Дв2008бр7нр1
Съдържание
- 1 НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЯНУАРИ 2008 Г. ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ТЪРГОВИЯ С ЯЙЦА ЗА КОНСУМАЦИЯ
- 2 Раздел I.Общи положения
- 3 Раздел II.Ред за търговия с яйца за консумация
- 4 Раздел III.Маркировка на яйцата
- 5 Раздел IV.Маркиране на опаковките
- 6 Раздел V.Изисквания към центровете за опаковане
- 7 Раздел VI.Обучение на окачествители и издаване на свидетелство
- 8 Раздел VII.Инспекции и контрол
- 9 Раздел VIII.Ред за събиране на данни за средната цена на покупко-продажбата
- 10 Заключителни разпоредби
НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЯНУАРИ 2008 Г. ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ТЪРГОВИЯ С ЯЙЦА ЗА КОНСУМАЦИЯ
В сила от 22.01.2008 г. Издадена от Министерство на земеделието и продоволствието Обн. ДВ. бр.7 от 22 Януари 2008г.
Раздел I.Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се уреждат:
1. изискванията относно доставянето, съхраняването, транспортирането, окачествяването, маркировката и опаковката на яйца и редът за извършване на проверки във връзка с предлагането им на пазара с оглед прилагане на:
а) Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета от 22 октомври 2007 година за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и относно специфични разпоредби за някои земеделски продукти ("Общ регламент за ООП") (обн., ОВ, бр. L 299 от 16.11.2007 г.);
б) Регламент (ЕО) № 1028/2006 на Съвета от 19 юни 2006 година относно стандартите за търговия с яйца (обн., ОВ, Специално издание 2007 г., Глава 03 - Земеделие, том 73);
в) Регламент (ЕО) № 557/2007 на Комисията от 23 май 2007 година за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1028/2006 на Съвета относно стандартите за търговия с яйца (обн., ОВ, бр. L 132 от 24.5.2007 г.);
2. редът за събиране на данни за средната цена на покупко-продажбата във връзка с прилагане на Регламент (ЕО) № 546/2003 на Комисията от 27 март 2003 г. относно някои съобщения на данни във връзка с прилагането на регламенти (ЕИО) № 2771/75, (ЕИО) № 2777/75 и (ЕИО) № 2783/75 на Съвета в секторите на яйцата и птичето месо;
3. условията и редът за издаване и отнемане на свидетелство за окачествители на яйца и птиче месо, както и за провеждане на курс за обучение и за полагане на изпит.
Чл. 2. Наредбата се прилага за кокоши яйца за директна консумация.
Раздел II.Ред за търговия с яйца за консумация
Чл. 3. (1) Изискванията относно окачествяването и опаковката не се прилагат за яйца, които са произведени и се продават от производителя директно на потребителя за собствена консумация.
(2) Изключението по ал. 1 се отнася:
1. за яйца, предлагани в производствения обект;
2. за яйца, предлагани на общинските пазари при спазване на условията и реда, определени от съответния общински съвет, за извършване на търговия с яйца от дребни производители на територията на общината;
3. при разнасяне по домовете на закупени или поръчани яйца.
(3) Яйцата, директно предлагани от производителя съгласно ал. 2, т. 2 и 3, се маркират с код на производителя.
(4) Собствениците на животновъдни обекти и производителите, отглеждащи до 50 кокошки, които предлагат яйца на общинските пазари при спазване на условията и реда, определени съгласно ал. 2, т. 2, не са длъжни да маркират яйцата с код на производителя, при условие че на мястото на продажбата са посочени името и адресът на собственика на кокошките.
Раздел III.Маркировка на яйцата
Чл. 4. (1) Маркировката на яйцата от клас "А", предназначени за предлагане на пазара, се извършва върху черупката с кода на производителя.
(2) Кодът на производителя се състои от шест цифри и две букви, като се образува от ветеринарния регистрационен номер на обекта съгласно чл. 11, ал. 3 от Наредба № 25 от 2005 г. за минималните изисквания за хуманно отношение при отглеждане на кокошки носачки (ДВ, бр. 42 от 2006 г.) - цифрата, посочваща метода на отглеждане, инициалите "BG", кода на областта и трицифрен пореден номер на производителя при вписването му в регистрите на регионалните ветеринарномедицински служби (РВМС).
(3) Яйцата от клас "В" в случаите, в които се търгуват на територията на Република България, не се маркират с код на производителя.
Чл. 5. При маркировка върху черупката се използва трайно, неизмиващо се мастило, предназначено за хранително-вкусовата промишленост, което се нанася по начин, позволяващ яснота и четливост на маркировката.
Раздел IV.Маркиране на опаковките
Чл. 6. (1) Маркировката на опаковките се извършва съгласно чл. 12 на Регламент (ЕО) № 557/2007 на Комисията от 23 май 2007 г. за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1028/2006 на Съвета относно стандартите за търговия с яйца.
(2) Големи опаковки, използвани при транспортиране на яйца, вкл. допълнителният вътрешен опаковъчен материал, не могат да се използват повторно, освен ако отговарят на изискванията по ал. 1. В тези случаи не се допускат следи от предишна маркировка, които имат заблуждаващ характер.
(3) Малките опаковки не могат да се използват повторно.
Чл. 7. (1) Опаковките на яйцата трябва задължително да бъдат затворени плътно, с ленти или стикери, които не могат да бъдат разкъсани при транспортирането. На външната повърхност на опаковките или на стикера трябва да бъде изписана следната информация:
1. наименование и адрес на центъра за опаковане, който е пакетирал яйцата или ги е получил пакетирани;
2. ветеринарен регистрационен номер на центъра за опаковане;
3. качество и тегловна категория на яйцата;
4. брой на пакетираните яйца в опаковката;
5. срок на годност (най-добри до), който се състои от четири цифри: за ден - от 1 до 31; за месец - от 1 до 12; срокът на годност за яйцата от клас "А" не може да бъде по-къс от 28-ия ден, следващ деня на снасянето;
6. съвети за съхранение;
7. метод на отглеждане на кокошките.
(2) Не се допуска в една опаковка да има яйца от различни методи на отглеждане на кокошките.
(3) На яйцата трябва да са отпечатани методът на отглеждане на кокошките и кодът на производителя.
(4) Върху опаковката, лентите или стикерите трябва да е изписана информация за кода на производителя.
Раздел V.Изисквания към центровете за опаковане
Чл. 8. (1) Яйцата за консумация се пакетират в центрове за опаковане, регистрирани в регионалните ветеринарномедицински служби, респ. дирекция "Столичен ветеринарно-санитарен контрол" по реда на чл. 12 от Закона за храните.
(2) Ветеринарният регистрационен номер на регистрираните по ал. 1 центрове започва с обозначението "BG".
Раздел VI.Обучение на окачествители и издаване на свидетелство
Чл. 9. (1) Яйцата се окачествяват от окачествители, притежаващи свидетелство за успешно завършен курс на обучение за окачествители на яйца.
(2) Обучението на кандидатите за окачествители се извършва от Националния център за аграрни науки и/или продуктовия борд въз основа на изготвена от тях програма, одобрена от министъра на земеделието и продоволствието.
(3) Свидетелството по ал. 1 се издава от обучаващата институция след успешно издържан изпит и съдържа данните съгласно приложение № 1. Свидетелството е безсрочно.
(4) Изпитът по ал. 3 се провежда от комисия, определена със заповед на председателя на Националния център за аграрни науки и/или от упълномощено лице от управителния съвет на продуктовия борд, която включва представители на обучаващата институция, Министерството на земеделието и продоволствието (МЗП) и един практикуващ окачествител.
(5) Изпитът се провежда в център за опаковане, с който обучаващата институция има сключен договор.
Чл. 10. В Министерството на земеделието и продоволствието и в обучаващата институция се поддържат база данни за окачествителите, получили свидетелство по чл. 9, ал. 1. Организациите по чл. 9, ал. 2 ежемесечно подават информация за издадените свидетелства.
Чл. 11. (1) Дейността на окачествителите се контролира от длъжностни лица, които са завършили курс за окачествители на яйца и са упълномощени от министъра на земеделието и продоволствието.
(2) При извършване на проверка длъжностните лица могат да взимат проби от яйца, които изпращат за изследване в акредитирани лаборатории.
(3) Длъжностните лица по ал. 1 изготвят констативни протоколи и доклади за извършените проверки и вписват данните за неправилно окачествените и/или маркираните яйца.
(4) При констатиране на три нарушения от окачествител за една календарна година се:
1. изготвя писмено предупреждение до окачествителя;
2. уведомява ръководителят на центъра за опаковане за яйца.
(5) При следващо нарушение длъжностните лица по ал. 1 могат да отнемат свидетелството по чл. 9, ал. 1.
(6) Свидетелството се отнема при системно:
1. допускане на грешки и отклонения от правилата за окачествяване;
2. записване на невярна информация при маркировката на яйцата;
3. допускане на други нередности и пропуски, застрашаващи здравето на консуматорите.
(7) За повторно издаване на свидетелство окачествителите полагат само изпит по теория и практика, без да преминават повторно курс на обучение.
Раздел VII.Инспекции и контрол
Чл. 12. (1) Контролът върху окачествяването, маркировката и опаковката на яйца се осъществява от лицата по чл. 11, ал. 1 в производствените обекти, центровете за опаковане на яйца, стоковите тържища.
(2) В контрола участват и представители на продуктовия борд, които представят необходимите гаранции за независимост по отношение на заинтересуваните производители и доказателства, че отговарят на критериите на действащия стандарт БДС EN 45011.
(3) Административните разходи на участниците в проверките са за сметка съответно на МЗП и продуктовия борд.
Чл. 13. (1) Лицата по чл. 11, ал. 1 съставят протоколи за извършените проверки и актове за установяване на административни нарушения.
(2) При установяване на административни нарушения се налагат административни наказания съгласно чл. 53а от Закона за животновъдството.
Чл. 14. (1) Внасянето на яйца се допуска при спазване на изискванията на Закона за ветеринарномедицинска дейност и чл. 30 на Регламент (ЕО) № 557/2007 на Комисията от 23 май 2007 г. за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1028/2006 на Съвета относно стандартите за търговия с яйца. Контролът за съответствие на качеството на внесените яйца се извършва от длъжностните лица по чл. 11, ал. 1 в специализирани обекти за пакетиране и съхраняване на яйца, регистрирани по реда на чл. 12 от Закона за храните.
(2) При внасяне на яйца от трети страни с крайно местоназначение територията на Република България вносителят е длъжен да изпрати уведомление до МЗП на коя дата и в кой склад за яйца за временно съхранение постъпват яйцата съгласно приложение № 2.
(3) В 3-дневен срок от датата на уведомлението по ал. 2 длъжностите лица извършват проверка за съответствие с качеството.
(4) След окачествяване на яйцата длъжностните лица изготвят констативен протокол за съответствие на качеството, който заедно с останалите ветеринарни документи е условие за свободната търговия в страната.
Раздел VIII.Ред за събиране на данни за средната цена на покупко-продажбата
Чл. 15. В Министерството на земеделието и продоволствието се поддържа информационна система с данни за средните продажни цени на яйцата от клас "А", получени от кокошки клетъчно отглеждане.
Чл. 16. (1) Ръководителят на центъра за опаковане на яйца или упълномощено от него лице ежеседмично изпраща в Министерството на земеделието и продоволствието информация за средните продажни цени на яйца клас "А", размери L и М, получени от кокошки клетъчно отглеждане. Информацията за цените се предоставя на електронен и/или хартиен носител не по-късно от 12 ч всяка сряда.
(2) Докладваните цени са средни за седмицата, предшестваща седмицата на уведомяване, и са изразени в левове за 100 кг, без ДДС, като 100 кг яйца размер L условно представляват 1500 броя и за 100 кг яйца размер M - 1800 броя.
Заключителни разпоредби
§ 1. Член 1, ал. 1, буква "а" се прилага от 1.VII.2008 г.
§ 2. Член 1, ал. 1, буква "б" се прилага до 30.VI.2008 г.
§ 3. Тази наредба се издава на основание чл. 38ж, т. 1 и 5 и чл. 38з от Закона за животновъдството и отменя Наредба № 1 от 2006 г. за изискванията за предлагане на пазара на кокоши яйца за консумация (ДВ, бр. 13 от 2006 г.).
§ 4. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение № 1 към чл. 9, ал. 3
Наименование, адрес на издаващия свидетелството
С В И Д Е Т Е Л С Т В О
№ ... ... от... ... ... г.
Настоящото свидетелство се издава на......
с ЕГН ... .
в уверение на това, че лицето е завършило успешно курс на обучение за окачествител на кокоши яйца за консумация, съгласно чл. 38з ЗЖ.
Председател:.......
(име, подпис и печат)
Приложение № 2 към чл. 14, ал. 2
ДО МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ПРОДОВОЛСТВИЕТО
У В Е Д О М Л Е Н И Е за внос на яйца
1. От ... ...
(трите имена на вносителя или наименованието на юридическото лице)
2. ЕГН или БУЛСТАТ ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
3. Адрес и телефони за комуникация ... ... ...
ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
Уведомявам Ви, че на ... ... ... 200... .. година е извършен внос на яйца. Яйцата са постъпили за временно съхранение в ... ... ... ... ... ... .. (име и BG номер на обекта за пакетиране и съхраняване на яйца)
... ... ... ... ... ... ... . (дата) ... ... ... ... ... ... ... ... (подпис на вносителя)