ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА КОМИСИЯ ПО СТОКОВИТЕ БОРСИ И ТЪРЖИЩАТА И НА НЕЙНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

Обн. ДВ. бр.36 от 2 Май 2000г., изм. ДВ. бр.91 от 23 Октмври 2001г., изм. ДВ. бр.78 от 30 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 2006г.

Глава първа.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С правилника се уреждат дейността, структурата, организацията на работа и съставът на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, наричана по-нататък "комисията", и на нейната администрация.


Чл. 2. (1) Комисията е държавен орган към Министерския съвет, който регулира и контролира създаването и дейността на стоковите борси и тържищата по ред и начин, определени в Закона за стоковите борси и тържищата (ЗСБТ).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Комисията е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на икономиката и енергетиката.


Глава втора.УСТРОЙСТВО

Чл. 3. (1) Комисията е колегиален орган, който се състои от председател и четирима членове.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) Председателят и членовете на комисията се назначават и освобождават от Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката и енергетиката и имат мандат 5 години. След изтичането на мандата им председателят и членовете на комисията продължават да изпълняват дейността си до назначаването на председател и членове за следващия мандат.


Чл. 4. (1) Дейността на комисията се обслужва от администрацията към нея.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Ръководството на администрацията на държавната комисия се осъществява от главен секретар.


Чл. 5. (1) Към комисията могат да се създават постоянни и временни консултативни органи.

(2) За осъществяване на дейността си комисията може да привлича извънщатни сътрудници.


Глава трета.ПРАВОМОЩИЯ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

Чл. 6. (1) Председателят ръководи дейността на комисията и я представлява.

(2) Председателят на комисията:

1. свиква и ръководи заседанията на комисията;

2. издава наказателни постановления в случаите, предвидени в ЗСБТ;

3. сключва, изменя и прекратява трудовите и служебните правоотношения с лицата от администрацията;

4. сключва договори, необходими за дейността на комисията и на нейната администрация;

5. сключва граждански договори с извънщатни сътрудници по чл. 5, ал. 2;

6. утвърждава длъжностните характеристики на служителите и щатното разписание на администрацията в рамките на утвърдената с правилника структура;

7. командирова служителите от административната служба.

(3) Председателят на комисията представя в Министерския съвет ежегоден отчет за дейността на комисията.

(4) Председателят на комисията може да упълномощи член на комисията с отделни свои права за определен срок.


Глава четвърта.ДЕЙНОСТ

Чл. 7. Комисията:

1. издава и отнема разрешенията, предвидени в ЗСБТ;

2. води регистри за стоковите борси, за стоковите тържища и за издадените разрешения за брокерска дейност;

3. контролира стоковите борси и тържищата и техните членове за законосъобразното осъществяване на дейността им;

4. извършва проверки на дейността на регистрираните и на подлежащите на лицензиране по ЗСБТ стокови борси и тържища чрез своите членове или чрез определени от нея лица;

5. назначава квестори при отнемане на издадено разрешение и при прекратяване на пълномощията на органите на стоковата борса;

6. уведомява незабавно за влезлите в сила решения за отнемане на разрешения за създаване и извършване на дейност като стокова борса или тържище, като изпраща копия от тях на съответния окръжен съд, който вписва обстоятелствата в търговския регистър;

7. участва в изработването или изразява становища по проекти на нормативни актове, свързани със стоковите борси или тържищата;

8. събира, обработва и популяризира информация за борсовите и тържищните цени, която се публикува в страницата на комисията в Интернет и при поискване се предоставя на заинтересуваните лица;

9. организира и осъществява дейност за разясняване на законодателството в областта на стоковите борси и тържищата и огласява чрез средствата за масово осведомяване практиката по неговото прилагане;

10. налага принудителни административни мерки, предвидени в ЗСБТ;

11. взема решения за създаване на консултативни органи по чл. 5, ал. 1;

12. осъществява други дейности, които произтичат от ЗСБТ и от актовете по неговото прилагане.


Чл. 8. Комисията разглежда и решава въпросите от своята компетентност на заседания.


Чл. 9. (1) Заседанията на комисията са открити и закрити.

(2) Комисията определя служителите от администрацията, които задължително присъстват на откритите заседания. На откритите заседания могат да присъстват и други лица при условия и по ред, определени от комисията.

(3) В закрито заседание участват само членовете на комисията и протоколист. По решение на комисията на закрито заседание могат да присъстват и други лица.


Чл. 10. (1) Заседанията на комисията са редовни и извънредни.

(2) Комисията заседава редовно веднъж седмично по предварително оповестен дневен ред. Материалите по дневния ред се предоставят на членовете най-късно 2 дни преди заседанието.

(3) Комисията се свиква на извънредно заседание от председателя по негова инициатива или по предложение най-малко на двама от членовете.

(4) На заседанията могат да се обсъждат въпроси с неотложен характер, невключени в дневния ред, ако присъстват всички членове на комисията и никой не възрази допълнителните въпроси да бъдат обсъждани на заседанието.


Чл. 11. (1) Заседанията на комисията се откриват и провеждат в присъствието на повече от половината от нейните членове.

(2) Заседанията на комисията се ръководят от председателя, а при негово отсъствие - от упълномощен член на комисията.


Чл. 12. (1) Комисията приема решенията си с явно гласуване и с мнозинство от повече от половината от общия брой на членовете.

(2) Решенията на комисията се съобщават писмено на заинтересуваните лица в сроковете, определени в Закона за стоковите борси и тържищата.


Чл. 13. (1) За всяко заседание на комисията се води протокол, който се подписва от всички присъствали нейни членове.

(2) Въз основа на протокола се изготвя препис-извлечение, в което се включват разискваните въпроси от дневния ред и приетите по тях решения. То се подписва от председателя и от определен от комисията служител на администрацията.

(3) В препис-извлечението се вписват мотиви, когато ЗСБТ и нормативните актове по неговото прилагане изискват решението да е мотивирано.


Чл. 14. (1) Служителите и другите лица, участващи в дейността на комисията, са длъжни да пазят служебните и търговските тайни, станали им известни по повод на работата.

(2) Служителите подписват декларация, че ще пазят служебната и търговската тайна. Съдържанието на декларацията се определя от комисията.


Чл. 15. При осъществяването на контролните си функции членовете на комисията и определените от нея лица по чл. 7, т. 4 имат право:

1. на свободен достъп до служебните помещения на контролираните от нея лица, включително на лицата по чл. 8, ал. 2 ЗСБТ;

2. да събират документи и писмени обяснения от проверяваните лица;

3. да изпращат свои представители на заседанията на управителните и на контролните органи на контролираните от нея лица.


Чл. 16. Председателят на комисията определя реда за организация на работата на администрацията.


Глава пета.ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА НА АДМИНИСТРАЦИЯТА

Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Структурата на администрацията включва: главен секретар, дирекция "Финансови дейности, правно-нормативно обслужване и човешки ресурси" и дирекция "Контрол и анализ на организираните пазари".

(2) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2001 г., в сила от 15.10.2001 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.) Общата численост на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на нейната администрация е 31 щатни бройки.

(3) Числеността на отделните организационни структури и административни звена е посочена в приложението.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2001 г., в сила от 15.10.2001 г.) Общата администрация на комисията е организирана в дирекция "Финансови дейности, правно-нормативно обслужване и човешки ресурси".


Чл. 19. Специализираната администрация е организирана в дирекция "Контрол и анализ на организираните пазари".


Глава шеста.ФУНКЦИИ НА АДМИНИСТРАЦИЯТА

Раздел I.Функции на главния секретар

Чл. 20. Главният секретар:

1. ръководи, координира и контролира функционирането на общата и специализираната администрация за точното спазване на нормативните актове;

2. разработва предложения за щатното разписание и длъжностните характеристики;

3. предлага структурирането и преструктурирането на звената;

4. отговаря за условията на работа на комисията и на нейната администрация и за организационно-техническото обзавеждане на звената;

5. свиква по своя преценка ръководните държавни служители от съответните звена за обсъждане на различни въпроси и отговаря за изпълнението им;

6. изготвя проекта на бюджет на комисията в частта му относно средствата, необходими за административното осигуряване на дейността на комисията;

7. следи за законосъобразното и целесъобразното разходване на финансовите и материалните средства, предоставени на комисията;

8. контролира документооборота в комисията, както и функционалната реализация на отделните звена, съответно спазването на служебните отношения в съответствие с действащите разпоредби;

9. оказва съдействие на председателя и на членовете на комисията при изпълнение на техните задължения.


Раздел II.Обща администрация

Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2001 г., в сила от 15.10.2001 г.) Дирекция "Финансови дейности, правно-нормативно обслужване и човешки ресурси":

1. изготвя дневния ред на заседанията на комисията след съгласуване с председателя;

2. организира подготовката на заседанията на комисията;

3. изготвя протоколите от заседанията и препис-извлечения от решенията на комисията;

4. организира цялостното финансово-счетоводно обслужване на комисията в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството и другите нормативни актове;

5. своевременно и надлежно оформя всички документи по сметките на комисията;

6. извършва счетоводно и касово обслужване;

7. организира завеждането, съхраняването и отчитането на материалните активи в комисията;

8. подготвя изходящите от комисията официални документи;

9. осигурява правно-нормативното обслужване на дейността на комисията, на председателя на комисията, на главния секретар и на специализираната администрация;

10. осъществява процесуално представителство пред съдилищата и другите юрисдикции след писмено упълномощаване от председателя на комисията;

11. обобщава и анализира резултатите от водените дела, прави изводи и предлага мерки за отстраняване на закононарушенията и за търсене на отговорност от виновните лица;

12. изготвя проекти на наказателни постановления;

13. изготвя становища или разработва предложения за решения на правни проблеми, свързани с дейността на комисията;

14. дава мнение по проекти на нормативни актове, свързани с дейността на комисията;

15. организира проучването на резултатите от прилагането на нормативните актове, свързани с дейността на комисията, и при необходимост прави предложения за усъвършенстването им или за вземане на мерки за правилното им прилагане;

16. дава становища по законосъобразността на проекти на договори, заповеди и други актове и документи, свързани с дейността на комисията;

17. води и съхранява регистрите на комисията;

18. извършва деловодното обслужване на комисията;

19. извършва кадровото обслужване на комисията;

20. осигурява ведомствената охрана и пропускателния режим, планира и организира строително-ремонтни работи, материално-техническо снабдяване, хигиенно и транспортно обслужване, разработва документи във връзка с военно положение и отбранително-мобилизационна подготовка;

21. осъществява и други дейности, произтичащи от решенията на комисията и от разпорежданията на председателя и на главния секретар.


Раздел III.Специализирана администрация

Чл. 22. Дирекция "Контрол и анализ на организираните пазари":

1. проучва, разработва и предлага становища на комисията с оглед спазването на нормативните изисквания от стоковите борси и стоковите тържища в страната;

2. извършва проверки на дейността на стоковите борси и стоковите тържища в страната съобразно утвърдени графици;

3. извършва съвместно с други контролни органи тематични и насрещни проверки на контролирани лица;

4. съставя констативни протоколи за допуснати пропуски и слабости в организацията на работата на стоковите борси и стоковите тържища и предлага мерки на комисията за тяхното отстраняване;

5. съставя актове за нарушения на ЗСБТ и предлага на председателя на комисията издаването на наказателни постановления;

6. участва в разработването на мерки за подобряване на работата по отчетността в контролираните обекти;

7. разработва анализи и предлага мерки за повишаване ефективността на контролната дейност на комисията;

8. оказва методическа помощ на контролираните лица за подобряване на тяхната отчетност;

9. подготвя становища и предложения за решения на комисията във връзка със:

а) издаване на разрешения за извършване на дейност като "стокова борса", "стоково тържище" и "брокер на стокова борса";

б) промяна на заявените и вписаните в регистрите обстоятелства за стокови борси, тържища и брокери;

в) изготвени в комисията или представени за съгласуване проекти на нормативни актове;

г) изготвени в комисията или представени за съгласуване проекти на програми и договори за сътрудничество;

10. подготвя отговори и становища по писма, молби, предложения и жалби до комисията;

11. създава и поддържа актуални данни за лицензираните стокови борси, тържища и брокери в съответните регистри;

12. събира, обработва и анализира информация за борсовата търговия;

13. изготвя прогнози за очакваното развитие на цените на основните борсови стоки;

14. събира и обобщава информация за цените и количествата продадени стоки на стоковите тържища;

15. подготвя данни за единичните стойности на определени стоки за нуждите на митническата администрация;

16. анализира информацията, цените и тенденциите в тържищната търговия;

17. изготвя предложения за усъвършенстване на нормативни актове, които имат отношение към развитието на стоковите борси;

18. оказва методическа помощ на стоковите борси и тържищата по прилагането на нормативните актове в дейността им;

19. осъществява и други дейности, произтичащи от решенията на комисията и от разпорежданията на председателя и на главния секретар.


Глава седма.ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ДРУГИ ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ, ИНСТИТУЦИИ И ЛИЦА

Чл. 23. Държавните органи и длъжностните лица са длъжни да оказват съдействие и да предоставят необходимата информация на комисията при осъществяване на нейните функции.


Чл. 24. (1) При осъществяване на своите функции комисията взаимодейства с държавни органи и институции, както и с органите на местното самоуправление и с неправителствени организации, заинтересувани от борсовата и тържищната търговия.

(2) В дейностите по ал. 1 могат да участват председателят и упълномощените от него членове на комисията или служители на администрацията.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Правилникът се приема на основание чл. 6, ал. 1 от Закона за стоковите борси и тържищата.


Заключителни разпоредби КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 ОТ 27 СЕПТЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА (ОБН. - ДВ, БР. 78 ОТ 2005 Г.)

§ 2. Навсякъде думите "министърът на икономиката", "министъра на икономиката", "министър на икономиката", "Министерството на икономиката" и "заместник-министър на икономиката" се заменят съответно с "министърът на икономиката и енергетиката", "министъра на икономиката и енергетиката", "министър на икономиката и енергетиката", "Министерството на икономиката и енергетиката" и "заместник-министър на икономиката и енергетиката" в следните нормативни актове на Министерския съвет:


28. Правилника за устройството и дейността на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на нейната администрация, приет с Постановление № 61 на Министерския съвет от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 36 от 2000 г.; изм., бр. 91 от 2001 г.)


§ 24. Министърът на финансите да извърши необходимите промени по бюджетите на съответните администрации във връзка със създаването на Министерство на икономиката и енергетиката.



§ 26. Постановлението влиза в сила от 1 октомври 2005 г.


Заключителни разпоредби КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 66 ОТ 27 МАРТ 2006 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ (ОБН. - ДВ, БР. 28 ОТ 2006 Г.)

§ 11. Постановлението влиза в сила от 1 април 2006 г.


Приложение към чл. 17, ал. 3

(Изм. - ДВ, бр. 91 от 2001 г., в сила от 15.10.2001 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 2006 г., в сила от 01.04.2006 г.)

Численост на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на нейната администрация - 31 щатни бройки


Председател и членове на комисията 5

Администрация 26

в т.ч.:

Главен секретар 1

Дирекция "Контрол и анализ на организираните пазари" 15

Дирекция "Финансови дейности, правно-нормативно обслужване и човешки ресурси" 10