ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ПО НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА
Приет с ПМС № 10 от 17.01.2001 г. Обн. ДВ. бр.8 от 26 Януари 2001г., изм. ДВ. бр.86 от 1 Октмври 2004г., изм. ДВ. бр.78 от 30 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.96 от 30 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.49 от 16 Юни 2006г.
Съдържание
Раздел I.Общи положения
Чл. 1. (1) С правилника се уреждат организацията и дейността на Националния съвет по наркотичните вещества към Министерския съвет, наричан по-нататък "съвета".
(2) Съветът е орган за провеждане на националната политика срещу злоупотребата с наркотични вещества, както и за борба с наркотрафика.
Раздел II.Организация на съвета
Чл. 2. (1) Съветът е колективен орган, който се състои от председател, двама заместник-председатели, секретар и членове.
(2) Председател на съвета е министърът на здравеопазването, а заместник-председатели са главният секретар на Министерството на вътрешните работи и заместник-министър на правосъдието.
(3) Членове на съвета са представители на Президента на Република България, на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд, на Върховната касационна прокуратура, на Специализираната следствена служба и на заинтересуваните министерства и ведомства.
Чл. 3. Членове на съвета от заинтересуваните министерства и ведомства са:
1. заместник-министър на финансите;
2. заместник-министър на образованието и науката;
3. (изм. - ДВ, бр. 78 от 2005 г., в сила от 01.10.2005 г.) заместник-министър на икономиката и енергетиката;
4. заместник-министър на труда и социалната политика;
5. заместник-министър на външните работи;
6. заместник-министър на отбраната;
7. заместник-министър на земеделието и горите;
8. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) заместник-министър на транспорта;
9. директорът на Агенция "Митници";
10. директорът на Национална служба "Борба с организираната престъпност" на Министерството на вътрешните работи;
11. директорът на Национална служба "Полиция" на Министерството на вътрешните работи;
12. (изм. - ДВ, бр. 86 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) председателят на Държавната агенция за младежта и спорта;
13. директорът на Националния център по наркомании;
14. изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата;
15. ръководителят на Националната служба по наркотичните вещества.
Чл. 4. В зависимост от въпросите, включени в дневния ред, в заседанията на съвета могат да участват и представители на неправителствени и други организации.
Чл. 5. (1) Председателят на съвета:
1. представлява съвета;
2. ръководи заседанията и цялостната работа на съвета;
3. внася за разглеждане от Министерския съвет предложения и въпроси във връзка с дейността на съвета;
4. подписва протоколите от заседанията на съвета;
5. назначава секретаря и служителите в секретариата.
(2) В отсъствие на председателя неговите функции се изпълняват от определен от него заместник-председател.
Чл. 6. (1) Секретарят на съвета:
1. организира подготовката на заседанията на съвета;
2. координира изпълнението на взетите на заседанията решения;
3. ръководи работата на експертните групи по чл. 14, ал. 1 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП);
4. координира дейността на съветите по чл. 15 ЗКНВП.
(2) Секретарят на съвета се подпомага от секретариат.
Чл. 7. (1) Съветът е постояннодействащ орган, който провежда най-малко четири редовни заседания в годината.
(2) Заседанията на съвета се свикват от неговия председател въз основа на решение, взето на предишно заседание.
(3) Съветът може да проведе извънредно заседание по предварително обявен дневен ред по инициатива на всеки от членовете му.
Чл. 8. Заседанията на съвета са закрити. По изключение съветът може да реши отделно заседание да бъде открито.
Чл. 9. (1) За всяко заседание се съставя дневен ред, който се изготвя от секретаря и се изпраща на членовете на съвета най-малко 5 работни дни преди заседанието заедно с материалите от дневния ред.
(2) Всеки член на съвета може да прави предложения за включване на въпроси в дневния ред.
Чл. 10. Заседанията на съвета се считат за редовни, ако в тях участват най-малко две трети от членовете му. При липса на кворум се насрочва ново заседание.
Чл. 11. (1) Решенията на съвета се приемат с явно гласуване и с обикновено мнозинство от членовете на съвета.
(2) По предложение на всеки от членовете му съветът може да реши по конкретен въпрос да се проведе тайно гласуване.
Чл. 12. (1) На заседанията на съвета се водят стенографски протоколи. Протоколите се подписват от водещия протокола и от председателя на съвета.
(2) Към протоколите с приетите решения се прилагат и документите, обсъдени на заседанията на съвета.
(3) Протоколите, решенията и другите документи се съхраняват от секретариата.
(4) В срок до 7 дни след провеждането на всяко заседание извлечения от протоколите, решенията и другите приети актове се изпращат от секретаря до всички членове на съвета.
Раздел III.Експертен съвет
Чл. 13. (1) Експертният съвет по чл. 14, ал. 2 ЗКНВП се състои от 7 експерти в областта на медицината, фармакологията и химията.
(2) Съставът на експертния съвет се определя с решение на Националния съвет по наркотичните вещества по предложение на неговите членове.
Чл. 14. (1) Експертният съвет изготвя научна и медицинска оценка за всяко предложение за включване на нови растения и вещества, за заличаването или прехвърлянето им от едно приложение на ЗКНВП в друго.
(2) Предложенията по ал. 1 се отправят до министъра на здравеопазването, когато е налице информация, че дадено растение или вещество отговаря на едно от следните условия:
1. може да предизвика състояние на зависимост;
2. може да предизвика вредни въздействия, сходни с тези на упойващите и психотропните вещества;
3. може да бъде преобразувано в упойващо или психотропно вещество.
(3) Министърът на здравеопазването внася за проучване от експертния съвет направените предложения.
(4) Въз основа на извършени проучвания, изследвания и анализи експертният съвет изготвя научна и медицинска оценка за всяко предложение поотделно.
(5) Проучванията и изследванията се извършват от специализирани лаборатории и научни институти, определени с решение на Националния съвет по наркотичните вещества.
Раздел IV.Съвети по наркотичните вещества
(Загл. изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.)
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 86 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) (1) Създават се областни съвети по наркотичните вещества в общините, чиито административни центрове са административни центрове на области.
(2) Областният съвет по наркотичните вещества е колективен орган, който се състои от председател, секретар и членове.
(3) Председателят, секретарят и членовете на областния съвет по наркотичните вещества се определят с решение на общинския съвет.
(4) В зависимост от въпросите, включени в дневния ред, в заседанията на съвета могат да участват и председатели на общинските съвети по наркотичните вещества по чл. 23 в общините от съответната област, както и представители на неправителствени и други организации.
Чл. 16. (Нов - ДВ, бр. 86 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) (1) Областният съвет по наркотичните вещества се представлява от неговия председател, който ръководи заседанията и цялостната работа на съвета.
(2) При отсъствие на председателя на съвета неговите функции се изпълняват от определен от него заместник.
Чл. 17. (Нов - ДВ, бр. 86 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) (1) Съветът е постоянно действащ орган, който провежда най-малко 4 редовни заседания в годината.
(2) Заседанията на съвета се свикват от неговия председател.
(3) Съветът може да проведе извънредно заседание по инициатива на всеки от членовете му.
(4) Всяко заседание се провежда по дневен ред, изготвен от секретаря, който се изпраща на членовете на съвета най-малко 3 дни преди заседанието.
Чл. 18. (Нов - ДВ, бр. 86 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) Заседанията на съвета се считат за редовни, ако присъстват не по-малко от половината от членовете му. При липса на кворум се насрочва ново заседание.
Чл. 19. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) (1) Решенията на съвета се приемат с явно гласуване и с обикновено мнозинство от присъстващите членове на съвета.
(2) По предложение на всеки от членовете му съветът може да реши по конкретен въпрос да се проведе тайно гласуване.
Чл. 20. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) За всяко заседание се води протокол, към който се прилагат и документите, които са били предмет на обсъждане от съвета.
Чл. 21. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) (1) Областните съвети по наркотичните вещества:
1. разработват, осигуряват и координират изпълнението на общинските програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества в общините, чиито административни центрове са административни центрове на области;
2. създават превантивни информационни центрове като звена на общинско равнище;
3. предлагат чрез кмета на съответната община проекта на бюджет за осигуряване на средства за провеждане на общинската политика в тази област.
(2) При осъществяване на своите функции областните съвети по наркотичните вещества си сътрудничат и обменят информация с други институции и организации.
(3) Областните съвети по наркотичните вещества се финансират със средства от държавния бюджет чрез общинските бюджети.
Чл. 22. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) (1) Националният съвет по наркотичните вещества координира и контролира дейността на областните съвети по наркотичните вещества.
(2) В края на всяка година областните съвети по наркотичните вещества отчитат дейността си пред Националния съвет по наркотичните вещества и пред общинския съвет.
Чл. 23. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) Общинските съвети на общините, чиито административни центрове не са административни центрове на области, могат да създават общински съвети по наркотичните вещества и да финансират дейността им за сметка на местни данъци и такси и други собствени приходи.
Чл. 24. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) Общинските съвети по наркотичните вещества разработват правила за своята работа, които се приемат от общинския съвет.
Чл. 25. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) (1) Превантивните информационни центрове осъществяват превантивни дейности и програми, както и събират, съхраняват и анализират информацията на общинско равнище, която е необходима за изготвянето, осъществяването и координирането на програмите по чл. 21, ал. 1, т. 1.
(2) Превантивните информационни центрове подпомагат областните съвети по наркотичните вещества при изготвянето и предоставянето на информация във връзка с дейността им по чл. 21, ал. 1 до Националния съвет по наркотичните вещества.
(3) При изпълнение на националната политика превантивните информационни центрове се ръководят методически от Националния съвет по наркотичните вещества чрез Националния център по наркомании към Министерството на здравеопазването.
(4) При изпълнение на програмите по чл. 21, ал. 1, т. 1 за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества превантивните информационни центрове се ръководят и контролират от областните съвети по наркотичните вещества.
Заключителни разпоредби
§ 1. Правилникът се приема на основание чл. 10, ал. 2 ЗКНВП.
§ 2. Съветът се свиква на първо заседание от неговия председател в срок един месец от влизането в сила на правилника.
§ 3. Изпълнението на правилника се възлага на министъра на здравеопазването.
Заключителни разпоредби КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 256 ОТ 20 СЕПТЕМВРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ПО НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 10 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2001 Г.
(ОБН. - ДВ, БР. 86 ОТ 2004 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2005 Г.)
§ 4. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2005 г.
Заключителни разпоредби КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 ОТ 27 СЕПТЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА
(ОБН. - ДВ, БР. 78 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 01.10.2005 Г.)
§ 2. Навсякъде думите "министърът на икономиката", "министъра на икономиката", "министър на икономиката", "Министерството на икономиката" и "заместник-министър на икономиката" се заменят съответно с "министърът на икономиката и енергетиката", "министъра на икономиката и енергетиката", "министър на икономиката и енергетиката", "Министерството на икономиката и енергетиката" и "заместник-министър на икономиката и енергетиката" в следните нормативни актове на Министерския съвет:
§ 24. Министърът на финансите да извърши необходимите промени по бюджетите на съответните администрации във връзка със създаването на Министерство на икономиката и енергетиката.
§ 26. Постановлението влиза в сила от 1 октомври 2005 г.
Заключителни разпоредби КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 250 ОТ 25 НОЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ (ОБН. - ДВ, БР. 96 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 01.12.2005 Г.)
§ 77. Постановлението влиза в сила от 1 декември 2005 г. с изключение на разпоредбата на § 52, т. 1, буква "а" относно чл. 4, ал. 5 и т. 7 относно чл. 22, т. 10, които влизат в сила от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз.
Преходни и Заключителни разпоредби КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 ОТ 5 ЮНИ 2006 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ПО НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 10 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2001 Г.
(ОБН. - ДВ, БР. 49 ОТ 2006 Г.)
§ 3. Общинските съвети по наркотичните вещества в общините, чиито административни центрове са административни центрове на области, продължават да осъществяват дейността си и се преименуват в областни съвети по наркотичните вещества.
§ 4. В срок 6 месеца от влизането в сила на правилника областните съвети по наркотичните вещества привеждат своята структура в съответствие с изискванията на правилника.