикновеното проучване по чл. 47 от Закона за защита на класифицираната информация и води регистър на проучените лица;

5. следи за правилното определяне на нивото на класификация на информацията в агенцията;

6. разработва план за защита на класифицираната информация при положение на война, при военно или друго извънредно положение;

7. организира и провежда обучението на служителите в агенцията в областта на защитата на класифицираната информация;

8. подпомага Изпълнителния съвет на агенцията при определяне на зоните за сигурност в агенцията;

9. подпомага изпълнителния директор на агенцията при изпълнение на задачите и функциите съгласно Закона за управление при кризи, както и задачите по отбранително-мобилизационната подготовка.


Раздел III.Обща администрация

Чл. 29. Общата администрация в агенцията е организирана в дирекция "Административно-правно обслужване и финансово-стопанска дейност".


Чл. 30. Дирекция "Административно-правно обслужване и финансово-стопанска дейност":

1. отговаря за управлението на собствеността, предоставена на агенцията за осъществяване на нейните функции и задачи;

2. осъществява правно-нормативното обслужване на агенцията;

3. изготвя документите, свързани с възникването, изменянето и прекратяването на трудовите и служебните правоотношения, и другите актове по Кодекса на труда и по Закона за държавния служител, както и с подбора и квалификацията на човешки ресурси в агенцията;

4. отговаря за правилното отчитане на отпуските, оформя болничните листове;

5. образува, води и съхранява досиетата на служителите и подготвя за издаване и заверка служебните и трудовите книжки;

6. изготвя поименното щатно разписание на длъжностите в агенцията;

7. изгражда и поддържа информационните фондове на агенцията;

8. съгласува и осъществява автоматизиран обмен на данни с национални и ведомствени информационни системи;

9. организира и осъществява архивната и библиотечната дейност;

10. поддържа нормалната работа на електронноизчислителната техника, информационните системи, програмните продукти, локалната мрежа и Интернет и оказва методическа помощ на служителите в администрацията при работа с тях;

11. организира и осъществява деловодната дейност;

12. извършва техническа дейност за подготовка на материалите, внасяни в Министерския съвет;

13. изпълнява протоколна дейност;

14. организира, ръководи и контролира финансовата дейност, счетоводната отчетност и правилното осчетоводяване на приходите и разходите на агенцията;

15. изготвя бюджета на агенцията;

16. (изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) изготвя и представя в Министерството на икономиката и енергетиката месечни, тримесечни и годишни касови отчети и баланси на агенцията;

17. отговаря за съхраняването и ползването на счетоводния архив;

18. организира и извършва в установените срокове годишните инвентаризации;

19. изготвя месечни разплащателни ведомости по заплащането на служителите;

20. регистрира и отчита постъпилите по сметки на агенцията парични средства от извършения следприватизационен контрол и ги превежда по предназначение съгласно ЗПСК;

21. регистрира и отчита постъпилите непарични платежни средства за плащане на разсрочени годишни вноски по приватизационните договори;

22. организира и извършва снабдяването, съхраняването, стопанисването и използването на стоково-материални ценности;

23. организира извършването на текущи ремонти, поправка на инвентара и съоръженията;

24. осигурява и контролира информационния поток от агенцията към обществеността и осигурява информация за дейността на агенцията;

25. организира и контролира транспортното обслужване на агенцията.


Раздел IV.Специализирана администрация

Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Специализираната администрация е организирана в 3 дирекции:

1. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) дирекция "Сделки";

2. (отм., предишна т. 3 - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) дирекция "Финансово осигуряване на следприватизационния контрол", наричана по-нататък дирекция "Финанси";

3. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) дирекция "Правно осигуряване на следприватизационния контрол", наричана по-нататък дирекция "Правна".


Чл. 32. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Дирекция "Сделки":

1. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) осъществява документален контрол и контрол на място в приватизираните дружества върху изпълнението на задълженията по приватизационните договори, сключени от оправомощени държавни органи по отменения Закон за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (ЗППДОбП);

2. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) осъществява документален контрол и контрол на място в приватизационните дружества върху изпълнението на задълженията по приватизационни договори, сключени от Агенцията за приватизация по ЗПСК;

3. (отм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.)

4. разработва становища и методики по отчитане на договорните ангажименти;

5. създава организация за ефективна текуща контролна дейност в приватизираните дружества;

6. приема отчетите за изпълнение на приватизационните договори и осигурява ефективна система за съхраняване на получаваната отчетна и друга документация при спазване на изискванията за поверителност;

7. констатира изпълнението или съответно неизпълнението на договорните ангажименти и предлага на изпълнителния съвет действия по начисляване и предявяване на неустойки и лихви за доброволното им изплащане;

8. констатира изпълнението или неизпълнението на изпълнителните споразумения към приватизационните договори в съответствие с Наредбата за условията и реда за определяне на отговорността на държавата за екологични щети, причинени от минали действия или бездействия, при приватизация, приета с Постановление № 196 на Министерския съвет от 1999 г. (обн., ДВ, бр. 97 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 51 от 2002 г.);

9. организира автоматизирането на процедурите за наблюдение и контрол върху поетите ангажименти по договорите, стандартизиране на изискванията към представяната документация и унифициране на практиката при неспазване на ангажиментите по договорите;

10. изготвя и представя на изпълнителния съвет месечни, тримесечни и годишни отчети за дейността си;

11. (нова - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) осъществява контрол върху изпълнението на задълженията за уреждане задълженията на приватизираните дружества към кредитори, когато това е предвидено в приватизационните договори.


Чл. 33. (Отм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.)


Чл. 34. Дирекция "Финанси":

1. обслужва финансовото осигуряване на следприватизационния контрол в рамките на бюджета на агенцията;

2. подготвя необходимите документи за приемане плащанията на парични разсрочени вноски по приватизационните сделки в случаите на договорено разсрочено плащане на покупната цена;

3. подготвя необходимите документи за приемане плащанията на непарични разсрочени вноски по приватизационните сделки в случаите на договорено разсрочено плащане на покупната цена;

4. (отм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.)

5. разработва становища и методики, свързани с осъществяването на дейността си;

6. подготвя необходимите документи за превод на парични средства по цената по приватизационните договори, постъпили по сметка на агенцията;

7. създава и поддържа база от данни относно предстоящи падежи, постъпили плащания и забавяне на плащания, очаквани приходи, както и други данни, свързани с дейността на дирекцията;

8. в 3-дневен срок от датата на констативния протокол, удостоверяващ извършеното плащане, представя в дирекция "Правна" всички необходими документи за предприемане на действия по освобождаване на обезпеченията, учредени съгласно приватизационните договори върху дълготрайни материални активи, акции или дялове от приватизираното дружество;

9. участва в изготвянето на документи и извършва дейности в съответствие с Наредбата за условията и реда за определяне на отговорността на държавата за екологични щети, причинени от минали действия или бездействия, при приватизация, приета с Постановление № 196 на Министерския съвет от 1999 г.;

10. изготвя и представя на изпълнителния съвет на Агенцията месечни, тримесечни и годишни отчети за дейността си.


Чл. 35. Дирекция "Правна":

1. отговаря за правното осигуряване на следприватизационния контрол;

2. дава правни становища по осъществяването на следприватизационния контрол;

3. разработва проекти на нормативни актове и дава становища по проекти на нормативни актове във всички случаи, когато агенцията е заинтересувано ведомство;

4. изготвя становища по правни въпроси от името на агенцията;

5. подготвя юридическата аргументация на правните действия по разваляне на приватизационни договори и на други възможни правни действия при наличие на условия за това;

6. подготвя действията по започване на производство по несъстоятелност спрямо неизправните купувачи;

7. предлага на изпълнителния съвет осъществяването на действия по освобождаване на учредени обезпечения съгласно приватизационните договори или съответно реализирането им;

8. комплектува документацията и предлага на изпълнителния съвет завеждането на дела, свързани със следприватизационния контрол и с цялостната дейност на агенцията;

9. чрез свои служители осъществява процесуално представителство пред съдилищата в Република България и другите юрисдикции по дела, по които агенцията е страна;

10. участва в изготвянето на документи и извършва дейности в съответствие с Наредбата за условията и реда за определяне на отговорността на държавата за екологични щети, причинени от минали действия или бездействия, при приватизация, приета с Постановление № 196 на Министерския съвет от 1999 г.;

11. изготвя и представя на изпълнителния съвет месечни, тримесечни и годишни отчети за дейността си;

12. (нова - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) предприема своевременни действия за започване на изпълнително производство в предвидените от закона случаи, като подава молба за издаване на изпълнителен лист, за започване на изпълнително производство и всички необходими правни действия в хода на изпълнителното производство;

13. (нова - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) предявява всички вземания на агенцията в качеството й на кредитор в открити производства по несъстоятелност или ликвидация на купувачите по приватизационните договори в законоустановените срокове.


Раздел V.Документи

Чл. 36. (1) Всички документи, постъпващи в агенцията, се завеждат в деловодството. Документите, съдържащи поверителна или секретна информация, се завеждат и обработват при специален режим в съответствие със Закона за защита на класифицираната информация.

(2) Изходящата кореспонденция се подписва от председателя на надзорния съвет или от изпълнителния директор, или от съответния служител на агенцията в съответствие с тяхната компетентност.

(3) Изходящата кореспонденция се извежда чрез деловодството.


Чл. 37. Подготвените за подпис документи, както и тези, които се докладват на надзорния съвет и/или на изпълнителния съвет, задължително се парафират от съставителя на документа. Окончателният вариант на документа се парафира от съответния началник на отдел и директор на дирекция.


Чл. 38. (1) Изходящите документи се съставят на бланка на агенцията. Изходящите документи заедно с приложенията към тях се съставят в толкова екземпляри, колкото са получателите, един за деловодството и един контролен с нанесен върху него изходящ номер, който остава на съхранение в специално заведена папка в дирекцията съставител.

(2) Изходящите документи, предназначени за Министерския съвет, заедно с приложенията към тях се съставят в 4 екземпляра: за Министерския съвет, за деловодството, за дирекцията изготвител и за главния секретар.

(3) Административни действия, за които няма нормативно определен срок, се извършват не по-късно от 3 работни дни от постъпване на искането. Когато се налага проверка, установяване на факти и събиране на сведения, срокът е 14 работни дни.


Раздел VI.Публичен регистър

Чл. 39. Публичният регистър в частта му за следприватизационния контрол се съставя в агенцията в съответствие с чл. 29 и 30 ЗПСК.


Чл. 40. (1) Информацията в публичния регистър се попълва и актуализира ежемесечно до 10-о число на месеца, следващ отчетния месец, включително на страницата на агенцията в Интернет.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Създаването и актуализирането на публичния регистър се осигурява от дирекция "Административно-правно обслужване и финансово-стопанска дейност".

(3) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Дирекция "Административно-правно обслужване и финансово-стопанска дейност", създава необходимите условия за запознаване на институциите и заинтересуваните лица с информацията в регистъра.


Раздел VII.Служители в администрацията на агенцията

Чл. 41. (1) Дейността на администрацията на агенцията се осъществява от държавни служители и от служители по трудово правоотношение.

(2) Служителите в администрацията осъществяват своята дейност в съответствие със Закона за държавния служител, Кодекса на труда и други нормативни актове, свързани с тях.

(3) Държавните служители и служителите по трудово правоотношение осъществяват своята дейност въз основа на длъжностни характеристики, утвърдени от изпълнителния директор.

(4) Служителите в администрацията при встъпването си в длъжност подписват декларация по образец съгласно приложение № 3 за съхраняване и неразпространяване на информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.

(5) Работното време на служителите в администрацията е 8 часа дневно и 40 часа седмично при 5-дневна работна седмица.

(6) Работното време по ал. 5 е от 9 до 17 ч. и 30 мин. с обедна почивка от 12 ч. и 30 мин. до 13 ч.


Чл. 42. Конкурсните процедури за назначаване на държавни служители се организират от изпълнителния съвет съгласно общите правила и условията за назначаване на служителите на агенцията, приети от надзорния съвет в съответствие със Закона за държавния служител.


Чл. 43. За изпълнение на определени задачи, свързани с дейността на агенцията, могат да се привличат нещатни сътрудници в качеството им на експерти.


Чл. 44. (1) За образцово изпълнение на служебните си задължения служителите в администрацията на агенцията имат право на отличия и награди.

(2) Награждаването на служителите в администрацията се извършва по решение на изпълнителния съвет въз основа на мотивиран доклад на съответния директор на дирекция. Награждаването на директори от администрацията на агенцията е по решение на изпълнителния съвет.

(3) В заповедта за награждаване по ал. 2 се определя видът отличие или награда, като по преценка изпълнителният съвет може да награди едновременно с отличие и с предметна награда.

(4) Изпълнителният съвет утвърждава образец на златен и сребърен почетен знак на агенцията.

(5) Като предметни награди могат да се дават печатни и музикални произведения, произведения на изобразителното или приложното изкуство и други ценни предмети, чиято стойност не надвишава 200 лв.

(6) Средствата за награди се изплащат от бюджета на агенцията.


Чл. 45. Служителите на агенцията са длъжни да съхраняват и да не разпространяват информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Правилникът се приема на основание чл. 20, ал. 6 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол.


Заключителни разпоредби

КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 ОТ 27 СЕПТЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 78 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 01.10.2005 Г.)

§ 2. Навсякъде думите "министърът на икономиката", "министъра на икономиката", "министър на икономиката", "Министерството на икономиката" и "заместник-министър на икономиката" се заменят съответно с "министърът на икономиката и енергетиката", "министъра на икономиката и енергетиката", "министър на икономиката и енергетиката", "Министерството на икономиката и енергетиката" и "заместник-министър на икономиката и енергетиката" в следните нормативни актове на Министерския съвет:


31. Устройствения правилник на Агенцията за следприватизационен контрол, приет с Постановление № 245 на Министерския съвет от 2002 г. (обн., ДВ, бр. 105 от 2002 г.; изм., бр. 103 от 2004 г.)



§ 24. Министърът на финансите да извърши необходимите промени по бюджетите на съответните администрации във връзка със създаването на Министерство на икономиката и енергетиката.



§ 26. Постановлението влиза в сила от 1 октомври 2005 г.


Преходни и Заключителни разпоредби

КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 215 ОТ 12 ОКТОМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ И АДМИНИСТРАТИВНАТА РЕФОРМА

(ОБН. - ДВ, БР. 83 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 18.10.2005 Г.)

§ 10. Навсякъде думите "министърът на държавната администрация" и "министъра на държавната администрация" се заменят съответно с "министърът на държавната администрация и административната реформа" и "министъра на държавната администрация и административната реформа" в следните нормативни актове на Министерския съвет:


17. Устройствения правилник на Агенцията за следприватизационен контрол, приет с Постановление № 245 от 2002 г. (обн., ДВ, бр. 105 от 2002 г.; изм., бр. 103 от 2004 г.).



§ 14. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Заключителни разпоредби

КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 66 ОТ 27 МАРТ 2006 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ, БР. 28 ОТ 2006 Г.)

§ 11. Постановлението влиза в сила от 1 април 2006 г.


Заключителни разпоредби

КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 15 ОТ 23 ЯНУАРИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ, БР. 11 ОТ 2007 Г., В СИЛА ОТ 02.02.2007 Г.)

§ 7. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Приложение № 1 към чл. 16, ал. 3 и чл. 23, ал. 2

ДЕКЛАРАЦИЯ

Долуподписаният(ата)..............в качеството си на..................на Агенцията за следприватизационен контрол

СЕ ЗАДЪЛЖАВАМ:

Да не разгласявам и да не допускам разгласяването и узнаването по никакъв начин от неоправомощени за това лица на фактите, сведенията и документите, представляващи служебна тайна, които са ми предоставени в изпълнение на задълженията ми.


Дата..........

Декларатор:.............


Приложение № 2 към чл. 26, ал. 3

(Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г, изм. - ДВ, бр. 11 от 2007 г., в сила от 02.02.2007 г.)

Численост на персонала на Агенцията за следприватизационен контрол - 89 щатни бройки


Изпълнителен съвет 3

Главен секретар 1

Служител по сигурността на информацията 1

Обща администрация 21

в т.ч.:

дирекция "Административно-правно обслужване и финансово-стопанска дейност" 21

Специализирана администрация 63

в т.ч:

дирекция "Сделки" 23

дирекция "Финанси" 15

дирекция "Правна" 25


Приложение № 3 към чл. 41, ал. 4

ДЕКЛАРАЦИЯ

Долуподписаният(ата)...............адрес:.....................на длъжност...............в дирекция............на Агенцията за следприватизационен контрол

СЕ ЗАДЪЛЖАВАМ:

Да не разгласявам и да не допускам разгласяването и узнаването по никакъв начин от неоправомощени за това лица на фактите, сведенията и документите, представляващи служебна тайна, които са ми предоставени в изпълнение на задълженията ми при работата в Агенцията за следприватизационен контрол.