ЗАКОН за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

Съдържание

ЗАКОН за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти

Обн. ДВ. бр.9 от 31 Януари 2003г., изм. ДВ. бр.107 от 9 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.95 от 29 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.82 от 10 Октмври 2006г., изм. ДВ. бр.109 от 20 Декември 2007г.

Глава първа.ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1.. (1) С този закон се уреждат създаването, съхраняването, ползването и възстановяването на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти с цел осигуряване на снабдяването с течни горива в случаите на затрудняване на доставките на нефт и нефтопродукти в страната.

(2) Задължителните запаси по ал. 1 се създават отделно от военновременните запаси.

Чл. 2.. По реда на този закон се създават, съхраняват, ползват и възстановяват задължителни запаси от следните категории нефтопродукти:

  • 1. автомобилни и авиационни бензини;
  • 2. промишлено гориво (газьол), реактивни горива от керосинов тип и дизелово гориво;
  • 3. котелно гориво (мазут);
  • 4. газ пропан-бутан.

Чл. 3.. (1) Държавните резерви от нефт и нефтопродукти, които се създават и поддържат от Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”, се включват в общото количество запаси по този закон и се финансират от държавния бюджет.

(2) (Изм. доп. ДВ бр. 107/2003 г.) Запасите от нефтопродукти, които се създават и поддържат от енергийните предприятия по реда на чл. 85, ал. 1 и чл. 128 от Закона за енергетиката, се включват в общото количество запаси по този закон.

(3) Производителите и вносителите на нефтопродукти сами организират и финансират запасите по този закон, извън тези по ал. 1 и 2.

(4) Осъществяването на дейностите по съхраняване на запасите от нефт и нефтопродукти се извършва от лица, отговарящи на изискванията на този закон.

Чл. 4.. (1) Задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2 изготвят и представят в Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” ежемесечно до 15-о число справки за нивото, състоянието и местата на съхраняване на задължителните запаси по този закон през предходния месец.

(2) Задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2 изготвят и представят в Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” ежегодно до 25 февруари информация за количеството продадени, съответно внесени, през предходната календарна година нефт и нефтопродукти.

(3) Агенция “Митници” изготвя и представя в Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” ежегодно до 25 февруари информация за постъпилите през предходната година при режим на внос нефт и нефтопродукти по чл. 2, за начислените за тях държавни вземания и за вносителите.

(4) (Изм. доп. ДВ бр. 107/2003 г.) Задължените лица съгласно чл. 85, ал. 1 и чл. 128 от Закона за енергетиката изготвят и представят ежегодно до 25 февруари в Държавна агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” информация за резервите си от нефтопродукти за текущата календарна година.

(5) Председателят на Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” предоставя на министъра на икономиката по негово искане пълни данни относно нивото и състоянието на задължителните запаси и публикува ежемесечно в бюлетин на агенцията информация за тяхното агрегатно текущо състояние.

Глава втора.ДЪРЖАВЕН НАДЗОР ВЪРХУ СЪЗДАВАНЕТО, СЪХРАНЯВАНЕТО, ПОЛЗВАНЕТО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ ОТ НЕФТ И НЕФТОПРОДУКТИ

Чл. 5.. Държавният надзор върху създаването, съхраняването, ползването и възстановяването на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти с цел осигуряване на снабдяването с течни горива в случаите на затрудняване на доставките на нефт и нефтопродукти в страната се осъществява от Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” към Министерския съвет, наричана по-нататък “агенцията”.

Чл. 6.. (1) Агенцията има следните функции по този закон:

  • 1. контролира създаването, съхраняването, ползването и възстановяването на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти;
  • 2. организира и контролира воденето на регистри на задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2 и на регистрираните по чл. 21 складове за съхраняване на нефт и нефтопродукти;
  • 3. установява и изчислява средногодишното и среднодневното потребление на нефтопродукти в страната и съответното ниво на запасите, които трябва да се поддържат през годината от задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2;
  • 4. определя формата и реда за предоставяне на информацията от производителите и вносителите на нефтопродукти и съхранителите на нефт и нефтопродукти;
  • 5. извършва проверки по документи или на място за изпълнението на задълженията по този закон от страна на производителите и вносителите на нефтопродукти и на съхранителите на нефт и нефтопродукти.

(2) Председателят на агенцията осъществява контрол върху цялостната дейност по създаването, съхраняването, ползването и възстановяването на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти.

(3) Председателят на агенцията:

  • 1. утвърждава методиката за определяне на количественото съотношение между отделните компоненти на задължителните запаси;
  • 2. утвърждава общи задължителни технически изисквания и изисквания за безопасност и експлоатация, на които трябва да отговарят складовете за съхраняване на задължителните запаси;
  • 3. регистрира складовете за съхраняване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти;
  • 4. определя нивото на задължителните запаси за всяко едно от задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2;
  • 5. утвърждава годишния план за контролната дейност на агенцията по този закон;
  • 6. утвърждава планове за намеса в случаи на затруднения в доставките на нефт и нефтопродукти в случаите на чл. 26, т. 2;
  • 7. издава разпореждания за ползване на задължителните запаси и други актове, предвидени в закона;
  • 8. утвърждава образец на декларация, с която служителите на агенцията се задължават да не разгласяват факти и обстоятелства, станали им известни при изпълнение на служебните им задължения, както и тяхната отговорност за неизпълнение на това задължение.

(4) Председателят на агенцията може да делегира правата си по ал. 3, т. 3, 4, 5 и 7 на заместник-председателя на агенцията.

(5) Водените от агенцията регистри са общодостъпни и всеки има право да ги преглежда и да получава преписи и извлечения от тях.

(6) Агенцията изпълнява функциите си с минимални разходи и по начин, който да не влияе на условията на пазара на нефт и нефтопродукти и на свободната конкуренция на този пазар.

Чл. 7.. (1) (изм. ДВ бр. 30/2006 г.) Председателят на агенцията издава индивидуални административни актове, които трябва да съдържат реквизитите предвидени в Административнопроцесуалния кодекс.

(2) При издаването на индивидуалните административни актове председателят на агенцията може да кани за предварително обсъждане заинтересуваните страни и ведомства, включително и браншови организации на производители, вносители и съхранители на нефт и нефтопродукти.

(3) (изм. ДВ бр. 30/2006 г.) Индивидуалните административни актове на председателя на агенцията се съобщават по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(4) (изм. ДВ бр. 30/2006 г.) За производството пред председателя на агенцията се прилагат разпоредбите на Административнопроцесуалния кодекс, освен в случаите, когато са предвидени други срокове в този закон.

(5) (изм. ДВ бр. 30/2006 г.) Индивидуалните административни актове на председателя на агенцията могат да се обжалват относно тяхната законосъобразност по реда на Административнопроцесуалния кодекс в 14-дневен срок от съобщаването им.

Чл. 8.. Индивидуалните административни актове на председателя на агенцията влизат в сила, когато:

  • 1. не са обжалвани в срок;
  • 2. подадената жалба не е уважена.

Чл. 9.. (1) Производството по чл. 6, ал. 3, т. 3 се образува пред председателя на агенцията въз основа на писмени искания.

(2) Председателят на агенцията издава заповед за вписване на склада в регистъра, воден от агенцията, и издава удостоверение за вписването.

Чл. 10.. (1) Производителите и вносителите на нефтопродукти и съхранителите на нефт и нефтопродукти и техните служители са длъжни да оказват съдействие на упълномощените служители на агенцията при изпълнение на възложените им със закона задължения, изразяващо се в осигуряване на достъп до помещения, даване на информация, както и предоставяне на документи и други информационни носители.

(2) (изм. ДВ бр. 95/2005 г.) При отказване на достъп или при непредоставяне на информация на служителите на агенцията по ал. 1 им се оказва съдействие от органите на прокуратурата, на Министерството на вътрешните работи, на Министерството на финансите и на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, които са длъжни да им окажат исканото съдействие в рамките на своята компетентност.

(3) При извършването на проверки от агенцията лицата по ал. 1 не могат да се позовават на производствена или търговска тайна, с изключение на защитената интелектуална собственост.

Чл. 11.. (1) Документация и информация, получена от председателя и служителите на агенцията в процеса на проверката, може да се използва от тях само за целите на тази проверка, освен по писмено искане на държавен орган, когато това е предвидено със закон.

(2) Председателят и служителите на агенцията са длъжни да не разгласяват обстоятелства и факти, станали им известни при или по повод на изпълнение на служебните им задължения по този закон, освен по писмено искане на държавен орган, когато това е предвидено със закон.

(3) За изпълнение на задълженията си по ал. 2 лицата, посочени в нея, подписват декларации по образец.

Глава трета.СЪЗДАВАНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ, ПОЛЗВАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ ОТ НЕФТ И НЕФТОПРОДУКТИ

Раздел I.Създаване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти

Чл. 12.. (1) Нивото на задължителните запаси, поддържано от задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2, се определя от председателя на агенцията ежегодно до 31 март въз основа на среднодневното потребление на нефтопродуктите по чл. 2 на територията на страната през предходната календарна година.

(2) Задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2 са длъжни ежегодно до 30 април да приведат нивото на задължителните си запаси в съответствие с определеното им ниво по ал. 1.

Чл. 13.. (1) При изчисляване на среднодневното потребление се вземат предвид продадените от производителите, съответно внесените от вносителите на територията на Република България нефтопродукти, с цел продажба или потребление.

(2) При изчисляване на среднодневното потребление не се вземат предвид количествата от внос или от местно производство, които са предназначени:

  • 1. за Българската армия или за въоръжени сили на други държави или международни организации, пребиваващи или преминаващи през територията на страната в съответствие с Конституцията на Република България и действащото законодателство;
  • 2. за поддържане на военновременните запаси;
  • 3. за създаване или възстановяване на задължителните запаси, установени с този закон;
  • 4. за бункерни доставки за мореходни плавателни съдове;
  • 5. за износ, включително горивото в резервоарите на въздухоплавателни и шосейни транспортни средства, които напускат територията на страната.

(3) При определяне на среднодневното потребление не се взема предвид количеството на потребените нефтопродукти от добит в страната нефт в размер до 25 на сто от нивото на годишното потребление.

Чл. 14.. Задължителните запаси по този закон не могат да включват нефт и нефтопродукти:

  • 1. от местни залежи, които не са добити;
  • 2. доставени за зареждане на мореходни плавателни съдове;
  • 3. намиращи се в тръбопроводи, в пътни и железопътни цистерни и в цистерни на търговците на дребно (бензиностанции);
  • 4. намиращи се у малки потребители;
  • 5. които са съхранявани от или са на разположение на въоръжените сили извън военновременните запаси;
  • 6. преминаващи транзитно през територията на страната;
  • 7. които не могат да бъдат премествани от хранилищата с помощта на нормално използваната за тази цел технология (дънни запаси) или са трудно достъпни, или са неоперативни по други подобни причини.

Чл. 15.. (1) Задължителните запаси по чл. 2 могат да се поддържат в нефт, в междинни технологични продукти за получаване на горива или в крайни готови нефтопродукти.

(2) При определяне на количествата задължителни запаси от нефтопродукти крайните продукти се отчитат съгласно техния действителен тонаж.

(3) Нефтът и междинните технологични продукти се отчитат на базата на съотношението между цялото количество нефтопродукти, произведено в страната през предходната календарна година, и цялото количество нефт, потребено през тази година. Това правило се прилага за не повече от 40 на сто от количеството на задължителните запаси бензин, промишлено гориво (газьол), реактивни горива от керосинов тип и дизелово гориво за не повече от 50 на сто от количеството на задължителните запаси котелно гориво (мазут) и до 100 на сто от количеството на задължителните запаси газ пропан-бутан.

(4) Количеството на задължителните запаси от газ пропан-бутан в размер до 100 на сто може да бъде съхранявано и под формата на бензин или дизелово гориво.

(5) Добавките, които са предназначени за преработване в някоя от категориите крайни нефтопродукти по чл. 2, могат да се използват като заместител на съответните продукти.

(6) Междинните технологични продукти за получаване на горива и добавките за преработване в крайни нефтопродукти не могат да съставляват повече от 10 на сто от общото количество на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти.

Чл. 16.. Агенцията създава и поддържа 30-дневни държавни резерви от нефт и нефтопродукти, изчислени на основата на среднодневното потребление на нефтопродукти в страната през предходната календарна година.

Чл. 17.. (1) Всяко лице - производител на нефтопродукти, е длъжно да създаде, съхранява и възстановява със свои средства и за своя сметка задължителни запаси в количество, пропорционално на продаденото от него количество нефтопродукти през предходната календарна година за потребление на територията на Република България.

(2) Всяко лице - вносител на нефтопродукти, е длъжно да създаде, съхранява и възстановява със свои средства и за своя сметка задължителни запаси в количество, пропорционално на внесеното от него количество нефтопродукти за потребление на територията на Република България през предходната календарна година.

(3) Съхраняването на запасите по ал. 1 и 2 може да се извършва само в складове, които са регистрирани по реда на чл. 21.

(4) Агенцията съхранява държавните резерви от нефт и нефтопродукти в собствени складове, които отговарят на общите задължителни технически изисквания за безопасност и експлоатация по чл. 6, ал. 3, т. 2, и в складове, които са регистрирани по реда на чл. 21.

(5) Задълженията по ал. 1 и 2 се считат за изпълнени, ако съответният производител или вносител на нефтопродукти притежава складови запаси за собствени количества нефт и нефтопродукти или за предадени му количества по договор за заем в количество, съответстващо на определеното му от агенцията ниво на задължителните запаси, вложени в публичен склад, който е регистриран по реда на чл. 21.

(6) Задължените лица по ал. 1 и 2, които са предали по договор за заем количества нефт и нефтопродукти, представляващи тяхна собственост, намиращи се в регистрирани складове по чл. 21, не могат да отчитат тези количества за изпълнение на собствените си задължения по този закон.

(7) Всеки производител и вносител на нефтопродукти е длъжен по всяко време да държи запаса, за който има задължения по предходните алинеи, и да се разпорежда с него само въз основа на издадено разпореждане за ползване и в съответствие с това разпореждане.

Чл. 18.. (1) Количеството на задължителните запаси по този закон, равно на среднодневното потребление на нефтопродукти за 90 дни през предходната календарна година на територията на страната, ще бъде достигнато за девет години съгласно сроковете по § 3 от заключителните разпоредби.

(2) Агенцията в съответствие с графика на създаване определя количеството и структурата на запасите за всяка година на базата на средното потребление през предходната година.

Раздел II.Съхраняване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти

Чл. 19.. Задължителни запаси от нефт и нефтопродукти по този закон могат да бъдат съхранявани само в складове, които са регистрирани от агенцията по реда на чл. 21, и в складове на агенцията при условията на чл. 17, ал. 4.

Чл. 20.. За всяко искане за регистриране на склад за съхраняване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти по този закон се заплащат държавни такси по тарифа, одобрена от Министерския съвет.

Чл. 21.. Искането за регистрация на склад, в който могат да се съхраняват задължителни запаси по този закон, се подава от лицето, което ще бъде съхранител, до председателя на агенцията и се придружава от следните документи:

  • 1. нотариален акт или друг документ за собственост върху склада, а когато подателят на искането не е собственик - договор, по силата на който искателят има право да ползва склада;
  • 2. документи, удостоверяващи техническата изправност на оборудването и съоръженията на склада и съответствието им с изискванията, утвърдени от председателя на агенцията;
  • 3. (изм. доп. бр. 82/2006 г.) планове за действие за ликвидиране на пожари и аварии, съгласувани с органите на Национална служба “Пожарна безопасност и защита на населението”, и осигурен запас гасителни средства;
  • 4. документи, удостоверяващи професионалната квалификация и опит на лицата, които ще работят в склада;
  • 5. положително решение за оценка на въздействието върху околната среда;
  • 6. регистрация като публичен склад по Търговския закон;
  • 7. пълна имуществена застраховка на активите на склада, регистриран по реда на този закон, на съхраняваните продукти, както и на отговорност към трети страни;
  • 8. документ за платена такса.

Чл. 22.. Председателят на агенцията може със заповед да заличи регистрацията по чл. 21:

  • 1. ако са представени неверни данни, които са послужили като основание за регистрирането;
  • 2. при нарушения на разпоредбите на този закон или на други нормативни актове, уреждащи съхраняването на нефт и нефтопродукти.

Чл. 23.. При приемането на нефт и нефтопродукти, представляващи задължителни запаси по този закон, влогоприемателят задължително издава на влогодателя складов запис с реквизитите по чл. 577 от Търговския закон.

Чл. 24.. (1) Производителите и вносителите на нефтопродукти и съхранителите на нефт и нефтопродукти са задължени да уведомяват председателя на агенцията за извършеното от тях разпореждане със складовете, които са регистрирани по реда на чл. 21 (включително и при сделка с предприятието, в което са включени), както и за всяко преобразуване (вливане, сливане, разделяне или отделяне) на съхранителя.

(2) Съхранителите на нефт и нефтопродукти, които са регистрирани по реда на чл. 21, уведомяват председателя на агенцията за всеки случай на влагане и изтегляне на нефт или нефтопродукти. Уведомлението се отправя писмено или по електронен път най-късно в работния ден, следващ деня на изтеглянето.

(3) (Изм. доп. ДВ бр. 107/2003 г.) Задължените лица съгласно чл. 85, ал. 1 и чл. 128 от Закона за енергетиката уведомяват председателя на агенцията за всеки случай на ползване на резервите от нефтопродукти и за сроковете за тяхното възстановяване. Уведомлението се отправя писмено или по електронен път най-късно в работния ден, следващ деня на изтеглянето.

Раздел III.Ползване на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти

Чл. 25.. (1) Председателят на агенцията издава разпореждане за ползването на запасите за всеки отделен случай на затрудняване на доставките съгласно § 1, т. 1. Разпореждането е общо и валидно за всички лица по чл. 17, ал. 1 и 2.

(2) (изм. ДВ бр. 30/2006 г.) Разпореждането за ползване на задължителни запаси представлява разрешение за временно намаляване на нивото на задължителните запаси под 90 дни. То трябва да включва реквизитите предвидени в Административнопроцесуалния кодекс, както и:

  • 1. вида и количеството на нефта и нефтопродуктите, за които се издава разпореждането за ползване;
  • 2. продължителността на ползването;
  • 3. крайния срок за възстановяване на използваните задължителни запаси.

(3) Председателят на агенцията може по всяко време при промяна на обстоятелствата да отмени или измени разпореждането за ползване на задължителни запаси по този закон.

(4) Разпореждането за ползване на задължителните запаси не подлежи на обжалване и влиза в сила от датата на издаването му и подлежи на незабавно изпълнение.

(5) Министърът на икономиката, съгласувано с министъра, координиращ провеждането на държавната политика за създаването, съхраняването и ползването на държавните резерви, може в 7-дневен срок със заповед да отмени разпореждането на председателя на агенцията по ал. 1. Заповедта отменя изцяло издаденото разпореждане за ползване на задължителните запаси.

(6) Ползването на държавните резерви на агенцията се извършва по предложение на председателя на агенцията с решение на Министерския съвет или на упълномощен от него орган и с последваща заповед на председателя на агенцията.

Чл. 26.. Задължителните запаси по този закон се освобождават в следната последователност:

  • 1. задължителните запаси на лицата по чл. 17, ал. 1 и 2;
  • 2. държавните резерви на агенцията след изчерпване на запасите по т. 1.

Чл. 27.. (1) Създадените по реда на този закон задължителни запаси се ползват по начините, указани в разпореждането на председателя на агенцията по чл. 25.

(2) Запасите, създадени и съхранявани от производителите и вносителите на нефтопродукти, се продават от тях на едро или на крайни потребители на пазарен принцип.

(3) Продажбата на пазара на държавните резерви, създавани и поддържани от агенцията, се уреждат със закон.

Чл. 28.. В случай на затрудняване на доставките на нефт и нефтопродукти в страната по този закон министърът на икономиката и министърът на енергетиката и енергийните ресурси могат да предложат на Министерския съвет:

  • 1. да приеме решение за въвеждане на ограничения на потреблението на нефтопродукти в страната;
  • 2. да приеме решение за регулиране на цените на нефтопродуктите с цел да се предотврати възможността за непазарното им покачване.

Раздел IV.Възстановяване на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти

Чл. 29.. Въстановяването се извършва от производителите и вносителите на нефтопродукти на пазарен принцип и в срок, определен в разпореждането на председателя на агенцията по чл. 25, ал. 1 или в заповедта по чл. 25, ал. 5.

Глава четвърта.КОНТРОЛ ВЪРХУ СЪЗДАВАНЕТО, СЪХРАНЯВАНЕТО, ПОЛЗВАНЕТО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ ОТ НЕФТ И НЕФТОПРОДУКТИ

Чл. 30.. (1) Председателят на агенцията проверява изпълнението на задълженията на производителите и вносителите на нефтопродукти и съхранителите на нефт и нефтопродукти по създаването, съхраняването, ползването и възстановяването на задължителните запаси по този закон, като се подпомага от инспекторат и упълномощени служители на агенцията.

(2) За инспектори, които изпълняват контролни функции по този закон, могат да бъдат назначавани само лица с висше образование, имащи трудов стаж не по-малко от три години, от които най-малко една година стаж в производството, съхраняването или търговията с нефт и нефтопродукти.

Чл. 31.. (1) При изпълнението на служебните си задължения инспекторите и упълномощените служители имат право:

  • 1. на свободен достъп в обектите, където се съхраняват задължителни запаси по този закон;
  • 2. да изискват документи, данни, сведения, справки и други носители на информация от контролираните лица;
  • 3. да проверяват отчетността на контролираните обекти;
  • 4. да осъществяват предвидените от закона действия по обезпечаването на доказателствата, включително да запечатват складовете, в които се съхраняват или следва да се съхраняват задължителни запаси;
  • 5. да извършват насрещни проверки;
  • 6. да изискват от трети лица сведения и документи, необходими за извършване на насрещните проверки;
  • 7. да изискват писмени обяснения от проверяваните лица;
  • 8. да ползват вещи лица, с които се сключва договор за възлагане на експертиза.

(2) (изм. ДВ бр. 105/2005 г.) При осъществяване на правомощията си инспекторите и упълномощените служители взаимодействат със съответните органи на Агенция “Митници”, Националната агенция за приходите и Агенцията за държавни вземания при условия и по ред, определени със съвместна инструкция на министъра на финансите и председателя на агенцията, както и със съответните органи на Министерството на вътрешните работи съгласно чл. 6 от Закона за Министерството на вътрешните работи.

(3) При извършване на проверка по писмено искане на председателя на агенцията съответните държавни органи са длъжни да предоставят данни относно обмитените количества нефт и нефтопродукти, обема и вида на продажбите, осъществени от проверяваното лице, както и всяка друга информация, необходима за определяне на задълженията на проверяваното лице и на нивото на поддържаните от него задължителни запаси.

(4) Проверките се назначават и извършват по ред, определен в инструкция на председателя на агенцията.

Чл. 32.. (1) При извършване на проверка инспекторите и упълномощените служители могат да предприемат мерки за обезпечаване на доказателства чрез извършване на опис на материалните активи и ценности или чрез изземване с опис на документи и други носители на информация. В случаите, когато няма други възможности за обезпечаване, те могат временно да запечатват складове, работилници и други обекти, свързани с дейността, за срок до 24 часа, а с писмено разрешение на председателя на агенцията - до 72 часа.

(2) За запечатването по ал. 1 се съставя протокол, в който се посочват датата и часът на извършване на действията, конкретните действия по запечатването, фактическите и правните основания за прилагането на тази мярка, срокът на прилагането й , както и пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва. Препис от протокола се предоставя на проверяваното лице.

(3) Мерките могат да се обжалват в 3-дневен срок пред председателя на агенцията, който се произнася с решение най-късно в деня, следващ деня на постъпване на жалбата, като може да потвърди, измени или отмени мерките в сроковете, за които жалбоподателят се уведомява в същия ден.

(4) Решението на председателя на агенцията може да се обжалва в 7-дневен срок пред Върховния административен съд. Съдът се произнася в закрито заседание в 14-дневен срок с определение, което не подлежи на обжалване. (5) Жалбата не спира изпълнението на мерките по обезпечаване на доказателствата, освен ако съдът постанови спиране.

Чл. 33.. За резултатите от проверките се изготвя протокол. Когато констатациите съдържат данни за извършено нарушение по този закон, инспекторът съставя акт за констатиране на извършено нарушение.

Чл. 34.. (1) Актът за констатиране на нарушение се издава в писмена форма в 7-дневен срок от приключването на проверката и трябва да съдържа:

  • 1. собственото, бащиното и фамилното име на съставителя и длъжността му;
  • 2. наименованието и номера на акта;
  • 3. данните за проверявания субект;
  • 4. фактическите и правните основания за издаване на акта, описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено;
  • 5. законовите разпоредби, които са нарушени;
  • 6. обяснения или възражения на проверявания субект, ако е направил такива;
  • 7. опис на приложените доказателства и иззетите документи и вещи;
  • 8. дата на съставяне на акта и подпис на лицето, съставило акта.

(2) Фактическите и правните основания по ал. 1, т. 4 са мотивите на акта за констатиране на нарушение.

(3) Екземпляр от акта за констатиране на нарушение се връчва по реда на Закона за административните нарушения и наказания на проверявания субект в срок до 7 дни от съставянето му.

(4) Неразделна част от актовете за констатиране на нарушение са всички събрани в хода на проверката доказателства. Оригиналите на събраните писмени доказателства се прилагат към екземпляра от акта за констатиране на нарушение, предназначен за агенцията, а копията от тях се прилагат към екземпляра, предназначен за проверения субект.

(5) Наказателните постановления се издават от председателя на агенцията.

Глава пета.АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 35.. Служител на агенцията, който разгласи, предостави, публикува, използва или разпространи по друг начин данни и обстоятелства, представляващи производствена или търговска тайна на производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба от 1000 до 10 000 лв. и се лишава от право да заема длъжност в агенцията.

Чл. 36.. (1) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, който не изпълни или допусне да не бъдат изпълнени задълженията по чл. 12, ал. 2, чл. 17, ал. 1, 2 и 3, чл. 19 и 29, се наказва с глоба от 15 000 до 150 000 лв.

(2) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, който е юридическо лице и не изпълни задълженията по ал. 1, се наказва с имуществена санкция от 15 000 до 150 000 лв.

Чл. 37.. (1) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, който не изпълни или допусне да не бъдат изпълнени задълженията по чл. 17, ал. 7, чл. 25 и чл. 27, ал. 1 и 2, се наказва с глоба в размер 500 лв. за всеки тон от разпореденото в нарушение количество продукти, но не по-малко от 150 000 лв.

(2) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, който е юридическо лице и не изпълни задължението по ал. 1, се наказва с имуществена санкция в размер 500 лв. за всеки тон от разпореденото в нарушение количество продукти, но не по-малко от 150 000 лв.

Чл. 38.. (1) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, или служител на такова лице, който не окаже съдействие при извършване на проверка или пречи за извършването й , или допусне такива действия, се наказва с глоба от 15 000 до 150 000 лв.

(2) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, който е юридическо лице и не изпълни задълженията по ал. 1, се наказва с имуществена санкция от 15 000 до 150 000 лв.

(3) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, който не изпълни или допусне да не бъдат изпълнени задълженията по чл. 4, ал. 1, 2 и 4, и чл. 24, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв.

(4) Производител или вносител на нефтопродукти или съхранител на нефт и нефтопродукти, който е юридическо лице и не изпълни задълженията по ал. 3, се наказва с имуществена санкция от 1000 до 5000 лв.

Чл. 39.. Вещи лица, които са приели по договор да извършат, но не са извършили в определения срок възложената експертиза и с това са станали причина за удължаване на срока за приключване на проверка, се наказват с глоба или с имуществена санкция до 5000 лв.

Чл. 40.. Служител на агенцията, който пропусне да образува производство по издаване на акт, определен в този закон, или не се произнесе по жалба срещу такъв акт в законоустановените срокове, се наказва с глоба от 1000 до 10 000 лв.

Чл. 41.. (1) Извън случаите по предходните членове на тази глава лице, което не изпълни в установените срокове задълженията си по този закон или допусне да не бъдат изпълнени, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв., а на юридическото лице за неизпълнение се налага имуществена санкция от 500 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

(2) При повторно извършване на нарушението по ал. 1 глобата или имуществената санкция е от 5000 до 20 000 лв.

Чл. 42.. (1) Установяването на нарушенията, издаването на наказателните постановления и обжалването им се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Актовете за констатирани нарушения се съставят от инспекторите или от упълномощени служители на агенцията, а наказателните постановления се издават от председателя на агенцията.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на този закон:

  • 1. “Затрудняване на доставките” е налице, когато в рамките на два последователни месеца се получи намаляване с 20 на сто на общото ниво на доставките в страната на нефт и нефтопродукти спрямо същия период през предходната календарна година.
  • 2. “Производител на нефтопродукти” е юридическо или физическо лице, произвеждащо нефтопродукти, включени в чл. 2.
  • 3. “Вносител на нефтопродукти” е юридическо или физическо лице, което осъществява внос на нефтопродукти, включени в чл. 2.
  • 4. “Съхранител на нефт и нефтопродукти” е юридическо или физическо лице, чийто склад е регистриран по реда на чл. 21.
  • 5. “Междинен технологичен продукт” е фракция на нефта, която се използва при последващи преработки или се използва като компонент при получаване на крайни продукти.
  • 6. “Добавка” е химически продукт, който се използва за подобряване на свойствата на горивата и получаване на крайния продукт.
  • 7. “Повторно” е административното нарушение, което е извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Създаването на задължителните запаси започва една година след влизането в сила на закона.

§ 3. Количеството на задължителните запаси по този закон ще бъде достигнато в следните срокове:

  • 1. през първата година - най-малко за 10 дни, от които 10 дни за агенцията;
  • 2. през втората година - най-малко за 20 дни, от които 10 дни за агенцията;
  • 3. през третата година - най-малко за 30 дни, от които 15 дни за агенцията;
  • 4. през четвъртата година - най-малко за 40 дни, от които 20 дни за агенцията;
  • 5. през петата година - най-малко за 50 дни, от които 25 дни за агенцията;
  • 6. през шестата година - най-малко за 60 дни, от които 30 дни за агенцията;
  • 7. през седмата година - най-малко за 70 дни, от които 30 дни за агенцията;
  • 8. през осмата година - най-малко за 80 дни, от които 30 дни за агенцията;
  • 9. през деветата година и следващите години - най-малко за 90 дни, от които 30 дни за агенцията.

§ 4. Министерският съвет в тримесечен срок от влизането в сила на закона приема съответните изменения и допълнения в устройствения правилник на Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” и тарифата по чл. 20.

§ 5. Задължените лица по чл. 17, ал. 1 и 2 в тримесечен срок от влизането в сила на закона депозират в агенцията график, в това число и финансова схема, за натрупване на задължителните запаси по този закон.

§ 6. В Закона за енергетиката и енергийната ефективност (обн., ДВ, бр. 64 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г., бр. 108 от 2001 г., бр. 63 от 2002 г.) чл. 56 се отменя.

§ 7. Изпълнението на закона се възлага на Министерския съвет.

Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 16 януари 2003 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

Председател на Народното събрание: Огнян Герджиков

Преходни и Заключителни разпоредби КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕРВАНИЯТА

(ОБН. - ДВ, БР. 95 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 01.03.2006 Г.)

§ 66. Законът влиза в сила три месеца след обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на § 48 и 49, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби КЪМ ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

(ОБН. - ДВ, БР. 105 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2006 Г.)

§ 88. Кодексът влиза в сила от 1 януари 2006 г., с изключение на чл. 179, ал. 3, чл. 183, ал. 9, § 10, т. 1, буква "д" и т. 4, буква "в", § 11, т. 1, буква "б" и § 14, т. 12 от преходните и заключителните разпоредби, които влизат в сила от деня на обнародването на кодекса в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби КЪМ АДМИНИСТРАТИВНОПРОЦЕСУАЛНИЯ КОДЕКС

(ОБН. - ДВ, БР. 30 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 12.07.2006 Г.)

§ 142. Кодексът влиза в сила три месеца след обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на:

  • 1. дял трети, § 2, т. 1 и § 2, т. 2 - относно отмяната на глава трета, раздел II "Обжалване по съдебен ред", § 9, т. 1 и 2, § 11, т. 1 и 2, § 15, § 44, т. 1 и 2, § 51, т. 1, § 53, т. 1, § 61, т. 1, § 66, т. 3, § 76, т. 1 - 3, § 78, § 79, § 83, т. 1, § 84, т. 1 и 2, § 89, т. 1 - 4, § 101, т. 1, § 102, т. 1, § 107, § 117, т. 1 и 2, § 125, § 128, т. 1 и 2, § 132, т. 2 и § 136, т. 1, както и § 34, § 35, т. 2, § 43, т. 2, § 62, т. 1, § 66, т. 2 и 4, § 97, т. 2 и § 125, т. 1 - относно замяната на думата "окръжния" с "административния" и замяната на думите "Софийския градски съд" с "Административния съд - град София", които влизат в сила от 1 март 2007 г.;
  • 2. параграф 120, който влиза в сила от 1 януари 2007 г.;
  • 3. параграф 3, който влиза в сила от деня на обнародването на кодекса в "Държавен вестник".

Допълнителни разпоредби КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ ОТ НЕФТ И НЕФТОПРОДУКТИ

(ОБН. - ДВ, БР. 109 ОТ 2007 Г.)

§ 32. Навсякъде в закона думите "производителите и вносителите на нефтопродукти" и "производител или вносител на нефтопродукти" се заменят съответно със "задължените лица" и "задължено лице".

Релевантни актове от европейското законодателство

ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА от 24 юли 1973 година относно мерките за намаляване на последиците от затрудненията при доставката на суров петрол и петролни продукти

ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА от 20 декември 1968 година относно налагането на задължение на държавите-членки на ЕИО да поддържат минимални запаси от суров петрол и/или петролни продукти

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА от 15 юни 1979 година относно определянето на подробни правила за прилагането на Решение 77/706/ЕИО на Съвета