ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ВИСШИЯ КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ПО ВОДИТЕ

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ Обн. ДВ. бр.39 от 16 Април 2002г.

Раздел I.Общи положения

Чл. 1. С този правилник се уреждат устройството и дейността на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ).


Чл. 2. Висшият консултативен съвет по водите е постоянен консултативен орган към Министерството на околната среда и водите.


Чл. 3. Висшият консултативен съвет по водите подпомага дейността на Министерството на околната среда и водите при провеждането на политиката по управление на водите с цел осигуряване на единно и балансирано управление на водите в интерес на обществото, защита на здравето на населението и устойчиво развитие на страната чрез:

1. комплексно, многократно и ефективно използване на водните ресурси;

2. развитие и опазване на водните ресурси за задоволяване потребностите от вода на сегашните и на бъдещите поколения;

3. възстановяване качеството на водите и опазването им от замърсяване, изтощаване и други неблагоприятни въздействия върху техния режим;

4. съхраняване и опазване на водните екосистеми и свързаните с тях компоненти на околната среда;

5. насърчаване на организираното използване на водите;

6. предотвратяване или ликвидиране на последиците от вредното въздействие на водите.


Чл. 4. Висшият консултативен съвет по водите се ръководи от заместник-министъра на околната среда и водите, в чийто ресор е включена главната дирекция по водите.


Чл. 5. (1) Членове на ВКСВ са представители на Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на земеделието и горите, Министерството на икономиката, Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на здравеопазването, Министерството на финансите, Министерството на енергетиката и енергийните ресурси, Държавната агенция "Гражданска защита", Българската академия на науките, общините, неправителствените организации в областта на водите и други.

(2) Поименният състав на ВКСВ включва титулярен състав и резервен състав, които се определят със заповед на министъра на околната среда и водите по предложение на ръководителите на съответните ведомства и организации.

(3) При промяна в служебното положение, правомощията или функциите на някои от членовете на ВКСВ ръководителят на съответното ведомство или организация в едномесечен срок прави предложение до министъра на околната среда и водите за промяна на поименния състав на ВКСВ.


Раздел II.Функции и задачи

Чл. 6. Висшият консултативен съвет по водите при осъществяване на консултативно-експертните си функции разглежда, дава становища, прави препоръки, изготвя предложения и проекти за решения, свързани със:

1. националния водностопански план, становищата и препоръките от проведените обсъждания и съгласувания на плана, включително избор на вариант за внасяне в Министерския съвет;

2. предложенията на министъра на околната среда и водите за изменяне от Министерския съвет на планове на съответното териториално ниво, включително плановете за регионално развитие, териториалноустройствените, лесоустройствените, паркоустройствените и други планове, несъобразени с плановете за управление на речните басейни и националния водностопански план;

3. изготвените и предварително съгласувани задания на басейновите дирекции за разработване на плановете за управление на речни басейни;

4. плановете за управление на речните басейни преди и след обществено обсъждане;

5. рационалното и ефективното използване на водите при осъществяване на държавната политика, свързана с дейностите по експлоатация, изграждане, реконструкция и модернизация на водностопанските системи и съоръжения;

6. изграждането на деривации и прехвърляне на води между речни басейни;

7. ограничаване на водоползването и/или ползването на водите и въвеждането на лимити и спазването на регламентираните приоритети;

8. националната система за мониторинг на водите;

9. други, включително и финансово-икономически, въпроси, свързани с управлението на водите.


Раздел III.Организация на дейността

Чл. 7. (1) Висшият консултативен съвет по водите осъществява своята дейност на редовни и извънредни заседания.

(2) Редовни заседания се провеждат най-малко един път на три месеца.

(3) Извънредни заседания се провеждат по преценка на министъра на околната среда и водите.


Чл. 8. (1) Висшият консултативен съвет по водите се свиква на заседание със заповед на министъра на околната среда и водите.

(2) В заповедта по ал.1 се определят времето, мястото на провеждането на заседанието, дневният ред и при необходимост - включване на допълнителни експерти, извън състава на ВКСВ, определен със заповедта по чл. 5, ал. 2, както и редът и начинът за запознаване с материалите по точките от дневния ред.

(3) Заповедта по ал. 1 се изпраща на членовете на ВКСВ най-малко 15 дни преди редовното заседание.

(4) Членовете на ВКСВ изготвят писмено становище, когато това им е възложено със заповедта или считат че е необходимо, и го представят в Министерството на околната среда и водите не по-късно от 3 дни преди заседанието.


Чл. 9. Дневният ред на заседанията се утвърждава от председателя на ВКСВ.


Чл. 10. (1) Заседанието се счита за редовно проведено, ако на него присъстват не по-малко от 2/3 от всички членове на ВКСВ.

(2) В случай на отсъствие на член от титулярния състав на ВКСВ съответното ведомство или организация се представлява от определения представител в резервния състав.

(3) Решенията на ВКСВ се приемат с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието членове на съвета.


Чл. 11. (1) Заседанията на ВКСВ се председателстват от заместник-министъра на околната среда и водите, в чийто ресор е включена главната дирекция по водите.

(2) При отсъствие на заместник-министъра по ал. 1 заседанията се председателстват от друг заместник-министър или от директора на главната дирекция по водите.


Чл. 12. (1) На заседанията на ВКСВ се води протокол.

(2) Протоколът се подписва от всички присъствали членове на ВКСВ.

(3) При подписване на протокола с особено мнение членът на съвета в срок до два дни от провеждане на заседанието представя на председателя на съвета писмено мотиви към особеното мнение, които са неразделна част от протокола.

(4) Протоколът се утвърждава от министъра на околната среда и водите.

(5) За дейността на ВКСВ се води архив.


Раздел IV.Техническо и експертно обслужване

Чл. 13. (1) Секретарят на ВКСВ и неговият заместник са служители от главната дирекция по водите, които се определят със заповедта по чл. 5, ал. 2.

(2) Секретарят на ВКСВ:

1. подготвя проект за дневния ред за редовните заседания;

2. изпраща с придружително писмо копие от заповедта по чл. 8 на всички членове на съвета;

3. организира провеждането на заседанията, вкл. достъпа до материалите по точките от дневния ред или предоставянето им;

4. води протокол от заседанията;

5. в 10-дневен срок от утвърждаване на протокола изпраща на членовете на съвета копие-извлечение с решенията от заседанието;

6. води архива на ВКСВ;

7. осъществява връзката и координацията между членовете на съвета.


Чл. 14. Главният секретар на Министерството на околната среда и водите определя място и създава условия за съхраняване на архива на ВКСВ.


Чл. 15. Членовете на ВКСВ при осъществяване на своите функции като такива се подпомагат експертно и технически в рамките на организацията и бюджета на съответното ведомство или организация, която представляват.


Раздел V.Финансиране

Чл. 16. (1) Средствата, необходими за дейността на ВКСВ, се осигуряват в рамките на бюджета на Министерството на околната среда и водите.

(2) За своята дейност членовете на ВКСВ не получават възнаграждение.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Правилникът се издава на основание чл. 9, ал. 5 от Закона за водите (ДВ, бр. 67 от 1999 г.).