ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ НА ВЪНШНОТЪРГОВСКАТА ДЕЙНОСТ С ОРЪЖИЕ И СЪС СТОКИ И ТЕХНОЛОГИИ С ВЪЗМОЖНА ДВОЙНА УПОТРЕБА

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

Съдържание

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ НА ВЪНШНОТЪРГОВСКАТА ДЕЙНОСТ С ОРЪЖИЕ И СЪС СТОКИ И ТЕХНОЛОГИИ С ВЪЗМОЖНА ДВОЙНА УПОТРЕБА

Обн. ДВ. бр.115 от 10 Декември 2002г., изм. ДВ. бр.97 от 4 Ноември 2003г., изм. ДВ. бр.11 от 10 Февруари 2004г., изм. ДВ. бр.35 от 28 Април 2004г., изм. ДВ. бр.27 от 29 Март 2005г., изм. ДВ. бр.78 от 30 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.96 от 30 Ноември 2005г., отм. ДВ. бр.32 от 17 Април 2007г.

1. Отменен с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 72 от 3 април 2007 г. за приемане на Правилник за прилагане на Закона за експортния контрол на оръжия и изделия и технологии с двойна употреба и за одобряване на Тарифа за таксите, които се събират по Закона за експортния контрол на оръжия и изделия и технологии с двойна употреба - ДВ, бр. 17 април 2007 г.

2. Отменен с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за прилагане на Закона за експортния контрол на оръжия и изделия и технологии с двойна употреба - ДВ, бр. 17 април 2007 г.

Глава втора.ВЪНШНОТЪРГОВСКА ДЕЙНОСТ С ОРЪЖИЕ

Раздел I.Основни положения

Чл. 2. (1) Външнотърговска дейност с оръжие могат да извършват само търговски дружества, регистрирани по Търговския закон, получили лицензия за такава дейност от Междуведомствения съвет по въпросите на военнопромишления комплекс и мобилизационната готовност на страната към Министерския съвет, наричан по-нататък "Междуведомствения съвет".

(2) Лицензията за външнотърговска дейност с оръжие се издава първоначално за срок една година, след изтичането на който всяка последваща лицензия се издава за срок 3 години.

(3) Обхватът на лицензията по ал. 1 може да бъде пълен или ограничен по отношение на позициите по Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба и/или по отношение на страната - краен потребител или износител.

Чл. 3. Лицензията е лична и не може да се прехвърля или преотстъпва.

Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Дружествата, които са получили лицензия по чл. 2, извършват всяка външнотърговска сделка с оръжие въз основа на разрешение, издадено от Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката и енергетиката, наричана по-нататък "Междуведомствената комисия".

(2) Разрешението се издава в обхвата на лицензията за срок 6 месеца и може да бъде продължено само еднократно за срок до 6 месеца, като срокът на разрешението и на неговото продължение не може да бъде по-дълъг от срока на лицензията.

Чл. 5. За получаване на лицензия за осъществяване на външнотърговска дейност с оръжие и на разрешение за всяка сделка се заплащат такси в размер, определен от Министерския съвет. При отнемане на лицензията и/или на разрешението внесените такси не подлежат на връщане.

Раздел II.Лицензия за външнотърговска дейност с оръжие

Чл. 6. (1) На търговско дружество се издава лицензия, когато отговаря на изискванията за надеждност за извършване на външнотърговска дейност с оръжие и е икономически стабилно.

(2) Лицензията по ал. 1 се издава в 2 екземпляра по образец - приложение № 1. Първият екземпляр се предоставя на заявителя, а вторият остава в Междуведомствения съвет.

(3) Търговските дружества по ал. 1, кандидатстващи за получаване на лицензия, представят в Междуведомствения съвет следните документи:

1. заявление по образец, утвърден от Междуведомствения съвет;

2. документ за съдебна регистрация и оригинал на съдебно удостоверение за актуално състояние на заявителя, издадено не по-рано от 30 дни от подаване на заявлението и отразяващо всички промени на вписаните в търговския регистър обстоятелства;

3. документ от Министерството на вътрешните работи, че заявителят е създал необходимата организация за съхраняване на оръжие съгласно изискванията на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите;

4. документ, издаден от компетентните органи, че заявителят е създал условия за опазване на класифицираната информация, представляваща държавна тайна, в случаите, когато това е необходимо съгласно Закона за защита на класифицираната информация;

5. съгласуван с органите по сигурността списък на физическите лица, които пряко участват в тази дейност, придружен с биографична и кадрова справка, свидетелство за съдимост и образец от подписа;

6. (изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) свидетелство за съдимост на управителя, членовете на управителен и контролен орган на търговското дружество;

7. копие от документите, удостоверяващи данъчната регистрация и регистрацията в Националния статистически институт (код БУЛСТАТ);

8. удостоверение, издадено от териториалната данъчна дирекция или от данъчното подразделение по регистрация на търговеца за липсата на ликвидни и изискуеми публични вземания, или удостоверение, че публичните вземания са отсрочени, разсрочени или обезпечени;

9. удостоверение от осигурителните фондове на държавното обществено осигуряване за липсата на ликвидни и изискуеми вземания или удостоверение, че вземанията са отсрочени, разсрочени или обезпечени;

10. декларация на управителя, на членовете на управителен или контролен орган на търговското дружество, че дружеството няма ликвидни и изискуеми задължения към физически или юридически лица, когато задължението е признато пред органа по принудително изпълнение или когато е установено с влязло в сила съдебно решение, с нотариално заверен документ или с ценна книга на заповед;

11. документ за внесена държавна такса.

Чл. 7. (1) Междуведомственият съвет се произнася по заявленията в 30-дневен срок от датата на подаването им.

(2) При констатиране на непълноти в представените документи в 7-дневен срок от датата на подаване на документите Междуведомственият съвет изпраща съобщение на заявителя да отстрани непълнотите, като дава указания за отстраняването им. В този случай срокът по ал. 1 спира да тече от датата на изпращането на съобщението до отстраняване на непълнотите.

(3) Решението за предоставяне на лицензия или отказът се съобщава на заявителя в 7-дневен срок от датата на вземане на решението.

Чл. 8. Междуведомственият съвет в срок до 5 работни дни уведомява Министерството на вътрешните работи, централното митническо управление на Агенция "Митници" и Междуведомствената комисия за издадените и подновените лицензии.

Чл. 9. Търговските дружества, получили лицензия, са длъжни да уведомяват Междуведомствения съвет за всяка промяна на обстоятелствата, при които е издадена лицензията, в 14-дневен срок от настъпването й и да представят съответния документ по чл. 6, ал. 3.

Раздел III.Разрешение за външнотърговска сделка с оръжие

Чл. 10. (1) Разрешение за външнотърговска сделка за внасяне или изнасяне на оръжие се издава само на търговските дружества по чл. 2, притежаващи лицензия за осъществяване на такава дейност.

(2) Междуведомствената комисия се произнася по заявленията в 20-дневен срок от датата на подаването им.

(3) При констатиране на непълноти в представените документи Междуведомствената комисия в срок 7 дни изпраща съобщение на заявителя да отстрани непълнотите, като дава указания за отстраняването им. В този случай срокът по ал. 2 спира да тече от датата на изпращането на съобщението до отстраняване на непълнотите.

(4) При необходимост от извършване на проверка по представените документи, включително проверка по дипломатически път, Междуведомствената комисия може да отложи за следващо заседание разглеждането и произнасянето по заявлението за издаване на разрешение в рамките на срока по ал. 2.

(5) Разрешението или отказът се съобщава на заявителя в срок 7 дни от датата на вземане на решението.

(6) Първият екземпляр от издаденото разрешение се предоставя на заявителя, вторият се изпраща в Национална служба "Сигурност" на Министерството на вътрешните работи, третият се изпраща в централното митническо управление на Агенция "Митници", а четвъртият остава в Междуведомствената комисия.

Чл. 11. (1) Разрешението за външнотърговската сделка с оръжие се издава за срок 6 месеца от датата на издаването, който не може да бъде по-дълъг от срока на лицензията.

(2) Ако разрешена по реда на тази глава сделка не бъде изпълнена в срок, заявителят може да поиска с мотивирана писмена молба продължаване на срока не по-късно от 15 дни преди изтичането му, като посочва частта на нереализираните количества.

(3) Разрешението може да бъде продължено по реда на ал. 2 само еднократно за срок до 6 месеца, който срок не може да бъде по-дълъг от срока на лицензията.

Чл. 12. Междуведомствената комисия в срок до 5 работни дни информира Министерството на вътрешните работи и централното митническо управление на Агенция "Митници" за издадените и продължените разрешения.

Чл. 13. След митническото оформяне на последната пратка, с която се изчерпва разрешеното количество по разрешението за изнасяне или внасяне, или след изтичането на срока на валидност заявителят в срок 7 работни дни връща оригинала на разрешението в Междуведомствената комисия.

Чл. 14. (1) Разрешението може да бъде използвано единствено от лицето по чл. 10, ал. 1, на което е издадено.

(2) Заявителят е длъжен в срок 5 дни писмено да информира комисията за всички промени в условията, при които е разрешена сделката.

(3) След получаване на разрешение за конкретна сделка промени в условията на сделката могат да се извършват след съгласието на Междуведомствената комисия.

(4) Документът, потвърждаващ сключването на външнотърговската сделка, който заявителят представя пред Междуведомствената комисия, задължително включва:

  • 1. цена;
  • 2. страни по сделката;
  • 3. наименование на стоката;
  • 4. количество;
  • 5. условия на доставка;
  • 6. срок за изпълнение;
  • 7. клауза за недопускане на реекспорт от купувача и/или крайния потребител без писменото съгласие на Междуведомствената комисия.

(5) По преценка Междуведомствената комисия може да изисква от заявителя допълнителна информация, която има отношение към външнотърговската сделка.

А. Разрешение за внасяне

Чл. 15. Външнотърговска сделка за внасяне на оръжие се извършва въз основа на разрешение за внасяне, издадено от Междуведомствената комисия. Разрешението се издава в 4 екземпляра по образец - приложение № 2.

Чл. 16. (1) За получаване на разрешение за внасяне на оръжие лицензираното търговско дружество представя в Междуведомствената комисия следните документи:

  • 1. попълнено заявление по образец - приложение № 3;
  • 2. попълнено разрешение в 4 екземпляра;
  • 3. копие на лицензията за осъществяване на външнотърговска дейност с оръжие, издадена от Междуведомствения съвет;
  • 4. копие от лицензията за осъществяване на посредническа дейност, издадена от Междуведомствения съвет на посредника, ако има такъв по сделката;
  • 5. копие и заверен превод на български език на документ, издаден от компетентен орган на страната, в която е регистриран износителят, удостоверяващ правото му да извършва тази дейност по националното му законодателство;
  • 6. копие и заверен превод на български език на документа, потвърждаващ външнотърговската сделка (договор, проформа фактура, фактура, поръчка, документ за мостри и др.), както и на всички други договори, свързани с изпълнението на сделката (например с българския или с чуждестранния партньор - посредник, спедитор, превозвач, краен получател или производител);
  • 7. писмена декларация от вносителя и писмена декларация от крайния потребител, че внесеното оръжие няма да бъде реекспортирано или прехвърлено на трети физически и/или юридически лица без разрешението на българските компетентни органи и ще бъде използвано при спазване на действащото българско законодателство;
  • 8. копие от сертификат за краен потребител, ако такъв е издаван на заявителя по искане на компетентните органи на страната, в която е регистриран износителят;
  • 9. документ за внесена държавна такса.

(2) Издаденото разрешение за внасяне се представя от вносителя в съответното митническо учреждение едновременно с митническата декларация за конкретния митнически режим.

(3) Внасянето се удостоверява чрез заверени от митническото учреждение копие на митническата декларация (Единен административен документ, ЕАД) и разрешение за внасяне на оръжие, в което под всяка отделна пратка се записват номерът и датата на митническия манифест и номерът и датата на митническата декларация.

Чл. 17. (1) Ако страната на износителя изисква от български вносител сертификат за краен потребител, той се издава в 3 екземпляра по образец - приложение № 4, както следва:

  • 1. от Министерството на отбраната - когато оръжието е за нуждите на въоръжените сили;
  • 2. (изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) от Министерството на икономиката и енергетиката - когато оръжието е за производствена дейност на търговските дружества или с цел реекспорт;
  • 3. от Министерството на вътрешните работи - когато оръжието е за нуждите на това министерство или с цел продажба на вътрешния пазар.

(2) Първият екземпляр на сертификата се предоставя на заявителя, вторият се изпраща на Междуведомствената комисия, а третият остава в съответното министерство.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г.) Поименният състав на лицата (титуляр и заместник), имащи право да подписват сертификатите за краен потребител по ал. 2, се утвърждава от съпредседателите на Междуведомствения съвет по предложение на съответните министри. Спесимените с подписите се изпращат до Междуведомствения съвет, Междуведомствената комисия, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи.

Чл. 18. (1) Ако страната на износителя изисква от български вносител международен сертификат за внос, той се издава в два екземпляра по образец - приложение № 5, от Междуведомствената комисия.

(2) Международният сертификат за внос на оръжие се издава от Междуведомствената комисия в срок 7 дни въз основа на издадено от Междуведомствената комисия разрешение за внасяне на оръжие. Първият екземпляр на сертификата се предоставя на заявителя, а вторият остава в Междуведомствената комисия.

(3) Международният сертификат за внос се подписва от секретаря на Междуведомствената комисия, а в негово отсъствие - от протоколиста на Междуведомствената комисия. Спесимените с техните подписи се изпращат до Междуведомствения съвет, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи.

Чл. 19. (1) За получаване на сертификат по чл. 17 или 18 българският вносител представя пред съответния орган следните документи:

  • 1. заявление за получаване на сертификат с изложени причини за неговото издаване (за международния сертификат за внос се посочва и номерът на издаденото разрешение за внасяне);
  • 2. оригинал и заверен превод на документ, издаден от компетентен орган на страната на чуждестранния износител или от чуждестранния износител, или копие и заверен превод от договор, удостоверяващ необходимостта от издаване на сертификата;
  • 3. в случаите на издаване на сертификат за краен потребител се представя документ, удостоверяващ правото на крайния потребител да извършва дейностите, за които се внася стоката;
  • 4. (изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила 01.10.2005 г.) попълнени екземпляри от сертификата; непопълнените сертификати за краен потребител се получават от съответното министерство по чл. 17, ал. 1, а непопълнените международни сертификати за внос - от дирекция "Международно контролирана търговия" на Министерството на икономиката и енергетиката.

(2) За издадените сертификати се водят регистри.

(3) Министерствата по чл. 17, ал. 1 се произнасят по заявленията в срок 15 дни от датата на подаването им.

(4) При констатиране на непълноти в представените документи органите по чл. 17 и 18 изпращат съобщение на заявителя да отстрани непълнотите, като дава указания за отстраняването им. В този случай срокът по ал. 2 спира да тече от датата на изпращането на съобщението до отстраняване на непълнотите.

(5) Издаването на сертификат или отказът се съобщава на заявителя в срок 3 дни от датата на вземане на решението.

(6) Първият екземпляр от сертификата по чл. 17 се предоставя от заявителя на чуждестранния износител в срок до 6 месеца от датата на издаването му.

(7) След изтичането на 6 месеца от издаването на сертификата по чл. 17 вносителят изпраща в Междуведомствената комисия и в съответното министерство информация за неговото предоставяне на чуждестранния износител. При непредоставяне в определения срок заявителят връща оригинала на сертификата.

(8) Първият екземпляр от сертификата по чл. 18 се предоставя от заявителя на чуждестранния износител.

Чл. 20. (1) Ако страната на износителя изисква удостоверение за осъществена доставка, вносителят след освобождаване на стоката пред съответното митническо учреждение представя попълнено удостоверение за осъществена доставка в 3 екземпляра по образец - приложение № 6, като към него прилага копие на съответното разрешение за внасяне.

(2) Митническото учреждение, оформящо внасянето на стоките, заверява удостоверението в срок 3 дни, като първият екземпляр на удостоверението за осъществена доставка се предоставя на заявителя.

(3) Централното митническо управление на Агенция "Митници" в срок 15 дни от датата на заверяването на удостоверението за осъществена доставка изпраща втория екземпляр от него на Междуведомствената комисия, а третият остава в централното митническо управление на Агенция "Митници".

(4) Заявителят получава непопълнените удостоверения за осъществена доставка от Междуведомствената комисия след подаване на заявление с изложени причини за необходимостта от издаване на удостоверение за осъществена доставка.

Б. Разрешение за изнасяне

Чл. 21. Външнотърговска сделка за изнасяне на оръжие се извършва въз основа на разрешение за изнасяне, издадено от Междуведомствената комисия. Разрешението се издава в 4 екземпляра по образец - приложение № 7.

Чл. 22. (1) За получаване на разрешение за изнасяне лицензираното търговско дружество представя в Междуведомствената комисия следните документи:

  • 1. попълнено заявление по образец - приложение № 3;
  • 2. попълнено разрешение в 4 екземпляра;
  • 3. копие на лицензията за осъществяване на външнотърговска дейност с оръжие, издадена от Междуведомствения съвет;
  • 4. копие на лицензията за осъществяване на посредническа дейност, издадена от Междуведомствения съвет на посредника, ако има такъв по сделката;
  • 5. копие и заверен превод на български език на документ, издаден от компетентен орган от страната на чуждия контрагент вносител, удостоверяващ правото му да извършва тази дейност по националното си законодателство;
  • 6. сертификат за краен потребител и/или международен сертификат за внос в оригинал, издаден от компетентните органи на страната на крайния потребител, и заверен превод на български език на сертификатите;
  • 7. копие и заверен превод на български език на документа, потвърждаващ външнотърговската сделка (договор, проформа фактура, фактура, поръчка, документ за мостри и др.), както и на всички други договори, свързани с изпълнението на сделката (например с българския или чуждестранния партньор - посредник, спедитор, превозвач, краен получател или производител);
  • 8. документ за внесена държавна такса.

(2) Документът, удостоверяващ сключването на външнотърговската сделка, задължително включва клауза за недопускане на реекспорт от купувача и/или крайния потребител без писменото съгласие на Междуведомствената комисия.

(3) За получаване на разрешение за реекспорт освен документите по ал. 1 реекспортьорът представя в Междуведомствената комисия:

  • 1. разрешение за реекспорт от компетентния орган на държавата, от която е внесена стоката;
  • 2. когато компетентният орган на държавата, от която е внесена стоката, не е издал документа по т. 1, това обстоятелство се декларира от реекспортьора заедно с декларация, че няма наложена забрана за реекспорт от държавата, от която е внесена стоката.

(4) Разрешението за изнасяне се представя от износителя в съответното митническо учреждение едновременно с митническата декларация за конкретния митнически режим.

(5) Изнасянето се удостоверява чрез заверени от митническото учреждение копие на митническата декларация (ЕАД) за конкретния митнически режим и разрешение за изнасяне, в което под всяка отделна пратка се записват номерът и датата на митническата декларация.

Чл. 23. Износителят е длъжен да включи във външнотърговския договор клауза, задължаваща купувача и/или крайния потребител да не извършва реекспорт без изричното съгласие на Междуведомствената комисия.

Чл. 24. Заявителят представя пред Междуведомствената комисия удостоверение за осъществена доставка или еквивалентен документ, издадени от компетентен орган на страната на крайния потребител и потвърждаващи осъществяването на доставката, не по-късно от 3 месеца считано от датата на пристигането й в страната на крайния потребител.

Раздел IV.Транспортиране на оръжие

Чл. 25. (1) Регистрираните по Търговския закон превозвачи транспортират оръжие от и за територията на Република България, както и от и за територията на трети страни въз основа на лицензия, издадена от Междуведомствения съвет. Лицензията се издава в два екземпляра по образец - приложение № 8, като първият се предоставя на заявителя, а вторият остава в Междуведомствения съвет.

(2) Превозвачите по ал. 1, кандидатстващи за получаване на лицензия за транспортиране на оръжие, представят в Междуведомствения съвет следните документи:

1. заявление по образец, утвърден от Междуведомствения съвет;

2. документ за съдебна регистрация и оригинал на съдебно удостоверение за актуално състояние на заявителя, издадено не по-рано от 30 дни от подаване на заявлението и отразяващо всички промени на вписаните в търговския регистър обстоятелства;

3. разрешение от Министерството на вътрешните работи, удостоверяващо, че заявителят може да извършва подобни транспортни услуги;

4. документ от Изпълнителна агенция "Морска администрация" или Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", или от Изпълнителна агенция "Железопътна администрация", или от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" относно годността на транспортните средства за тази дейност;

5. документ, издаден от компетентните органи, че заявителят е създал условия за опазване на класифицираната информация, представляваща държавна тайна, в случаите, когато това е необходимо съгласно Закона за защита на класифицираната информация;

6. съгласуван с органите по сигурността списък на физическите лица, които пряко се занимават с тази дейност, придружен с биографична и кадрова справка, свидетелство за съдимост и образец от подписа;

7. (изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) свидетелство за съдимост на управителя и на членовете на управителен и контролен орган на търговското дружество, че лицата не са осъдени за престъпления от общ характер;

8. копие от документите, удостоверяващи данъчната регистрация и регистрацията в Националния статистически институт (код БУЛСТАТ);

9. удостоверение, издадено от териториалната данъчна дирекция или от данъчното подразделение по регистрация на търговеца за липсата на ликвидни и изискуеми публични вземания, или удостоверение, че публичните вземания са отсрочени, разсрочени или обезпечени;

10. удостоверение от осигурителните фондове на държавното обществено осигуряване за липсата на ликвидни и изискуеми вземания или удостоверение, че вземанията са отсрочени, разсрочени или обезпечени;

11. декларация на управителя, на членовете на управителен или контролен орган на търговското дружество, че дружеството няма ликвидни и изискуеми задължения към физически или юридически лица, когато задължението е признато пред органа по принудително изпълнение или когато е установено с влязло в сила съдебно решение, с нотариално заверен документ или с ценна книга на заповед;

12. документ за внесена държавна такса.

Чл. 26. (1) Междуведомственият съвет се произнася по подадените заявления в срок 30 дни от датата на подаването.

(2) При констатиране на непълноти в представените документи Междуведомственият съвет в срок 7 дни от датата на подаване на документите изпраща съобщение на заявителя да отстрани непълнотите, като дава указания за отстраняването им. В този случай срокът по ал. 1 спира да тече от датата на изпращането на съобщението до отстраняване на непълнотите.

(3) Решението за предоставяне на лицензия или отказът се съобщава на заявителя в срок 7 дни от датата на вземане на решението.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) Българските превозвачи, получили лицензия за транспортиране на оръжие и осъществяващи транспортиране на оръжие между териториите на две трети държави, уведомяват Министерството на транспорта за началната и крайната дестинация, за маршрута, както и за пунктовете за техническо кацане/спиране в срок не по-късно от 5 дни преди започване на транспортирането.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) Министерството на транспорта изпраща в срок 2 дни получената информация до Междуведомствения съвет, Междуведомствената комисия, Министерството на вътрешните работи и до Министерството на външните работи.

Чл. 27. (1) Лицензията се издава първоначално за срок една година, след изтичането на който всяка последваща лицензия се издава за срок 3 години.

(2) Лицензията е лична и не може да се прехвърля и преотстъпва.

(3) Междуведомственият съвет отказва да издаде лицензия, когато не са представени документите по чл. 25, ал. 2 и след предоставения срок за допълване на документите и когато не са налице изискванията по чл. 25, ал. 2, които заявителят трябва да удостовери чрез представените документи.

(4) Междуведомственият съвет отнема предоставената лицензия:

  • 1. при неизпълнение или при нарушение на условията на лицензията;
  • 2. когато лицензираният е представил неверни данни, които са послужили за издаване на лицензията;
  • 3. когато лицензираният престане да отговаря на изискванията по чл. 25, ал. 2.

(5) Междуведомственият съвет прекратява лицензията:

  • 1. поради изтичането на срока;
  • 2. при отнемането й;
  • 3. по молба на лицензирания;
  • 4. при прекратяване дейността на превозвача.

Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) Чуждестранните превозвачи и фирмите, ползващи чуждестранни превозвачи и/или транспортни средства, представят пред Министерството на транспорта документ, потвърждаващ правото им да извършват превоз на оръжие по националното им законодателство, документ за регистрация и сертификат за годност на транспортните средства, с които ще се извърши превозът на оръжие.

Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) Междуведомственият съвет в срок 5 работни дни уведомява Министерството на транспорта, Министерството на вътрешните работи, Междуведомствената комисия и централното митническо управление на Агенция "Митници" за издадените или подновените лицензии.

Раздел V.Разрешение за транзитен превоз на оръжие

Чл. 30. (1) Транзитен превоз на оръжие се извършва въз основа на разрешение за транзитен превоз за всеки отделен случай, издадено от Междуведомствената комисия. Разрешението се издава в 4 екземпляра по образец - приложение № 9.

(2) В разрешението за транзитен превоз на оръжие се посочват митническите пунктове, маршрутът и срокът за преминаване.

(3) За издаване на разрешението за транзитен превоз изпращачът или упълномощено от него лице представя в Междуведомствената комисия следните документи:

  • 1. попълнено заявление по образец, утвърден от Междуведомствената комисия;
  • 2. легализирано копие и заверен превод на български език на документа, издаден от компетентен орган на страната на износителя, удостоверяващ правото му да осъществи конкретната сделка, и крайния потребител, и заверен превод на български език на документа;
  • 3. легализирано копие и заверен превод на български език на разрешението за транзитен превоз или за приемане на територията на държавата, следваща Република България по маршрута на транзитния превоз, издадено от компетентните й органи.

(4) Документите се представят в Междуведомствената комисия от изпращача на стоката или от упълномощено от него лице не по-късно от 20 дни преди влизането на стоката на територията на Република България.

(5) Междуведомствената комисия се произнася по заявленията в срок 10 дни от датата на подаването им. Разрешението или отказът се съобщава на заявителя в срок 5 дни от произнасянето.

(6) Разрешението е валидно при условията и до изтичането на срока, посочен в него, но за не повече от 15 дни считано от датата на въвеждането на стоките във входното митническо учреждение на Република България.

(7) Първият екземпляр на разрешението се предоставя на заявителя, вторият се изпраща в Национална служба "Сигурност" на Министерството на вътрешните работи, третият се изпраща в централното митническо управление на Агенция "Митници", а четвъртият остава в Междуведомствената комисия.

(8) Изходното митническо учреждение в срок до 10 работни дни от датата на заверяването на транзитния превоз изпраща на Междуведомствената комисия екземпляра от разрешението, който е предоставен на заявителя.

Глава трета.ВЪНШНОТЪРГОВСКА ДЕЙНОСТ СЪС СТОКИ И ТЕХНОЛОГИИ С ВЪЗМОЖНА ДВОЙНА УПОТРЕБА

Раздел I.Основни положения

Чл. 31. (1) Изнасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба, включени в списъка по чл. 1, ал. 3 от закона, могат да извършват лица, регистрирани по Търговския закон, получили лицензия за такава дейност от Междуведомствения съвет.

(2) Обхватът на лицензията по ал. 1 може да бъде пълен или ограничен по отношение на категориите и позициите съгласно Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба и/или по отношение на страната - краен потребител.

Чл. 32. Лицензията се издава първоначално за срок една година, след изтичането на който всяка последваща лицензия се издава за срок 3 години.

Чл. 33. (1) Изнасянето и внасянето на стоки и технологии с възможна двойна употреба се извършва въз основа на разрешение за всяка сделка, издадено от Междуведомствената комисия. Разрешението за внасяне и за изнасяне се издава в обхвата на лицензията за срок 6 месеца и може да бъде продължено само еднократно за срок до 6 месеца, като срокът на разрешението и на неговото продължение не може да бъде по-дълъг от срока на лицензията - в случай на изнасяне.

(2) Ако разрешена по реда на тази глава сделка не бъде изпълнена в срок, заявителят може да поиска с мотивирана писмена молба продължаване на срока не по-късно от 15 дни преди изтичането му, като посочва частта на нереализираните количества.

Чл. 34. За получаване на лицензия за изнасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба и на разрешение за всяка сделка се заплащат такси в размер, определен от Министерския съвет. При отнемане на лицензията и/или на разрешението внесените такси не подлежат на връщане.

Раздел II.Лицензия за изнасяне

Чл. 35. (1) На лицата, регистрирани по Търговския закон, се издава лицензия за изнасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба, когато са надеждни и икономически стабилни и са създали условия и необходимата организация за работа с посочените от тях стоки и/или технологии.

(2) Лицензията се издава в 2 екземпляра по образец - приложение № 10. Първият екземпляр се предоставя на заявителя, а вторият остава в Междуведомствения съвет.

(3) Лицата, регистрирани по Търговския закон, кандидатстващи за получаване на лицензия за изнасяне, представят в Междуведомствения съвет следните документи:

1. попълнено заявление за издаване на лицензия по образец, утвърден от Междуведомствения съвет;

2. документ за съдебна регистрация и оригинал на съдебно удостоверение за актуално състояние на заявителя, издадено не по-рано от

30 дни от подаване на заявлението и отразяващо всички промени на вписаните в търговския регистър обстоятелства;

3. съгласуван с органите по сигурността списък на физическите лица, които пряко участват в тази дейност, придружен с биографична и кадрова справка, свидетелство за съдимост и образец от подписа;

4. (изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) свидетелство за съдимост на управителя и на членовете на управителен и контролен орган на търговеца;

5. копие от документите, удостоверяващи данъчната регистрация и регистрацията в Националния статистически институт (код БУЛСТАТ);

6. удостоверение, издадено от териториалната данъчна дирекция или от данъчното подразделение по регистрация на търговеца, за липсата на ликвидни и изискуеми публични вземания или удостоверение, че публичните вземания са отсрочени, разсрочени или обезпечени;

7. удостоверение от осигурителните фондове на държавното обществено осигуряване за липсата на ликвидни и изискуеми вземания или удостоверение, че вземанията са отсрочени, разсрочени или обезпечени;

8. декларация на управителя и на членовете на управителен или контролен орган на търговското дружество, че заявителят няма ликвидни и изискуеми задължения към физически или юридически лица, когато задължението е признато пред органа по принудително изпълнение или когато е установено с влязло в сила съдебно решение, с нотариално заверен документ или с ценна книга на заповед;

9. документ за внесена държавна такса;

10. за ядрени и взривни материали, токсични химични съединения, патогенни и токсични биологични агенти и свързано с тях оборудване се изисква документ, издаден от посочен от Междуведомствения съвет компетентен орган в зависимост от вида на стоката и/или технологията, че заявителят е създал условия и необходимата организация за изнасяне на определения вид стока и/или технология съгласно действащото законодателство.

Чл. 36. (1) Междуведомственият съвет се произнася по заявления в срок 30 дни от датата на подаването им.

(2) При констатиране на непълноти в представените документи в срок 7 дни от датата на подаване на документите Междуведомственият съвет изпраща съобщение на заявителя да отстрани непълнотите, като дава указания за отстраняването им. В този случай срокът по ал. 1 спира да тече от датата на изпращане на съобщението до отстраняване на непълнотите.

(3) Решението за предоставяне на лицензия или отказът се съобщава на заявителя в срок 7 дни от датата на вземане на решението.

Чл. 37. Междуведомственият съвет в срок до 5 работни дни уведомява Министерството на вътрешните работи, централното митническо управление на Агенция "Митници" и Междуведомствената комисия за издадените и подновените лицензии.

Чл. 38. Лицата, регистрирани по Търговския закон, получили лицензия, са длъжни да уведомят Междуведомствения съвет за всяка промяна на обстоятелствата, при които е издадена лицензията, в срок 14 дни от настъпването й и да представят съответния документ по чл. 35, ал. 3.

Раздел III.Разрешение за външнотърговска сделка със стоки и технологии с възможна двойна употреба

Чл. 39. (1) Разрешение за изнасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба се издава от Междуведомствената комисия само на лицата по чл. 35, ал. 3, притежаващи лицензия за такава дейност.

(2) Междуведомствената комисия се произнася по заявленията за разрешаване на външнотърговската сделка в 20-дневен срок от датата на подаването.

(3) При констатиране на непълноти в представените документи в срок 7 дни от датата на подаване на документите Междуведомствената комисия изпраща съобщение на заявителя да отстрани непълнотите, като дава указания за отстраняването им. В този случай срокът по ал. 1 спира да тече от датата на изпращане на съобщението до отстраняване на непълнотите.

(4) При необходимост от извършване на проверка по представените документи, включително проверка по дипломатически път, Междуведомствената комисия може да отложи разглеждането и произнасянето по заявлението за издаване на разрешение за следващо заседание в рамките на срока по ал. 2.

(5) Разрешението или отказът се съобщава на заявителя в срок 7 дни от датата на вземане на решението.

(6) Първият екземпляр от издаденото разрешение се предоставя на заявителя, вторият се изпраща в Национална служба "Сигурност" на Министерството на вътрешните работи, третият се изпраща в централното митническо управление на Агенция "Митници", а четвъртият остава в Междуведомствената комисия.

Чл. 40. (1) Разрешение може да бъде използвано единствено от лицето, на което е издадено.

(2) Заявителят е длъжен в срок 5 дни писмено да информира комисията за всички промени в условията, при които е разрешена сделката.

(3) След получаване на разрешение за конкретна сделка промени в условията на сделката могат да се извършват след съгласието на Междуведомствената комисия.

(4) Документът, потвърждаващ сключването на външнотърговската сделка, задължително включва:

  • 1. цена;
  • 2. страни по сделката;
  • 3. наименование на стоката;
  • 4. количество;
  • 5. условия на доставка;
  • 6. срок за изпълнение;
  • 7. клауза за недопускане на реекспорт от купувача и/или крайния потребител без писменото съгласие на Междуведомствената комисия.

Чл. 41. По преценка Междуведомствената комисия може да изисква от заявителя допълнителна информация, която има отношение към външнотърговската сделка.

Чл. 42. След митническото оформяне на последната пратка, с която се изчерпва разрешеното количество по разрешението за изнасяне или внасяне, или след изтичането на срока на валидност заявителят в срок 7 работни дни връща оригинала на разрешението в Междуведомствената комисия.

Чл. 43. Междуведомствената комисия в срок до 5 работни дни информира Министерството на вътрешните работи и централното митническо управление на Агенция "Митници" за издадените и продължените разрешения.

А. Разрешение за внасяне

Чл. 44. (1) Внасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба, включени в списъка по чл. 1, ал. 3 от закона, се извършва въз основа на разрешение за внасяне.

(2) Разрешението за внасяне се издава в 4 екземпляра по образец - приложение № 11.

(3) За получаване на разрешение за внасяне заявителите представят в Междуведомствената комисия:

  • 1. попълнено заявление по образец - приложение № 3;
  • 2. попълнено разрешение в 4 екземпляра;
  • 3. документ за съдебна регистрация и оригинал на съдебно удостоверение за актуално състояние на заявителя, издадено не по-рано от 30 дни от подаване на заявлението и отразяващо всички промени на вписаните в търговския регистър обстоятелства;
  • 4. копие и заверен превод на български език на документа, потвърждаващ външнотърговската сделка (договор, проформа фактура, фактура, поръчка, документ за мостри и др.), както и на всички други договори, свързани с изпълнението на сделката (например с българския или с чуждестранния партньор - посредник, спедитор, превозвач, краен получател или производител);
  • 5. декларация от вносителя и/или от крайния потребител, с която се задължава писмено да информира в срок 5 дни Междуведомствената комисия преди всяка последваща промяна на крайния потребител на територията на Република България;
  • 6. копие на документите, удостоверяващи данъчната регистрация и регистрацията в Националния статистически институт (код БУЛСТАТ);
  • 7. копие на лицензията на посредника, ако има такъв по сделката, за осъществяване на посредническа дейност, издадена от Междуведомствения съвет;
  • 8. документ за внесена държавна такса.

(4) Разрешението за внасяне се представя от вносителя в съответното митническо учреждение едновременно с митническата декларация за конкретния митнически режим.

(5) Внасянето се удостоверява чрез заверени от митническото учреждение копие на митническата декларация (ЕАД) и разрешение за внасяне, в което под всяка отделна пратка се записват номерът и датата на митническия манифест и номерът и датата на митническата декларация.

Чл. 45. (1) Ако страната на износителя изисква от вносителя сертификат за крайна употреба/краен потребител и/или международен сертификат за внос, те се издават при условията и по реда на чл. 17 - 19, както следва:

  • 1. от Министерството на отбраната - когато стоката и/или технологията е за нуждите на въоръжените сили;
  • 2. (изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) от Министерството на икономиката и енергетиката - когато стоката и/или технологията е за производствена дейност на търговските дружества или с цел реекспорт и продажба в страната;
  • 3. от Министерството на вътрешните работи - когато стоката и/или технологията е за нуждите на това министерство.

(2) Сертификатът за крайна употреба/краен потребител се издава по образец - приложение № 12.

Чл. 46. Ако страната на износителя изисква удостоверение за осъществена доставка на стоки и технологии с възможна двойна употреба, удостоверението се издава при условията и по реда на чл. 20.

Б. Разрешение за изнасяне

Чл. 47. Изнасянето на стоки и технологии с възможна двойна употреба се извършва въз основа на разрешение за изнасяне, издадено от Междуведомствената комисия. Разрешението се издава в 4 екземпляра по образец - приложение № 13.

Чл. 48. (1) За получаване на разрешение за изнасяне заявителят представя за всяка сделка в Междуведомствената комисия следните документи:

  • 1. попълнено заявление по образец - приложение № 3;
  • 2. попълнено разрешение в 4 екземпляра;
  • 3. копие на лицензията за осъществяване на външнотърговска дейност със стоки и технологии с възможна двойна употреба;
  • 4. сертификат за краен потребител и/или международен сертификат за внос в оригинал, издаден от компетентните органи на страната на крайния потребител, и заверен превод на български език на сертификатите;
  • 5. копие и заверен превод на български език на документа, потвърждаващ външнотърговската сделка (договор, проформа фактура, фактура, поръчка, документ за мостри и др.), както и на всички други договори, свързани с изпълнението на сделката (например с българския или с чуждестранния партньор - посредник, спедитор, превозвач, краен получател или производител);
  • 6. копие на лицензията на посредника, ако има такъв по сделката, за осъществяване на посредническа дейност, издадена от Междуведомствения съвет;
  • 7. документ за внесена държавна такса.

(2) За получаване на разрешение за реекспорт реекспортьорът представя в Междуведомствената комисия освен документите по ал. 1:

  • 1. разрешение за реекспорт от компетентния орган на държавата, от която е внесена стоката;
  • 2. когато компетентният орган на държавата, от която е внесена стоката, не е издал документа по т. 1, това обстоятелство се декларира от реекспортьора заедно с декларация, че няма наложена забрана за реекспорт от държавата, от която е внесена стоката.

(3) Разрешението за изнасяне се представя от износителя в съответното митническо учреждение едновременно с митническата декларация за конкретния митнически режим.

(4) Изнасянето се удостоверява чрез заверени от митническото учреждение копие на митническата декларация (ЕАД) за конкретния митнически режим и разрешението за изнасяне, в което се вписват под всяка отделна пратка номерът и датата на митническата декларация.

Чл. 49. Заявителят представя пред Междуведомствената комисия удостоверение за осъществена доставка или еквивалентен документ, издадени от компетентен орган на страната на крайния потребител и потвърждаващи освобождаването на стоката, не по-късно от 3 месеца считано от датата на пристигането й в страната на крайния потребител.

Раздел IV.Разрешение за транзитен превоз

Чл. 50. (1) Транзитен превоз през територията на Република България на радиоактивни, взривоопасни, леснозапалими, окисляващи се, корозионни, бактериологични (биологични), токсични и патогенни стоки, включени в списъка по чл. 1, ал. 3 от закона, се извършва въз основа на разрешение за транзитен превоз за всеки отделен случай, издадено от Междуведомствената комисия.

(2) Разрешението по ал. 1 се издава в 4 екземпляра по образец - приложение № 14.

(3) В разрешението за транзитен превоз се посочват митническите пунктове, маршрутът и срокът за преминаване.

(4) За издаване на разрешението за транзитен превоз изпращачът или упълномощено от него лице представя в Междуведомствената комисия следните документи:

  • 1. попълнено заявление по образец, утвърден от Междуведомствената комисия;
  • 2. легализирано копие на документ, издаден от компетентен орган на страната на износителя, удостоверяващ правото му да осъществи конкретната сделка, и крайния потребител, и заверен превод на български език на документа;
  • 3. легализирано копие и заверен превод на български език на разрешението за транзитен превоз или за приемане на територията на държавата, следваща Република България по маршрута на транзитния превоз, издадено от компетентните й органи.

(5) Документите се представят в Междуведомствената комисия от изпращача на стоката или от упълномощено от него лице не по-късно от 20 дни преди влизането на стоката на територията на Република България.

(6) Междуведомствената комисия се произнася по заявленията в срок 10 дни от датата на подаването им. Разрешението или отказът се съобщава на заявителя в срок 5 дни от произнасянето.

(7) Първият екземпляр на разрешението се предоставя на заявителя, вторият се изпраща в Национална служба "Сигурност" на Министерството на вътрешните работи, третият се изпраща в централното митническо управление на Агенция "Митници", а четвъртият остава в Междуведомствената комисия.

(8) Разрешението е валидно при условията и до изтичането на срока, посочени в него, но за не повече от 15 дни считано от датата на въвеждането на стоките във входното митническо учреждение на Република България.

(9) Изходното митническо учреждение в срок до 10 работни дни от датата на заверяването на транзитния превоз изпраща на Междуведомствената комисия екземпляра от разрешението, който е предоставен на заявителя.

Глава четвърта.ПОСРЕДНИЧЕСКА ДЕЙНОСТ, СВЪРЗАНА С ВЪНШНОТЪРГОВСКИ СДЕЛКИ С ОРЪЖИЕ ИЛИ СЪС СТОКИ И ТЕХНОЛОГИИ С ВЪЗМОЖНА ДВОЙНА УПОТРЕБА

Чл. 51. (1) Посредническа дейност, свързана с външнотърговски сделки с оръжие и/или със стоки и технологии с възможна двойна употреба от и за територията на Република България, могат да извършват физически и юридически лица, получили лицензия за такава дейност от Междуведомствения съвет.

(2) Междуведомственият съвет издава лицензия за посредническа дейност, свързана с външнотърговски сделки с оръжие, по образец - приложение № 15, и лицензия за посредническа дейност, свързана с външнотърговски сделки със стоки и технологии с възможна двойна употреба, по образец - приложение № 16.

(3) Лицензията за посредническа дейност се издава първоначално за срок една година, след изтичането на който всяка последваща лицензия се издава за срок 3 години.

(4) Лицензията се издава в два екземпляра - първият екземпляр от лицензията се предоставя на заявителя, а вторият остава в Междуведомствения съвет.

(5) Обхватът на лицензията по ал. 1 може да бъде пълен или ограничен по отношение на позициите или категориите и позициите по Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба и/или по отношение на страната - краен потребител или износител.

Чл. 52. (1) На лицата по чл. 51 се издава лицензия, когато отговарят на изискванията за надеждност за извършване на посредническа дейност и са икономически стабилни по смисъла на правилника.

(2) Българските лица се считат за надеждни за извършване на посредническа дейност, ако:

  • 1. са дееспособни;
  • 2. физическото лице или управителят, членовете на управителен или контролен орган на юридическото лице не са осъждани за престъпления от общ характер;
  • 3. не са налице данни, че физическото лице или управителят или членовете на управителен или контролен орган на юридическото лице, или физическото лице (лица), които пряко участват в осъществяването на посредническата дейност, представляват заплаха за националната сигурност, за икономическите и външнополитическите интереси на Република България, за укрепването на международния мир и сигурност и за изпълнението на международните задължения на Република България.

(3) Българските лица се считат за икономически стабилни, ако:

  • 1. юридическите лица не са в производство по обявяване в ликвидация или несъстоятелност;
  • 2. нямат ликвидни и изискуеми публични задължения към българската държава и задължения към държавните осигурителни фондове.

(4) Чуждестранните лица се считат за надеждни за извършване на посредническа дейност, ако:

  • 1. имат право да извършват такава дейност съгласно националното си законодателство;
  • 2. (изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) не са налице данни, че физическото лице и управителят, членовете на управителен и контролен орган на юридическото лице, и физическото лице (лица), които пряко участват в осъществяването на посредническата дейност, представляват заплаха за националната сигурност, за икономическите и външнополитическите интереси на Република България, за укрепването на международния мир и сигурност и за изпълнението на международните задължения на Република България.

(5) Чуждестранните лица се считат за икономически стабилни за извършване на посредническа дейност, когато нямат ликвидни и изискуеми задължения към физически или юридически лица, когато задължението е признато пред органа по принудително изпълнение или когато е установено с влязло в сила съдебно решение, с нотариално заверен документ или с ценна книга на заповед.

(6) Чуждестранните лица могат да упълномощават български лица да ги представляват в процедурата по издаване на лицензия от Междуведомствения съвет.

Чл. 53. (1) Българските лица по чл. 51, кандидатстващи за получаване на лицензия, представят в Междуведомствения съвет следните документи:

  • 1. заявление по образец, утвърден от Междуведомствения съвет;
  • 2. заверено копие на документа за самоличност на физическото лице или документ за съдебна регистрация и оригинал на съдебно удостоверение за актуално състояние на заявителя, издадено не по-рано от 30 дни от подаване на заявлението и отразяващо всички промени на вписаните в търговския регистър обстоятелства;
  • 3. съгласуван с органите по сигурността списък на физическите лица, които пряко участват в тази дейност, придружен с биографична и кадрова справка, свидетелство за съдимост и образец от подписа;
  • 4. свидетелство за съдимост на управителя, на членовете на управителен и контролен орган на търговското дружество или на физическото лице;
  • 5. копия на документите, удостоверяващи данъчната регистрация и регистрацията в Националния статистически институт (код БУЛСТАТ);
  • 6. удостоверение, издадено от териториалната данъчна дирекция или от данъчното подразделение по регистрация на търговеца за липсата на ликвидни и изискуеми публични вземания, или удостоверение, че публичните вземания са отсрочени, разсрочени или обезпечени;
  • 7. удостоверение от осигурителните фондове на държавното обществено осигуряване за липсата на ликвидни и изискуеми вземания или удостоверение, че вземанията са отсрочени, разсрочени или обезпечени;
  • 8. документ за внесена държавна такса.

(2) Чуждестранните лица по чл. 51, кандидатстващи за получаване на лицензия за посредническа дейност, представят в Междуведомствения съвет следните документи:

  • 1. заявление по образец, утвърден от Междуведомствения съвет;
  • 2. копие и заверен превод на български език на документа за самоличност на физическото лице;
  • 3. копие и заверен превод на български език на документ, издаден от компетентен орган, потвърждаващ правото на лицето да извършва тази дейност по националното му законодателство;
  • 4. декларация на управителя, на членовете на управителен или контролен орган на юридическото лице, на физическото лице или на упълномощено от тях лице за липсата на ликвидни и изискуеми задължения към физически или юридически лица, когато задължението е признато пред органа по принудително изпълнение или когато е установено с влязло в сила съдебно решение, с нотариално заверен документ или с ценна книга на заповед;
  • 5. документ за внесена държавна такса.

Чл. 54. (1) Междуведомствената комисия дава становище по заявленията по чл. 53 в срок 10 дни от датата на изпращането им в комисията.

(2) Междуведомствената комисия изпраща в Междуведомствения съвет своето становище и подадените документи в срок 3 дни от датата на произнасянето.

(3) Междуведомственият съвет се произнася по заявленията по чл. 53 в срок 30 дни от датата на подаването им.

(4) При констатиране на непълноти в представените документи Междуведомственият съвет в срок 7 дни изпраща съобщение на заявителя да отстрани непълнотите, като дава указания за отстраняването им. В този случай срокът спира да тече от датата на изпращане на съобщението до отстраняване на непълнотите.

(5) Решението за предоставяне на лицензия или отказът се съобщава на заявителя в срок 7 дни от датата на вземане на решението.

Чл. 55. Междуведомственият съвет в срок до 5 работни дни уведомява Министерството на вътрешните работи, централното управление на Агенция "Митници" и Междуведомствената комисия за издадените и подновените лицензии.

Чл. 56. Лицата по чл. 51, получили лицензия, са длъжни да уведомят Междуведомствения съвет за всяка промяна на обстоятелствата, при които е издадена лицензията, в срок 14 дни от настъпването й и да представят съответния документ по чл. 53.

Глава пета.СЪСТАВ И РЕД НА ДЕЙНОСТ НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА КОМИСИЯ

Раздел I.Общи положения

Чл. 57. Междуведомствената комисия:

  • 1. приема решения за даване на разрешение или отказ за даване на разрешение за:

а) външнотърговски сделки с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба;

б) транзитен превоз на оръжие през територията на Република България;

в) транзитен превоз на радиоактивни, взривоопасни, леснозапалими, окисляващи се, корозионни, бактериологични (биологични), токсични и патогенни стоки с възможна двойна употреба през територията на Република България, включени в Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба;

г) външнотърговски сделки с токсични химически вещества и техните прекурсори, посочени в приложенията към Закона за забрана на химическото оръжие и за контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори;

  • 2. информира Министерството на вътрешните работи и централното митническо управление на Агенция "Митници" за издадените и продължените разрешения;
  • 3. представя в Министерския съвет ежегоден доклад за изпълнението на закона не по-късно от 6 месеца след изтичането на календарната година, обхваната в доклада;
  • 4. (доп. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) представя в Министерския съвет проект на постановление за актуализиране на Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба в срок не по-късно от 3 месеца след получаване на документа от Министерството на външните работи; средствата за превод на измененията в списъка са за сметка на приходите по чл. 15а, ал. 2, т. 4 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;
  • 5. координира работата и контролира изпълнението на Конвенцията за забрана на разработването, производството, натрупването и употребата на химическото оръжие и за неговото унищожаване и осъществява контролни и разрешителни функции по прилагането на Закона за забрана на химическото оръжие и за контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори;
  • 6. внася в Министерския съвет предложения за въвеждане на ограничения и налагане на забрани за стоките и технологиите с възможна двойна употреба по чл. 4, ал. 1, т. 2 от закона.

Чл. 58. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Дейността на Междуведомствената комисия се подпомага административно от дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" на Министерството на икономиката и енергетиката.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" на Министерството на икономиката и енергетиката изготвя становища дали определени стоки попадат в Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба по чл. 1, ал. 3 от закона при запитване от държавни органи или лица, извършващи външнотърговска дейност. Становищата по тази алинея се подписват от директора на дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" или от упълномощени от него длъжностни лица.

Раздел II.Състав на Междуведомствената комисия

Чл. 59. (1) Междуведомствената комисия се състои от председател и шестима членове и се подпомага от секретар и протоколист.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Председател на Междуведомствената комисията е министърът на икономиката и енергетиката.

(3) Членове на Междуведомствената комисия са:

  • 1. (изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) двама представители на Министерството на икономиката и енергетиката;
  • 2. представител на Министерството на вътрешните работи;
  • 3. представител на Министерството на външните работи;
  • 4. двама представители на Министерството на отбраната.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Секретар на Междуведомствената комисия е служител на Министерството на икономиката и енергетиката.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Протоколист на Междуведомствената комисия е служител от дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" на Министерството на икономиката и енергетиката.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) Членовете на Междуведомствената комисия, секретарят и протоколистът се утвърждават поименно със заповед на председателя на Междуведомствената комисия по предложение на съответните министри.

Чл. 60. Председателят:

  • 1. свиква и ръководи заседанията на Междуведомствената комисия;
  • 2. организира и ръководи работата на Междуведомствената комисия.

Чл. 61. Членовете на Междуведомствената комисия:

  • 1. участват в заседанията на комисията лично;
  • 2. имат право на достъп до представените документи и до съхраняваните в комисията протоколи и други материали.

Чл. 62. Секретарят на Междуведомствената комисия:

  • 1. организира подготовката на заседанията й;
  • 2. докладва и представя на заседания на Междуведомствената комисия подадените документи по дневния ред;
  • 3. следи за изпълнението на решенията на Междуведомствената комисия;
  • 4. организира документооборота, свързан с дейността на Междуведомствената комисия.

Чл. 63. Протоколистът на Междуведомствената комисия:

  • 1. подпомага секретаря при организиране подготовката на заседанията на Междуведомствената комисия и документооборота, свързан с дейността на Междуведомствената комисия;
  • 2. (изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) уведомява членовете на Междуведомствената комисия за предстоящото заседание най-късно 5 работни дни преди всяко заседание;
  • 3. изготвя протоколите от заседанията на Междуведомствената комисия;
  • 4. следи за изпълнението на решенията на Междуведомствената комисия.

Раздел III.Ред на дейност

Чл. 64. Заседанията на Междуведомствената комисия са закрити. По преценка на Междуведомствената комисия на заседанията могат да бъдат привличани специалисти-експерти, които да дават становище по въпроси, за които се изискват специални знания.

Чл. 65. (1) Междуведомствената комисия се свиква на редовни заседания не по-малко от два пъти месечно.

(2) Извънредно заседание може да се свика от председателя на Междуведомствената комисия по негова инициатива, по искане най-малко на двама нейни членове или с решение на комисията.

Чл. 66. (1) Заседанията на Междуведомствената комисия са редовни, ако на тях присъстват две трети от всичките й членове.

(2) Междуведомствената комисия приема решенията си при наличие на консенсус между членовете й. При обективна невъзможност на член на Междуведомствената комисия да присъства на заседанието правото на глас може да се упражнява и неприсъствено. В този случай вотът се изразява писмено и е неразделна част от протокола на заседанието. По изключение решенията на Междуведомствената комисия могат да се приемат и неприсъствено, ако протоколът е подписан без забележки от членовете на Междуведомствената комисия.

(3) Решенията на Междуведомствената комисия могат да се приемат и неприсъствено по инициатива на председателя на Междуведомствената комисия или с решение на комисията.

(4) (Нова - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) На всяко заседание на Междуведомствената комисия секретарят информира членовете на комисията за наличие или отсъствие на нотифицирани откази в рамките на ЕС и/или режимите за експортен контрол и неразпространение, които имат отношение към заявените дестинации и/или номенклатури.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) При предложение да се откаже разрешаването на сделка членът на Междуведомствената комисия посочва конкретните факти и основания, които обосновават отказа.

Чл. 67. (1) Дневният ред за заседание на Междуведомствената комисия се предлага от председателя и се приема от комисията.

(2) Материалите по дневния ред за заседанията се предоставят на членовете на Междуведомствената комисия или на техни представители, посочени от съответните ведомства, по списък, утвърден от председателя на Междуведомствената комисия.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 2004 г.) Членовете на Междуведомствената комисия се уведомяват за предстоящото заседание най-малко 5 работни дни преди заседанието.

(4) В дневния ред по изключение могат да се включват за обсъждане въпроси, с изключение на решения за разрешение на външнотърговски сделки с оръжия или със стоки и технологии с възможна двойна употреба, които имат неотложен характер, като материалите за тях се представят на заседанието.

(5) По решение на Междуведомствената комисия секретарят изпраща документи за получаване на становище от други държавни органи.

Чл. 68. (1) За всяка сделка Междуведомствената комисия приема отделно протоколно решение. Протоколното решение съдържа реквизитите по чл. 15, ал. 2 от Закона за административното производство. Протоколът с решенията се подписва от председателя, членовете, секретаря и протоколиста на Междуведомствената комисия.

(2) Решенията на Междуведомствената комисия се съобщават на заинтересуваните лица в срока, определен в правилника, по реда на Закона за административното производство.

Раздел IV.Взаимоотношения с други държавни органи

Чл. 69. При осъществяване на функциите си Междуведомствената комисия взаимодейства с други държавни органи, като:

  • 1. участва в съвместни проверки;
  • 2. обменя информация;
  • 3. провежда съвместни заседания.

Раздел V.Ред за подаване на документи

Чл. 70. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Документите, които се представят пред Междуведомствената комисия, за получаване на разрешение за външнотърговски сделки с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба и за получаване на разрешение за транзитен превоз на оръжие и на стоки с възможна двойна употреба се приемат, регистрират и съхраняват от дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" на Министерството на икономиката и енергетиката или от звеното по сигурността на Министерството на икономиката и енергетиката в отделни помещения и се водят регистри.

Чл. 71. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 11 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Достъп до документите, подадени за издаване на разрешения, имат само членовете на Междуведомствената комисия и техни представители, секретарят на Междуведомствената комисия, както и експерти от дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" и служителят от звеното по сигурността на Министерството на икономиката и енергетиката, определени по списък, утвърден от председателя на Междуведомствената комисия.

(2) Членовете на Междуведомствената комисия, длъжностните лица, както и привлечените специалисти-експерти по чл. 64 са длъжни да не разгласяват обстоятелства и факти, станали им известни при или по повод изпълнение на служебните им задължения по закона и по правилника, освен по писмено искане на държавен орган, когато това е предвидено със закон.

Чл. 72. (1) Разрешенията по приложения № 2, 7, 9, 11, 13 и 14 или уведомителното писмо за отказа за издаване на разрешение се подписват въз основа на съответното протоколно решение по чл. 68, ал. 1 от секретаря на Междуведомствената комисия, а при негово отсъствие - от протоколиста.

(2) Достъп до информация, получена включително от съответните информационни системи и от съответните бази от данни, свързана с външнотърговските сделки с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, имат лицата по чл. 71, ал. 1.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г.) Администраторите, обслужващи информационните системи по ал. 2, се утвърждават от председателя на Междуведомствената комисия. Достъпът на администраторите до информационните системи и работата по тях се регистрира в съответен дневник в дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия".

Чл. 73. Разрешението се връчва на лицето след представяне на платежни документи за платени такси.

Чл. 74. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Отказът за издаване на разрешение се мотивира писмено, а документите се връщат на заявителя. Решението за отказ с копия на документите към него се съхраняват в дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" на Министерството на икономиката и енергетиката или от служителя в звеното по сигурността на Министерството на икономиката и енергетиката.

Чл. 75. Издадените разрешения и отказите за издаване на разрешение се изпращат по служебен път на Министерството на вътрешните работи и на централното митническо управление на Агенция "Митници", а на заявителите се изпраща съобщение в сроковете, посочени в правилника.

Глава шеста.ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИЦАТА, ИЗВЪРШВАЩИ ВЪНШНОТЪРГОВСКА ДЕЙНОСТ С ОРЪЖИЕ И СЪС СТОКИ И ТЕХНОЛОГИИ С ВЪЗМОЖНА ДВОЙНА УПОТРЕБА

Чл. 76. Лицата, осъществяващи външнотърговска дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, и посредниците са длъжни да спазват условията, при които е разрешена тази дейност, и да информират контролните органи за всяка промяна в обстоятелствата, при които е била разрешена дейността им.

Чл. 77. (1) Лицата, осъществяващи външнотърговска дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, и българските лица, извършващи посредническа дейност, са длъжни да водят регистър за сделките, които сключват по закона, по образец - приложение № 17.

(2) При поискване лицата по ал. 1 са длъжни да представят регистъра на контролните органи.

(3) Лицата по ал. 1 съхраняват търговските и транспортните документи и информацията, свързана с осъществяването на външнотърговската сделка, не по-малко от 10 години.

Чл. 78. Лицата, осъществяващи външнотърговска дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, и посредниците се задължават при поискване от Междуведомствената комисия да представят:

  • 1. данни за служителите, отговорни за изпълнението на сделката;
  • 2. описание на изделието - предмет на външнотърговската сделка, лицензионните права, както и свързани с тях евентуални ограничения за износ за трети страни;
  • 3. информация за сключените външнотърговски сделки и за реализацията им по дадените разрешения;
  • 4. по преценка на Междуведомствената комисия или на друг контролен орган по закона може да се изисква, съгласно компетентността на органа, и допълнителна информация относно външнотърговската сделка.

Чл. 79. (Изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба се извършва от Междуведомствения съвет, от Междуведомствената комисия, от Министерството на икономиката и енергетиката, от Министерството на вътрешните работи и от Агенция "Митници" или от оправомощени от тях длъжностни лица съгласно предоставената им компетентност.

Чл. 80. Контролните органи при необходимост могат да изискват становището на други държавни органи, които предоставят исканото становище, в срок 15 дни от датата на изпращането му.

Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Контролните органи могат да обменят информация, необходима за провеждането на контрола, с компетентните органи на други държави, международни организации и режими за експортен контрол в изпълнение на международните договорености. Обменът на информацията се осъществява чрез дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия" на Министерството на икономиката и енергетиката.

Чл. 82. Контролните органи, оправомощените длъжностни лица, както и привлечените специалисти са длъжни да не разгласяват служебната, производствената и търговската тайна на проверяваните лица.

Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) Не се изисква разрешение за внасяне и изнасяне по реда на правилника при получаването и изпращането на стоки и технологии с възможна двойна употреба, при изпълнението на поети задължения на Република България по линия на международни конвенции, организации и режими за неразпространение на оръжията за масово унищожение, когато получател по внасянето е министерство или ведомство, отговарящо за изпълнението им, а получател при изнасянето е съответната международна организация, режим или орган по изпълнение на конвенция за неразпространение на оръжията за масово унищожение.

(2) Не се изисква лицензия за изнасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба в случаите на демонстрации, сертифициране, участие в изложение, когато при внасянето на стоките и технологиите с възможна двойна употреба е учреден митнически режим временен внос с обратен износ за първоначалния изпращач до 6 месеца от датата на внасянето им.

§ 2. Образците по приложения № 4, 5, 6 и 12 се отпечатват от Междуведомствения съвет, като образците се завеждат в регистър.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 3. (1) Действието на лицензиите и на разрешенията, издадени преди влизането в сила на правилника, продължава до изтичане на валидността им.

(2) Подадените заявления за издаване на лицензии и/или разрешения, подадени не по-късно от 5 дни преди влизането в сила на правилника, се разглеждат и издават при условията и по реда на Правилника за прилагане на Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, приет с Постановление № 38 на Министерския съвет от 1996 г.

(3) По договори, за които вече има издадени разрешения, не се изисква лицензиране на посредниците.

§ 4. Правилникът се приема на основание § 24 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба (ДВ, бр. 75 от 2002 г.).

Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 243 ОТ 31 ОКТОМВРИ 2003 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 97 ОТ 2003 Г.)

§ 3. В Правилника за прилагане на Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, приет с Постановление № 274 на Министерския съвет от 2002 г. в чл. 58, 59, 70, чл. 71, ал. 1, чл. 72, ал. 3, чл. 74 и 81 думите "дирекция "Международно контролирана търговия" се заменят с "дирекция "Военноикономическо сътрудничество и международно контролирана търговия".

КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 44 ОТ 21 МАРТ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ, БР. 27 ОТ 2005 Г.)

2. Навсякъде в приложенията думата "председател" се заменя със "съпредседател".

Заключителни разпоредбиКЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 ОТ 27 СЕПТЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 78 ОТ 2005 Г.)

§ 2. Навсякъде думите "министърът на икономиката", "министъра на икономиката", "министър на икономиката", "Министерството на икономиката" и "заместник-министър на икономиката" се заменят съответно с "министърът на икономиката и енергетиката", "министъра на икономиката и енергетиката", "министър на икономиката и енергетиката", "Министерството на икономиката и енергетиката" и "заместник-министър на икономиката и енергетиката" в следните нормативни актове на Министерския съвет:

42. Правилника за прилагане на Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, приет с Постановление № 274 на Министерския съвет от 2002 г. (обн., ДВ, бр. 115 от 2002 г., изм. и доп., бр. 97 от 2003 г., бр. 11 и 35 от 2004 г. и бр. 27 от 2005 г.);

§ 24. Министърът на финансите да извърши необходимите промени по бюджетите на съответните администрации във връзка със създаването на Министерство на икономиката и енергетиката.

§ 26. Постановлението влиза в сила от 1 октомври 2005 г.

Заключителни разпоредбиКЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 250 ОТ 25 НОЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ

(ОБН. - ДВ, БР. 96 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 01.12.2005 Г.)

§ 38. В Правилника за прилагане на Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, приет с Постановление № 274 от 2002 г. (обн., ДВ, бр. 115 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 97 от 2003 г., бр. 11 и 35 от 2004 г. и бр. 27 и 78 от 2005 г.), навсякъде думите "Министерството на транспорта и съобщенията" се заменят с "Министерството на транспорта".

§ 77. Постановлението влиза в сила от 1 декември 2005 г. с изключение на разпоредбата на § 52, т. 1, буква "а" относно чл. 4, ал. 5 и т. 7 относно чл. 22, т. 10, които влизат в сила от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз.

Приложение № 1 към чл. 6, ал. 2

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Лицензия
за външнотърговска дейност с оръжие
№ ... ... .. дата ... ... ... ...
Дата на валидност на лицензията: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Издадена на: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Обхват на лицензията
По отношение на Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба
По отношение на страната - краен потребител или износител

Притежателят на лицензията се задължава:

Да спазва приложимите законови разпоредби на Република България и да осъществява своята външнотърговска дейност в съответствие с националната сигурност, икономическите и външнополитическите интереси на Република България, както и за укрепване на междуна- родния мир и сигурност и за изпълнение на международните задължения на Република България. В случаите на наложено ембарго върху доставките на оръжие и/или стоки с възможна двойна употреба за страна от изброените по-горе да предприеме необходимите действия за спиране на доставките съгласно предвиденото в съответни договори.

СЪПРЕДСЕДАТЕЛ НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА:

Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия


Приложение № 2 към чл. 15

  • Попълва се, ако няма следващо приложение


Приложение № 3 към чл. 16, ал. 1, т. 1, чл. 22, ал. 1, т. 1, чл. 44, ал. 3, т. 1, чл. 48, ал. 1, т. 1

  • Заявлението се попълва с печатни букви или на машина
  • Не използвайте съкращения или абревиатури при попълването
  • Попълнете само тези полета, които се отнасят за конкретната сделка

1 Съгласно Закона за защита на класифицираната информация

2 Всички кодове са съгласно Наредба № 11 от 1998 г. за реда за писмено деклариране на стоки пред митническите учреждения

3 Отнася се за българските физически и юридически лица

4 Попълва се, ако няма приложение

С настоящото заявление декларирам, че:

а) представените от мен в това заявление данни и информация и приложените документи са верни и пълно и вярно отразяват условията и страните на външнотърговската сделка, описана в раздели 1 - 12;

б) във външнотърговския договор или в документа, потвърждаващ външнотърговската сделка за изнасяне, е включена клауза, осигуряваща гаранция от страна на купувача, че закупеното оръжие няма да бъде прехвърляно на трети физически или юридически лица освен на посочените в договора и в сертификата за краен потребител без писменото съгласие на компетентния български държавен орган;

в) внасяните оръжия или стоки и технологии с възможна двойна употреба няма да бъдат реекспортирани или прехвърлени на трети физически или юридически лица без писменото съгласие на компетентния български държавен орган и ще бъдат използвани при спазване на действащото българско законодателство;

г)* не съм информиран от компетентните български органи и нямам основания и съмнения да считам, че стоките, които са включени в раздел 10 или в приложенията към него, след изнасянето им ще се използват от посочения в заявлението краен потребител за разработването, производството, обслужването, използването, пренасянето и съхраняването на ядрено, химическо и биологическо оръжие или на средствата за пренасянето им;

д) ще уведомя незабавно компетентния български държавен орган за всички промени във външнотърговския договор и на изпълнението на външнотърговската сделка по това заявление;

е)* ще допусна при поискване от представители на комисията и на компетентните органи на държавата на износителя проверка преди разрешаването на сделката и след доставката на стоката по това разрешение, свързана с монтажа и използването на стоките и/или технологиите в съответствие с условията на износа им.

5 Съгласно чл. 16, ал. 1, чл. 22, ал. 1, чл. 44, ал. 3 и чл. 48, ал. 1, както и допълнително представени документи по сделката

  • Отнася се за стоките и технологиите с възможна двойна употреба

Формуляр А

ПРИЛОЖЕНИЕ № ...................

Формуляр Б

ПРИЛОЖЕНИЕ № ...................

Приложение № 4 към чл. 17, ал. 1

Образците се издават на защитена хартия

ANNEX № ..................

EUC № ...........................

Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия

Приложение № 5 към чл. 18, ал. 1

(Изм. - ДВ, бр. 35 от 2004 г.)

(герб на РБ)
INTERNATIONAL
REPUBLIC OF BULGARIA IMPORT CERTIFICATE
IIC №
1. IMPORTER: 2. EXPORTER:
Name: Name:
Address: Address:
Postal code: City: Postal code: City:
Country:
Phone/Fax: Phone/Fax:
3. ULTIMATE CONSIGNEE:
(if different from the importer) Name:
______________________________________________________/________________/___________________/_________________
Address Postal code City Phone/Fax
4. CONTRACT OR INVOICE: №: Date:
5. DESCRIPTION OF GOODS MEASURE QUANTITY
* continue in Annex №
6. № аnd date of import permit: Expiration date:
7. Hereby the importer or the ultimate consignee /if different from the importer/ agrees:
country without the written permission of the competent Bulgarian authorities;
receipt of the goods listed in item 5.
8. The Ministry of Economy hereby certifies that the goods listed in item 5 are ordered
by the importer/ultimate consignee.
9. This document has validity of six months from the date of certification by the
competent Bulgarian authority.
Importer or Ultimate consignee (if different from the importer) (печат)
_____/_____/_________ ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Date Name and title Official signature and seal
Certification by the Bulgarian authority: (печат)
_____/_____/_________ ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Date Name and title Official signature and seal
ANNEX №: ... ... ... ... .
IIC №: ... ... ... ... ...
5. DESCRIPTION OF GOODS MEASURE QUANTITY
* continue in Annex №
Importer or Ultimate consignee (if different from the importer) (печат)
_____/_____/_________ ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Date Name and title Official signature and seal
Certification by the Bulgarian authority: (печат)
_____/_____/_________ ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Date Name and title Official signature and seal

Приложение № 6 към чл. 20, ал. 1

(Изм. - ДВ, бр. 35 от 2004 г.)
УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНА
ДОСТАВКА
(герб на РБ) Delivery Verification Certificate
REPUBLIC OF BULGARIA DVC № Дата/Date
Вносител/Importer Износител/Exporter
Име/Name: Име/Name:
Адрес/Address: Адрес/Address:
Тел./Факс/ Tel/Fax: Тел./Факс/ Tel/Fax:
БУЛСТАТ/BG code:
Краен потребител/Ultimate consignee Българска митница:
(if different from the importer) Bulgarian Customs:
Име/Name: Вид транспорт:
Mode of transport:
Адрес/Address:
Място на експедиция:
Тел./Факс/ Tel/Fax: Place of dispatch:
Условия на доставка (INCOTERMS): Място на разтоварване:
Terms of delivery Place of discharge:
МТН ОПИСАНИЕ НА СТОКАТА МЯРКА КОЛИЧЕСТВО
HS CODE DESCRIPTION OF GOODS (U/M) QUANTITY
1
2
3
4
5
ПРОДЪЛЖАВА В ПРИЛОЖЕНИЕ №: КОД ВАЛУТА: * ОБЩА СТОЙНОСТ:
CONTINUE IN ANNEX №: CURRENCY TOTAL:
Този документ удостоверява, че вносителят на посочените стоки/технологии е предоставил сигурни доказателства за разполагане на стоките в обсега на действие на българската митница в съответствие с действащите закони, постановления и наредби.
This document certifies that the importer of specified goods/technology produced reliable evidence of dilivery and introduction of goods into the Bulgarian customs area in accordance whit the laws, ordinanced and regulations in force.
Вносител: дата: Подпис: Печат
Importer: date: Signature Seal
Краен потребител: Печат
Ultimate consignee:
Българска митница: Печат
Bulgarian Customs:
* Попълва се ако няма приложение/Fill-in if no Annex attached
Приложение/ANNEX № _______________
DVC № ________ Дата/Date _________
МТН ОПИСАНИЕ НА СТОКАТА МЯРКА КОЛИЧЕСТВО
HS CODE DESCRIPTION OF GOODS (U/M) QUANTITY
ПРОДЪЛЖАВА В ПРИЛОЖЕНИЕ №: КОД ВАЛУТА: * ОБЩА СТОЙНОСТ:
CONTINUE IN ANNEX №: CURRENCY TOTAL:
Вносител: дата: Подпис: Печат
Importer: date: Signature Seal
Краен потребител: Печат
Ultimate consignee:
Българска митница: Печат
Bulgarian Customs:
* Попълва се ако няма следващо приложение/Fill-in if no further Annex attached

Приложение № 7 към чл. 21

* Попълва се, ако няма приложение
ПРИЛОЖЕНИЕ № ...................
КЪМ РАЗРЕШЕНИЕ № ........ ДАТА ........

Приложение № 8 към чл. 25, ал. 1

(Изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г.)
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Лицензия
за транспортиране на оръжие
№ ... ... .. дата ... ... ... ...
Дата на валидност на лицензията: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Издадена на: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Притежателят на лицензията се задължава:
Да спазва приложимите законови разпоредби на Република България и да осъществява
своята външнотърговска дейност в съответствие с националната сигурност, икономическите
и външнополитическите интереси на Република България, както и за укрепване на междуна-
родния мир и сигурност и за изпълнение на международните задължения на Република
България.
В случаите на наложено ембарго върху доставките на оръжие и/или стоки с възможна
двойна употреба за страна от изброените по-горе да предприеме необходимите действия
за спиране на доставките съгласно предвиденото в съответни договори.
СЪПРЕДСЕДАТЕЛ НА
МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ
НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И
МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА:
Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия

Приложение № 9 към чл. 30, ал. 1

Приложение № 10 към чл. 35, ал. 2

(Изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г.)
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Лицензия
за изнасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба
№ ... ... .. дата ... ... ... ...
Дата на валидност на лицензията: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Издадена на: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Обхват на лицензията
По отношение на Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба
По отношение на страната - краен потребител или износител
Притежателят на лицензията се задължава:
Да спазва приложимите законови разпоредби на Република България и да осъществява
своята външнотърговска дейност в съответствие с националната сигурност, икономическите
и външнополитическите интереси на Република България, както и за укрепване на междуна-
родния мир и сигурност и за изпълнение на международните задължения на Република
България.
В случаите на наложено ембарго върху доставките на оръжие и/или стоки с възможна
двойна употреба за страна от изброените по-горе да предприеме необходимите действия
за спиране на доставките съгласно предвиденото в съответни договори.
СЪПРЕДСЕДАТЕЛ НА
МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ
НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И
МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА:
Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия

Приложение № 11 към чл. 44, ал. 2

* Попълва се, ако няма приложение
ПРИЛОЖЕНИЕ № ...................
КЪМ РАЗРЕШЕНИЕ № ........ ДАТА ........

Приложение № 12 към чл. 45

The goods will be used exclusively for the following purpose (s): _______________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
6. The goods are for our own use at ________________________________________________________________________________________
OR (full address of location)
* The goods are for sale to civil customer in _____________________________________________________________________________________________
(Country)
* They will be held in stock against future orders.
7. The above mentioned goods will be not used for any purpose connected with chemical,
biological or nuclear weapons or missiles capable of delivering such weapons,
nor will they be resold if we know or suspect that they are intended or likely to be
used for such purpose
*The goods will be not used for military purposes.
8. Upon request by the by the competent authorities of the exporter's country we undertake
to confirm receipt of the goods, listed above.
9. The above mentioned goods shall not be diverted, transferred or re-exported to any other
person or country without the written permission of the competent Bulgarian authorities.
* To be used where appropriate!
Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия
ANNEX № ..................
EUC № ...........................
Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия

Приложение № 13 към чл. 47

ПРИЛОЖЕНИЕ № ...................
КЪМ РАЗРЕШЕНИЕ № ........ ДАТА ........

Приложение № 14 към чл. 50, ал. 2

Приложение № 15 към чл. 51, ал. 2

(Изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г.)
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Лицензия
за посредническа дейност, свързана с външнотърговски сделки
с оръжие от и за територията на Република България
№ ... ... .. дата ... ... ... ...
Дата на валидност на лицензията: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Издадена на: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Обхват на лицензията
По отношение на Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба
По отношение на страната - краен потребител или износител
Притежателят на лицензията се задължава:
Да спазва приложимите законови разпоредби на Република България и да осъществява
своята външнотърговска дейност в съответствие с националната сигурност, икономическите
и външнополитическите интереси на Република България, както и за укрепване на междуна-
родния мир и сигурност и за изпълнение на международните задължения на Република
България.
В случаите на наложено ембарго върху доставките на оръжие и/или стоки с възможна
двойна употреба за страна от изброените по-горе да предприеме необходимите действия
за спиране на доставките съгласно предвиденото в съответни договори.
СЪПРЕДСЕДАТЕЛ НА
МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ
НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И
МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА:
Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия

Приложение № 16 към чл. 51, ал. 2

(Изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г.)
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Лицензия
за посредническа дейност, свързана с външнотърговски сделки
със стоки и технологии с възможна двойна употреба от и за територията
на Република България
№ ... ... .. дата ... ... ... ...
Дата на валидност на лицензията: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Издадена на: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
Обхват на лицензията
По отношение на Списъка на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба
По отношение на страната - краен потребител или износител
Притежателят на лицензията се задължава:
Да спазва приложимите законови разпоредби на Република България и да осъществява
своята външнотърговска дейност в съответствие с националната сигурност, икономическите
и външнополитическите интереси на Република България, както и за укрепване на междуна-
родния мир и сигурност и за изпълнение на международните задължения на Република
България.
В случаите на наложено ембарго върху доставките на оръжие и/или стоки с възможна
двойна употреба за страна от изброените по-горе да предприеме необходимите действия
за спиране на доставките съгласно предвиденото в съответни договори.
СЪПРЕДСЕДАТЕЛ НА
МЕЖДУВЕДОМСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ
НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС И
МОБИЛИЗАЦИОННАТА ГОТОВНОСТ НА СТРАНАТА:
Първият екземпляр от образците се издава на защитена хартия

Приложение № 17 към чл. 77, ал. 1

Регистър за сделките с оръжие
ИЗНАСЯНЕ
Разреше- IIC Наименование Количество Мярка Позиция Позиция по Държава Държа- Пос-
ние № на оръжието по доку- реги-
ва про- редник
СОСТВДУ* мента стъра потре- изход
на ОССЕ на ООН бител (ако не
е изно-
сителят)
ВНАСЯНЕ
Разреше- IIC Наименование Количество Мярка Позиция Позиция по Държава Държа- Пос-
ние № на оръжието по доку- реги-
ва про- редник
СОСТВДУ* мента стъра потре- изход
на ОССЕ на ООН бител (ако не
е изно-
сителят)
* Списък на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба
Позиция по Документа на ОССЕ Позиция по Регистъра на ООН
по малките оръжия и леките въоръжения на конвенционалните оръжия
Позиция Наименование Позиция Наименование
1 Револвери 1 Танкове
2 Самозареждащи се пистолети 2 Бронирани бойни машини
3 Пушки и карабини 3 Големокалибрени артилерийски системи
4 Картечни пистолети 4 Бойни самолети
5 Автомати и леки картечници 5 Бойни хеликоптери
6 Тежки картечници 6 Бойни кораби
7 Подцевни гранатомети 7 Ракети и ракетни пускови установки
8 Преносими противовъздушни оръдия
9 Преносими противотанкови оръдия
10 Безоткатни оръжия
11 Преносими пускови установки за
противотанкови ракети и ракетни системи
12 Преносими пускови установки за
противовъздушни ракетни системи
13 Минохвъргачки с калибър под 100 мм
Регистър за сделките със стоки или технологии с двойна употреба
ИЗНАСЯНЕ
Разреше- IIC Наименование на сто- Коли- Мярка Позиция Държава Държава произ- Посредник
ние № ката или технологията чество по
ход (ако не е
с двойна употреба СОСТВДУ* потребител износителят)
ВНАСЯНЕ
Разреше- IIC Наименование на сто- Коли- Мярка Позиция Държава Държава произ- Посредник
ние № ката или технологията чество по
ход (ако не е
с двойна употреба СОСТВДУ* потребител износителят)
* Списък на оръжията и на стоките и технологиите с възможна двойна употреба