Потребител:TarasyWHVH
Jaki taras wyselekcjonować? Niełatwo dzisiaj wyobrazić sobie lokal mieszkalny jednorodzinny bez przestrzeni wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Taras łączący lokal mieszkalny z ogrodem pełni głównie funkcje rekreacyjne. Przy wyborze adekwatnego tarasu należy kierować się indywidualnymi potrzebami i przyzwyczajeniami członków rodziny, a również wielkością i usytuowaniem parcele – radzi architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Taras najbardziej komfortowo zaplanować bezpośrednio na gruncie (tuż przy bryle lokalu mieszkalnego) lub jako część budynku – np. przy mieszkania z podcieniem pod fragmentem stropu. O usytuowaniu tarasu warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu, wyjątkowo o ile marzymy o tarasie częściowo wkomponowanym w bryłę budynku. Warto podkreślić, że taras nie musi się znajdować na parterze. Można go zlokalizować na poziomie piętra albo poddasza, przykładowo. na stropie, pod którym znajduje się pomieszczenie. Tego rodzaju tarasu nie należy jednakże mylić z balkonem – dodaje architekt. W mojej strefie klimatycznej idealnie sprawdzi się zadaszony lub chociażby częściowo zadaszony taras. Jest to wygodne i bardzo efektywne rozwiązanie, które tworzy interesujące przedłużenie domowej części rekreacyjnej. Wielu inwestorów obawia się, że zadaszenie tarasu ma możliwość przesłonić dostęp naturalnego światła do wnętrza lokalu mieszkalnego. Architekt Mariusz Jaworski uspokaja: zadaszenia tarasów są na całość produkowane w taki sposób, ażeby zacieniały jedynie jedno okno. Pozostałe przeszklenia wystarczająco doświetlają przestrzeń. Poza tym w porze letniej zacienienie części okien jest nawet pożądane – dzięki temu unikniemy przegrzania pomieszczeń. Z kolei w zimie słońce znajduje się na tyle nisko, że bez kłopotu dociera do wnętrza domu pod linią zadaszenia tarasu. Jeżeli natomiast ktoś cały czas obawia się stworzenia dachu nad tarasem lub poszukuje tańszej opcji zacienienia, może wybrać funkcjonalną, rozsuwaną markizę, zacieniacz, lub stylową, drewnianą pergolę, po której w przyszłości będą mogły piąć się winogrona. Tego rodzaju rozwiązania nie uchronią nas, co prawda przed ulewnym deszczem, ale będą stanowiły ze znakomitym skutkiem barierę dla palącego słońca – podpowiada architekt Mariusz Jaworski.
1.Zobacz tutaj 2.Kliknij więcej 3.Więcej
Położenie tarasu względem stron świata Przy kształtowaniu położenia tarasu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie domu. Inwestorzy częstokroć decydują się na umieszczenie tarasu od strony południowej albo zachodniej, gdyż takie umiejscowienie zapewnia największy dopływ światła słonecznego. Nie jest to natomiast regułą. Miłośnicy śniadań na świeżym powietrzu i poranni kawosze chętnie wybierają taras po stronie wschodniej. Jeśli umożliwia na to wielkość parcele, najlepiej jest ulokować taras z dala od szumu ulicy i ciekawskiego wzroku przechodniów. Planując położenie tarasu musisz też uwzględnić najbliższe otoczenie. Widok z tarasu ma za zadanie działać balsamicznie na samopoczucie domowników, dlatego najkorzystniej jeśli rozciąga się na piękny krajobraz, zieleń ogrodu, ciekawe kompozycje kwiatowe, niedużą fontannę lub oczko wodne.
Wybór drzwi tarasowych Bardzo istotną kwestią jest wybór drzwi tarasowych. Taras powinien stanowić naturalne przedłużenie powierzchni użytkowej pomieszczenia, dlatego warto zadbać, by obydwie strefy swobodnie się przenikały tak, żeby nie było między nimi wyraźniej granicy. Skrzydłowe, rozwieralne drzwi tarasowe są dobrym wyjściem, ale tylko w przestronnych pomieszczeniach. W mniejszych pokojach otwarte skrzydła zajmują zbyt wiele miejsca. Dlatego najlepszym, prócz tego bardzo efektownym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. Oprócz walorów wizualnych ich niewątpliwym atutem jest fakt, że są w stanie udźwignąć o kilka większe, przeszklone powierzchnie niż standardowa rozwieralna stolarka okienna. Zarówno wygoda, jak i względy ładne wskazują, aby szerokość wejścia po otwarciu drzwi tarasowych wynosiła nie mniej niż 160 cm – podpowiada architekt Mariusz Jaworski.
Czym najlepiej wykończyć taras? Jest wiele możliwości na stylowe pokrycie tarasu. żeby materiały wykończeniowe dobrze spełniały własną rolę powinny być mrozo- i deszczoodporne, nieścieralne, antypoślizgowe i łatwe do utrzymania w czystości. W gronie płytek kamiennych można wyróżnić: granit, piaskowiec i sjenit, wśród betonowych: gres, klinkier i terakotę, wszelkie dostępne są w przeróżnych kształtach, fakturach i barwach. W wypadku drewnianego wykończenia tarasu najlepiej sprawdzą się deski zrealizowane z drewna egzotycznego, wykazującego największą odporność na czynniki atmosferyczne. W polskich założeniach częściej wykorzystuje się też drewno dębowe, sosnowe lub z modrzewia. Nie można zapomnieć o tym, że drewno wymaga odpowiedniej i systematycznej impregnacji i pielęgnacji, dlatego efektywnym wyjściem mogą być, praktycznie bezobsługowe, deski tarasowe z kompozytów drewnianych – radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Bez względu na to jaki rodzaj nawierzchni wybierzemy, powinno się wyprofilować spadek tarasu w kierunku ogrodu, ażeby umożliwić swobodny odpływ cieczy deszczowej. Warto doprowadzić instalację elektryczną i wodociągową. Dostęp do prądu i wody uczyni nasz taras o kilka bardziej funkcjonalnym – pozwoli oświetlić przestrzeń lub zainstalować mniej dymiącą, elektryczną wersję grilla, z kolei bliskość wody będzie nieocenionym atutem ułatwiającym pielęgnację ogrodu.
O czym warto wspomnieć? Aranżacja i wykończenie tarasu mogą być ukoronowaniem budowy wymarzonego lokalu mieszkalnego, dlatego już na etapie wyboru projektu warto przemyśleć, jaki rodzaj tarasu najbardziej pasuje do naszych wyobrażeń, działki, a przede Tobie do rytmu życia mojej rodziny. Dobrze wytworzony taras stworzy dodatkową strefę wypoczynkową, która od wiosny do w późniejszym czasie jesieni będzie cieszyć domowników własną przytulną atmosferą.