ПОДСОСНКВАСО
Приет с Решение № 1 по Протокол № 7 от 19.01.2004 г. (Изм. с Решение № 433 по Протокол № 32 от 11.11.2004 г., Изм. и доп. с Решение № 465 по Протокол № 32 от 11.11.2004 г., Изм. с Решение № 568 по Протокол № 35 от 16.12.2004 г.)
Съдържание
- 1 Глава първа.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
- 2 Глава втора.СТОЛИЧЕН ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
- 3 Раздел I.Компетентност на Столичния общински съвет
- 4 Раздел II.Конституиране на Столичния общински съвет
- 5 Раздел III.Ръководство на Столичния общински съвет
- 6 Раздел IV.Общински съветници
- 7 Раздел V.Политически групи в Столичния общински съвет
- 8 Раздел VI.Комисии на Столичния общински съвет
- 9 Глава трета.ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
- 10 Раздел I.Общи положения
- 11 Раздел II.Подготовка на заседанията на Столичния общински съвет
- 12 Раздел III.Заседания на Столичния общински съвет, обсъждане и приемане на решения
- 13 Раздел IV.Оформяне на актовете на Столичния общински съвет
- 14 Глава четвърта.ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ С АДМИНИСТРАЦИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
- 15 Раздел I.Кмет на Столична община
- 16 Раздел II.Правомощия на кметовете на райони, кметовете на кметства и кметските наместници
- 17 Раздел III.Контрол и питания към кмета на Столична община
- 18 Раздел IV.Администрация на Столична община
- 19 Раздел V.Секретариат на Столичния общински съвет
- 20 Глава пета.ИМУЩЕСТВО И БЮДЖЕТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
- 21 Глава шеста.ИЗБЯГВАНЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ В РАБОТАТА НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ И АДМИНИСТРАЦИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
- 22 Глава седма.ОТНОШЕНИЯ НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ С ДРУГИ ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ И ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ
- 23 Глава осма.МЕЖДУНАРОДНИ ВРЪЗКИ НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ. СДРУЖАВАНЕ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
- 24 Глава девета.ПУБЛИЧНОСТ НА РАБОТАТА НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
- 25 Преходни и Заключителни разпоредби
Глава първа.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Този правилник урежда организацията и дейността на Столичния общински съвет (СОС), неговите комисии, взаимодействието му с Администрацията на Столичната община (СО), отношенията му с органите на държавната власт, обществените организации, международните връзки и условията за сдружаване на СО.
(2) Организацията и дейността на СОС се осъществяват въз основа на Конституцията на Република България, Европейската харта за местното самоуправление, Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), действащото законодателство и разпоредбите на този правилник.
Чл. 2. (1) СОС е орган на местното самоуправление, избран от жителите в СО при условия и по ред, определени от закона.
(2) СОС се състои от 61 общински съветници.
(3) В своята дейност СОС се ръководи от следните общи принципи: законност; колегиалност; самостоятелност по отношение на държавните органи при вземане на решения; гарантиране и закрила интересите на жителите на СО; публичност при взимане на решения и тяхното изпълнение.
Чл. 3. (1) СОС избира обществен посредник. Общественият посредник съдейства за спазване правата и законните интереси на гражданите пред СОС и Администрацията на СО.
(2) Организацията и дейността на обществения посредник се уреждат с правилник, приет от СОС.
Чл. 4. (1) При осъществяване на своите правомощия СОС взаимодейства с органите на държавна власт и с други органи на местната власт.
(2) СОС осъществява сътрудничество с ръководните органи на синдикатите, на организациите на работодателите и на организациите за социална защита, както и на други неправителствени организации.
Чл. 5. (1) Столичната община е административно-териториална единица, която има и статут на област. В нея се съчетава самоуправлението на нейното население с провеждането на държавната политика за развитието на столицата.
(2) СО, съгласно Закона за териториалното деление на Столичната община и големите градове, се дели на 24 района. Наименованията и границите на районите на СО са съгласно Приложение 1.
Глава втора.СТОЛИЧЕН ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Раздел I.Компетентност на Столичния общински съвет
Чл. 6. (1) Местното самоуправление в СО се изразява в правото и реалната възможност на гражданите на СО, пряко и чрез СОС да решават самостоятелно всички въпроси от местно значение, които законът е предоставил в тяхна компетентност, както и други задачи от местно значение, които не са от изключителната компетентност на други органи.
(2) СОС разглежда и решава въпроси, които:
1. Конституцията и законите на страната изрично му възлагат;
2. следват от решенията на гражданите на СО;
3. следват от свободата за инициатива по всеки въпрос, който не е изключен от неговата компетентност или предоставен на друг орган на държавна власт.
Чл. 7. (1) СОС определя политиката за развитие на СО и контролира нейното осъществяване в следните области:
1. общинското имущество, общинските търговски дружества и предприятия, общинските финанси, данъци и такси и Администрацията на СО;
2. устройството и развитието на територията на СО и на населените места в нея;
3. образованието;
4. здравеопазването;
5. културата;
6. благоустрояването и комуналните дейности;
7. социалните услуги;
8. опазването на околната среда и рационалното използване на природните ресурси;
9. поддържането и опазването на културни, исторически и архитектурни паметници;
10. развитието на спорта, отдиха и туризма;
11. сигурността, обществения ред и неприкосновеността на собствеността на гражданите.
(2) СОС изпълнява функциите по чл. 21 от ЗМСМА, както и други задачи от местно значение, които не са от изключителната компетентност на други органи.
Чл. 8. (1) Гражданите участват в управлението на СО както чрез СОС, така и непосредствено чрез референдум и общо събрание на населението.
(2) Местен референдум и общо събрание на населението се свикват и произвеждат при условия и по ред, определени в Закона за допитване до народа.
(3) Разходите за произвеждането на местен референдум и общо събрание на населението се поемат от бюджета на СО.
Чл. 9. (1) След обществено обсъждане СОС приема Стратегия за развитие на СО за периода 2005-2013 г.
(2) Стратегията за развитие на СО обхваща всички сфери на компетентност на СОС.
Чл. 10. (1) В изпълнение на своите функции СОС приема решения и следи за тяхното изпълнение.
(2) С решения се приемат правилници, наредби, инструкции.
(3) По въпроси от вътрешноорганизационен характер СОС приема и други решения, които се записват в протокола на съответното заседание.
Чл. 11. По въпроси от обществена значимост СОС може да изрази своето отношение с декларация или обръщение.
Чл. 12. (1) Председателят на СОС изпраща копие от приетите от СОС актове на областния управител и на кмета на СО в 7-дневен срок.
(2) Актовете на СОС, както и друга информация, свързана с дейността на СОС и неговите комисии се довеждат до знанието на гражданите на СО чрез електронната страница на СОС и СО и/или чрез средствата за масово осведомяване.
(3) Кметът на СО определя подходящо помещение в сградата на СО, където се съхраняват копия от актовете на СОС от последните 10 години на хартиен носител. Осигуряването на достъп на желаещите граждани по чл. 22, ал. 2 от ЗМСМА се регламентира със заповед на председателя на СОС.
Раздел II.Конституиране на Столичния общински съвет
Чл. 13. (1) Първото заседание на новоизбрания състав на СОС се свиква от областния управител и се провежда в 14-дневен срок от обявяването на резултатите от изборите.
(2) Първото заседание на СОС се открива от най-възрастния от присъстващите общински съветници. Той ръководи заседанието до избирането на председател на СОС.
(3) На първото заседание на СОС общинските съветници, кметът на СО и кметовете на кметства полагат следната клетва: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на гражданите от Столична община и да работя за тяхното благоденствие." Полагането на клетва се удостоверява с подписване на клетвен лист.
(4) Клетвените листове на общинските съветници, на кмета на СО, на кметовете на райони и кметства се съхраняват в деловодството на СОС.
Чл. 14. (1) Под ръководството на най-възрастния общински съветник СОС:
1. избира от състава на СОС комисия за провеждане на тайни гласувания;
2. провежда разискванията за избор на председател на СОС;
3. избира председател на СОС.
(2) Комисията за произвеждане на тайни гласувания се състои от 7 души, предложени от общинските съветници.
(3) Комисията за провеждане на тайни гласувания, провежда и тайните гласувания на СОС по време на неговия мандат.
(4) Комисията по ал. 2 утвърждава образец на бюлетина.
Чл. 15. (1) Кандидатури за председател на СОС могат да издигат общинските съветници и политическите партии или коалиции, представени в СОС.
(2) Председателят на СОС се избира с тайно гласуване.
Чл. 16. (1) Изборът на председател на СОС се извършва с бели бюлетини с имената на издигнатите кандидати. Всеки съветник поставя в плик бюлетина с името на предпочитания от него кандидат и пуска плика в изборната урна.
(2) Зачертани и ръчно изписани бюлетини, празни пликове и пликове с повече от една различни бюлетини се смятат за недействителни гласове. Пликове с повече от една еднакви бюлетини се броят за един действителен глас.
(3) За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на общия брой съветници.
(4) Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, изборът се повтаря в същия ден, като в него участват двамата кандидати, получили най-много гласове. В този случай за избран се смята този, който е получил повече от половината от гласовете на общия брой съветници. Ако и при повторното гласуване нито един от кандидатите не бъде избран, процедурата по избора започва отначало и се провежда на следващото заседание.
Чл. 17. (1) В срок до 14 дни след избора на председател, СОС избира с явно гласуване от състава на общинските съветници заместник-председатели на СОС.
(2) Всяка политическа група в СОС издига свой кандидат за заместник-председател на СОС. Предложения могат да бъдат правени и от отделни общински съветници.
(3) Гласуването за избор на заместник-председатели се извършва поотделно за всеки предложен кандидат.
(4) За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на общия брой съветници.
(5) Ако кандидат за заместник-председател на някоя политическа група не получи необходимите гласове, тази политическа група има право да предложи същия или нов кандидат. За предложения кандидат се провежда ново гласуване, като се прилага същата процедура.
Раздел III.Ръководство на Столичния общински съвет
Чл. 18. (1) Председателят на СОС се подпомага от Председателски съвет, който се състои от заместник-председателите на СОС и председателите на политически групи или упълномощени от тях заместници.
(2) Председателят на СОС свиква Председателския съвет за консултации по програмата и дневния ред на заседанията на СОС, както и по други въпроси от дейността на СОС.
Чл. 19. (1) Председателят на СОС освен правомощията по чл. 25 от ЗМСМА:
1. определя проект на дневен ред за заседанията на СОС;
2. провежда срещи и консултации с председателите на постоянните комисии и на групите общински съветници, с представители на политически партии, обществени организации и граждани;
3. разпределя работните материали, свързани с дейността на СОС между неговите комисии според компетентността им;
4. осигурява условия за работата на комисиите на СОС и на общинските съветници;
5. упражнява контрол върху разходването на средствата, разчетени по бюджета на СО за издръжка на СОС;
6. удостоверява с подписа си протоколите от заседанията и актовете на СОС;
7. определя местата в заседателната зала за общинските съветници, участващите с право на съвещателен глас и за граждани;
8. обявява на населението приетите от СОС актове по реда на чл. 12, ал. 2;
9. командирова кмета на СО в страната и чужбина; разрешава ползване на отпуски от кмета на СО, съгласно Кодекса на труда (КТ);
10. следи за спазването на този правилник;
11. изпълнява и други функции, възложени му от законите на страната, СОС и този правилник.
(2) В изпълнение на своите правомощия председателят на СОС издава заповеди.
(3) При участие на председателя в разискванията по даден проект за решение, заседанието се ръководи от посочен от него заместник-председател до гласуването на проекта или прекратяване на обсъждането.
Чл. 20. Председателят на СОС получава месечно възнаграждение в размер, определен от СОС.
Чл. 21. (1) Правомощията на председателя на СОС в негово отсъствие от страната или когато ползва законоустановен отпуск, за всеки конкретен случай се изпълняват от определен от него с писмена заповед заместник-председател.
(2) Заместник-председателят в случаите по ал. 1 не може да делегира определените му правомощия на друг заместник-председател.
Чл. 22. Заместник-председателите на СОС:
1. подпомагат председателя при упражняването на неговите функции и правомощия;
2. изпълняват отделни функции и правомощия на председателя, когато той има възложи това;
3. заместват председателя в поредност съобразно големината на предложилата ги политическа група при обективна невъзможност той да присъства на заседанията на СОС и да възложи заместването писмено;
4. подписват протоколите от заседанията;
5. по искане на председателя четат текстове на внесени за обсъждане проекти за решения;
6. следят за спазването на процедурата и уведомяват председателя;
7. изпълняват други функции, възложени им от председателя.
Чл. 23. (1) Председателят на СОС може да бъде предсрочно освободен:
1. по негово искане - чрез писмено депозирана оставка в деловодството на СОС;
2. при трайна невъзможност или системно неизпълнение на задълженията си като председател за повече от три месеца с решение на СОС, взето с гласовете на повече от половината от гласовете на общия брой съветници при тайно гласуване.
(2) Освобождаването по ал. 1, т. 1 се обявява, без да се обсъжда и гласува на първото заседание на СОС след датата на депозиране на оставката в деловодството на СОС.
(3) В случаите по ал. 1, т. 1 заместник-председателите съвместно свикват извънредно заседание на СОС и ръководят заседанието на СОС.
(4) В случаите по ал. 1, т. 2 предложението се разглежда по писмено искане на най-малко една трета от всички общински съветници. Искането се поставя на тайно гласуване на първото заседание на СОС след деня на постъпването му в деловодството на СОС и се смята за прието, ако за него са гласували повече от половината от общия брой общински съветници.
Чл. 24. (1) При предсрочно прекратяване на пълномощията на председателя на СОС, нов избор се произвежда до 30-дни от тяхното прекратяване.
(2) До избор на председател на СОС заседанията на съвета се свикват и ръководят от един от заместник-председателите на СОС, определен от СОС за временно изпълняващ длъжността.
Чл. 25. (1) СОС може да вземе решение за предсрочно прекратяване на правомощията на заместник-председател на СОС:
1. по негово искане - чрез писмено депозирана оставка в деловодството на СОС;
2. при трайна невъзможност или системно неизпълнение на задълженията си по чл. 22, ал. 1 за повече от три месеца;
3. по предложение на председателя на СОС;
4. по предложение на 1/3 от общинските съветници.
(2) Решенията по ал. 1 се приемат по реда на чл. 17, ал. 4.
Раздел IV.Общински съветници
Чл. 26. Пълномощията на общинския съветник възникват от деня на полагане на клетвата по чл. 13, ал. 3 и се прекратяват с полагането на клетва от следващия състав на СОС.
Чл. 27. (1) Общинските съветници са длъжни да:
1. присъстват на заседанията на СОС и на комисиите, на които са членове, както и да участват в решаването на разглежданите въпроси;
2. поддържат връзки с избирателите и да ги информират за дейността и решенията на СОС.
(2) Общински съветник, на когото се налага да напусне заседание на СОС или на комисия, преди то да е завършило, или да закъснее за заседанието, уведомява председателя на СОС, съответно председателя на комисията.
Чл. 28. (1) При изпълнение на своите правомощия общинските съветници имат право:
1. да ползват материално-техническата база и да бъдат обслужвани от Администрацията на СО;
2. на достъп до ръководните длъжностни лица в Администрацията на СО;
3. да им се възстановяват пътните и други разходи, извършени при осъществяване на тяхната дейност;
4. да получават необходимата за тяхната дейност информация съгласно чл. 33, ал. 2 от ЗМСМА.
(2) Във връзка с т. 2 на ал. 1, при необходимост, председателят на СОС и кметът на СО съвместно утвърждават график. Председателят на СОС информира общинските съветници за утвърдения график.
Чл. 29. (1) Общинските съветници могат да бъдат командировани от председателя на СОС с тяхно съгласие извън територията на СО във връзка с изпълнението на техните функции.
(2) Разходите по ал. 1 се поемат от бюджета на СО.
Чл. 30. (1) Общинските съветници ползват неплатен служебен отпуск за времето, през което са заети във връзка със своята дейност като съветници, което се зачита за трудов стаж.
(2) Общинските съветници могат да искат неплатен служебен отпуск въз основа на графиците на заседанията на СОС и на постоянните комисии или с акта за свикване на извънредно заседание на СОС, съответно на комисия, на която е член, както и при осъществяване на други дейности, свързани с изпълнение на задълженията им като общински съветник.
(3) Времето на служебна заетост се удостоверява от председателя на СОС и председателя на комисията, на която общинският съветник е член.
Чл. 31. Общинските съветници не могат да:
1. заемат щатна длъжност в Администрацията на СО;
2. участват в ръководствата на търговски дружества с общинско участие (като директор или управител, заместник-директор, заместник-управител или като контрольор, член на управителен, надзорен или контролен съвет, съвет на директорите);
3. извършват други дейности, които според закона са несъвместими с положението на общински съветник.
Чл. 32. (1) Общински съветник не може да участва при обсъждане и вземане на решения, когато се отнасят до негови имуществени интереси или до интереси на съпруг и роднини по права линия и по съребрена линия до четвърта степен включително и по сватовство до втора степен включително.
(2) В случаите на ал. 1 общинските съветници, са длъжни да информират за това председателя на СОС, съответно председателя на комисията и да не участват в обсъждането и в приемането на решението. Уведомяването се извършва предварително писмено или устно на самото заседание, което се отбелязва в протокола.
(3) В случай, че общински съветник е участвал в обсъждането и приемането на решение в нарушение на ал. 1 и 2, СОС прегласува взетото решение на следващото си заседание, като отстранява съответния общински съветник от гласуването.
(4) При нарушение на разпоредбите на ал. 1 и 2, СОС налага глоба на съответния общински съветник в размер на 200 лева.
Чл. 33. (1) Общинските съветници получават месечно възнаграждение за участието си в заседанията на СОС и на неговите комисии.
(2) Месечното възнаграждение на общинските съветници се състои от базово възнаграждение и допълнителни възнаграждения.
(3) Базовото месечно възнаграждение на общинските съветници е 450 лв., а на заместник-председателите на СОС 550 лв.
(4) Допълнителни възнаграждения се формират въз основа на участието на съветниците в работата на постоянните и временните комисии. Размерът на допълнителното възнаграждение за участие в заседание на комисия е 50 лв.
(5) Председателите и заместник председателите на комисии получават възнаграждението по ал. 4, увеличено съответно с 20 и 10 процента.
(6) При неучастие в едно заседание на СОС месечното базово възнаграждение по ал. 3 се намалява с една трета.
(7) При неучастие в работата на комисиите общинските съветници не получават допълнително възнаграждение.
(8) Общинските съветници имат социалните права по КТ и Кодекса за социалното осигуряване (КСО). Упражняващите свободни професии имат социалните права единствено по КСО.
Чл. 34. Присъствията и заетостта на общинските съветници се отчитат ежемесечно от председателя на СОС и председателите на комисии. Председателят на СОС упражнява контрол по отчитането на присъствията и заетостта на общинските съветници.
Чл. 35. (1) Общинският съветник се легитимира чрез служебна карта, издадена по образец, утвърден от председателя на СОС.
(2) Председателят на СОС утвърждава образец на значка на общинските съветници, която те са длъжни да носят.
Чл. 36. (1) Пълномощията на общинския съветник се прекратяват предсрочно:
1. при поставяне под запрещение;
2. когато съветникът е осъден с влязла в сила присъда на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер;
3. при подаване на оставка пред общинския съвет;
4. при избирането му за народен представител, министър, областен управител или кмет, при назначаването му за заместник-министър, заместник-областен управител, заместник-кмет, кметски наместник или на щатна длъжност в Администрацията на СО;
5. при трайна невъзможност или системно неизпълнение на задълженията си за повече от три месеца, с решение на СОС, прието с мнозинство от повече от две трети от общия брой на съветниците;
6. при смърт;
7. при извършване на административно-териториални промени, водещи до промяна на местожителството.
(2) Предсрочното прекратяване на пълномощията по ал. 1, т.т. 1, 2, 3, 4, 6 и 7 се обявява пред СОС от неговия председател.
Чл. 37. (1) СОС по предложение на председателя, приема решение за прекратяване на пълномощията на общински съветник, който не участва в три поредни заседания на СОС или в общо пет заседания без уважителни причини.
(2) Предложението по ал. 1 се прави въз основа на обобщена информация по чл. 34.
Раздел V.Политически групи в Столичния общински съвет
Чл. 38. (1) Общинските съветници могат да образуват политически групи в СОС според партийната си принадлежност или политическата си ориентация.
(2) Не могат да се образуват групи от общински съветници, които да представляват частни, местни, етнически, религиозни или професионални интереси.
(3) Минималният брой общински съветници за образуване на политическа група в СОС е 5.
(4) Общински съветници, чийто брой е недостатъчен за образуване на отделна политическа група, могат да се присъединят към вече образувани групи и да създадат политически съюз. Политическият съюз има правата на една политическа група.
(5) Когато броят на общинските съветници в една група спадне под определения минимум, тя преустановява своето съществуване.
(6) Името на групата не може да повтаря име на организация, партия или коалиция, която вече се е регистрирала по съответния ред.
Чл. 39. (1) Всяка политическа група представя на председателя на СОС решение за образуването си, списък на избраното ръководство и списък на членовете, подписани от общинските съветници от състава на групата.
(2) Политическите групи, техните ръководства, както и промените в тях се вписват в специален регистър от председателя на СОС.
(3) Председателят на СОС обявява регистрираните политически групи и техните ръководства на следващото заседание на СОС. Това правило се прилага и при последващи промени в състава и ръководствата им, както и при тяхното прекратяване.
Чл. 40. (1) Всеки общински съветник може да членува само в една политическа група.
(2) Условията за членуване, възникване и прекратяване на членството, както и правата и задълженията на членовете на политически групи в СОС, се определят от политическата група в съответствие с разпоредбите на този правилник.
(3) Общински съветник може да напусне групата, като подаде писмено заявление до нейния ръководител и уведоми председателя на СОС.
Раздел VI.Комисии на Столичния общински съвет
Чл. 41. СОС избира от своя състав постоянни и временни комисии по предложение на председателя на СОС или на общинските съветници.
Чл. 42. (1) Постоянните комисии на СОС имат следните задачи:
1. проучват потребностите на населението в съответната област и правят предложения за решаване на констатирани проблеми;
2. подпомагат СОС при подготовката на решения по въпроси, внесени за обсъждане и решаване;
3. осъществяват контрол за изпълнение на решенията на СОС.
(2) За изпълнение на задачите по т. 1 на ал. 1 постоянните комисии изготвят шестмесечна работна програма, която се представя на председателя на СОС.
(3) Постоянните комисии подпомагат подготовката на решенията на СОС чрез изготвяне на становища по проектите на решения, разпределени им от председателя на СОС, както и като организират подготовката и разработването на проекти за решения за приемане на актове, включени в оперативната работна програма на СОС.
(4) Контролът по т. 3 на ал. 1 се осъществява според разпределението на компетентността на постоянните комисии, определено от СОС.
(5) Постоянните комисии представят на СОС доклади за своята дейност най-малко веднъж на шест месеца.
(6) Работните програми и докладите на постоянните комисии са публични и се обявяват по реда на чл. 12, ал. 2.
Чл. 43. (1) Постоянните комисии на СОС са:
1. Комисия по устройство на територията и жилищна политика;
2. Комисия по финанси и бюджет;
3. Комисия по здравеопазване и социална политика;
4. Комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори;
5. Комисия по местно самоуправление и нормативна уредба;
6. Комисия по образование, наука, култура и вероизповедания;
7. Комисия по стопанска политика и общинска собственост;
8. Комисия по инженерна инфраструктура, водоснабдяване и енергийно планиране;
9. Комисия по обществен ред и сигурност;
10. Комисия по транспорт, транспортна инфраструктура и безопасност на движението;
11. Комисия за децата, младежта, спорта и туризма;
12. Комисия по граждански права, молби и жалби;
13. Комисия по европейска интеграция и връзки с гражданското общество;
14. Комисия по етика.
(2) СОС определя и извършва промени в числеността, поименния състав и ръководствата на постоянните комисии.
Чл. 44. (1) Всеки общински съветник може да бъде избиран най-много в три постоянни комисии.
(2) Общински съветник може да бъде избиран за председател само на една постоянна комисия.
(3) Председателят на СОС не може да бъде избиран в състава на постоянните комисии.
Чл. 45. (1) При определяне състава на постоянните комисии се запазва основното съотношение между политическите групи в СОС.
(2) Ръководството на всяка постоянна комисия се състои от председател и двама заместник-председатели. Председателят на постоянната комисия организира нейната работа, ръководи заседанията и поддържа връзки с другите комисии и с председателя на СОС.
(3) Заместник-председателите подпомагат председателя при осъществяване на функциите му по ал. 2. При отсъствие на председателя заседанията се ръководят от определен от него заместник-председател.
(4) Ръководствата и членовете на постоянните комисии се избират от състава на общинските съветници с явно гласуване по предложение на политическите групи.
Чл. 46. (1) Председател, заместник-председател или член на постоянна комисия се освобождава предсрочно:
1. по негово искане;
2. с решение на СОС.
(2) Прекратяването на пълномощията по т. 1 на ал. 1 се обявява от председателя на СОС, без да се обсъжда и гласува.
(3) Предложения за предсрочно освобождаване по т. 2 на ал. 1 могат да правят 1/3 от членовете на комисията или председателя на СОС, при обективна невъзможност на съответния член на постоянна комисия да изпълнява своите задължения, както и при системно нарушаване или неизпълнение на правата и задълженията, произтичащи от този правилник, както и по искане на политическата група, излъчила съответния председател, заместник-председател или член на комисията.
(4) Предложения по т. 2 на ал. 1 могат да правят и общински съветници в случаите по чл. 32, както и когато съответното лице по ал. 1 със своите действия или поведение уронва престижа на СОС.
Чл. 47. (1) Постоянните комисии приемат вътрешни правила за своята работа в съответствие с разпоредбите на този правилник.
(2) След приемането правилата по ал. 1 се депозират при председателя на СОС и се обявяват по реда на чл. 12, ал. 2.
(3) Разходите за дейността на постоянните комисии на СОС, се утвърждават от председателя на СОС по предложение на ръководствата на съответните комисии и в рамките на средствата за издръжка на СОС.
Чл. 48. (1) Заседанията на постоянните комисии на СОС са редовни и извънредни.
(2) Редовните заседания на постоянните комисии на СОС се провеждат по график, приет от тях по предложение на съответния председател. Графикът за заседанията на постоянна комисия се съгласува от нейния председател с председателите на останалите постоянни комисии. Приетите графици на заседанията на постоянните комисии се депозират при председателя на СОС.
(3) Редовни заседания на постоянните комисии на СОС се провеждат най-малко два пъти в месеца.
(4) Извънредно заседание на постоянна комисия се свиква при необходимост от нейния председател, по искане най-малко на 1/3 от членовете й или от председателя на СОС.
Чл. 49. (1) Председателите на комисии обявяват графика по чл. 48, ал. 2 и мястото на заседанията на определените за това места в СОС.
(2) Дневният ред за заседанията на комисиите се определя от председателя на комисията съобразно постъпването на материалите не по-късно от 3 работни дни преди заседанието. В същия срок материалите за заседанието се предоставят на разположение на членовете на комисията от Дирекция "Секретариат на СОС".
(3) В случаите по чл. 48, ал. 4 членовете на комисията се информират за насроченото заседание най-късно 24 часа преди неговото начало.
(4) Дневният ред и материалите за извънредни заседания на постоянните комисии се предоставят преди началото на заседанието.
(5) Дневния ред на постоянните комисии се публикува на електронната страница на Столичния общински съвет не по - късно от два работни дни преди заседание.
Чл. 50. По решение на СОС, в случите по чл. 60, ал. 6 комисиите могат обсъждат отделни въпроси при закрити врати.
Чл. 51. (1) Постоянните комисии заседават, ако присъстват повече от половината от техните членове. Ако до 30 минути след обявеното начало за започване на заседанието кворумът не е налице, комисията може да заседава и при наличния състав, когато той е не по-малко от една трета от всичките й членове.
(2) Комисията не е задължена да разгледа въпроси, включени в дневния ред, ако вносителят или от упълномощено от него лице не присъства на заседанието.
(3) Решенията на постоянните комисии се вземат с явно гласуване с мнозинство от присъстващите членове на комисията.
Чл. 52. (1) При обсъждане на проекти за решения или други въпроси вносителят или негов представител присъства на заседанията на комисиите.
(2) Общински съветници, които не са членове на съответната комисия, както и кметът, заместник-кметове и секретарят на СО, кметове на райони и кметства, кметски наместници и обществения посредник могат да участват в заседанията на постоянните комисии и да се изказват по въпроси, свързани с тяхната компетентност.
(3) Участващите в заседанията на комисиите са длъжни да спазват изискванията във връзка с опазване на служебната и държавната тайна, както и на сведения, отнасящи се до личния живот и доброто име на гражданите.
Чл. 53. (1) В зависимост от характера на разглежданите въпроси по предложение на председателя, постоянната комисия определя заинтересованите лица.
(2) При необходимост заинтересованите лица могат да бъдат поканени да присъстват при обсъжданията на комисията. Списъкът на поканените заинтересовани лица се прилага към протокола на комисията.
(3) Председателят на постоянната комисия информира заинтересованите лица за предложенията, препоръките и взетите решения по ал. 1.
Чл. 54. (1) Комисиите могат да провеждат съвместни заседания, когато се разглеждат общи въпроси. Тези заседания се ръководят по споразумение от един от председателите.
(2) При съвместни заседания всяка комисия взема поотделно своето решение по обсъждания въпрос и изготвя становище, което представя на СОС.
Чл. 55. Становищата на постоянните комисии се докладват на СОС от председателите на постоянните комисии или от определен от тях член.
Чл. 56. (1) За заседанията на постоянните комисии се води съкратен протокол, в който се отбелязват всички изразени мнения и взетите решения.
(2) Протоколът се подписва от председателя на комисията и от водещия протокола.
(3) Протоколите на постоянните комисии се съхраняват в деловодството на СОС.
Чл. 57. (1) Временни комисии се създават от СОС по конкретен повод, за проучване на отделни въпроси, както и за провеждане на анкети.
(2) В решението за създаване на временна комисия СОС определя нейните задачи, численост, поименен състав, ръководство, срок на дейност и необходимите финансови средства.
(3) Правилата за работа на постоянните комисии се прилагат и по отношение на временните комисии.
(4) Временните комисии преустановяват дейността си с изготвяне на отчет и с решение на СОС, в рамките на срока по ал. 2.
Чл. 58. (1) Създава се наблюдателна комисия по чл. 94, ал. 1 на Закона за изпълнение на наказанията.
(2) Председател на комисията по ал. 1 е председателят на СОС.
Чл. 59. (1) За изпълнение на своите задачи СОС, постоянните и временните комисии могат да привличат външни лица като експерти и консултанти.
(2) Списъкът на лицата по ал. 1 се утвърждава от председателя по предложение на председателите на комисии.
(3) Експертите и консултантите могат да участват в заседанията на съответната комисия с мнения по разглежданите въпроси.
(4) Експертите и консултантите получават възнаграждение, определено от председателя на СОС, в зависимост от обема на извършената работа. Възнаграждението се изплаща въз основа на договор, подписан от кмета на СО. Средствата се осигуряват от бюджета на СО, в рамките на средствата за издръжка на СОС.
(5) Експерти и консултанти могат да бъдат привличани и на доброволен принцип, без да получават възнаграждение.
Глава трета.ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Раздел I.Общи положения
Чл. 60. (1) Дейността на СОС се осъществява въз основа на шестмесечна оперативна работна програма.
(2) Оперативната работна програма на СОС се подготвя от председателя на СОС въз основа на предложенията на общинските съветници, кмета на СО, кметовете на райони и кметства за периода.
(3) Оперативната работна програма на СОС включва:
1. график на редовните заседания на СОС за периода;
2. списък на планираните за приемане нормативни актове;
3. други въпроси от компетентността на СОС, които е необходимо да се разгледат от него.
(4) Проектът на оперативната работна програма се приема от СОС по предложение на председателя на СОС, един месец преди началото на периода, за които се отнася.
(5) По всеки въпрос, включен в оперативната работна програма, председателят на СОС определя постоянните комисии, отговорни за тяхната подготовка.
(6) В случай, че определен въпрос, включен в оперативната работна програма, е свързан с информация, представляваща държавна или служебна тайна, или е свързан с лични данни, СОС може да реши заседанията на съответните комисии по ал. 5 да се проведат при закрити врата.
Чл. 61. (1) СОС приема своите актове на заседания.
(2) Заседанията на СОС са редовни и извънредни.
(3) Проектът за дневен ред на заседанията на СОС се определя от председателя на СОС, по предложение на общинските съветници, кмета на СО и кметовете на райони и кметства.
Чл. 62. (1) Текущата дейност на СОС и подготовката на неговите заседания се осигуряват от Дирекция "Секретариат на СОС".
(2) Дирекцията "Секретариат на СОС" е специализирано звено в Администрацията на СО.
(3) Дирекцията "Секретариат на СОС" се ръководи от директор, който се назначава от кмета на СО по предложение на председателя на СОС.
Чл. 63. (1) СОС заседава в сградата на СО.
(2) При разглеждане на общественозначими въпроси или проблеми на отделен район или населено на място в СО заседанието на СОС може да бъде проведено на територията на съответния район или населеното място или друго място, определено от Председателския съвет.
(3) Предложения по ал. 2 могат да правят и общински съветници.
Чл. 64. (1) СОС провежда редовни заседания всеки втори и четвърти четвъртък от месеца. В случай, че датата на редовното заседание съвпадне с официален или друг празник, председателят на СОС определя дата за провеждане на заседанието.
(2) СОС заседава от 10.00 до 14.00 часа. С решение на СОС заседанието може да бъде продължено с не повече от 3 часа.
(3) СОС може да променя времето за редовни заседания.
(4) Награждаване със званието "Почетен гражданин на София" и връчване на "Почетния знак на Столична община" става на извънредни тържествени заседания на Столичния общински съвет, на основание на предварително взети решения по реда на Правилника за отличията на СОС.
На такива заседания се вземат и решения за поставяне на паметни знаци.
Извънредни тържествени заседания се свикват от председателя на СОС не по-често от веднъж на три месеца. Изключения се допускат за награждаване на чужди граждани и в други нетърпящи отлагане случай.
Чл. 65. (1) Председателят на СОС информира общинските съветници за проекта на дневен ред за заседанието на СОС не по-късно от 5 работни дни преди датата на съответното заседание.
(2) Когато извънредни обстоятелства налагат това, кметът на СО може да внесе при председателя на СОС предложение по дневния ред на предстоящото заседание до 12 часа на деня, предшестващ заседанието. Постъпилите предложения се раздават в началото на заседанието.
(3) Проектът за дневен ред на заседанията на СОС се оповестява публично по ред на чл. 12, ал. 2.
Чл. 66. (1) В дневния ред на редовните заседания на Столичния общински съвет се обособяват четири части:
1. част А - питания към кмета на Столична община;
2. част Б - проекти на нормативни актове или на изменения и допълнения към нормативни актове;
3. част В - проекти на доклади за назначения, създаване на временни комисии и др., включително по извършване на разпоредителни сделки с имущество на Столична община;
4. част Г - други въпроси, включително и приемане на актове на Столичния общински съвет, внесени от граждани;
2) Материалите, включително становищата на комисиите за редовните заседания са на разположение на общинските съветници в срока по чл. 65, ал. 1 в Дирекция "Секретариат на СОС".
Чл. 67. (1) При събития, за които се налага спешно свикване на СОС, председателят насрочва извънредно заседание, на което се обсъжда само събитието, по повод на което се провежда заседанието.
(2) СОС се свиква на извънредно заседание:
1. по инициатива на председателя на СОС;
2. по искане на 1/3 от общинските съветници;
3. по искане на 1/5 от избирателите в СО;
4. по искане на областния управител.
(3) В случаите по т.т. 2-4 на ал. 2 исканията следва да бъдат мотивирани, като се предложи конкретен дневен ред. Председателят е длъжен да насрочи заседание в седемдневен срок от внасяне на искането.
(4) Ако след изтичане на срока по ал. 3 заседанието не бъде свикано от председателя, то се свиква от вносителя на искането и се провежда в седемдневен срок от дата на свикването.
(5) Уведомяването на общинските съветници за извънредни заседания на СОС се извършва с писмена покана не по-късно от 3 дни преди деня на заседанието. Поканата съдържа дата, час, място и проект за дневен ред на заседанието.
(6) Материалите за извънредното заседание са на разположение на общинските съветници в Дирекция "Секретариат на СОС" в срока по ал. 5.
Раздел II.Подготовка на заседанията на Столичния общински съвет
Чл. 68. (1) Проекти на правилници, наредби, инструкции и решения могат да внасят общинските съветници и кметът на СО.
(2) Проектът за годишния бюджет на СО се внася от кмета на СО.
(3) Кметовете на райони и кметства могат да внасят проекти за решения на СОС по въпроси от своята компетентност.
(4) Заместник-кметовете на СО, секретаря на СО и главният архитект могат да внасят проекти за решения на СОС по въпроси от тяхната компетентност.
(5) Проекти за декларации и обръщения могат да внасят общинските съветници и политическите групи.
Чл. 69. (1) Въпросите за разглеждане от СОС се внасят в Дирекция "Секретариат на СОС" с придружително писмо, подписано от вносителя, и:
1. писмен доклад, подписан от вносителя;
2. проект за решение;
3. обосновка, включително оценка за необходимите финансови и други ресурси за изпълнение на решението, както и оценка на въздействието от прилагането на предлаганото решение;
4. мотиви към проектите на нормативни актове;
5. информация за мотивите и характера на предлаганото решение.
(2) В случаите по ал. 4 на чл. 68 придружителното писмо се подписва от кмета на СО, а докладът от съответния вносител.
(3) В доклада се посочва правното основание, на което въпросът се внася за решаване от СОС, а при необходимост - причините и крайния срок, в който е необходимо СОС да се произнесе. Докладът се адресира до председателя на СОС.
(4) Мотивите към внесените за разглеждане нормативни актове съдържат аргументация за необходимостта и очаквания регулативен ефект.
(5) Материалите по ал. 1 се представят и на електронен носител при условия и по ред, определени от председателя на СОС.
(6) Информацията по ал. 1, т. 5 се предоставя задължително по реда на чл. 12, ал. 2, преди заседанието на СОС, на което ще бъде разгледан проекта за решение.
Чл. 70. (1) Председателят на СОС разпределя материалите по чл. 69, ал. 1 на постоянните комисии, в зависимост от тяхната компетентност и информира Председателския съвет за разпределението.
(2) Председателят на СОС определя водеща постоянна комисия за всеки проект за решение.
(3) В случаите по чл. 68, ал. 3 материалите се изпращат и за становище на кмета на СО.
(4) Възражения по разпределението на проектите за решения могат да се правят от членовете на Председателския съвет.
Чл. 71. (1) Ежеседмично председателят на СОС предоставя списък на получените материали по чл. 69, ал. 1 на ръководствата на политическите групи.
(2) Материалите по чл. 69, ал. 1 са на разположение на общинските съветници в Дирекция "Секретариат на СОС".
(3) Списъкът по ал. 1 се оповестява по реда на чл. 12, ал. 2.
Чл. 72. (1) Материалите за разглеждане от постоянните комисии се включват в техния дневен ред по реда на чл. 49, ал. 2.
(2) Водещата комисия разглежда материалите, след като й бъдат предоставени становищата на останалите постоянни комисии.
(3) По решение на водещата комисия проектите за промени в нормативните актове се публикува на електронната страница на Столичния общински съвет.
Чл. 73. (1) Общинските съветници могат да правят писмени предложения по текста на внесения проект за решение до деня, в който водещата комисия пристъпи към разглеждането му. Предложенията се правят чрез председателя на СОС до водещата комисия.
(2) Водещата комисия обсъжда само предложения, постъпили в писмена форма в предвидения срок. Това ограничение не се прилага, когато се предлагат редакционни поправки.
Чл. 74. Вносителят на проект за решение може да го оттегли до започване на разглеждането му във водещата комисия, а след това - само с нейно решение, или с решение на СОС - когато водещата комисия вече се е произнесла по същество.
Чл. 75. (1) Постоянните комисии обсъждат едновременно всички проекти за решения, уреждащи една и съща материя, внесени в СОС и представят своите становища на водещата комисия.
(2) Водещата комисия гласува проектите по ал. 1 поотделно.
Чл. 76. (1) Становищата на постоянните комисии, включват редакционни поправки, предложения и препоръки по предложения проект за решение, които се докладват пред СОС.
(2) Водещата комисия подготвя мотивиран доклад, с който предлага приемане, допълване, изменение или отхвърляне на предложения проект, съдържащ и:
1. направените по реда на чл. 73, ал. 1 писмени предложения на общинските съветници и становището на комисията по тях;
2. становищата и предложенията на останалите постоянни комисии;
3. предложенията на водещата комисия по проекта.
(3) Независимо от доклада на водещата комисия проектът за решение се включва за разглеждане и се подлага на гласуване от СОС.
(4) Срокът за разглеждане и изготвяне на становища от постоянните комисии и доклад от водещата комисии не може да бъде по-дълъг от 2 месеца.
(5) Становищата на постоянните комисии и докладът на водещата комисия се предоставят на председателя на СОС, който предоставя копие от тях на вносителя.
Чл. 77. (1) По въпроси, представляващи обществен интерес гражданите могат да правят предложения за включване на точки в дневния ред на СОС, както и да представят становища по проекти за решения на СОС по реда и при условията на чл. 69.
(2) Предложенията по ал. 1 задължително се разпределят от председателя на СОС на Комисията по европейска интеграция и връзки с гражданското общество за предварителна оценка на обществения интерес.
(3) В срок до 5 дни комисията по ал. 2 представя на председателя на СОС становище за обществената значимост на поставените въпроси, въз основа на което председателят на СОС:
1. разпределя предложението за разглеждане по същество от компетентните комисии, след което включва предложението в дневния ред на СОС; или
2. отклонява предложението и информира неговите вносители.
(4) В случаите по т. 1 на ал. 3 вносителите се уведомяват за деня и часа на заседанието, на което поставеният от тях въпрос ще бъде разгледан.
(5) Становища на граждани по проекти за решения на СОС се предоставят от председателя на СОС на съответните комисии и на вносителя.
Чл. 78. (1) В случай на оспорване на решение на СОС от кмета на СО на основание чл. 45, ал. 2 от ЗМСМА, председателят на СОС определя водеща комисия, която да разгледа мотивите за оспорване на решението на СОС и да подготви мотивиран доклад.
(2) В случаите по ал. 1 срокът за работа на водещата комисия не може да бъде по-дълъг от 10 дни.
(3) Актът на кмета на СО за оспорване на решение на СОС спира изпълнението на оспорваното решение до повторното произнасяне на СОС.
(4) СОС прегласува оспореното решение на следващото си редовно заседание с мнозинство повече от половината от общия брой съветници.
Чл. 79. (1) Материалите, включени в дневния ред на СОС се комплектоват както следва:
1. проект на решение;
2. внесените материали по чл. 69, ал. 1;
3. доклад на водещата комисия и всички получени становища;
4. други документи, когато това е необходимо във връзка с проекта на решение.
(2) В случаите по чл. 65, ал. 2 материалите по предложението могат да бъдат раздадени в началото на заседанието.
(3) Проектите за решения заедно с редакционните поправки, изменения и допълнения, с мотивите към тях и със становището на водещата комисия, на която са били разпределени, са на разположение на общинските съветници в Дирекция "Секретариат на СОС" в сроковете, определени с този правилник. А в случаите на чл. 64, ал. 3 и чл. 67, ал. 1 от този правилник - не по-късно от началото на заседанието, в което ще бъдат разгледани.
Чл. 80. (1) Проектите за решения се включват в проекта за дневен ред на СОС за обсъждане и гласуване по общия ред и съобразно оперативната работна програма.
(2) Независимо от доклада на водещата комисия материалите по чл. 69 се внасят за разглеждане от СОС не по-късно от един месец след изтичане на срока по чл. 76, ал. 4.
(3) Проектите за решения на СОС се представят пред СОС от вносителя или определено от него компетентно лице.
Раздел III.Заседания на Столичния общински съвет, обсъждане и приемане на решения
Чл. 81. (1) Заседанията на СОС са открити.
(2) СОС може да реши отделно заседание или разглеждането на отделни точки от дневния ред да се проведе при закрити врати.
(3) Кметът на СО участва в заседанията на СОС с право на съвещателен глас. Заместник-кметовете, секретарят и главният архитект на СО могат да присъстват на заседанията на СОС и да взимат отношение по въпроси от тяхната компетентност.
(4) Лица, които не са общински съветници, могат да присъстват по ред, определен от председателя, като заемат специално определените за тях места. По време на заседанията те са длъжни да спазват установения ред.
(5) При безредие сред присъстващите лица председателят въдворява ред и може да разпореди да бъдат отстранени отделни граждани или всички външни лица.
(6) На заседанията на СОС не се допускат въоръжени лица.
Чл. 82. (1) Заседанията на СОС се провеждат при закрити врати, когато важни държавни или обществени интереси налагат това.
(2) Предложение за провеждане на заседание при закрити врати могат да направят председателят на СОС, общинските съветници или кмета на СО.
(3) При постъпило предложение за закрито заседание председателят поканва всички външни лица да напуснат залата. След като изслуша мотивите на вносителя на предложението, СОС го обсъжда и взема решение. Съобразно резултата от гласуването заседанието продължава като закрито или открито.
(4) Обсъжданията и протоколът от закритото заседание са държавна, съответно служебна тайна и обвързват със съответните задължения всички общински съветници и другите лица, които имат достъп до тях.
(5) Решенията, взети на закрито заседание, се обявяват публично по общия ред.
Чл. 83. (1) Откритите заседания на СОС могат да се отразяват от средствата за масово осведомяване по тяхно искане или по покана на председателя.
(2) Пряко предаване на заседания на СОС по електронни средства за масово осведомяване се допуска след решение на СОС.
Чл. 84. (1) Председателят открива заседанието, ако присъстват повече от половината от общия брой общински съветници.
(2) Проверка на кворума се извършва след всяка почивка или след прекъсване на заседанието, както и със самото гласуване. Проверка на кворума се извършва и когато общински съветник или политическа група изрази мнение, че в залата не е налице необходимия кворум.
(3) Председателят прекратява заседанието, когато в залата няма необходимия кворум.
Чл. 85. (1) В началото на заседанието СОС по предложение на председателя приема дневен ред за заседанието.
(2) В случай, че няма готовност по дадена точка от дневния ред, председателят я отлага за по-късен час на същото заседание или за друго заседание.
(3) По време на заседанието не могат да бъдат обсъждани въпроси, които не са включени в дневния ред.
Чл. 86. (1) Председателят на СОС ръководи заседанието и дава думата за изказвания.
(2) Общинските съветници се изказват след като председателят им предостави думата.
(3) Думата се иска от място с вдигане на ръка или с предварителна писмена заявка.
(4) Председателят съставя списък на желаещите за изказване и определя последователността им.
(5) В случаите по чл. 77 вносителите на проекти за решения на СОС или становища могат да правят изказвания в рамките на 5 минути.
(6) Председателят на СОС дава думата на ръководителите на политическите групи, а при тяхното отсъствие - на заместниците им или на упълномощен от тях общински съветник, когато я поискат, в рамките на дискусиите по дневния ред и времето, определено на политическите групи.
(7) Веднъж на заседание председателят на СОС дава думата на ръководителите на политическите групи или на техните заместници по въпроси извън обсъждания дневен ред, ако я поискат. Техните изказвания са до 10 минути.
Чл. 87. (1) По процедурни въпроси думата се дава веднага, освен ако има направени искания за реплика, дуплика или за обяснение на отрицателен вот.
(2) Процедурни са въпросите, с които се възразява срещу конкретно нарушаване на реда за провеждане на заседанията, предвиден в този правилник, или които съдържат предложения за изменение и допълнение на приетия ред за провеждане на заседанието, включително тези за:
1. прекратяване на заседанието;
2. отлагане на заседанието;
3. прекратяване на разискванията;
4. отлагане на разискванията;
5. отлагане на гласуването;
6. проверка на кворума.
(3) Процедурните въпроси се поставят в рамките на не повече от 2 минути, без да се засяга същността на обсъждания въпрос.
Чл. 88. (1) Когато е постъпило процедурно предложение, думата се дава на един общински съветник, който не е съгласен с него. Предложението се поставя веднага на гласуване, без да се обсъжда.
(2) Когато е постъпило предложение за прекратяване на разискванията, то не се обсъжда. Думата се дава еднократно на представител на политическата група, която не е съгласна с предложението за прекратяване.
Чл. 89. Когато има предложение за отлагане на разискванията, се прилагат правилата на чл. 88. При предложения за прекратяване на разискванията или за отлагането им най-напред се гласува предложението за прекратяване на разискванията.
Чл. 90. (1) Заседанието може да бъде прекратено или отложено с решение на СОС по предложение на председателя или на политическа група.
(2) Когато са постъпили предложения за прекратяване на заседанието или за отлагането му, първо се гласува предложението за прекратяване на заседанието.
Чл. 91. (1) При шум или безредие, с което се пречи на работата на общинските съветници, или когато важни причини налагат, председателят може да прекъсне заседанието за определено време.
(2) Всяка политическа група може да поиска прекъсване на заседанието до 30 минути веднъж на заседание. Председателят прекъсва заседанието веднага след като това бъде поискано и определя продължителността на прекъсването.
Чл. 92. (1) При разглеждане на проектите за решения на СОС се обсъждат само предложения на общинските съветници, както и предложенията на водещата комисия, включени в доклада й.
(2) Общински съветник може да обосновава направените от него предложения в рамките на пет минути за всяко предложение.
Чл. 93. Общинските съветници говорят от трибуната или от поставените на работните им места микрофони.
Чл. 94. (1) Когато изказващият се отклонява от обсъждания въпрос, председателят го предупреждава и ако нарушението продължи или се повтори, му отнема думата.
(2) Общинският съветник не може да говори по същество повече от един път по един и същи въпрос, освен ако не се налага доизясняване на изказването.
(3) По изключение председателят на СОС дава допълнително време за изчерпване на определен въпрос.
Чл. 95. (1) Общинските съветници имат право на реплика.
(2) Репликата е кратко възражение по съществото на приключилото изказване. Тя се прави веднага след изказването и не може да трае повече от 2 минути.
(3) По едно и също изказване могат да бъдат направени най-много 3 реплики.
(4) Не се допуска реплика на репликата. Общинският съветник, към когото е отправена репликата, има право на отговор (дуплика) с времетраене до 2 минути след приключване на репликите.
Чл. 96. Общинският съветник има право на лично обяснение до 3 минути, когато в изказване по време на заседанието е засегнат лично или поименно. Думата за лично обяснение се дава в края на заседанието по ред, определен от председателя на СОС.
Чл. 97. След като списъкът на изказващите се е изчерпан, председателя обявява разискванията за приключени.
Чл. 98. (1) Решенията на СОС се приемат с едно гласуване.
(2) Проектът за решение се обсъжда и гласува, след като СОС изслуша доклада на водещата комисия, становището на вносителя и становищата на други комисии, на които той е бил разпределен.
(3) В решението на СОС задължително се посочва и комисията, отговорна за контрола по неговото изпълнение.
Чл. 99. (1) Решенията на СОС се вземат с явно гласуване с мнозинство повече от половината от присъстващите съветници. СОС може да реши гласуването да бъде тайно.
(2) Гласуването е лично. Гласува се "за", "против" или "въздържал се".
(3) Явното гласуване се извършва чрез:
1. вдигане на ръка;
2. полагане на саморъчен подпис в протокола на СОС;
3. поименно гласуване чрез прочитане имената на общинските съветници по азбучен ред, които отговарят "за", "против", "въздържал се".
(4) При липса на друго решение за всеки конкретен случай явното гласуване се извършва с вдигане на ръка.
(5) Председателят на СОС обявява резултатите от гласуванията. Обявяването на резултатите от гласуванията се прави и по политически групи, ако това бъде изрично поискано от общински съветник.
(6) Тайно гласуване се извършва с бюлетини, в съответствие с чл. 14, ал. 3.
Чл. 100. (1) Предложение за поименно гласуване, за гласуване чрез полагане на саморъчен подпис или за тайно гласуване може да бъде направено от общински съветник или от политическа група.
(2) Предложението по ал. 1 се поставя на гласуване без разисквания. Изслушва се по един общински съветник от политическа група, която не е съгласна с направеното предложение.
Чл. 101. (1) Гласуването започва непосредствено след обявяването му от председателя.
(2) От започването на процедурата по гласуване до приключването й не се допускат изказвания.
Чл. 102. (1) Гласуването се извършва по следния ред:
1. предложения за отхвърляне;
2. предложения за отлагане за следващо заседание;
3. предложения за заместване;
4. предложения за поправки;
5. обсъждан текст, който може да съдържа и одобрени вече поправки;
6. предложение по същество.
(2) Когато има две или повече предложения от едно и също естество, те се гласуват по реда на постъпването им.
Чл. 103. (1) Предложението се смята за прието, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите общински съветници, освен ако в закон или в този правилник не е предвидено друго.
(2) В случай на равенство на гласовете предложението се смята за отхвърлено.
Чл. 104. (1) Резултатът от гласуването се обявява от председателя веднага.
(2) Когато процедурата по гласуването или резултатът от него бъдат оспорени от политическа група веднага след приключването му, председателят може да разпореди то да бъде повторено. Резултатът от повторното гласуване е окончателен.
Чл. 105. (1) За всяко заседание на СОС се води протокол.
(2) Проектът на протокол се изготвя от дирекция "Секретариат на СОС" най-късно 2 дни след заседанието на СОС.
(3) В протокола от заседанието се вписва дневният ред на заседанието, решенията по всяка точка от него, както и резултатите от гласуванията.
(4) Към протокола се прилагат списък на присъствалите на заседанието общински съветници, протоколите за произведеното тайно, чрез полагане на саморъчен подпис или поименно гласуване.
(5) Проектът на протокол е на разположение на общинските съветници в дирекция "Секретариат на СОС".
Чл. 106. (1) За всяко заседание на СОС се прави пълен аудио запис на дискусиите.
(2) Записът по ал. 1 се изготвя на хартиен носител в 7 дневен срок след съответното заседание на СОС и парафира от служителя, който го изготвя.
Раздел IV.Оформяне на актовете на Столичния общински съвет
Чл. 107. (1) Общинските съветници могат да преглеждат записа на дискусиите и протоколите от заседанията и да искат поправянето на явни фактически грешки в тях в 3-дневен срок от деня на заседанието за протоколите и 7 дневен срок за пълния запис на дискусиите.
(2) Протоколът се подписва от заместник-председателите и от председателя на СОС най-късно 7 дни след заседанието.
Чл. 108. (1) Директорът на дирекция "Секретариат на СОС" координира работата с вносителите за окончателно оформяне на приетите актове съобразно направените в заседанието изменения, допълнения и уточнения и осигурява точното им правно и езиково редактиране.
(2) При изготвянето на протокола директорът на дирекция "Секретариат на СОС" определя сроковете и отговорните служители в дирекция "Секретариат на СОС" за окончателното оформяне на приетите с протокола актове.
(3) При необходимост от съществени или многобройни изменения, допълнения и уточнения във връзка с дискусията по разгледания на заседанието проект на акт на СОС, окончателното оформяне на акта се извършва от вносителя в 10-дневен срок от приемането му, освен ако СОС е определил друг срок.
(4) Извън случаите по ал. 3 актовете се оформят от дирекция "Секретариат на СОС" до 8 дни след приемането им, освен ако СОС е определил друг срок.
(5) В случаите, когато след изтичането на сроковете по ал. 3 съответният акт не е издаден, директорът на дирекция "Секретариат на СОС" уведомява вносителя и предлага на председателя на СОС да внесе в СОС предложение за отменяне на приемането му.
Чл. 109. (1) В случаите по ал. 3 на чл. 108 окончателно оформеният акт се изпраща на директора на дирекция "Секретариат на СОС" с придружително писмо, в което се посочват дейността по допълнителното съгласуване и отразените бележки от заседанието на СОС.
(2) Вносителят представя окончателно оформените актове на директора на дирекция "Секретариат на СОС" и на електронен носител по реда на чл. 69, ал. 4.
Чл. 110. (1) Преди да бъдат подписани от председателя на СОС, актовете на СОС се парафират в следната последователност: редактор-стилист, юрист от дирекция "Секретариат на СОС", определен от председателя на СОС и директора на дирекция "Секретариат на СОС".
(2) Поправки на фактически грешки в приетите от СОС актове се извършват по нареждане на председателя до подписване на протокола, след като се изслушат вносителят и докладчикът на съответната комисия.
(3) Парафирането по ал. 1 се извършва на гърба на последната страница на акта.
(4) При спор по съдържанието на протокол и/или акт, въпросът се решава от СОС на следващото заседание.
(5) След подписването на акта от председателя на СОС в него могат да се правят само технически поправки след негово разрешение.
(6) Председателят на СОС обявява поправките пред СОС на следващото заседание.
Чл. 111. (1) Когато в случаите по чл. 108, ал. 3 при подготовката на акта за подписване се установи, че окончателният текст на акта не е съобразен напълно с всички приети в хода на дискусията предложения, директорът на дирекция "Секретариат на СОС" прилага към подготвения за подпис акт справка за неотразените становища.
(2) Председателят на СОС преценява дали в случаите по ал. 1 да върне проекта на акт заедно с цялата документация по него за повторно разглеждане в заседание.
(3) При спор по съдържанието на приетия акт въпросът се решава от СОС на следващото заседание.
Чл. 112. Председателят на СОС определя условията и реда, при които материали, представляващи държавна или служебна тайна, се ползват при изготвяне на актовете.
Чл. 113. (1) Одобрените актове се обявяват по реда на чл. 12, ал. 2. Директорът на дирекция "Секретариат на СОС"определя и контролира реда за обявяване.
(2) Подлежащите на обнародване актове на СОС се изпращат по съответния ред за обнародване в "Държавен вестник" с писмо от председателя на СОС.
(3) Председателят на СОС може да възложи правомощието по ал. 2 на директора на дирекция "Секретариат на СОС".
Чл. 114. (1) Председателят на СОС изпраща приетите решения до общинските съветници, както и на други заинтересовани лица и органи в 10-дневен срок от подписването им, освен ако в закон не е предвидено друго.
(2) В същият срок решенията се оповестяват на гражданите по реда на чл. 12, ал. 2.
Глава четвърта.ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ С АДМИНИСТРАЦИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Раздел I.Кмет на Столична община
Чл. 115. (1) Кметът на СО осъществява изпълнителната власт в СО. При осъществяване на своите правомощия кметът на СО се подпомага от заместник-кметове.
(2) Кметът на СО може да възложи изпълнението на свои функции на кметовете на райони, кметовете на кметства, като координира и контролира законосъобразното и целесъобразното изпълнение на тези функции.
(3) Кметът на СО осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на кметовете на райони и кметства при изпълнение на техните правомощия по чл. 46, ал. 1 от ЗМСМА.
(4) В случаите по ал. 3 кметът на СО може да отменя актове на кметовете на райони и кметства.
Чл. 116. (1) В кметствата на СО се избират кметове на кметства по ред определен със закон.
(2) Кметовете на районите на СО се избират от СОС по предложение на кмета на СО.
(3) Кметът на СО изпълнява функциите на кмет на град София. Районните кметове на район "Банкя", район "Нови Искър" и район "Панчарево" изпълняват функциите на кмет на кметство съответно на гр. Банкя, гр. Нови Искър и с. Панчарево.
Чл. 117. (1) Ежемесечно кметът на СО изпраща до председателя на СОС списък на издадените от него актове.
(2) Актовете на кмета на СО се съхраняват в архива на Администрацията на СО и са на разположение на общинските съветници и на постоянните комисии на СОС.
(3) Постоянните комисии ежемесечно правят преглед на издадените от кмета на СО актове, според разпределението, определено от председателя на СОС.
Чл. 118. Кметът на СО организира изпълнението на решенията на СОС чрез кметовете на райони и кметства, кметските наместници и Администрацията на СО и се отчита за това пред СОС на всеки 3 месеца.
Чл. 119. (1) Актовете на кмета на СO са задължителни за кметовете на райони и кметства, кметските наместници и всички изпълнителни органи в Администрацията на СО.
(2) Кметът на СO упражнява правомощия на висшестоящ административен орган в съответствие с Закона за административното производство по отношение на актовете на кметовете на райони и кметства.
Чл. 120. Кметът на СО може да възложи свои правомощия по Закона за устройство на територията, след решение на СОС.
Чл. 121. Възнаграждението на кмета на СО се определя от СОС в рамките на действащата нормативна уредба.
Раздел II.Правомощия на кметовете на райони, кметовете на кметства и кметските наместници
Чл. 122. Към СОС се създава Консултативен съвет на кметовете на райони, кметовете на кметства и кметските наместници в СО.
Чл. 123. (1) Кметовете на райони в СО се избират от СОС по предложение на кмета на СО за срока на пълномощията на СОС.
(2) Изборът по ал. 1 се извършва с тайно гласуване.
(3) За избрани се считат кандидатите получили повече от половината от гласовете на общия брой съветници.
(4) В случай, че не бъдат избрани един или повече кметове на райони, председателят на СОС свиква ново заседание за избор в 14-дневен срок. Кметът на СО може да направи ново предложение не по-късно от седем дни преди заседанието. Новото предложение може да бъде и за кандидат, който не е бил избран.
(5) В случаите по ал. 4 за избрани се смятат кандидатите, получили повече от половината от гласовете на присъстващите съветници.
(6) Ако отново не бъдат избрани един или повече кметове на райони или не постъпи предложение от кмета на СО, СОС избира кметове на райони по предложение на общинските съветници. За избрани се смятат кандидатите, получили повече от половината от гласовете на присъстващите съветници.
Чл. 124. (1) Кметовете на районите и кметствата осъществяват функциите определени в ЗМСМА, другите действащи закони както и тези делегирани им по силата на този правилник.
(2) Кметът на района назначава и освобождава заместник-кметовете на района и секретар на района.
(3) Кметът на кметството назначава и освобождава секретар.
Чл. 125. Кметовете на райони и на кметства осъществяват следните функции:
1. изпълняват бюджета на СО в частта му за района, съответно за кметството;
2. организират провеждането на благоустройствени, комунални и други мероприятия, финансирани от бюджета на СО, както и предприема мерки за опазването и подобряването на околната среда;
3. координират дейността на административните служби на територията на съответния район или кметство, дават задължителни указания на ръководителите им и осъществяват контрола по тяхното изпълнение;
4. упражняват правомощията по непосредственото управление и разпореждане с обекти - общинска собственост, определени от СОС в съответствие с Наредбата по чл. 8, ал. 2 от Закона за общинската собственост (ЗОС) представляват СО пред трети лица във връзка с това управление;
5. упражняват правомощията на работодател в качеството му на орган по назначаването по Закона за държавния служител (ЗДСл) или страна по трудово правоотношение на служителите на съответната администрация;
6. упражняват правомощията на орган по гражданското състояние, настойничеството и попечителството. Водят регистрите по гражданското състояние и изпращат актуализирана информация към служба ЕСГРАОН;
7. осигуряват опазването на обществения ред и осъществяват правомощия по чл. 68, чл. 70, чл. 73, чл. 74, чл. 76, чл. 78 и чл. 80 от Закона за министерството на вътрешните работи на съответната територия до пристигане на полицейския орган. Организира и ръководи защитата на населението на съответната територия при бедствия и аварии;
8. издават разрешителни за осъществяване на търговска дейност на съответната територия, съгласно актовете на СОС и подпомагат кмета на СО при категоризирането на туристическите обекти в съответствие със Закона за туризма;
9. осъществяват функции на административно-наказващ орган в рамките на правомощията им предоставени от кмета на СО в съответствие с действащите нормативни актове.
(2) Кметовете на райони и на кметства изпълняват и други функции, възложени им със закон или друг нормативен акт или със заповед на кмета на СО.
(3) Кметовете на райони назначават районни експертни съвети по устройство на територията и одобряват техните решения.
Чл. 126. (1) Кметските наместници:
1. организират провеждането на мероприятия, свързани с благоустрояването и хигиенизирането на населеното място;
2. упражняват контрол за законосъобразното използване и отговарят за поддържането, охраната и опазването на общинската собственост на територията на населеното място;
3. предприемат мерки за подобряване и възстановяване на околната среда, организират охраната на полските имоти в землището на населеното място;
4. предприемат мерки за осигуряване и спазване на обществения ред на територията на населеното място;
5. организират и ръководят защитата на населението при бедствия и аварии;
6. водят регистъра на населението и регистрите по гражданско състояние и предоставят свързаните с тях административни услуги на населението в населеното място, изпращат актуална информация на държавните и общински органи;
7. отговарят за спазването на наредбите на СОС на територията на населеното място;
8. представят необходимата информация и отговарят на въпроси, поставени от общинските съветници в заседания на СОС или неговите комисии.
(2) Кметските наместници изпълняват и други функции, възложени им със закон или друг нормативен акт или със заповед на кмета на СО.
Чл. 127. (1) Пълномощията на кметовете на райони се прекратяват предсрочно:
1. при подаване на оставка пред СОС;
2. при извършване на административно-териториални промени, водещи до закриване на района;
3. при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за престъпление от общ характер;
4. при смърт.
(2) Пълномощията на кметовете на райони могат да бъдат прекратени предсрочно по предложение на кмета на СО или от половината от общинските съветници. Решението на СОС се взема с мнозинство от повече от половината от общия брой съветници.
(3) При предсрочно прекратяване на пълномощията на кмет на район в едномесечен срок СОС избира нов кмет на район по реда на чл. 123.
Чл. 128. Възнагражденията на кметовете на райони и кметовете на кметства в СО се определят от СОС в рамките на действащата нормативна уредба, по предложение на кмета на СО.
Раздел III.Контрол и питания към кмета на Столична община
Чл. 129. (1) СОС упражнява общ контрол върху заповедите на кмета на СО и дейността на Администрацията на СО, при изпълнение актовете на СОС.
(2) Общинските съветници упражняват контрола по ал. 1 чрез питания по актуални въпроси, които представляват обществен интерес.
Чл. 130. (1) Питанията се отправят чрез председателя на СОС в писмена форма най-късно 7 дни преди началото на заседанието, на което иска да се получи отговор.
(2) Питането се изготвя в писмена форма, подписва се от общинския съветник, и се завежда в деловодството на СОС. В питането се посочва желанието на общинския съветник за формата на отговор на поставеното питане - писмено или устно. Питането трябва да бъде ясно и точно формулирано и да не съдържа обвинения и лични нападки.
(3) Общински съветник не може да поставя питане, на което вече е отговорено.
(4) В случаите, когато питанията не съответстват на изискванията на този правилник, председателят на СОС уведомява общинския съветник да отстрани несъответствията.
(5) Председателят на СОС уведомява незабавно кмета на СО за постъпилите питания като посочва деня и часа на заседанието, на което трябва да бъде дадени отговорите.
(6) Кметът на СО може да поиска удължаване на срока за отговор на питане, но не с повече от едно заседание.
(7) Кметът на СО предоставя на председателя на СОС писмените отговори на питания преди началото на съответното заседание на СОС.
Чл. 131. (1) Общинският съветник може писмено да оттегли питането си преди получаването на отговор, за което председателят на СОС уведомява кмета на СО.
(2) Оттеглянето на питане може да бъде направено и устно - в самото заседание.
Чл. 132. (1) Председателят на СОС обявява постъпилите питания в началото на заседанието на СОС.
(2) Общински съветник не може да получи отговор на повече от две питания на едно заседание.
(3) В случай, че общински съветник поставил питане отсъства от заседанието, отговорът на това питане се отлага.
(4) В началото на заседанието председателят обявява постъпилите писмени отговори и връчва екземпляр от тях на съветниците, които са отправили питанията.
(5) Писмените отговори по ал. 4, се прилагат към протокола на съответното заседание на СОС.
Чл. 133. Кметът на СО отговаря на поставените питания в началото на заседанието, освен ако СОС реши друго.
Чл. 134. (1) Питанията се задават по реда на тяхното постъпване.
(2) Вносителят представя питането си пред СОС в рамките на 3 минути.
(3) Кметът на СО отговаря на поставеното питане в рамките на 10 минути.
(4) Отговорът на питането не се обсъжда и не може да бъде репликиран.
(5) Общинският съветник, отправил питането, може в рамките на 2 минути да изрази своето отношение към отговора.
Чл. 135. (1) На заседание през м. април и м. октомври СОС обсъжда:
1. отчет за изпълнение на бюджета на СО за съответния период;
2. отчетите на комисиите по чл. 42, ал. 5.
(2) На първото заседание на СОС за м. март кметът на СО представя за приемане от СОС ежегоден доклад за изпълнението на общия устройствен план на СО, и прави предложения за изменение на плана, ако такова се налага.
Чл. 136. (1) СОС отменя актове на кмета на СО, когато установи, че те са издадени в нарушение на негови решения по чл. 21 от ЗМСМА.
(2) Актовете по ал. 1 се разпределят от председателя на СОС на съответната комисия, която е била водеща при приемането на акта за становище.
(3) Становищата за отмяна на актовете по ал. 1 се включват за разглеждане в следващото заседание.
(4) При противоречие с акта на СОС заповедта се отменя на заседанието по ал. 3, но не по-късно от два месеца от издаването й.
Чл. 137. (1) СОС може да прекрати предсрочно пълномощията на кмета на СО или на кмет на кметство:
1. при трайна невъзможност да изпълняват своите функции за повече от три месеца; или
2. при системно неизпълнение на функциите им за повече от три месеца.
(2) За установяване на обстоятелствата по ал. 1 СОС избира временна комисия.
(3) Комисията извършва проверка по предоставените сигнали и материали и представя пред СОС мотивиран доклад в срока, определен за дейността й.
(4) Решението по ал. 1 се взима с мнозинство повече от две трети от общия брой съветници.
Чл. 138. Председателят на СОС обявява на първото заседание на СОС предсрочното прекратяване на пълномощията на кмета на СО или на кмет на кметство, когато са налице обстоятелствата по чл. 42, ал. 1, т.т. 1, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 от ЗМСМА. Прекратяването на пълномощията в този случай не подлежи на гласуване.
Чл. 139. (1) СОС или избраните от него комисии могат да извършват проучвания, анкети и изслушвания по въпроси, засягащи интересите на гражданите на СО.
(2) В изпълнение на своите правомощия постоянните комисии могат да канят за изслушване кмета на СО, кметовете на райони и кметства и кметските наместници.
(3) По реда на ал. 2 могат да бъдат канени и заместник-кметовете на СО, секретаря на СО и служители от Администрацията на СО.
Чл. 140. Контролът по изпълнение решенията на СОС се извършва и въз основа на изпратените от кмета на СО до председателя на СОС,копия от съответните документи, които се изготвят в изпълнение на взетите от СОС решения.
Раздел IV.Администрация на Столична община
Чл. 141. (1) Изпълнението на функциите на СОС и кмета на СО се подпомагат от Администрацията на СО.
(2) Администрацията на СО се организира в съответствие с действащото законодателство и разпоредбите на този правилник.
(3) Администрацията на СО има единна структура, която включва дирекции, отдели и сектори.
(4) Администрацията на СО в районите, кметствата и в населените места се ръководи съответно от кмета на района, кмета на кметството и кметския наместник.
Чл. 142. (1) Дейността на Администрацията на СО се осъществява от държавни служители и служители по трудово правоотношение.
(2) Служителите в Администрацията на СО осъществяват своята дейност в съответствие със ЗДСл, КТ, подзаконовите нормативни актове и Устройственият правилник на Администрацията на СО.
Чл. 143. (1) Структурата на Администрацията на СО се одобрява от СОС по предложение на кмета на СО.
(2) Предложението на кмета на СО по ал. 1 включва:
1. обща структура на Администрацията на СО, включително административните звена в районите, кметствата и населените места;
2. общата численост на служителите в Администрацията на СО, както и числеността на държавните служители, съответно по райони, кметства и населени места;
3. справка за длъжностното разпределение на служителите в Администрацията на СО, съответно по райони, кметства и населени места.
(3) Предложенията по ал. 2 относно районите и кметствата се изготвят въз основа на предложения на кметовете на райони и кметства.
(4) Кметът на СО внася за утвърждаване проект на структурата на Администрацията на СО заедно с Устройствен правилник на Администрацията на СО.
Чл. 144. Главният архитект на СО може да възложи свои правомощия по ЗУТ, след решение на СОС.
Раздел V.Секретариат на Столичния общински съвет
Чл. 145. СОС чрез своя председател и чрез постоянните комисии взаимодейства с кмета на СО и Администрацията на СО за ефективно осъществяване на политиката за развитие на СО и в интерес на гражданите.
Чл. 146. (1) Дирекция "Секретариат на СОС" осигурява експертно и организационно дейността на СОС, като:
1. осигурява деловодното обслужване на СОС и на неговите комисии;
2. подготвя материалите за заседанията на СОС и неговите комисии;
3. осигурява воденето на протоколите и на присъствените книги от заседанията на СОС и на комисиите;
4. осигурява технически оповестяването на актовете на СОС;
5. осигурява спазването на реда по време на заседанията, записванията за изказвания, преброяването и отчитането на резултатите от гласуванията;
6. изпълнява и други функции, определени в Устройствения правилник на Администрацията на СО или възложени му от председателя на СОС.
(2) Функциите на дирекция "Секретариат на СОС" се определят в Устройствения правилник на Администрацията на СО.
Чл. 147. В структурата на дирекция "Секретариат на СОС" се създават следните отдели:
1. "Информационно обслужване и пресцентър";
2. "Правно обслужване";
3. "Организационен".
Чл. 148. Отдел "Информационно обслужване и пресцентър" осъществява дейностите по:
1. деловодното обслужване и контрола за движението на документите на СОС;
2. изготвянето и съхраняването на протоколите, записите на хартиен носител от заседанията и оригиналите на актовете на СОС и документите към тях;
3. опазването и съхраняването на преписките и архивните дела;
4. контрола за спазване на сроковете за изпълнението на задачи, произтичащи от актове на СОС;
5. организиране на публичните изяви на общинските съветници във връзка с дейността на СОС и представянето на решенията на СОС;
6. поддръжка на официална страница на СОС в Интернет;
7. осигуряване на прозрачност и публичност на дейността на СОС и на постоянните комисии и организира достъпа до информация в съответствие с конституционните права на гражданите.
Чл. 149. (1) Отдел "Правно обслужване" осъществява дейностите, свързани с:
1. подготовката на становища за законосъобразността на предложените за разглеждане проекти за актове на СОС;
2. подпомагане на дейността на постоянните комисии и на общинските съветници при подготовката на проекти за актове на СОС;
3. осигуряване на съответствието със законите и изразената воля на СОС на приетите от него актове, както и да следи промените в законодателството, отнасящо се за местното самоуправление;
4. правно-техническото оформяне на приетите актове на СОС и протоколите от неговите заседанията;
5. анализ и подготовка на предложения за актуализация на действащите нормативни актове;
6. поддържането на правната информация в СОС;
7. процесуалното представителство и правната защита на СОС и на неговите актове пред съответните съдебни инстанции по дела.
(2) По решение на председателя на СОС процесуално представителство по т. 7 на ал. 1 може да бъде възложено и на адвокати, при спазване на изискванията на Закона за обществените поръчки.
Чл. 150. (1) Отдел "Организационен" осъществява дейностите по:
1. съставянето и обосноваването на проекта на бюджет на СО в частта за издръжка на СОС;
2. контрола по изразходването на средствата, определени в бюджета на СО за издръжка на СОС и изготвя месечни и тримесечни отчети;
3. подготовката на заседанията на СОС и на постоянните комисии и водят протоколи от тях;
4. техническата подготовка на материалите за заседанията на СОС и на постоянните комисии.
(2) В отдел "Организационен" се назначават квестори, които подпомагат организационно работата на СОС и на постоянните комисии.
(3) Квесторите на СОС:
1. изпълняват разпорежданията на председателя за поддържане на реда в заседателната зала и на местата определени за граждани;
2. подпомагат председателя на СОС при преброяване на гласовете при гласуване и при техническата организация на тайни гласувания;
3. следят в заседателната зала да присъстват само общински съветници, кмета на СО, заместник-кметове, кметове на кметства и на райони, както и допуснатите от СОС длъжностни лица;
4. подпомагат ръководствата на постоянните комисии.
Чл. 151. (1) Щатът на дирекция "Секретариат на СОС" се утвърждава от кмета на СО по предложение на председателя на СОС.
(2) Служителите в дирекция "Секретариат на СОС" се назначават от кмета на СО по предложение на председателя на СОС след провеждане на конкурс.
(3) Длъжностните характеристики на служителите в дирекция "Секретариат на СОС" се утвърждават от кмета на СО по предложение на директора на дирекция "Секретариат на СОС".
Глава пета.ИМУЩЕСТВО И БЮДЖЕТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Чл. 152. (1) СО има право на собственост, чийто обхват и начин на придобиване се определят със закон.
(2) Управлението и разпореждането с общинска собственост се определя с наредба, приета от СОС.
Чл. 153. СОС съставя самостоятелен бюджет на СО, извън републиканския, на основата на собствени приходоизточници и субсидии от държавата, разпределяни между общините по критерии, определени със закон.
Чл. 154. (1) Проектът за бюджет на СО се внася от кмета на СО и се разпределя за становище на всички постоянни комисии. Водеща е Комисията по финанси и бюджет.
(2) Проектът се разглежда приоритетно от постоянните комисии и от СОС. Комисиите са длъжни да се произнесат в срок до 15 дни от разпределянето му.
(3) След изтичане на срока по ал. 2 проектът се внася за обсъждане и приемане независимо от броя на представените становища.
(4) Обсъждането започва с изложение на вносителя, след което се изслушват обобщеното становище на комисията по финанси и бюджет, обхващащо становищата на постоянните комисии.
(5) Обсъждането и гласуването на проекта се извършва по общи суми, раздели, параграфи и мероприятия, райони и кметства.
Чл. 155. (1) Предложения по проекта за годишен бюджет, които предвиждат или предполагат увеличаване на бюджетните разходи по един параграф или мероприятие, се разглеждат, когато се посочи източника на финансиране.
(2) Предложения за изменения в предвидения размер на бюджетните приходи по групи и параграфи могат да се правят съгласувано с вносителя.
Чл. 156. Проектите за изменение и допълнение на общинския бюджет се разглеждат по правилата на този раздел. Те се разпределят за разглеждане задължително на комисията по финанси и бюджет.
Чл. 157. Проектите за решения на СОС, чието изпълнение предполага допълнително бюджетно финансиране, се съпровождат с предложение за съответно изменение на приетия общински бюджет. В тези случаи се прилагат правилата по този раздел.
Чл. 158. (1) На основание на Закона за приватизация и следприватизационен контрол към СОС функционират:
1. Столична общинска агенция за приватизация (СОАП);
2. Съвет за управление на Специализирания общински приватизационен фонд (СУСОПФ);
3. Общински гаранционен фонд за малки и средни предприятия (ОГФМСП).
(2) СОС приема правилници за тяхната дейност.
Глава шеста.ИЗБЯГВАНЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ В РАБОТАТА НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ И АДМИНИСТРАЦИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Чл. 159. (1) Общинските съветници, кметът на СО, заместник-кметовете, кметовете на райони и кметства, кметските наместници, както и служителите в Администрацията на СО, не могат да:
1. използват положението си в лична изгода;
2. представляват или защитават интересите на физическо или юридическо лице в своята дейност или пред СОС и неговите комисии, освен ако това не е в обществен интерес или не следва от закона и разпоредбите на СОС и настоящия правилник;
3. използват или разкриват информация, получена при или по повод изпълнение на задълженията им;
4. използват положението си за получаване на специални привилегии, освобождаване от задължения, лични придобивки или избягване на последствията от свои или на другиго незаконни действия;
5. извършват лични услуги, които са несъвместими с безпристрастното изпълнение на техните задължения или биха навредили на интересите на СО и нейните граждани.
(2) Общински съветник, който е в трудовоправни отношения с търговско дружество с общинско участие и/или получава доходи от дружества с общинско участие е длъжен да декларира това обстоятелство писмено пред председателя на СОС в двуседмичен срок. Председателят на СОС информира СОС за това обстоятелство на следващото редовно заседание на СОС.
(3) В случай, че при изпълнение на своите задължения лицата по ал. 1 установят възможност за възникване на конфликт на интереси по смисъла на т.т. 1-5, те са длъжни писмено да информират за това съответно председателя на СОС или кмета на СО.
(4) В случаите по ал. 3 за общинските съветници се прилага редът по чл. 32.
Чл. 160. (1) СОС създава постоянна Комисия по етика.
(2) Комисията по етика контролира спазването на нормите за конфликти на интереси в СО.
(3) Комисията по етика, при съмнение за наличие на обстоятелства по чл. 32, ал. 2, когато тези обстоятелства не са били докладвани от задължените лица, по своя инициатива или по решение на СОС проучва обстоятелствата за наличие на конфликт на интереси. Когато бъде установено наличие на конфликт на интереси, Комисията по етика предлага на СОС да нареди на лицата по чл. 32, ал. 1 да се отстранят от взимане на решение, както и да наложи съответните санкции. СОС гласува с обикновено мнозинство от всички присъстващи.
Чл. 161. (1) Граждани, на които е станало известно наличието на конфликт на интереси по отношение на общински съветник, кмета на СО, на район или на кметство или ръководен служител в Администрацията на СО, могат да докладват за това и отправят искане за отвод писмено пред Комисията по етика към СОС, която е длъжна да разгледа случая и ако е необходимо, да бъде проведено проучване. Когато се установи наличие на конфликт на интереси, Комисията по етика предлага на СОС да отстрани длъжностните лица от взимане на решение и наложи съответни санкции по чл. 32, ал. 4.
(2) Комисията по етика е длъжна при поискване от страна на гражданите, докладващи за наличие на конфликт на интереси, да запази тяхната самоличност в тайна.
Чл. 162. (1) Искане за отвод може да прави и всеки служител от Администрацията на СО, на когото са станали известни обстоятелствата по ал. 2 на чл. 159 по отношение на общински съветник, кмета на СО, кмет на район или на кметство или ръководен служител в Администрацията на СО, участващ при решаването на конкретен случай.
(2) Комисията по етика разглежда случая и ако е необходимо извършва проучване, като при установяване на конфликт на интереси предлага на СОС да отстрани лицата по ал. 1 на чл. 159 от взимане на решение и наложи съответни санкции по чл. 32, ал. 4. СОС гласува с обикновено мнозинство от всички присъстващи.
Чл. 163. (1) Лицата по чл. 159, ал. 1, които получат подарък, при и по повод на изпълнение на задълженията си по смисъла на ЗМСМА и този правилник, са длъжни да докладват на Комисията по етика към СОС за тези подаръци в 14-дневен срок от тяхното получаване, когато тяхната пазарна стойност в деня на получаването надхвърля 200 лева.
(2) Ако лицата по ал. 1 получат повече от един подарък от едно и също лице през съответната календарна година, и общата стойност на тези подаръци надвишава прага по ал. 1, то тези подаръци също подлежат на деклариране.
(3) Лицата по ал. 1 подават писмена декларация до Комисията по етика за получените подаръци, в която се описва вида, стойността на подаръка, датата на получаване, лицата, участвали в даването и получаването на подаръка.
(4) При нарушение на правилата за деклариране на подаръци се налагат санкциите по чл. 165.
Чл. 164. (1) СОС приема Етичен кодекс за поведението за общинските съветници, кметовете и служителите в Администрацията на СО.
(2) Етичният кодекс по ал. 1 урежда етичните правила за взаимоотношения на служителите в СО с гражданите, взаимоотношения с колегите и ръководителите, ръководство за професионално и лично поведение, забрана за използването на служебна информация и общинско имущество за лични облаги, ограничения след напускането на поста или длъжността и други норми за поведение, както и санкциите при нарушение на разпоредбите на Етичния кодекс.
(3) Етичният кодекс по ал. 1 урежда реда за деклариране на новопридобитото имущество, получените доходи и направените разходи за времето, през което изпълняват своите функции лицата по чл. 159, ал. 1.
(4) Обемът и обхватът на фактите и обстоятелства, подлежащи на деклариране по ал. 3 трябва да съответства на Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности.
Чл. 165. При нарушение на Етичния кодекс за поведението за общинските съветници, кметовете и служителите в Администрацията на СО СОС по предложение на Комисията по етика налага на лицата по чл. 159, ал. 1 следните санкции:
1. предупреждение;
2. глоба в размер от 30 до 300 лева;
3. публикуване на решението на СОС за налагане на санкцията за сметка на лицата по чл. 159, ал. 1.
Глава седма.ОТНОШЕНИЯ НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ С ДРУГИ ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ И ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Чл. 166. (1) При осъществяване на своите функции СОС взаимодейства с Народното събрание, с президента на републиката, с органите на изпълнителната власт, с органите на съдебната власт и с други държавни институции, както и с други органи на местното самоуправление.
(2) СОС използва различните форми и механизми на социално сътрудничество при взаимодействието си с централните ръководства на синдикатите, организациите на работодателите и организациите за социална защита. Той взаимодейства и с други неправителствени организации.
Чл. 167. (1) При спор за компетентност между СОС и централните изпълнителни органи, СОС може да поиска от Конституционния съд решаване на спора.
(2) Искането по ал. 1 до Конституционния съд се прави след обсъждане предмета на спора със заинтересуваните институции.
Чл. 168. (1) В случаите, когато Конституционният съд конституира СОС като страна по конституционно дело, председателя на СОС определя юрист от дирекция "Секретариат на СОС", който да се запознае с материалите по делото.
(2) Представители на СОС в Конституционния съд могат да бъдат председателят на СОС, заместник-председателите, или служители от дирекция "Секретариат на СОС", определени със заповед на председателя.
(3) Лицата, определени за представители на СОС в Конституционния съд, съгласуват позицията на СОС с председателя или по негово нареждане - с определен заместник-председател, а при необходимост - с кмета на СО.
(4) Представителите на СОС по ал. 1 при необходимост координират своите действия с упълномощените представители на, определените от Конституционния съд страни.
Чл. 169. (1) По спорове, по които страна е СОС, той се представлява в съда от определени в заповед на председателя на СОС служители от дирекция "Секретариат на СОС".
(2) По решение на СОС процесуално представителство по ал. 1 може да бъде възложено и на адвокати.
(3) Процесуалните представители по ал. 1 и 2 съгласуват с директора на дирекция "Секретариат на СОС" своите позиции и му предоставят информация за хода на водените дела.
Глава осма.МЕЖДУНАРОДНИ ВРЪЗКИ НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ. СДРУЖАВАНЕ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Чл. 170. (1) Международните връзки на СОС се организират от председателя на СОС.
(2) Предложения за изпращане на делегации на СОС в чужбина, както и приемане на чужди делегации, се обсъждат и решават от Председателския съвет.
Чл. 171. (1) Проект на договор за сдружаване се разглежда от съответните постоянни комисии на СОС съобразно материята и предмета на договаряне. Те се произнасят по него в определен от председателя на СОС срок.
(2) Становище по проекта за договор дава и кметът на СO, когато предложението не е направено от него.
Чл. 172. Правилата по тази глава се прилагат и при сдружаване на СО с общини в други страни и влизането й в международни сдружения на местни власти.
Чл. 173. СОС утвърждава договорите на СО, сключени с териториални единици или общности в страната и чужбина.
Глава девета.ПУБЛИЧНОСТ НА РАБОТАТА НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Чл. 174. СОС работи в условията на публичност при вземането и изпълнението на решенията си, освен когато националната сигурност, опазването на държавната и служебната тайна или други важни причини налагат ограничаване на този принцип.
Чл. 175. (1) Председателят на СОС е официален говорител на СОС.
(2) Председателят на СОС изразява официални становища по различни аспекти от общинската политика и текущата дейност.
Чл. 176. СОС чрез отдел "Информационно обслужване и пресцентър" според установения ред:
1. предоставя на средствата за масово осведомяване официална информация за дневния ред на заседанията на СОС;
2. след завършване на заседание на СОС се организира пресконференция (брифинг) по разглежданите от СОС въпроси и приетите решения.
Чл. 177. (1) Председателят на СОС може да организира обществени обсъждания или дискусии по проекти на решения на СОС.
(2) Организацията на обществени обсъждания или публични дискусии по ал. 1 се съгласуват предварително с политическите групи в СОС.
Чл. 178. СОС и постоянните комисии правят публични отчети за дейността си и за резултатите от контрола по изпълнение на решенията, на всеки шест месеца.
Чл. 179. Председателят на СОС и председателите на постоянни комисии определят и обявяват приемни часове за граждани - веднъж седмично.
Чл. 180. (1) Общинските съветници самостоятелно или чрез съответните политически групи организират най-малко два пъти месечно приемна за граждани, включително в отделните райони и населените места на СО.
(2) Графикът по ал. 1 се представя на председателя на СОС и се оповестява по реда на чл. 12, ал. 2.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. (1) Правилникът се приема на основание чл. 21, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и отменя Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет и Столичната общинска администрация приет с Решение № 1 на СОС по Протокол № 7 от 14.02.2000 г., изм. и доп. с Решение № 3 по Протокол № 10 от 3.04.2000 г., Решение № 2 по Протокол № 11 от 27.04.2000 г., Решение № 11 по Протокол № 26 от 23.05.2001 г., изм. и доп. с Решение № 157 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г., изм. с Решение № 3 по Протокол № 56 от 6.08.2003 г. и Решение № 1 по Протокол № 3 от 28.11.2003г.
(2) Във връзка с прилагането на определения ред за подготовка на заседанията на СОС, в срок от един месец председателят на СОС утвърждава указания и образци на съответните документи.
(3) Председателят на СОС дава указания по прилагането на правилника.
(4) По въпроси, неуредени в този правилник, СОС приема отделни решения.
§ 2. (1) Постоянните комисии на СОС изработват предложение за своите функции и вътрешни правила за своята работа в срок от един месец след приемане на правилника, които се подписват от всички членове на съответната комисия.
(2) Председателят на СОС внася в СОС проект на решение за приемане на функциите и вътрешните правила за работата на комисиите, което е неразделна част от този правилник.
§ 3. Възлага на председателя на СОС в срок до шест месеца да предложи след съгласуване със заинтересованите страни проект на решение за структурата и организацията на работа на комисията по чл. 58.
§ 4. Възлага на председателя на СОС в срок до шест месеца да организира извършването на преглед и актуализиране на действащите нормативни актове на СОС.
§ 5. (1) СОС приема Стратегия за развитие на СО по чл. 9 в срок до една година след влизане на настоящия правилник в сила.
(2) Разработването на Стратегията за развитие на СО се осъществява съвместно от СОС и кмета на СО.
§ 6. В срок до два месеца след приемането на правилника, кметът на СО внася за разглеждане от СОС предложение за структура на Администрацията на СО.
Приложение към чл. 5, ал. 2
Административно териториално делене на Столична община
Чл. 1. (1) СO включва територията на град София, град Банкя, град Нови Искър, град Бухово и селата Балша, Бистрица, Бусманци, Владая, Войняговци, Волуяк, Герман, Горни Богров, Доброславци, Долни Богров, Долни Пасарел, Железница, Желява, Житен, Иваняне, Казичене, Клисура, Кокаляне, Кривина, Кубратово, Кътина, Лозен, Локорско, Мало Бучино, Мировяне, Мрамор, Мърчаево, Негован, Панчарево, Плана, Подгумер, Световрачене, Чепинци, Яна.
(2) СО, съгласно Закона за териториалното деление на Столичната община и големите градове, СO се дели на 24 района.
Наименованията и границите на районите на СО съответно:
1. район "Средец" - Ларгото, бул. Цар Освободител, пл. Княз Александър Батенберг, ул. Московска, ул. Париж, ул. Шипка, ул. Хан Омуртаг, бул. Ситняково, бул. Пею К. Яворов, бул. Драган Цанков, бул. Евлоги Георгиев, ул. Фритьоф Нансен, бул. Патриарх Евтимий, бул. Витоша и пл. Света Неделя;
2. район "Красно село" - бул. Христо Ботев, бул. Прага, ул. Георги Софийски, ул. Димитър Несторов, бул. България, ул. Тодор Каблешков, бул. Овча купел, Владайската река, ул. Житница, бул. Горнобански, североизточната граница на трамвайното депо, Владайската река, жп линията, ул. Добруджански край, ул. Марко Балабанов, ул. Позитано;
3. район "Възраждане" - ул. Кирил и Методий, бул. Сливница, бул. Мария-Луиза, пл. Света Неделя, ул. Позитано, ул. Марко Балабанов, ул. Добруджански край, жп линията, Владайската река, бул. Константин Величков;
4. район "Оборище" - бул. Сливница, бул. Данаил Николаев, бул. Ситняково, ул. Хан Омуртаг, ул. Шипка, ул. Париж, ул. Московска, пл. Княз Александър Батенберг, Ларгото и бул. Мария-Луиза;
5. район "Сердика" - ул. Никола Михайловски, жп линията за Перник, жп линията София-Мездра, жп линията за с. Световрачене, южната землищна граница на с. Кубратово, Владайската река, бул. Сливница, ул. Кирил и Методий, ул. Алдомировска, бул. Генерал Столетов, ул. Майор Векилски, ул. Йосиф Щросмайер и включва кв. Бенковски;
6. район "Подуяне" - бул. Сливница, Владайската река, околовръстната жп линия, северната и източната граница на регулацията на ж.к. Левски - зона Г, бул. Владимир Вазов, бул. Ботевградско шосе, северната граница на летищния комплекс, ул. Летоструй, ул. Стоян Попов, Слатинската река, ул. Боян Магесник и бул. Данаил Николаев;
7. район "Слатина" - бул. Данаил Николаев, ул. Боян Магесник, Слатинската река, ул. Стоян Попов, ул. Летоструй, северната граница на летищния комплекс, р. Искър, южната граница на летищния комплекс, бул. Христофор Колумб, бул. Искърско шосе, бул. Цариградско шосе, бул. Ситняково;
8. район "Изгрев" - бул. Цариградско шосе, бул. Д-р Георги М. Димитров, ул. Симеоновско шосе, ул. Стоян Михайловски, бул. Пею К. Яворов;
9. район "Лозенец" - бул. Евлоги Георгиев, бул. Драган Цанков, бул. Пею К. Яворов, ул. Стоян Михайловски, ул. Симеоновско шосе, околовръстният път, бул. Черни връх, ул. Сребърна, ул. Козяк, ул. Славище, бул. Арсеналски и бул. Черни връх;
10. район "Триадица" - ул. Позитано, бул. Витоша, бул. Патриарх Евтимий, ул. Фритьоф Нансен, бул. Черни връх, бул. Арсеналски, ул. Славище, ул. Козяк, ул. Сребърна, бул. Черни връх, околовръстният път, бул. България, ул. Димитър Несторов, ул. Георги Софийски, бул. Прага, бул. Христо Ботев;
11. район "Красна поляна" - бул. Константин Величков, Владайската река, североизточната граница на трамвайното депо, бул. Горнобански, ул. Житница, ул. 306, ул. Гълъбова на север, ул. Метохия на запад, ул. 768 до ул. Обиколна, ул. Обиколна, бул. Монтевидео, жп линията за Перник до околовръстния път, околовръстният път, Суходолската река, продължението на ул. Пиротска, бул. Вардар, ул. Найчо Цанов;
12. район "Илинден" - жп линията до гара Надежда, ул. Никола Михайловски, ул. Йосиф Щросмайер, ул. Майор Векилски, бул. Генерал Николай Столетов, ул. Алдомировска, ул. Кирил и Методий, бул. Константин Величков, ул. Найчо Цанов, бул. Вардар по продължението на ул. Пиротска и Суходолската река;
13. район "Надежда" - ул. Бели Дунав, ул. Ломско шосе, ул. 224, ул. Дилянка, р. Какач, южната граница на кв. Илиянци с Връбница и границата на кв. Илиянци със землището на с. Мрамор, западната и северната граница на кв. Требич, жп линията София-Мездра, жп линията за Перник, ул. Никола Михайловски, жп линията за гара Надежда, жп линията за гр. Банкя, ул. 222, ул. Хан Кубрат и включва кв. Илиянци и кв. Требич;
14. район "Искър" - бул. Искърско шосе, бул. Христофор Колумб, южната граница на летищния комплекс, р. Искър, северната землищна граница на с. Бусманци, околовръстният път, отводнителният канал западно от с. Казичене, жп линията за Пловдив, околовръстният път, бул. Цариградско шосе, бул. Универсиада по ниската част на ската, ул. Момина чешма и включва с. Бусманци;
15. район "Младост" - ул. Момина чешма по ниската част на ската, бул. Цариградско шосе, р. Искър, околовръстният път, бул. Климент Охридски, Дървенишката река, бул. Цариградско шосе, бул. Искърско шосе и включва кв. Горубляне;
16. район "Студентски" - бул. Цариградско шосе, Дървенишката река, бул. Климент Охридски, околовръстният път, ул. Симеоновско шосе, бул. Д-р Г. М. Димитров;
17. район "Витоша" - ул. Тодор Каблешков, бул. България, околовръстният път, границата между кв. Симеоново и с. Бистрица, границата със Софийска област до и по землищната граница на с. Владая и границата между кв. Княжево и кв. Горна баня до ул. Букет, ул. Букет, бул. Никола Петков, бул. Цар Борис III и включва селата Владая и Мърчаево и кварталите Бояна, Княжево, Драгалевци и Симеоново;
18. район "Овча купел" - околовръстният път, жп линията за Перник, ул. Монтевидео, ул. Обиколна, ул. 768, ул. Метохия на изток, ул. Гълъбова на юг, ул. 306, ул. Житница, Владайската река, бул. Овча купел, бул. Цар Борис III, бул. Никола Петков, ул. Букет, по границата между кварталите Горна баня и Княжево, до и по землищната граница на с. Владая, границата със Софийска област, до и по землищната граница на с. Мало Бучино и на кв. Градоман и с. Иваняне, границата между кварталите Суходол и Филиповци, северният бряг на язовир Суходол и включва кварталите Горна баня и Суходол и с. Мало Бучино;
19. район "Люлин" - околовръстният път, жп линията за гр. Банкя, продължението на бул. Панчо Владигеров, бул. Сливница, Суходолската река, северният бряг на язовир Суходол, границата между кварталите Филиповци и Суходол и на с. Иваняне, границата със Софийска област и южната землищна граница на с. Волуяк и включва кварталите Филиповци и Република;
20. район "Връбница" - границата със Софийска област, землищната граница на с. Мрамор със землищата на селата Житен, Доброславци и Мировяне, кв. Требич, кв. Илиянци, р. Какач, ул. Дилянка, ул. 224, ул. Бели Дунав, ул. Хан Кубрат, ул. 222, жп линията за гр. Банкя, Суходолската река, бул. Сливница, продължението на бул. Панчо Владигеров, жп линията за гр. Банкя, околовръстният път, границата между кв. Филиповци и кв. Обеля и с. Волуяк и включва кв. Обеля, с. Волуяк и с. Мрамор;
21. район "Нови Искър" - границата със Софийска област, землищната граница между с. Локорско и кв. Кремиковци, жп линията, землищната граница между с. Чепинци и кв. Челопечене, околовръстният път, шосето за кв. Кремиковци, р. Искър, Владайската река, южната землищна граница на с. Кубратово, жп линията за гр. Мездра, северната граница на кв. Требич, землищната граница на с. Мировяне със с. Мрамор, землищната граница на с. Доброславци със с. Мрамор, землищната граница на с. Житен със с. Мрамор и включва гр. Нови Искър и селата Мировяне, Житен, Доброславци, Балша, Кътина, Подгумер, Световрачене, Кубратово, Негован, Чепинци, Локорско и Войняговци;
22. район "Кремиковци" - Владайската река, р. Искър, шосето от кв. Кремиковци, околовръстният път, землищната граница между с. Чепинци и кв. Челопечене, жп линията, границата между кв. Кремиковци и с. Локорско, границата със Софийска област, южната землищна граница на с. Долни Богров, шосето за Ботевград, околовръстният път, северната землищна граница на с. Бусманци, р. Искър, северната граница на летищния комплекс, бул. Ботевградско шосе, бул. Владимир Вазов, северната и източната граница на регулацията на ж. к. Левски - зона Г, околовръстната жп линия и включва гр. Бухово, селата Желява, Яна, Горни Богров, Долни Богров и кварталите Челопечене, Сеславци, Ботунец, Кремиковци и Враждебна;
23. район "Панчарево" - околовръстният път (без южната част на кв. Горубляне), р. Искър, шосето за Пловдив, околовръстният път със западните квартали на с. Казичене, бул. Ботевградско шосе, южната землищна граница на с. Долни Богров, границата със Софийска област, землищната граница между с. Бистрица и кв. Симеоново и включва селата Герман, Железница, Лозен, Казичене, Кривина, Долни Пасарел, Плана, Кокаляне, Панчарево и Бистрица;
24. район "Банкя" - границата между кв. Филиповци и с. Иваняне, землищната граница между селата Мало Бучино и Иваняне и кв. Градоман, границата със Софийска област и включва гр. Банкя, селата Клисура и Иваняне и кварталите Градоман, Михайлово и Вердикал.
(3) Административен център на:
1. район "Банкя" е гр. Банкя.
2. район "Нови Искър" е гр. Нови Искър;
3. район "Панчарево" е с. Панчарево;
(4) Кметствата в районите на СО са:
1. в район "Банкя" - селата Клисура и Иваняне.
2. в район "Витоша" - селата Владая и Мърчаево;
3. в район "Връбница" - селата Волуяк и Мрамор;
4. в район "Искър" - с. Бусманци;
5. в район "Кремиковци" - гр. Бухово и селата Желява, Яна, Горни Богров и Долни Богров;
6. в район "Нови Искър" - селата Мировяне, Житен, Доброславци, Балша, Кътина, Подгумер, Световрачене, Кубратово, Негован, Чепинци, Локорско и Войняговци;
7. в район "Овча купел" - с. Мало Бучино;
8. в район "Панчарево" - селата Герман, Железница, Лозен, Казичене, Кривина, Долни Пасарел, Плана, Кокаляне и Бистрица.