ЗАКОН за изменение и допълнение на Закона за виното и спиртните напитки

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

ЗАКОН за изменение и допълнение на Закона за виното и спиртните напитки

(ДВ, бр. 86 от 1999 г.)

§ 1. В чл. 4 думите "15 обемни процента" се заменят с "20 обемни процента".

§ 2. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:

  • 1. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Районът, микрорайонът или масивът, чието име се използва за означаване на качествени вина от определен район, подлежи на задължително определяне от министъра на земеделието и горите, като се вземат предвид елементите, които оказват влияние върху качеството на вината, и особено климатът, изложението, съставът и свойствата на почвата и подпочвата."

  • 2. В ал. 6:

а) в т. 1 думите "кадастрално очертан" се заменят с "нанесен на картата за лозята и вписан в регистъра за лозята";

б) в началото на т. 2 се добавя "разрешени и".

  • 3. Създава се ал. 8:

"(8) Въз основа на данните за местоположението, границите, размерите и другите характеристики на районите, микрорайоните или масивите се създават специализирани карта, регистър и информационна система за лозята. Съдържанието на специализираните карта и регистър, както и условията и редът за създаването и поддържането им се определят с наредба на министъра на земеделието и горите и министъра на регионалното развитие и благоустройството съгласно чл. 32, ал. 3 от Закона за кадастъра и имотния регистър."

§ 3. Член 22 се изменя така:

"Декларация на реколтата, декларация за производство, декларация за стокова наличност"

Чл. 22. (1) Всяка година производителите на грозде, което е предназначено за производство на вино и гроздова мъст, декларират пред териториалните звена на Изпълнителната агенция по лозата и виното произведените количества грозде от последната реколта.

(2) Всяка година производителите на вино задължително декларират пред териториалните звена на Изпълнителната агенция по лозата и виното произведените количества вино и гроздова мъст през последната реколта, включително количествата, произведени на ишлеме.

(3) Всяка година производителите на вино и гроздова мъст и лицата, извършващи търговия на едро с вино и гроздова мъст, декларират пред териториалните звена на Изпълнителната агенция по лозата и виното съхраняваните от тях количества вино и гроздова мъст от последната и предходните години. Внесените количества вино и гроздова мъст в Република България подлежат на деклариране пред Изпълнителната агенция по лозата и виното от техните вносители.

(4) Декларациите по ал. 1 и 2 се предоставят ежегодно най-късно до 10 януари. Декларацията по ал. 3 се предоставя най-късно до 20 август за съхраняваните към 31 юли количества гроздова мъст и вино. Формата, съдържанието и редът за подаване на декларациите се определят с наредбата по чл. 40, ал. 8.

(5) Началото на гроздоберната кампания се обявява със заповед на кмета на общината съобразно състоянието на реколтата и зрелостта на гроздето по предложение на териториалните звена на Изпълнителната агенция по лозата и виното, като се вземат предвид исканията на регионалната лозаро-винарска камара и на производителите на вино."

§ 4. Създава се чл. 22а:

"Чл. 22а. Лозарската година за продуктите по чл. 1 започва на 1 август всяка година и завършва на 31 юли следващата година."

§ 5. Член 23 се изменя така:

"Класифициране на лозарските терени по категории и очертаване на лозарските стопанства"

Чл. 23. (1) Очертаване на лозарските стопанства се извършва чрез създаване на специализирани карта, регистри и информационна система за лозята.

(2) Лозарските терени, които подлежат на класифициране по категории, са терените, предназначени за производство на грозде за качествено вино от определен район.

(3) Условията и редът за класифициране на лозарските терени по категории и очертаването на лозарските стопанства се определят с наредбата по чл. 8, ал. 8."

§ 6. Създава се чл. 23а:

"Правна уредба на засаждането, презасаждането,присаждането и изкореняването на лозята"

Чл. 23а. (1) В Изпълнителната агенция по лозата и виното се създава Национален резерв от права на засаждане на винени сортове лози (Национален резерв). Условията и редът за попълване и управление на Националния резерв се определят с наредба на Министерския съвет.

(2) Засаждане на винени сортове лози се извършва след придобиване на право на засаждане на нови лозя, след изкореняване и възникване на право на презасаждане или след придобиване на право на засаждане от Националния резерв.

(3) Правото на засаждане на нови лозя не може да се прехвърля или преотстъпва на трети лица.

(4) Лозя, засадени в нарушение на разпоредбите на този закон и нормативните актове по неговото прилагане, подлежат на изкореняване при условията и по реда на наредбата по ал. 1. Изкореняването на лозята се извършва с мотивирана заповед на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното.

(5) Забранява се предлагане на пазара на грозде, вино и продукти от грозде и вино, които са произведени от лозя, засадени в нарушение на този закон и нормативните актове по неговото прилагане.

(6) Условията и редът за засаждане на нови лозя, презасаждане, присаждане и изкореняване на съществуващите лозя се определят с наредбата по ал.1."

§ 7. В чл. 24 се правят следните изменения:

  • 1. В ал. 1, изречение второ, думите "и за класифициране на сортовете лози"се заличават.
  • 2. В ал. 3, изречение второ, думите "министъра на земеделието, горите и аграрната реформа" се заменят с "изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното".

§ 8. В чл. 27 думите "Министърът на промишлеността" се заменят с "Министърът на земеделието и горите или упълномощено от него лице".

§ 9. В чл. 30 думите "министъра на промишлеността" се заменят с "министъра на земеделието и горите или упълномощено от него лице".

§ 10. В чл. 32, ал. 5 числото "24" се заменя с "48", а думите "регионалните земеделски служби" се заменят с "териториалните звена на Изпълнителната агенция по лозата и виното".

§ 11. В чл. 35, ал. 1 след думата "винени" се добавя "(гроздови)", след думата "анасонови" се поставя запетая и се добавя "хвойнови", а след думата "мастика" се поставя запетая и се добавя "ментовка".

§ 12. В чл. 39, ал. 1, изречение второ, след думите "министъра на здравеопазването" се добавя "или упълномощен негов заместник", а думите "министъра на промишлеността" се заменят с "министъра на икономиката или упълномощен негов заместник".

§ 13. В чл. 40, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

  • 1. Изречение второ се изменя така: "Лицата, които произвеждат винено грозде, вино и продукти от грозде и вино за семейна консумация, не заплащат такса при вписването си в регистъра."
  • 2. Създава се изречение трето: "В удостоверението за регистрация те се вписват като производители на винено грозде, вино и продукти от грозде и вино за семейна консумация без право да предлагат винено грозде, вино и продукти от грозде и вино на пазара."

§ 14. В заглавието на раздел III от глава шеста след думата "на" се добавя "грозде" и се поставя запетая.

§ 15. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:

  • 1. В ал. 1 преди думата "Вино" се добавя "Грозде".
  • 2. В ал. 6, т. 4 числото "60" се заменя с "40".

§ 16. В чл. 43, ал. 3 след думите "превоз на" се добавя "грозде" и се поставя запетая.

§ 17. В заглавието на чл. 51, както и в ал. 1 след думата "вина" се добавя "спирт, дестилати".

§ 18. В чл. 53 се правят следните изменения:

  • 1. Точка 2 се изменя така:

"2. изготвя годишен доклад за състоянието на лозарството и винарството в страната и го представя на министъра на земеделието и горите, министъра на икономиката и на министъра на финансите;".

  • 2. В т. 12 думите "лозарския кадастър" се заменят със "специализираните карта и регистър за лозята".

§ 19. В чл. 55, ал. 2 думите "министърът на търговията и туризма" се заличават.

§ 20. В чл. 59 се правят следните изменения:

  • 1. В ал. 2 думите "лозарския кадастър на района" се заменят със "специализираните карта и регистър за лозята".
  • 2. В ал. 4 думите "регионалната земеделска служба" се заменят с "териториалните звена на Изпълнителната агенция по лозата и виното".

§ 21. В чл. 65 думите "и министърът на търговията и туризма" се заличават.

§ 22. В чл. 66 се правят следните изменения и допълнения:

  • 1. В ал. 1 думите "Изпълнителна агенция по лозята и виното" се заменят с "Изпълнителна агенция по лозата и виното".
  • 2. В ал. 2 и 3 думите "Изпълнителната агенция по лозята и виното" се заменят с "Изпълнителната агенция по лозата и виното".
  • 3. Създава се ал. 5:

"(5) Изпълнителната агенция по лозата и виното създава и поддържа регистър на лозарските стопанства. Условията и редът за създаването и поддържането на регистъра се определят с наредбата по чл. 23а, ал. 1."

§ 23. В чл. 76 след числото "22" се добавя "23, 23а".

§ 24. Създава се чл. 77а:

"Чл.77а (1) Заповедта по чл. 23а, ал. 4 се издава въз основа на акт за установяване на административно нарушение, съставен от длъжностни лица, упълномощени от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното.

(2) Със заповедта се определя начинът на изпълнението й.

(3) Заповедта може да се обжалва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(4) Ако заповедта за изкореняване не се изпълни доброволно, тя се изпълнява принудително от органите на Изпълнителната агенция по лозата и виното самостоятелно или съвместно с лица, на които това е възложено от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното. Принудителното изкореняване е за сметка на нарушителя. Дължимите суми се събират от длъжниците по реда на Данъчния процесуален кодекс."

§ 25. В чл. 79 се правят следните изменения:

  • 1. В ал. 1 думите "органите по чл. 65 и 66" се заменят с "министъра на земеделието и горите, министъра на икономиката и на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното".
  • 2. В ал. 2 думите "съответния орган, установил нарушението" се заменят с "органите по ал. 1".

§ 26. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:

  • 1. В т. 2 думите "лозарски терен" се заменят с думите "един или няколко кадастрални района".
  • 2. Създават се т. 4а , 4б и 4в:

"4а. "Лозарско стопанство" е стопанска и технологична единица с единно управление, намираща се на територията на един лозарски район, която се състои от лозарски имоти и в която производителят на винено грозде е собственик на лозарските имоти или ги ползва на друго правно основание.

4б. "Национален резерв от права на засаждане на винени сортове лози" е съвкупност от права на засаждане, попълвана и управлявана с цел регулиране на лозарския потенциал.

4в. "Лозарски имот" е поземлен имот с определени граници, засаден с лозя, намиращи се или не в плододаване."

  • 3. В т. 25:

а) в буква "г" съюзът "и" се заменя със запетая, а след думата "обработки" се добавя "и процеси";

б) в буква "д" след думата "етикетиране" съюзът "и" се заменя с "или".

§ 27. В § 7 от преходните и заключителните разпоредби думите "До кадастралното очертаване на лозарските райони" се заменят с "До определянето, нанасянето на картата за лозята и вписването в регистъра за лозята".

§ 28. Навсякъде в закона думите "министъра/ът на земеделието, горите и аграрната реформа", "Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа", "министъра/ът на промишлеността" и "Министерството на промишлеността" се заменят съответно с "министъра/ът на земеделието и горите", "Министерството на земеделието и горите", "министъра/ът на икономиката" и "Министерството на икономиката".

Заключителна разпоредба

§ 29. В чл. 5 от Закона за посевния и посадъчния материал (ДВ, бр.86 от 2000 г.) се правят следните изменения и допълнения:

  • 1. Досегашният текст става ал. 1.
  • 2. Създава се ал. 2:

"(2) За осъществяване на дейностите по ал. 1, т. 1 и 2 ИАЛВ събира такси в размери, определени с тарифа, одобрена от Министерския съвет."

Законът е приет от XXXIX Народно събрание на 23 май 2002 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

Председател на Народното събрание: Огнян Герджиков