ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

В сила от 01.10.2004 г. Обн. ДВ. бр.84 от 27 Септември 2004г., попр. ДВ. бр.93 от 19 Октмври 2004г., изм. ДВ. бр.59 от 19 Юли 2005г., отм. ДВ. бр.53 от 30 Юни 2006г. Отменен с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 150 от 21 юни 2006 г. за приемане на Правилник за прилагане на Закона за обществените поръчки - ДВ, бр. 53 от 30 юни 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.

Глава първа.ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. С правилника се урежда прилагането на Закона за обществените поръчки (ЗОП), включително обстоятелствата, които се вписват в Регистъра на обществените поръчки, както и видовете борсови стоки, чиято доставка може да се извършва въз основа на процедура на договаряне без обявление.

Чл. 2. Обекти на обществени поръчки са:

  • 1. доставките на стоки съгласно Класификатора на обществените поръчки, осъществени чрез договор за покупко-продажба, включително покупко-продажба на изплащане, оперативен или финансов лизинг или наемане от възложителя със или без право на закупуване;
  • 2. предоставянето на услуги съгласно Класификатора на обществените поръчки, когато се осъществява срещу парично възнаграждение;
  • 3. извършването на строителство съгласно Класификатора на обществените поръчки, когато се осъществява срещу парично възнаграждение.

Чл. 3. (1) Не са обект на обществени поръчки обектите и дейностите по чл. 4, чл. 7, ал. 2, чл. 12, ал. 1 и чл. 13, ал. 1 ЗОП с изключение на случаите по чл. 12, ал. 1, т. 1, букви "а" и "б" и чл. 13, ал. 1, т. 1 и 2 ЗОП.

(2) В случаите по чл. 12, ал. 1, т. 5 ЗОП, когато свързаното предприятие не е реализирало оборот за предходните 3 години в Република България поради датата на неговото създаване или началния момент на дейността му, е достатъчно неговите бизнес планове да предвиждат поне 80 на сто от средния му годишен оборот в Република България да бъде реализиран от услугите, които ще бъдат предоставяни на свързани предприятия.

(3) В случаите по чл. 12, ал. 1, т. 6 ЗОП, когато създаденото от възложители дружество не е реализирало оборот за предходните 3 години в Република България поради датата на неговото създаване или началния момент на дейността му, е достатъчно неговите бизнес планове да предвиждат поне 80 на сто от средния му годишен оборот в Република България да бъде реализиран от услугите, които ще бъдат предоставяни на свързани предприятия.

Чл. 4. (1) Лицата по чл. 7, ал. 1, т. 5 ЗОП имат качеството на възложители само когато и доколкото извършват посочените в същата разпоредба дейности или дейностите по чл. 12, ал. 1, т. 1, букви "а" и "б" ЗОП.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2005 г., в сила от 19.07.2005 г.) Когато публичноправните организации по чл. 7, ал. 1, т. 3 ЗОП извършват дейности по чл. 7, ал. 1, т. 5 и чл. 12, ал. 1, т. 1, букви "а" и "б" ЗОП, те възлагат обществени поръчки при условията и по реда, приложими за възложителите по чл. 7, ал. 1, т. 5 ЗОП.

(3) Възложители са и лицата по чл. 14, ал. 3 и 4 ЗОП, които възлагат сключването на договори за обществени поръчки.

(4) Възложителите по ал. 3 и по чл. 7, ал. 1, т. 3 - 5 ЗОП уведомяват Агенцията по обществени поръчки, наричана по-нататък "агенцията", за:

  • 1. придобиването на качеството на възложител, включително за създаването на обединение на възложители по чл. 7, ал. 1, т. 4 ЗОП;
  • 2. изгубването на качеството на възложител, включително за прекратяването на обединение на възложители по чл. 7, ал. 1, т. 4 ЗОП.

(5) Задължението по ал. 4 се изпълнява в срок 7 дни от датата на придобиване или изгубване качеството на възложител, съответно от датата на създаване или прекратяване на обединението на възложители.

Глава втора.УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

Раздел I.Изпращане на информация до агенцията

Чл. 5. (1) Възложителите изпращат до изпълнителния директор на агенцията с оглед вписването на обстоятелствата по чл. 18 в регистъра на обществените поръчки:

  • 1. решенията за:

а) откриване на процедури за възлагане на обществени поръчки;

б) удължаване на срока за представяне на оферти или на срока за подаване на заявления за участие;

в) прекратяване на процедурата по възлагане на обществена поръчка;

г) определяне на кандидатите, които ще бъдат поканени да подадат оферти при ограничена процедура;

  • 2. предварителните обявления за възлагане на обществени поръчки;
  • 3. обявленията за възлагане на обществени поръчки;
  • 4. обявленията за провеждане на конкурси за проекти;
  • 5. поканите за участие в процедура на договаряне без обявление, освен в случаите по чл. 90, ал. 1, т. 11 ЗОП;
  • 6. информация за сключените договори за обществени поръчки;
  • 7. информация за проведените конкурси за проекти;
  • 8. заверени копия от влезлите в сила съдебни решения, постановени по спорове за законосъобразност на откритите от възложителя процедури за възлагане на обществени поръчки, както и от съдебните определения, с които се постановява спиране изпълнението на решение на възложителя или постановеното спиране се отменя.

(2) Възложителите по чл. 7, ал. 1, т. 5 ЗОП изпращат до изпълнителния директор на агенцията и:

  • 1. обявленията за създадените от тях системи за предварителен подбор;
  • 2. предварителните обявления-покани по чл. 109 ЗОП.

(3) Документите по ал. 1, т. 2, 3, 4, 6 и 7 и ал. 2 се изготвят съгласно утвърдените образци по чл. 17, т. 4 от ЗОП.

(4) Попълненото от възложителя съдържание на обявленията и предварителните обявления по ал. 1, т. 2 - 4 и ал. 2 не може да надвишава 650 думи.

(5) Документите по ал. 1, т. 1 - 7 и ал. 2 се изпращат до изпълнителния директор на агенцията едновременно на хартиен носител и в електронен вид - на магнитен носител, по електронна поща или при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис. Изпълнителният директор на агенцията определя и обявява формата и техническите изисквания към документите, изпращани в електронен вид.

(6) Когато изпращат документи по ал. 1 и 2, възложителите с открити партиди посочват номера на своята партида в регистъра на обществените поръчки, а при вече открита процедура - и регистрационния номер на съответната процедура.

(7) В случай че възложителят не разполага с данните по ал. 6, той посочва номера и датата на решението за откриване на процедурата по възлагане на обществена поръчка, за която се отнасят изпращаните документи.

(8) Възложителите посочват данните по ал. 6 и 7 в титулната част на съпроводителното писмо и върху изпратения до агенцията съответно надписан магнитен носител, а когато документът се изпраща по електронна поща - и в полето "Предмет" на изпратеното електронно съобщение.

(9) Документите по ал. 1, т. 1, 3 - 8 и ал. 2 се изпращат до изпълнителния директор на агенцията в 7-дневен срок от датата на съответното решение на възложителя, сключването на договора или провеждането на конкурса за проект или от датата, на която възложителят е узнал за съдебното решение или определение.

(10) В случаите, когато с оглед особеностите на предмета точната стойност на обществената поръчка не може да бъде предварително определена, възложителите изпращат до агенцията по реда на ал. 5 - 7 и информация за стойността на поръчката в 7-дневен срок от приключване изпълнението на договора за обществена поръчка.

(11) В срока по ал. 10 възложителите изпращат до изпълнителния директор на агенцията и информация за изплатените суми по всеки предсрочно прекратен или развален договор за обществена поръчка.

Чл. 6. (1) Във връзка с осъществяването на правомощията си изпълнителният директор на агенцията има право да изисква необходимата информация и документи от възложителите. Исканата информация се предоставя на хартиен носител и в електронен вид в определени от изпълнителния директор на агенцията срок и форма.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2005 г., в сила от 19.07.2005 г.) В случай че документите по чл. 5 или информацията по ал. 1 не бъдат предоставени в съответните срокове, изпълнителният директор на агенцията уведомява Сметната палата и Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, която налага санкция по реда на глава ХIII от ЗОП.

Раздел II.Изпращане на информация до "Държавен вестник"

Чл. 7. (1) Възложителите изпращат до "Държавен вестник":

  • 1. предварителните обявления за възлагане на обществени поръчки;
  • 2. обявленията за възлагане на обществени поръчки;
  • 3. обявленията за провеждане на конкурси за проекти;
  • 4. обявленията на възложителите по чл. 7, ал. 1, т. 5 ЗОП за създадените от тях системи за предварителен подбор;
  • 5. предварителните обявления-покани по чл. 109 ЗОП;
  • 6. обявленията за удължаване на срока за подаване на оферти и заявления за участие.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2005 г., в сила от 19.07.2005 г.) Обявленията по ал. 1, т. 1 - 5 се изготвят съгласно образците по чл. 17, т. 4 ЗОП и се изпращат до "Държавен вестник" в електронен вид - на магнитен носител или по електронна поща.

(3) "Държавен вестник" обнародва съдържанието на обявленията по ал. 1, което не може да надвишава 650 думи.

(4) Обявленията по ал. 1 се изпращат до "Държавен вестник" в 7-дневен срок от датата на съответното решение на възложителя.

(5) В случаите на противоречие между описанието на предмета на обществената поръчка и посочения в обявлението код съгласно Класификатора на обществените поръчки за верни се считат данните от описанието на предмета на поръчката.

Раздел III.Оповестяване на информация от агенцията

Чл. 8. (1) Агенцията оповестява информацията, свързана с провеждането на процедури по възлагане на обществени поръчки, чрез своята страница в интернет.

(2) Агенцията може да оповестява информация, свързана с нейната дейност, и чрез каталози, периодични бюлетини, брошури, доклади, разработки и други специализирани издания в областта на обществените поръчки.


Чл. 9. (1) На страницата на агенцията в интернет се оповестяват:

  • 1. Регистърът на обществените поръчки;
  • 2. издадените от изпълнителния директор на агенцията методически указания по чл. 19, ал. 2, т. 1 ЗОП;
  • 3. поддържаните от агенцията списъци на възложителите;
  • 4. списъкът на лицата, които възложителите могат да използват като външни експерти при провеждането на процедури по възлагане на обществени поръчки;
  • 5. годишният доклад за дейността на агенцията;
  • 6. практика по прилагането на ЗОП, включително съдебните и арбитражните решения и определения относно спорове по обществени поръчки;
  • 7. информация за лицата, участвали като арбитри по дела, разглеждани от Арбитражния съд към агенцията;
  • 8. списъкът на държавите, с които Република България е сключила многостранен или двустранен договор, който осигурява сравним и ефективен достъп на български лица до участие в обществени поръчки в тези страни;
  • 9. друга информация, свързана с обществените поръчки, определена от изпълнителния директор на агенцията.

(2) В списъка по ал. 1, т. 4 се посочва и браншовата организация, която е предложила съответния експерт. Възложителите могат да ползват като експерти и лица, които не са включени в списъка.

Глава трета.РЕГИСТЪР НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

Раздел I.Общи разпоредби

Чл. 10. (1) В Регистъра на обществените поръчки, наричан по-нататък "регистъра", се набира и съхранява информация, свързана с обществените поръчки, с цел осигуряване на публичност и прозрачност относно процеса на тяхното възлагане.

(2) Регистърът представлява единна електронна база данни, която се води от определени от изпълнителния директор на агенцията длъжностни лица.

(3) Информацията за подлежащите на вписване в регистъра обстоятелства се предоставя от възложителите по реда на чл. 5 и 6.

Чл. 11. (1) В регистъра се вписват обстоятелствата по чл. 18 и 19, както и настъпилите в тях промени.

(2) Регистърът е публичен. Достъпът до информацията от регистъра е свободен и се осъществява чрез страницата на агенцията в интернет.


Раздел II.Водене на регистъра

Чл. 12. (1) За всеки възложител на обществени поръчки в регистъра се открива партида с уникален идентификационен номер, по която се извършват всички последващи вписвания.

(2) Уникалният идентификационен номер е 5-цифрено число и представлява поредният номер на вписването на възложителя в регистъра.

Чл. 13. Всяка обществена поръчка се вписва в регистъра под уникален номер, който се състои от 3 части, както следва:

  • 1. първа част - номер на партидата на възложителя;
  • 2. втора част - година на решението за откриване на обществената поръчка;
  • 3. трета част - 4-цифрено число, което представлява служебен номер на поредното вписване на обществена поръчка на съответния възложител за годината и се получава автоматично от електронната база от данни.

Чл. 14. (1) Последващите вписвания на нови обстоятелства, свързани с партидата на възложителя, се извършват, без да се засяга информацията, съдържаща се в предходните вписвания.

(2) Когато се заличава вписано обстоятелство, в съответното поле се записва, че вписването е заличено.

(3) Грешки, допуснати при вписването, се поправят от длъжностните лица, като в съответното поле от регистъра се вписва правилният текст с пояснение "техническа грешка". Поправките се извършват, без да се засяга информацията, съдържаща се в предходните вписвания, освен в случаите, когато погрешното вписване е извършено по партидата на друг възложител.

Чл. 15. (1) Регистърът на обществените поръчки се поддържа по начин, който гарантира защита на информацията в системата срещу разрушение, неправомерно изменение и ползване.

(2) Защитата на информацията се осигурява чрез периодичното й оперативно архивиране.

Чл. 16. Длъжностните лица по чл. 10, ал. 2 имат право да откажат вписването на обстоятелства в регистъра, в случай че информацията е предоставена извън утвърдените образци по чл. 17, т. 4 ЗОП или е предоставена само на хартиен носител.

Чл. 17. Вписаната в регистъра информация за обществените поръчки за всяка бюджетна година се архивира след изтичането на 5 години от годината на вписването.

Раздел III.Обстоятелства, които подлежат на вписване в регистъра

Чл. 18. (1) В регистъра се вписват:

  • 1. идентификационни данни за възложителя:

а) уникалният идентификационен номер на възложителя съгласно чл. 12;

б) код БУЛСТАТ;

  • 2. уникалният номер на обществената поръчка съгласно чл. 13;
  • 3. данните от попълнените съгласно образците по чл. 17, т. 4 ЗОП:

а) предварителни обявления по чл. 23 ЗОП;

б) предварителни обявления на възложителите по чл. 7, ал. 1, т. 5 ЗОП;

в) обявления по чл. 25, ал. 2 ЗОП;

г) обявления за конкурс за проект;

д) обявления за системи за предварителен подбор, създадени от възложители по чл. 7, ал. 1, т. 5 ЗОП;

е) предварителни обявления-покани от възложители по чл. 7, ал. 1, т. 5 ЗОП;

  • 4. данни за решенията на възложителите:

а) номер, дата и правно основание съгласно ЗОП на решението за откриване на процедура по възлагане на обществена поръчка;

б) в случай че решението е за възлагане на обществена поръчка чрез процедура за договаряне със или без обявление - кратко изложение на мотивите на възложителя за избора на съответната процедура;

в) в случай че решението е за възлагане на обществена поръчка чрез процедура за договаряне без обявление - кратко описание на обекта и кодът на поръчката съгласно Класификатора на обществените поръчки, включително на обособените позиции;

г) номер, дата и правно основание на решението за прекратяване на процедурата по възлагане на обществена поръчка, а в случаите на прекратяване поради недостатъчност на финансовия ресурс на възложителя - и най-ниската цена, оферирана от класиран кандидат;

д) номер и дата на решението за удължаване на срока за представяне на оферти при открита процедура и за подаване на заявления за участие при процедура на договаряне с обявления, както и съответно удълженият срок;

  • 5. попълнените образци по чл. 17, т. 4 ЗОП, с които е предоставена информация за сключените договори за обществена поръчка и за проведените конкурси за проекти.

(2) В случаите на обществени поръчки, възлагани по реда на Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки, в регистъра се вписват:

  • 1. обстоятелствата по ал. 1, т. 1 и 2;
  • 2. номер, дата и правно основание съгласно Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки на решението за откриване на процедура по възлагане на малка обществена поръчка;
  • 3. данните от попълнените съгласно образеца по чл. 17, т. 4 ЗОП обявления за малка обществена поръчка;
  • 4. данните от попълнената съгласно образеца по чл. 17, т. 4 ЗОП информация за сключените договори и проведените конкурси за малки обществени поръчки.

(3) На вписване в регистъра подлежат и всички промени в обстоятелствата по ал. 1 и 2. При вписването на промяната се отбелязва основанието за нейното настъпване.

Чл. 19. По изключение в регистъра могат да се вписват и други обстоятелства, ако това се налага с оглед осигуряването на публичност и прозрачност на процедурите за възлагане на обществени поръчки и защитата на правата и законните интереси на участниците в тях. В тези случаи подлежащите на вписване обстоятелства се определят със заповед на изпълнителния директор на агенцията за всеки конкретен случай.

Глава четвърта.ПРОЦЕДУРИ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Раздел I.Изисквания към кандидатите и изпълнителите

Чл. 20. (1) Кандидатите и изпълнителите са длъжни да уведомяват възложителя за всички настъпили промени в обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 и 2 ЗОП в 7-дневен срок от настъпването им.

(2) Възложителите посочват обстоятелствата по чл. 47, ал. 2 ЗОП в обявлението за обществена поръчка, а при процедура на договаряне без обявление - в поканата за участие в процедурата.

Чл. 21. (1) Кандидатите - юридически лица или еднолични търговци, прилагат към офертите си и удостоверение за актуална съдебна регистрация, а чуждестранните юридически лица - съответен еквивалентен документ, издаден от съдебен или административен орган в държавата, в която са установени.

(2) Когато офертата предвижда участие на подизпълнители, в нея се посочват подизпълнителите, стойността, процентът от общата стойност и конкретната част от предмета на обществената поръчка, включително обособените позиции, която ще бъде изпълнена от всеки подизпълнител.

(3) Когато предметът на обществената поръчка налага изпълнението й на етапи, в офертата се посочват конкретните етапи и сроковете за изпълнение на всеки етап.

Раздел II.Задължения на възложителите на обществени поръчки

Чл. 22. Назначената от възложителя комисия уведомява допуснатите до участие в процедурата кандидати за мястото, деня и часа на отваряне на ценовите оферти. Кандидатите могат да присъстват при отварянето и обявяването на предложените цени.

Чл. 23. (1) Възложителят уведомява кандидатите за сключването на предложеното от него арбитражно споразумение в 3-дневен срок от подписването му от всички субекти на обществената поръчка.

(2) Когато арбитражното споразумение не е било предложено с документацията за участие или е подписано по предложение на кандидат в процедурата, възложителят изпраща на кандидатите текста на арбитражното споразумение в 3-дневен срок от подписването му от всички субекти на обществената поръчка.

(3) В случаите по ал. 1 и 2 възложителят уведомява кандидатите и за наименованията, адресите и телефоните на всички страни по арбитражното споразумение.

Чл. 24. (1) В случаите на възлагане на обществени поръчки за доставка на стоки възложителите посочват в документацията за участие и акта, който урежда техническите, качествените и другите изисквания към стоката - предмет на поръчката.

(2) Решенията на възложителя по чл. 39, ал. 1, чл. 73, ал. 1, чл. 79, ал. 4, чл. 88, ал. 4 и чл. 101, ал. 3 ЗОП трябва да съдържат:

  • 1. номера и датата на решението за откриване на процедурата по възлагане на обществена поръчка;
  • 2. датата и броя на "Държавен вестник" и поредния номер на обнародваното обявление за обществена поръчка, освен в случаите на процедура на договаряне без обявление.

(3) В решенията по чл. 73, ал. 1, чл. 79, ал. 4, чл. 88, ал. 4 и чл. 101, ал. 3 ЗОП възложителите задължително посочват наименованията и адресите на всички кандидати в процедурата по възлагане на обществена поръчка.

Чл. 25. Възложителите не могат да променят обявените от тях условия и други параметри на обществените поръчки с изключение на сроковете за подаване на оферти или заявления за участие.

Раздел III.Особени правила за някои процедури

Чл. 26. (1) Когато броят на кандидатите, които отговарят на изискванията, посочени в обявлението за ограничена процедура, надвишава обявения брой на лицата, които ще бъдат поканени да представят оферти, комисията извършва подбор въз основа на комплексна оценка на обстоятелствата по чл. 79, ал. 2 ЗОП.

(2) В случаите по ал. 1 възложителят е длъжен да покани да представят оферти всички кандидати, които са класирани в рамките на посочения в обявлението максимален брой лица.

(3) Разпоредбите на ал. 1 и 2 се прилагат съответно и в случаите по чл. 97, ал. 4 ЗОП.

Чл. 27. (1) Когато броят на кандидатите, които отговарят на обявените изисквания при процедура на договаряне с обявление, е по-голям от трима, комисията извършва подбор въз основа на комплексна оценка на обстоятелствата по чл. 88, ал. 2 ЗОП.

(2) В случаите по ал. 1 възложителят е длъжен да покани за участие в договарянето кандидатите, класирани на първите 3 места.

Чл. 28. (1) Когато в срока за подаване на заявления за участие при ограничена процедура или процедура на договаряне с обявление не постъпят заявления, възложителят може да го удължи най-много с 30 дни.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 59 от 2005 г., в сила от 19.07.2005 г.) Всяка промяна в срока за подаване на заявленията за участие трябва да бъде обнародвана в електронната страница на "Държавен вестник" и вписана в регистъра на обществените поръчки.

Чл. 29. (1) Възложителят може да вземе решение за възлагане на обществена поръчка чрез борсова сделка само когато обект на поръчката е доставката на стоки, включени в приложението към правилника.

(2) Решението за възлагане на обществена поръчка чрез борсова сделка съдържа:

  • 1. наименование на възложителя;
  • 2. вид на процедурата;
  • 3. обект на поръчката и количество или обем;
  • 4. код съгласно номенклатурата на Класификатора на обществените поръчки;
  • 5. евентуални други условия, съвместими с правилата за борсова търговия.

(3) Възложителите изпращат на агенцията решението по ал. 2 и информация за сключената борсова сделка по реда и в сроковете по чл. 5.

(4) В случаите по ал. 1 не се изпраща покана за участие в процедурата по възлагане на обществена поръчка.

Чл. 30. В решението за откриване на процедура на договаряне без обявление възложителите посочват и лицата, които ще бъдат поканени за участие в договарянето освен в случаите по чл. 90, ал. 1, т. 11 и чл. 104, ал. 1, т. 9 ЗОП.

Раздел IV.Сключване на договорите за обществени поръчки

Чл. 31. (1) Лицата, определени за изпълнители, трябва да отговарят на изискванията и ограниченията по чл. 47, ал. 1 и 2 ЗОП и към момента на сключване на договора за възлагане на обществена поръчка.

(2) Възложителят определя за изпълнител на обществената поръчка следващия класиран кандидат:

  • 1. в случаите по чл. 42 ЗОП;
  • 2. когато определеният изпълнител неоснователно откаже сключването на договора в едномесечен срок от обявяването на решението за определяне на изпълнител.

(3) Възложителят определя за изпълнител следващия класиран кандидат и го поканва писмено за сключването на договор за обществена поръчка в 3-дневен срок от установяване на обстоятелствата по ал. 2 или от изтичането на срока по чл. 41, ал. 3 ЗОП.

Чл. 32. Когато определеният изпълнител е неперсонифицирано обединение на физически и/или юридически лица и възложителят не е предвидил в обявлението изискване за създаване на юридическо лице, договорът за обществена поръчка се сключва, след като изпълнителят представи пред възложителя заверено копие от удостоверение за данъчна регистрация и регистрация БУЛСТАТ на създаденото обединение.

Чл. 33. (1) В случаите по чл. 90, ал. 1, т. 11 и чл. 104, ал. 1, т. 9 ЗОП договорът за обществена поръчка се сключва на стоковата борса, на отделен борсов кръг и по реда на Закона за стоковите борси и тържищата.

(2) Описанието на стоките в списъка по чл. 29, ал. 1 се извършва съгласно номенклатурата на Класификатора на обществените поръчки и по начин, който не позволява заобикалянето на ЗОП чрез сключването на борсова сделка.

Глава пета.АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 34. За нарушаване на правилника виновните лица и лицата, които са допуснали извършване на нарушение, се наказват по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, освен ако за извършените нарушения се предвиждат по-тежки наказания в ЗОП.

Чл. 35. (1) Актовете за установяване на нарушения по правилника се съставят от длъжностни лица на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол в срок 6 месеца от деня, в който нарушението е станало известно, но не по-късно от 3 години от извършването му.

(2) Наказателните постановления се издават от министъра на финансите или от оправомощени от него длъжностни лица.

(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Правилникът се приема на основание § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за обществените поръчки.

§ 2. (Попр. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Лицата, които имат качеството на възложители към 1 октомври 2004 г., изпълняват задължението по чл. 4, ал. 4 от правилника до 31 декември 2004 г.

Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 153 ОТ 12 ЮЛИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ. БР. 59 ОТ 2005 Г.)

§ 3. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Приложение към чл. 29, ал. 1

Код по КОП Описание
01111100-9 Пшеница
01111200-0 Царевица
01111300-1 Ориз
01111400-2 Ечемик
01111500-3 Ръж
01111600-4 Овес
01121210-6 Фасул
02130000-4 Дърва за горене
10110000-7 Въглища
10122000-4 Брикети
15111100-0 Говеждо месо
15111200-1 Телешко месо
15112130-6 Пилета
15113300-6 Месо от животни от рода на сви-
нете, неразфасовано
15411200-4 Олио за готвене
15511100-4 Пастьоризирано мляко
15612100-2 Пшеничено брашно
15831200-4 Бяла захар
15872400-5 Сол
23111200-0 Безоловен бензин
23111300-1 Оловен бензин
23121000-1 Газьол
23121100-2 Дизелово гориво
23122000-8 Тежки горива (мазут)
23123000-5 Смазочни масла и препарати