ПУРРКОЛУНСНПС

от Тефтера
Направо към: навигация, търсене

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО Обн. ДВ. бр.60 от 2 Юли 1999г., изм. ДВ. бр.97 от 9 Ноември 1999г.

Раздел I.Общи положения

Чл. 1. С този правилник се уреждат устройството, редът и начинът за провеждане дейността на комисията за оправомощаване на лица, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството, наричана по-нататък "комисията".


Чл. 2. Комисията осъществява своята дейност при условията и по реда на Правилника за оправомощаването, функциите и задълженията на лицата, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството (ДВ, бр. 56 от 1999 г.).


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Въз основа на решението на комисията и на мотивирано предложение на нейния председател министърът на регионалното развитие и благоустройството издава свидетелства за оправомощаване на лица за упражняване на независим строителен надзор в проектирането и/или строителството по образец (приложение № 1).


Чл. 4. (1) Седалище на комисията е Дирекцията за национален строителен контрол. Тя осигурява необходимите организационни и технически условия за осъществяване дейността на комисията и на другите дейности, свързани с оправомощаването.

(2) Дирекцията за национален строителен контрол организира работата на секретариат, който подпомага дейността на комисията.

(3) Персоналният състав на секретариата, както и промените в него, се определят от началника на Дирекцията за национален строителен контрол.


Раздел II.Устройство и състав на комисията

Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Комисията се състои от постоянен 5-членен състав. Председател на комисията е заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, а заместник-председател - представител на Дирекцията за национален строителен контрол.

(Ал. 2 отм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.)

(2) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Председателят на комисията води цялостната є работа, като при гласуването той се ползва с правата на членовете на комисията.

(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Заместник-председателят изпълнява функциите на председател на комисията в случаите, когато е упълномощен за това писмено от него.

(4) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) В комисията могат да се поканят за участие с право на съвещателен глас и представители на професионални сдружения на проектанти и строители.


Чл. 6. (1) Поименният състав на комисията се утвърждава ежегодно със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.)


Чл. 7. Членовете на комисията подписват декларация, че не участват в управителното тяло на лицата, кандидатстващи за оправомощаване, и че не са в трудово или друго правоотношение с тях.


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) (1) Към комисията със заповед на нейния председател се определят структурата и поименните състави на специализирани подкомисии, както следва:

1. сгради (жилищни, обществени, производствени, селскостопански, бензиностанции, газостанции и др.);

2. ниско строителство (пътно и железопътно строителство, подземни и надземни проводи, благоустройствени съоръжения, геозащитни, противосвлачищни мероприятия и др.);

3. мрежи, съоръжения (хидротехнически, хидромелиоративни, електрически, далекосъобщителни и др.), мини, открити рудници и кариери.

(2) Членове на подкомисиите са утвърдени в съответната област специалисти със стаж по специалността не по-малък от 10 години.


Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Подкомисиите се състоят най-малко от петима специалисти в зависимост от спецификата на строежите и броя на подадените заявления за издаване на свидетелство за оправомощаване на лица за упражняване на независим строителен надзор.

(2) (Нова - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Председателят на комисията утвърждава със заповед общ списък от специалисти (архитекти, строителни инженери или лица с висше техническо образование), чиято компетентност трябва да покрива спецификата на видовете строежи, определени с чл. 25, ал. 3 от Правилника за оправомощаването, функциите и задълженията на лицата, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството.

(3) (Нова - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Когато по обективни причини член на подкомисия не може да участва в заседание, нейният председател определя специалист за участие от утвърдения по ал. 2 списък.

(4) (Нова - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Членовете на подкомисиите оценяват документациите по оправомощаване с обикновено мнозинство.


Чл. 10. (1) Секретариатът води регистър на лицата, оправомощени да извършват независим строителен надзор. Достъпът до регистъра е свободен както за лицата, оправомощени да извършват независим строителен надзор, така и за всички заинтересувани лица.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Регистърът се актуализира периодично и съдържа информация за лицата, оправомощени да извършват независим строителен надзор, включително списъка на наетите квалифицирани лица от различните специалности по проектиране и/или строителство, за обхвата и номера на свидетелството, за срока на валидност на свидетелството, за лицата, санкционирани от Дирекцията за национален строителен надзор, и за номерата на отнети свидетелства.


Раздел III.Ред и начин за провеждане работата на комисията

Чл. 11. Секретариатът:

1. приема заявленията след проверка на пълнотата на приложената документация и при констатиране на съществени недостатъци връща документацията с писмени указания за нейното оформяне;

2. изпраща покани на лицата, кандидатстващи за свидетелство за оправомощаване, и завежда входящата и изходящата кореспонденция, свързана с тези дейности;

3. предоставя документацията за оправомощаването на членове на подкомисиите, които са определени от председателя на комисията за докладчици;

4. комплектува и съхранява досиетата на лицата, оправомощени да извършват независим строителен надзор в проектирането и/или строителството. Досиетата се съхраняват за срок не по-малък от 10 години;

5. (нова - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) извършва проверка на доказателствата от заявленията по чл. 24, ал. 3;

6. (нова - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) изпълнява други функции и задачи, възложени от председателя или заместник-председателя на комисията, свързани с дейността по оправомощаването.


Чл. 12. (1) Членовете на подкомисиите на свое заседание проучват и оценяват подадените документации относно състава и професионалните качества на наетите специалисти, мероприятията за обучение и програмните продукти и изискват при необходимост допълнителна информация.

(2) Подкомисиите заседават съобразно постъпилите заявления, но не по-малко от два пъти в месеца.

(3) (Нова - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Подкомисиите разглеждат на отделни свои заседания възражения от лицата или внесена допълнително документация във връзка с комплектуването им със специалисти по видове строежи.

(4) (Нова - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Основните критерии, по които подкомисиите оценяват документациите на лицата, кандидатстващи за оправомощаване за независим строителен надзор в проектирането и/или строителството, са следните:

1. изисквания към състава - да включва всички специалисти с необходимата квалификация в зависимост от частите на проекта,изисквани съгласно чл. 220, ал. 2, т. 3 ППЗТСУ, и от видовете строежи;

2. диплом за висше образование по съответната специалност;

3. минимален стаж в проектирането, строителството или като инвеститорски контрол по съответната специалност - 6 години;

4. практически опит в проектирането и/или изпълнението на съответния вид строеж - доказан със списък на проектираните и/или реализираните строежи;

5. документирана фирмена система: за организация и управление на функциите и дейностите по извършване на независим строителен надзор, в т.ч. структура, функции, задачи и процедури за определяне степента на отговорност в зависимост от степента на квалификацията и задачите, които специалистите ще изпълняват във фирмата; за поддържане и актуализация на необходимите нормативни актове, стандарти и други технически спецификации по проектиране и строителство и за мероприятия за обучение и повишаване квалификацията на персонала.


Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Комисията се свиква на заседание от нейния председател. Съобщението за дневния ред се изпраща от секретариата най-малко 5 работни дни преди заседанието на комисията.

(2) Комисията заседава съобразно постъпилите заявления, но не по-малко от един път в месеца.


Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) Председателят на комисията определя докладчик от състава на секретариата, който внася на подкомисиите писмен доклад за включване в дневния ред на заседание на комисията.

(2) Документацията на лицата, кандидатстващи за свидетелство за оправомощаване, както и писменият доклад по ал. 1 са на разположение на членовете на комисията.

(3) Докладчиците участват в заседанията на комисията със съвещателен глас.


Чл. 15. Заседанието на комисията се провежда при:

1. присъствие на повече от 2/3 от членовете є;

2. депозиран доклад от съответните подкомисии;

3. присъствие на представители на лицата, кандидатстващи за свидетелство за оправомощаване, или наличие на доказателства, че са били надлежно поканени.


Чл. 16. Комисията изслушва докладчика, провежда обсъждане и събеседване с лицата, кандидатстващи за свидетелство за оправомощаване, прави констатации, приема препоръки или възражения от представители на професионалните сдружения и взема решенията си с явно гласуване.


Чл. 17. (1) Комисията взема решения с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите членове. При положителен резултат от гласуването председателят на комисията прави мотивирано предложение до министъра на регионалното развитие и благоустройството за издаване на свидетелство за оправомощаване.

(2) При отрицателен резултат от гласуването поради липса на достатъчно доказателства за компетентност документацията се връща в секретариата за допълване.

(3) В случаите, когато е възможно необходимите допълнителни доказателства да се представят в 7-дневен срок, комисията взема решение на следващото си заседание.

(4) В случаите, когато срокът по ал. 3 не може да се спази от лицата, кандидатстващи за свидетелство за оправомощаване, същите кандидатстват повторно.


Чл. 18. Комисията взема решение за отказ за издаване на свидетелство при брой на гласувалите членове, по-малък от 2/3 от присъстващите, или при доказани нарушения на Закона за териториално и селищно устройство и на други нормативни актове по проектирането и строителството.


Чл. 19. (1) Комисията взема решение за прекратяване правомощията на издадените свидетелства преди изтичане срока на тяхната валидност по предложение на Дирекцията за национален строителен контрол съгласно условията на чл. 35 от Правилника за оправомощаването, функциите и задълженията на лицата, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството.

(2) В случаите по ал. 1 комисията взема на следващо заседание окончателно решение след предоставяне на становища от заинтересуваните лица.


Чл. 20. Констатациите на комисията и взетите от нея решения се протоколират от представител на секретариата, който организира подписването на протокола от членовете на комисията.


Чл. 21. За извършване на независим строителен надзор в проектирането и/или строителството на строежи, свързани със сигурността и отбраната на страната, издаденото свидетелство за оправомощаване по реда на този правилник се съгласува по реда и въз основа на критериите, определени от министъра на вътрешните работи и министъра на отбраната.


Чл. 22. Жалби срещу решения на комисията се подават чрез секретариата до министъра на регионалното развитие и благоустройството в 7-дневен срок от заседанието є.


Чл. 23. (1) Заявителят уточнява с подаденото заявление областите от видовете строежи по чл. 25, ал. 3 от Правилника за оправомощаването, функциите и задълженията на лицата, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството, за които желае да получи свидетелство за упражняване на независим строителен надзор в проектирането и/или строителството по образец (приложение № 2).

(2) Заявлението се придружава от следната документация:

1. съдебно решение за регистрацията, удостоверение за актуалното състояние на юридическото лице и свидетелство за съдимост на управителя на юридическото лице;

2. удостоверение от данъчната служба, доказващо, че лицето няма задължения към държавата;

3. заверено извлечение от щатното разписание на наетите по трудов договор специалисти или договор за полагане на личен труд по друго правоотношение;

4. списък с доказателствата за професионален опит и компетентност на специалистите от различните специалности по проектиране и строителство;

5. справка от Дирекцията за национален строителен контрол.


Чл. 24. (1) Свидетелството се издава съобразно областите, посочени в заявлението по чл. 23, ал. 1, при доказана компетентност и наличие на квалифицирани лица за тези области.

(2) Свидетелството включва списък на квалифицирани лица от различните специалности по проектиране и строителство, назначени по трудов договор или договор за полагане на личен труд по друго правоотношение.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1999 г.) При промяна в списъка по ал. 2 (включване на допълнителни квалифицирани специалисти или при замяна) на вече оправомощени лица се подава заявление до секретариата, придружено от документацията по чл. 23, ал. 2, т. 4.

(4) Комисията може да промени (ограничи) обхвата на заявените области по чл. 23, ал. 1 при установяване на недостатъчен брой квалифицирани специалисти.

(5) Свидетелството за оправомощаване се издава за следните срокове:

1. три години - за упражняване на надзор в проектирането;

2. пет години - за упражняване на надзор в строителството или за упражняване на надзор в проектирането и строителството.

(6) За подновяване на свидетелство за оправомощаване се подава молба два месеца преди изтичане срока на неговата валидност. Подновяването на свидетелството се извършва по реда на раздел III. В случаите, когато се запазва обхватът на видовете строежи, може да се използва предишното досие и да се изисква допълнителна информация за обема и характера на извършената дейност, в т.ч. списък на строежите, на които лицата са упражнявали независим строителен надзор.

(7) Издаденото свидетелство се получава чрез секретариата.


Чл. 25. Комисията изготвя доклад за своята работа до министъра на регионалното развитие и благоустройството ежегодно.


Раздел IV.Възнаграждения

Чл. 26. За участие в заседанията членовете на комисията и подкомисиите не получават възнаграждение.


Преходни и Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за оправомощаването, функциите и задълженията на лицата, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството (ДВ, бр. 56 от 1999 г.).


Приложение № 1 към чл. 3

МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

СВИДЕТЕЛСТВО № ... ... ../... ... ... ... . 1999 г.


Министерството на регионалното развитие и благоустройството съгласно чл. 31, ал. 1 от Правилника за оправомощаването, функциите и задълженията независимия строителен надзор в проектирането и строителството

ОПРАВОМОЩАВА.....................(пълно наименование и седалище на юридическото лице)....................(трите имена и ЕГН на управителя на юридическото лице)да упражнява независим строителен надзор при..................на видовете строежи по чл. 25, ал. 3, т..................буква(и) ... ... ... ... ... ... . от правилника.

Срок на валидност на свидетелството до:


Дата:

Министър:


СПИСЪК на квалифицираните лица от различните специалности по проектиране и строителство, назначени по трудов договор или договор за полагане на личен труд по друго правоотношение


1......................

2......................

3......................

4.......................

5.......................

6.......................

7.......................


Приложение № 2 към чл. 23, ал. 1

ЗАЯВЛЕНИЕ


ЗАЯВИТЕЛ......................(пълно наименование и седалище на юридическото лице) (трите имена, ЕГН, местожителство и адрес на управителя на юридическото лице, телефон, факс)

Моля да ми бъде издадено (подновено) свидетелство за упражняване на независим строителен надзор в проектирането и/или строителството на видовете строежи по чл. 25, ал. 3 от Правилника за оправомощаването, функциите и за- дълженията на независимия строителен надзор в проектирането и строителството.

Приложение: Доказателствата по чл. 22 от Правилника за оправомощаването,функциите и задълженията на независимия строителен надзор в проектирането и строителството, и по чл. 24, ал. 2 от Правилника за устройството и работата на комисията по оправомощаване на лица, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството.

Дата:

Подпис:


(печат)