ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ПОСРЕДНИК НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

Общи положения

Чл. 1. /1/ Този правилник се приема на основание на чл. 2, ал. 1, чл. 136, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 3 от Европейската харта за местно самоуправление, чл. 21, ал. 2 и чл. 22, ал. 1 от Закона за местно самоуправление и местна администрация.

/2/ Общественият посредник функционира експериментално на територията на Столичната община до законовото уреждане на института.


Чл. 2. Общественият посредник защитава правата и интересите на гражданите и съдейства за ефективно действаща местна власт чрез контрол върху нейните актове и действия.


Чл. 3. /1/ Дейността на обществения посредник се осъществява чрез подаване на предложения и сигнали до местните органи, автори на оспорваните актове или до горестоящите им органи.

/2/ Дейността на обществения посредник е насочена и към подобряване на качеството на административните услуги и повишаване на правната култура на гражданите.


Принципи

Чл. 4. /1/ В дейността си общественият посредник се ръководи от принципите на: законността, независимостта, справедливостта, прозрачността и публичността, хуманността и толерантността.

/2/ Общественият посредник:

- осигурява равни възможности на гражданите да защитят правата и законните си интереси, независимо от техния пол, раса, националност, етническа принадлежност, социален произход, възраст, материален статус, политически пристрастия, религиозни вярвания.

- проявява обективност към случая, като изслушва страните и им предоставя възможност за преразглеждане на позициите им и сключване на споразумение;


Избор и мандат на обществения посредник Чл. 5. /1/ Общественият посредник на територията на Столичната община се избира от Столичния общински съвет чрез конкурс.

/2/ Конкурсът се обявява публично чрез електронните и печатни медии.


Чл. 6. /1/ За обществен посредник се избира пълнолетен, вменяем, неосъждан български гражданин, който не е във висящо съдебно производство, с постоянно местоживеене на територията на Столичната община, със завършено висше образование и 5 години стаж по специалността.

/2/ За участие в конкурса кандидатът представя:

- мотивирана молба

- автобиография;

- диплома за висше образование;

- трудова книжка;


Чл. 7. /1/ Кандидатите се явяват на интервю пред 9 членна комисия в състав:

- 5-ма общински съветници;

- 3-ма представители на Столичната общинска администрация;

- 1 представител на Центъра за социални практики.

/2/ Интервюто проверява познанията на кандидата в правозащитната сфера и взаимоотношенията между гражданите и местната власт.

/3/ Комисията предлага двете най-добри кандидатури за избор в Столичния общински съвет.


Чл. 8. /1/ Столичният общински съвет избира обществения посредник с тайно гласуване, с квалифицирано мнозинство 2/3 от общия брой на общинските съветници.

/2/ Ако никой от предложените кандидати не бъде избран се провежда повторно гласуване по реда на алинея 1, като избран е кандидатът, събрал 50 плюс един от гласовете на общия брой общински съветници.


Чл. 9.Общественият посредник се избира за срок от две години и за не повече от два последователни мандата.


Чл. 10.Общественият посредник няма право да членува в политически партии или да участва в ръководството на търговски дружества.


Чл. 11. /1/ Общественият посредник се освобождава от длъжност при:

- подаване на оставка пред Столичен общински съвет;

- изтичане на срока, за който е избран;

- трайна невъзможност или системно неизпълнение на задълженията си за повече от два месеца;

- осъждане с влязла в сила присъда на лишаване от свобода;

- смърт.

/2/ При освобождаване на обществения посредник от длъжност поради изтичане на срока, той продължава да изпълнява правомощията си до встъпване в длъжност на новоизбрания обществен посредник.

/3/ Общественият посредник се освобождава предсрочно поради несправяне със задълженията си по реда на неговото избиране.


Производство по подаване на жалби до обществения посредник

Чл. 12.Гражданите и техните организации подават жалби до обществения посредник в случаите на:

- нарушаване на изискванията за законосъобразност и правилност на административните актове и действия на местните органи;

- неспазване на процедури за издаване на административни актове и предоставяне на административни услуги;

- предоставяне на невярна или недостатъчна информация за упражняване на правата и задълженията на гражданите и реда и условията за извършване на административни услуги;

- прояви на некомпетентност, недобросъвестност; мудност и незачитане на достойнството на гражданите;


Чл. 13.Правомощията на обществения посредник не се отнасят до:

- вътрешнослужебните отношения на органите на местната власт;

- приватизацията и дейността на общински дружества;

- въпроси от личния живот на гражданите;

- съдебни процедури.


Чл. 14.Общественият посредник няма право да представлява лицата, които са се обърнали към него за защита пред съд или друга публична институция.


Чл. 15. /1/ Общественият посредник е длъжен да уведоми гражданите и представителите на техните организации в двуседмичен срок от получаването на жалбата какви мерки ще предприеме по случая.

/2/ В случай на отказ, в срока по предходната алинея, общественият посредник е длъжен да изложи основанията за отказа и да препоръча други средства за постигане на желания резултат.

/3/ За изясняване на фактическата обстановка общественият посредник събира допълнителни данни от гражданите или засегнатите органи.

/4/ Постъпилите жалби се завеждат в регистър.


Чл. 16. /1/ Производството пред обществения посредник е безплатно.

/2/ Общественият посредник осъществява контактите си с гражданите във време и място, определени и публично обявени от него.


Чл. 17. За изпълнение на правомощията си общественият посредник:

- извършва проверки по постъпилите жалби, които се отнасят до отношенията граждани/организации на граждани - общинска администрация;

- посредничи между административните органи и засегнатите лица за преодоляване на допуснати нарушения;

- подава сигнали до органите на местната власт, когато констатира, че не се създават условия за реализиране на законните права и интереси на гражданите;

- отправя предложения до местните органи за спазване на законността и целесъобразността в административната практика и за отстраняване на последиците от нарушаването й, както и за отстраняване на причините за подобна практика;

- изразява публично становище по повод изводите от дейността си.


Чл. 18.Общественият посредник е длъжен да не разгласява обстоятелства, които представляват държавна, служебна, търговска тайна, както и лични данни за гражданите и техните организации, които са му станали известни във връзка с осъществяване на правомощията му.


Чл. 19. /1/ При осъществяване на дейността си общественият посредник си сътрудничи със Столичния инспекторат и ПК по молби и жалби на гражданите към СОС.

/2/ Столичният общински съвет изпраща на обществения посредник приетите от него нормативни актове.


Чл. 20. /1/ Органите на местно самоуправление са длъжни да оказват съдействие на обществения посредник при установяване на нарушения на законосъобразността и целесъобразността по жалбите на граждани и техните организации.

/2/ Органите на местно самоуправление предоставят на обществения посредник необходимите сведения и данни в съответствие със законовите изисквания за достъп до информация.


Чл. 21. При осъществяване на дейността си общественият посредник се подпомага от сътрудници, които се избират с решение на Столичния общински съвет.


Жалби

Чл. 22. Български и чужди граждани и лица без гражданство, юридически лица и организации, които осъществяват дейност на територията на Столична община, могат да се обръщат към обществения посредник с жалби.


Чл. 23. Жалбата съдържа данни за подателя, нарушителя и обстоятелствата, при които е извършено нарушението.


Чл. 24. За жалби, подадени устно, се съставя протокол от сътрудниците на обществения посредник.


Финансови условия

Чл. 25.Финансовото осигуряване при експерименталното действие на обществения посредник се поема от Фондация "Отворено общество", по проект на Центъра за социални практики чрез финансиране на бюджета на Столичния общински съвет.


Отчетност и отговорност

Чл. 26. /1/ За постъпилите жалби и становището си по тях, общественият посредник представя тримесечно анализ на кмета на Столичната община и Столичния общински съвет.

/2/ Анализът се разпространява при спазване на законовите ограничения за конфиденциалност.


Чл. 27. Общественият посредник представя годишен отчет за дейността си през предходната година до 31 януари.


Чл. 28. Отчетът съдържа:

- данни за разрешени случаи;

- данни за случаите, при които намесата на обществения посредник е останала без резултат и причините за това;

- обща информация за подадените жалби, по които проверките не са приключили;

- данни за отправените предложения и сигнали и мерките, предприет във връзка с тях;

- становище за прилагането на средствата за защита на законните права и интереси на гражданите.


Чл. 29. /1/ Кметът на Столичната община, Столичният общински съвет и Центърът за социални практики представят становища по отчета.

/2/ Отчетът се внася на сесия на Столичния общински съвет до 31 март от календарната година.

/3/ Столичният общинския съвет приема годишния отчет на обществения посредник с обикновено мнозинство.

/4/ При несъгласие с изводите на отчета Столичният общински съвет приема решение по смисъла на чл. 11, ал. 3.


Чл. 30. /1/ Отчетът на обществения посредник и решението на Столичния общинския съвет се публикуват.

/2/ Копия на доклада се предоставят в приемната на Обществения посредник и в Столичната община, на разположение на гражданите и техните организации.


Чл. 31. Общественият посредник носи отговорност пред СОС:

- за неспазване на този правилник;

- за нарушаване на правата и интересите на гражданите;

- за нарушаване на изискванията за конфиденциалност;

- за прояви на заинтересованост и необективност.


Чл. 32. Центърът за социални практики и други правозащитни неправителствени организации, според проявения от тях интерес, осъществяват мониторинг /текущ контрол/ върху дейността на обществения посредник.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. За всички неуредени въпроси по дейността на обществения посредник се прилагат разпоредбите на Закона за административното производство.


§ 2. Правилникът влиза в сила в деня на приемането му от Столичния общински съвет.