ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ЗАДАЧИТЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ ЗА ПАМЕТНИЦИТЕ НА КУЛТУРАТА

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

Обн. ДВ. бр.28 от 4 Април 2000г., изм. ДВ. бр.87 от 9 Октмври 2001г., изм. ДВ. бр.1 от 3 Януари 2003г., изм. ДВ. бр.51 от 21 Юни 2005г., изм. ДВ. бр.14 от 14 Февруари 2006г.

Раздел I.Общи положения

Чл. 1. (Изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) Националният институт за паметниците на културата е създадена със закон държавна институция към министъра на културата за опазване на недвижимото културно-историческо наследство и за провеждане на държавната политика в тази област.


Чл. 2. (1) (Изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) Националният институт за паметниците на културата е юридическо лице на бюджетна издръжка - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Министерството на културата със седалище София.

(2) Националният институт за паметниците на културата като държавен културен институт може да формира собствени приходи от допълнителни дейности, свързани с основните, както и от такси по реда на Закона за закрила и развитие на културата по тарифа, утвърдена от Министерския съвет.


Чл. 3. (1) Националният институт за паметниците на културата се ръководи от директор.

(2) (Изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) Директорът на Националния институт за паметниците на културата се назначава от министъра на културата въз основа на конкурс.


Раздел II.Задачи на Националния институт за паметниците на културата

Чл. 4. (1) Националният институт за паметниците на културата е държавен културен институт с национално значение, който изпълнява следните основни задачи по опазване на културно-историческото наследство:

1. издирване и изучаване на обекти от културно-историческото наследство, трайно принадлежащи на средата, в която са създадени;

2. анализ на паметниците на културата и на прилежащата им среда и определяне на методики за опазването им;

3. провеждане на лабораторни изследвания и определяне на приложни техники и технологии за консервация и реставрация на паметници на културата;

4. специализирано документиране на паметници на културата;

5. мониторинг на паметници на културата;

6. поддържане и управление на Националния архивен фонд на паметниците на културата и на информационен център за тях;

7. осъществяване на научни разработки и обучение в областта на опазването на паметниците на културата;

8. популяризиране на паметниците на културата в страната и в чужбина.

(2) Националният институт за паметниците на културата изпълнява задачите по ал. 1 и по отношение на обекти, свързани с българската история и култура извън страната, в съответствие с вътрешните законодателства на държавите, на чиято територия се намират, както и с влезлите в сила международни договори, по които Република България е страна.


Чл. 5. Националният институт за паметниците на културата участва в провеждането на държавната политика в областта на опазването на паметниците на културата, като:

1. осъществява възложените му със Закона за паметниците на културата и музеите и с други нормативни актове регистрационни, разрешителни и контролни функции;

2. (изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) подпомага министъра на културата при упражняването на неговите правомощия по провеждане на държавната политика в областта на опазването и популяризирането на паметниците на културата.


Чл. 6. (1) Националният институт за паметниците на културата може да изработва пилотни проекти за експериментиране на методики и за решаване на специфични проблеми по опазване на паметници на културата.

(2) Националният институт за паметниците на културата си взаимодейства с културни институти, с научни и други организации в страната и в чужбина в областта на опазването на културно-историческото наследство.


Раздел III.Правомощия на директора на Националния институт за паметниците на културата

Чл. 7. (1) Директорът на Националния институт за паметниците на културата:

1. декларира обекти от културно-историческото наследство като паметници на културата, определя тяхната предварителна категория, охранителна зона и режима за опазването им;

2. дава задължителни указания и предписва мерки по опазването на паметниците на културата;

3. съгласувано със собствениците на паметниците на културата определя условията и реда за обществен достъп до тях, както и условията и реда за тяхното проучване и документиране;

4. предлага специфичните изисквания, свързани с опазването на паметниците на културата при предоставяне на концесия;

5. съгласува издаването на разрешения за археологически разкопки, сондажи, подводни проучвания, геофизически и други изследвания на паметници на културата във връзка с опазването им;

6. съгласува проектите на устройствени планове на населени места и на части от тях, включващи територии и охранителни зони на културно-историческото наследство;

7. съгласува промяната в предназначението и инвестиционните инициативи за намеса, включително при делба, в паметниците на културата и в тяхната среда, както и за ново строителство в техните граници и охранителни зони;

8. разрешава събаряне или премахване на паметници на културата в нормативно определените случаи;

9. спира дейности по опазване, както и всяка друга намеса по паметници на културата или в техните охранителни зони, извършвана без съгласуване или в отклонение от съгласуваната документация.

(2) Директорът на Националния институт за паметниците на културата организира и определя реда за водене на Националния регистър на паметниците на културата и на списъците на обектите, свързани с българската история и култура извън страната.

(3) Директорът или определени от него служители на Националния институт за паметниците на културата участват в предвидените в нормативните актове случаи в работата на архитектурно-градоустройствените комисии на общините, комисиите по чл. 316, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство, държавните приемателни комисии за ползване на строежите и на други комисии и съвети.


Чл. 8. (1) Директорът на Националния институт за паметниците на културата:

1. (изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) прави предложения до министъра на културата за обявяване на обекти от културно-историческото наследство за единични и групови паметници на културата, за определяне на тяхната категория, охранителна зона и режима за опазването им;

2. (изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) предлага на министъра на културата проекта за разпределяне на предвидената в бюджета на Министерството на културата субсидия за опазване на паметниците на културата и оказва експертно съдействие при възлагането, изпълнението и приемането на консервационно-реставрационните дейности по тях;

3. (изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) подпомага министъра на културата при упражняването на неговите правомощия по провеждане на държавната политика в областта на опазването и популяризирането на паметниците на културата и в други нормативно предвидени случаи.

(2) (Изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) Директорът на Националния институт за паметниците на културата предлага на министъра на културата проекти на нормативни актове, свързани с опазването на паметниците на културата, както и изпълнява други възложени от него в тази област задачи.


Чл. 9. (1) Директорът на Националния институт за паметниците на културата ръководи и координира неговата дейност като културен институт и осъществява взаимодействието му с другите културни институти и научни организации в страната и в чужбина в областта на опазването и популяризирането на културно-историческото наследство.

(2) Националният институт за паметниците на културата се представлява като юридическо лице от неговия директор.


Чл. 10. (1) Директорът на Националния институт за паметниците на културата е орган по назначаването на държавните служители в неговата администрация.

(2) Директорът на Националния институт за паметниците на културата е работодател на работниците и служителите в неговата администрация.


Чл. 11. (1) При отсъствие директорът се замества в правомощията му по чл. 7, 8 и чл. 9, ал. 1 от определен от него директор на дирекция от специализираната администрация, а в правата му по чл. 9, ал. 2 - от главния секретар.

(2) Директорът може да делегира свои права по чл. 7 и 8 на определен от него директор на дирекция от специализираната администрация, а по чл. 9, ал. 2 - на главния секретар.


Раздел IV.Администрация на Националния институт за паметниците на културата - устройство и функции

Чл. 12. (1) Директорът на Националния институт за паметниците на културата се подпомага от администрация, която е организирана във:

1. дирекция "Административно-правно обслужване, финансово-стопански дейности и управление на собствеността";

2. дирекция "Изучаване и регистрация, документиране и архивиране на паметниците на културата";

3. (изм. – ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.) дирекция "Експертно-методическа и изследователска дейност, анализи и професионална квалификация", и

4. дирекция "Контрол и съгласувателна дейност по опазване на паметниците на културата".

(2) Дирекция "Административно-правно обслужване, финансово-стопански дейности и управление на собствеността" е звено от общата администрация на Националния институт за паметниците на културата.

(3) (Изм. – ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.) Дирекция "Изучаване и регистрация, документиране и архивиране на паметниците на културата", дирекция "Експертно-методическа и изследователска дейност, анализи и професионална квалификация" и дирекция "Контрол и съгласувателна дейност по опазване на паметниците на културата" са звена от специализираната администрация на Националния институт за паметниците на културата.


Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2001 г., в сила от 15.10.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.) Общата численост на персонала в Националния институт за паметниците на културата е 59 бройки и е разпределена по организационни структури и административни звена съгласно приложението.


Чл. 14. (1) Директорът на Националния институт за паметниците на културата може да създава отдели и сектори като структурни звена на дирекциите.

(2) В заповедта за създаване на отдел или сектор се определя числеността му и се разпределят функциите и отговорностите между съответната дирекция и нейното структурно звено.


Чл. 15. (1) Административното ръководство на Националния институт за паметниците на културата се осъществява от неговия главен секретар, който:

1. осигурява условия за дейността на Националния институт за паметниците на културата;

2. осигурява техническото подпомагане на неговия директор и на специализирана администрация;

3. организира разпределянето на задачите между дирекциите от специализираната администрация и следи за тяхното срочно изпълнение;

4. извършва оперативна координация на изпълнението на общи задачи, възложени на две или повече дирекции;

5. организира международното сътрудничество на Националния институт за паметниците на културата и неговите връзки с обществеността.

(2) На главния секретар може да бъде възложено изпълнението на функциите и на директор на дирекция "Административно-правно обслужване, финансово-стопански дейности и управление на собствеността".


Чл. 16. Дирекция "Административно-правно обслужване, финансово-стопански дейности и управление на собствеността":

1. осигурява ползването и управлението на недвижимите имоти, предоставени на Националния институт за паметниците на културата;

2. организира снабдяването с инвентар, организационна техника, консумативи и други материали, създаващи условия или необходими в работата на служителите на Националния институт за паметниците на културата;

3. организира и осъществява деловодната дейност в Националния институт за паметниците на културата;

4. изготвя документите, свързани с възникването, съдържанието и прекратяването на служебните и трудовите правоотношения на служителите и работниците в администрацията, както и извършва всички други дейности във връзка с оформянето на тези правоотношения;

5. организира и осъществява финансово-счетоводната дейност в Националния институт за паметниците на културата;

6. подпомага директора при упражняване на правомощията му с оглед осигуряване на законосъобразност на издаваните от него актове;

7. осигурява процесуално-правната защита по дела, по които Националният институт за паметниците на културата е страна;

8. изготвя и съгласува договори, по които институтът е страна;

9. води регистри на договорите, сключени от института с други физически и юридически лица;

10. подпомага административно-техническата работа на директора, на главния секретар и на служителите в специализираната администрация на Националния институт за паметниците на културата.


Чл. 17. Дирекция "Изучаване и регистрация, документиране и архивиране на паметниците на културата":

1. издирва обекти от културно-историческото наследство, трайно принадлежащи на средата, в която са създадени, и изследва тяхната културно-историческа стойност и обществена значимост;

2. изготвя предложенията за деклариране и за обявяване на обекти от културно-историческото наследство за единични и групови паметници на културата, както и за определяне на тяхната категория, охранителна зона и на режима за опазването им;

3. документира паметниците на културата, като:

а) изготвя схеми и планове за тях или за отделни техни детайли;

б) извършва инструментално (фотографско, геодезично, фотограметрично, видео- и цифрово) заснемане;

4. води Националния регистър на паметниците на културата и списъците на обектите, свързани с българската история и култура извън страната;

5. поддържа Националния архивен фонд на паметниците на културата;

6. организира информационен център за паметниците на културата и за обектите, свързани с българската история и култура извън страната.


Чл. 18. (Изм. – ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.) Дирекция "Експертно-методическа и изследователска дейност, анализи и професионална квалификация":

1. анализира паметниците на културата, разработва методики и методически указания и предлага конкретни мерки за опазването и популяризирането им;

2. провежда лабораторни изследвания и анализи и разработва приложни техники и технологии за консервация и реставрация на паметници на културата;

3. осъществява мониторинг на състоянието на паметниците на културата;

4. извършва научни разработки и организира обучение в областта на опазването на паметниците на културата;

5. популяризира паметниците на културата в страната и в чужбина;

6. (изм. – ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) съдейства за разработването на проекта за разпределяне на предвидената в бюджета на Министерството на културата субсидия за опазване на паметниците на културата и оказва експертно съдействие при възлагането, изпълнението и приемането на консервационно-реставрационните дейности по тях;

7. (изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) изработва програми, планови задания, приложни техники и технологии, експертизи и становища за паметници на културата, когато това бъде възложено от министъра на културата на Националния институт за паметниците на културата при определени от него условия;

8. предлага условията и реда за обществен достъп до паметниците на културата, за необходимите проучвания, както и за документирането им с цел тяхното популяризиране.


Чл. 19. Дирекция "Контрол и съгласувателна дейност по опазване на паметниците на културата":

1. проучва и изготвя становища по искания за съгласуване на:

а) проекти на устройствени планове на населени места и на части от тях, включващи територии и охранителни зони на културно-историческото наследство;

б) инвестиционните инициативи - програми, планови задания, визи, проучвания, проекти - за паметници на културата и за ново строителство в границите на паметници на културата; за намеса по тях, включително при делба и при промяна на предназначението им, както и за ново строителство или друга намеса в техните охранителни зони;

в) документи за узаконяване на незаконно строителство в границите на паметниците на културата и в техните охранителни зони;

2. контролира правилното изпълнение на методическия цикъл в дейностите по опазването на паметниците на културата, като извършва и проверки на обектите, в които се осъществява строителство или друга намеса по тях или в техните охранителни зони;

3. предлага спиране на дейности по опазване на паметници на културата, както и на всяка друга намеса по тях или в техните охранителни зони, извършвани без съгласуване или в отклонение от съгласуваната документация;

4. чрез определени от директора длъжностни лица - съставители на актове, констатира нарушенията на режима по опазване на паметниците на културата;

5. разработва специфичните изисквания, свързани с опазването на паметниците на културата при предоставяне на концесия;

6. дава становища във връзка с издаването на разрешения за събаряне или премахване на паметници на културата;

7. изготвя становища по издаването на разрешения за археологически разкопки, сондажи, подводни проучвания, геофизически и други изследвания на паметници на културата във връзка с опазването им.


Чл. 20. Работното време на администрацията на Националния институт за паметниците на културата е от 9 часа до 17,30 часа с прекъсване за обедна почивка 30 минути.


Чл. 21. (1) Директорът на Националния институт за паметниците на културата може да награди с отличие и/или с награда държавен служител от неговата администрация, чиято дейност е дала значителен принос в опазването на паметник на културата.

(2) Паричната награда по ал. 1 е от 50 до 350 лв.

(3) Със заповедта за награждаването се определя видът на предметната награда, която може да бъде на стойност от 50 до 350 лв.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Навсякъде в правилника, където се говори за културно-историческо наследство, се има предвид недвижимото културно-историческо наследство, а където се говори за паметници на културата - недвижимите паметници на културата.


Заключителни разпоредби

§ 2. (Изм. – ДВ, бр. 51 от 2005 г., в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2006 г., в сила от 14.02.2006 г.) Министърът на културата определя с наредби реда за осъществяване на регистрационните, разрешителните и контролните функции на Националния институт за паметниците на културата.


§ 3. Правилникът се приема на основание чл. 5, ал. 5 от Закона за паметниците на културата и музеите във връзка с § 6 от Закона за администрацията.


ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 314 ОТ 20 ДЕКЕМВРИ 2002 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. – ДВ, БР. 1 ОТ 2003 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2003 Г.)

§ 2. В Правилника за устройството и задачите на Националния институт за паметниците на културата, приет с Постановление № 38 на Министерския съвет от 2000 г., се правят следните изменения:


4. Навсякъде в правилника думите "Дирекция "Експертно-методическа и изследователска дейност, инвестиционна политика по опазване на паметниците на културата, анализи и професионална квалификация" се заменят с "Дирекция "Експертно-методическа и изследователска дейност, анализи и професионална квалификация".


Заключителни разпоредби

§ 4. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2003 г.


Заключителни разпоредби

КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 115 ОТ 15 ЮНИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ [3 редакции на елемента] (ОБН. – ДВ, БР. 51 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 21.06.2005 Г.)

§ 1. Навсякъде в Правилника за устройството и задачите на Националния институт за паметниците на културата, приет с Постановление № 38 на Министерския съвет от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 28 от 2000 г.; изм., бр. 87 от 2001 г. и бр. 1 от 2003 г.), думите "министърът на културата", "министъра на културата" и "Министерството на културата" се заменят съответно с "министърът на културата и туризма", "министъра на културата и туризма" и "Министерството на културата и туризма".


§ 25. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Заключителни разпоредби

КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 15 ОТ 31 ЯНУАРИ 2006 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. – ДВ, БР. 14 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 14.02.2006 Г.)

§ 1. Навсякъде в Правилника за устройството и задачите на Националния институт за паметниците на културата, приет с Постановление № 38 на Министерския съвет от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 28 от 2000 г.; изм., бр. 87 от 2001 г., бр. 1 от 2003 г. и бр. 51 от 2005 г.), думите "министърът на културата и туризма", "министъра на културата и туризма" и "Министерството на културата и туризма" се заменят съответно с "министърът на културата", "министъра на културата" и "Министерството на културата".


§ 23. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Приложение към чл. 13

(Изм. - ДВ, бр. 87 от 2001 г., в сила от 15.10.2001 г., изм. – ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.)

Обща численост на персонала по организационни структури и административни звена на Националния институт за паметниците на културата - 59 щатни бройки

Директор 1

Главен секретар 1

Обща администрация 6

в т.ч.:

дирекция "Административно-правно обслужване, финансово-стопански дейности и управление на собствеността" 6

Специализирана администрация 51

в т.ч.:

1. дирекция "Изучаване, регистрация,документиране и архивиране на паметниците на културата" 21

2. дирекция "Експертно-методическа и изследователска дейност, анализи и професионална квалификация" 11

3. дирекция "Контрол и съгласувателна дейност по опазване на паметниците на културата" 19