ПРАВИЛНИК ЗА ПЛАНИРАНЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

Раздел I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тези норми определят изискванията и условията, които трябва да се спазват при градоустройственото планиране и при проектирането на обекти за обществено обслужване в първите етажи на жилищни сгради. (2) Нормите се Прилагат при:

1. новоизграждани жилищни зони и отделните им структурни единици;

2. пълна и частична реконструкция на съществуващи градски части и отделните им структурни единици;

3. проектиране на отделни сгради в съществуващи градски части;

4. преустройство на първите етажи на съществуващи сгради в обекти за обществено обслужване.


Чл. 2. (1) Нормите не се отнасят за помещения и пространства в жилищните сгради, които са предназначени за общо ползуване от обитателите им. (2) Обектите за обществено обслужване, разположени в първите етажи на жилищни сгради, могат да заемат до 75% от застроената площ на всяка жилищна секция при безасансьорни и 60% от нея при асансьорни сгради.


Чл. 3. Предвиждането на обекти за обществено обслужване в първите етажи на жилищни сгради става в съответствие с градоустройствените нормативи за планиране, на населените места въз основа на одобрени общи подробни градоустройствени планове, определящи процентното съотношение между обектите за обществено обслужване, разполагани в самостоятелни сгради в комплексни обслужващи центрове и в първите етажи на жилищни сгради.


Чл. 4. (1) Допуска се обекти за обществено обслужване да заемат сутеренни и първи етажи на жилищни сгради, а при денивелация на терена - до първи етаж, включително, спрямо високото ниво. (2) При наличие на достатъчен терен в регулационните граници и осигурени допустими отстояния от съседни сгради, задните пространства на, обектите за обществено обслужване, разполагани в първите етажи на жилищни сгради могат да се изнесат пред или встрани от петното им като ниски тела.


Чл. 5. (1) Обектите за обществено обслужване се разполагат в първи етажи на жилищни сгради съобразно с разпоредбите на чл. 70 от Закона за териториално и селищно устройство (ДВ, бр. 29 от 1973 г.) и § 21 от Закона за изменението и допълнението му (ДВ, бр. 45 от 1984 г.), както и членове 112, 113 и 114 на Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (ДВ, бр. 62 от 1973 г., изм. и доп. бр. 24 от 1975 г., бр. 87 от 1976 г., бр. 87. от 1978 г., бр. 7 и 40 от 1980 г.). (2) При проектирането им се спазват и разпоредбите на действуващите нормативни документи и стандарти по проектирането и строителството на жилищните сгради и отделните видове обекти за обществено обслужване, както и разпоредбите по безопасността на труда, санитарно-хигиенните изисквания, противопожарните строително-технически норми, по опазване на природната среда и тези на гражданската отбрана.



Раздел II.ГРАДОУСТРОЙСТВЕНИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 6. Обекти за обществено обслужване, разположени в първите етажи на жилищни сгради, се предвиждат в: 1. селища с население над 30 000 жители (0, I, II, III функционален тип);

2. селища с население от 10 000 до 30 000 жители (III и IV функционален тип) - при градоустройствена и икономическа целесъобразност;

3. селища с население до 10 000 жители (IV, V и по-нисък функционален тип) - при градоустройствена необходимост и икономическа обосновка.


Чл. 7. Целесъобразността от предвиждането на обекти за обществено обслужване в първите етажи на жилищни сгради се определя за всяка отделна градоустройствена единица с комплексна оценка на основните социални, градоустройствени и икономически фактори при конкретните условия.


Чл. 8. В новоизграждани жилищни структурни, единици, обектите за обществено обслужване, разполагали в първите етажи на жилищни сгради, допълват съдържанието и капацитета на обслужващия им център при осигурени допустими пешеходни отстоялия.


Чл. 9. Обекти за обществено обслужване се предвиждат в първите етажи жилищни сгради главно в зони на повишено оживление (търговски улици, пешеходни направления към обслужващи центрове, възлови спирки на масовия градски транспорт и др.).


Чл. 10. Групите обекти за обществено обслужване, които се допуска да се разполагат в първите етажи на жилищни сгради, целесъобразността от тяхното разполагане, характерът и нивото на обслужване, приблизителната разгъната застроена площ, която те заемат и изискванията към конструктивната система са посочени в приложение 1.


Чл. 11. (1) В новоизграждани жилищни структурни единици в първите етажи на жилищни сгради се предвиждат предимно обекти за ежедневно обслужване. (2) В централни градски части и в централни зони на големи жилищни структурни единици (райони и комплекси), в първите етажи на жилищни сгради се допуска включване на някои от обектите за периодично обслужване.

(3) В централни градски части в първите етажи на жилищни сгради се допуска включване на обекти за епизоично обслужване при доказана градоустройствена необходимост.


Чл. 12. (1) При реконструкция на градски части с голяма гъстота на обитаване и недостиг на обекти за обществено обслужване, социалната и градоустройствена необходимост от използуване на първите етажи на жилищни сгради за тази цел имат предимство пред икономическите съображения. (2) При реконструкция на градски части, първите етажи на жилищни сгради с влошени условия за обитаване могат да се преустройват в обекти за обществено обслужване, ако конструкцията, на сградата позволява това.


Чл. 13. Към обекти за търговско, битово обслужване и обществено хранене, предвидени в първите етажи на жилищни сгради, задължително се оформя обособен самостоятелен стопански двор.


Раздел III.ФУНКЦИОНАЛНИ И АРХИТЕКТУРНО-КОНСТРУКТИВНИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 14. (1) Магазини за хранителни стоки се предвиждат в първите етажи на жилищни сгради само при липса на друга възможност. (2) Не се допуска захранване на магазини за хранителни стоки непосредствено под жилищни помещения. При липса на друга възможност зареждането става под покритие.


Чл. 15. (1) Обекти за обществено хранене се предвиждат в първите етажи на жилищни сгради при невъзможност за самостоятелното им изграждане и при условие, че ще работят с полуфабрикати, готова храна и аламинути. (2) В централни градски части, при доказана необходимост, в първите етажи на жилищни сгради се допуска включване на обекти за обществено хранене от по-висока категория (ресторанти и др.) в отклонение от изискванията по-горната алинея при спазване на нормативните санитарно-хигиенни, функционални и други изисквания.


Чл. 16. В първите, етажи на жилищни сгради се предвиждат обекти за битови услуги в съответствие с "Норми за проектиране на сгради за битови услуги на населението" т. т. 1.3, 1.4, 1.5 (БСА, кн. 6-7 от 1981 г.) както следва: 1. специализирани и комплексни приемателни пунктове за приемане на поръчки и предаване на готови изделия - за услуги с ежедневен характер;

2. специализирани ателиета за услуги с периодичен характер, съгласно Наредба № 6 на Министерството на народното здраве за хигиенните изисквания за производствените и обслужващи дейности й минималните хигиенно-защитни зони (ДВ, бр. 67 от 1983 г.)

3. проекто-конструкторски бюра и ателиета "Направи сам" за консултации по въпроси за обзавеждане на дома, индивидуални поръчки, дребни услуги - за услуги с периодичен и епизодичен характер.


Чл. 17. Елементи от обекти с културно предназначение се предвиждат в първите етажи на жилищни сгради само при липса на възможност за изграждане на комплексен обект с оптимално съдържание и капацитет.


Чл. 18. (1) Обектите за обществено обслужване разположени в първите етажи на жилищни сгради имат напълно отделени входове и стълбища от, тези за жилищните етажи. (2) Над витрините и входовете за посетители се предвиждат козирки, конзолни покрития или други предпазни съоръжения.


Чл. 19. (1) При предвиждане, на обекти за обществено обслужване в първите етажи на жилищни сгради се отчита влиянието на изложението й се използуват възможностите, които дава денивелацията на терена. (2) При разполагане на обекти за обществено обслужване в първите етажи на жилищни сгради върху наклонен терен, задължително се осигуряват входове за жилищните етажи от високото ниво, а при възможност - и двустранно.


Чл. 20. При проектиране на нови жилищни сгради с обекти за Обществено обслужване в първите етажи се прилагат строително-конструктивни системи на големи междуосия, съгласно приложение 1 или се комбинират две системи за удовлетворяване на това изискване.


Раздел IV.ИКОНОМИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 21. (1) Икономическата целесъобразност от разполагането на обекти за обществено обслужване в първите етажи на жилищни сгради се определя чрез оценка на основните икономически показатели за всеки конкретен случай. (2) При оценка на градоустройственото решение на нови жилищни структурни единици се съпоставя общата стойност по уедрени показатели за различните варианти - самостоятелни обекти, в комплексен обслужващ център или частично разположени в първите етажи на жилищни сгради - по отношение на:

1. стойността на терена, отреден за строителство;

2. дължина на наземна и подземна инфраструктура - обслужващи и инженерни мрежи, необходими паркоместа, допълнителни благоустройствени мероприятия;

3. строителни разходи, в т.ч.:

а) стойността на жилищните сгради при повишаване на етажността или увеличаване на броя им, поради разполагане на обслужващи обекти в първите им етажи;

б) стойността на жилищните сгради с обслужващи обекти в първите им етажи при строително-конструктивна система с голямо междуосие или при комбиниране на две системи;

в) стойността на сградните инсталации (ВК, ЕЛ, ОВ) на жилищните сгради и обслужващите обекти в първите им етажи;

г) стойността на самостоятелно предвидени обслужващи обекти или обединени в комплексен обслужващ център;

4. прогноза за икономическата, ефективност на обслужващите обекти при експлоатация; (общ брой, на персонала, стокооборот, печалба, разходи за захранване - подвижен парк, работна сила и гориво, срокове за откупуване и др.).

(3) В съществуващи градски части проектирането на нови жилищни сгради с обслужващи обекти в първите етажи става по индивидуално технико-икономическо задание и проектосметна документация.

(4) При преустройство на първите етажи на съществуващи сгради в обслужващи обекти допълнително се установяват:

1. необходимите разходи за усилване на конструкцията, наложени от преустройството (пробиви, премахване на стени и др.);

2. необходимите разходи за обезщетение на обитателите при отчуждаване на жилищата;

3. необходимите разходи за осигуряване на нови жилища за обитателите в надстройки, пристройки - или нови сгради;

4. необходимите разходи за оборотни жилища за обитателите, в зависимост от времетраенето на строителството.



Заключителни разпоредби